00-697 Warszawa, Al. Jerozolimskie 49
   Telefon/Fax: +48 22 841-41-92, +48 22 841-94-60
   e-mail: biuro@pzszach.org.pl
AKTUALNOŚCI | KONTAKT | KALENDARZ | KOMISJE | PZSZACH | WZSZACHY | FINANSE | LICENCJE | REGULAMINY | AKADEMIA | KNJBIS | CENTRALNY REJESTR

Serdecznie zapraszamy do korzystania z nowej strony

PZSzach pod adresem pzszach.pl

GIBRALTAR 2016 - RUNDA 5
Data utworzenia: 2016-01-26 | Autor: Jacek Tomczak | Odsłon: 8247
Łącznie ponad 500 szachistów bierze udział we wszystkich grupach tradycyjnego openu w Gibraltarze. Główną uwagę przyciąga turniej Masters (otwarty dla wszystkich graczy), gdzie wystąpi wielu spośród zawodników czołówki światowej. Listę startową otwiera Hikaru Nakamura, ale znajduje się na niej również chociażby były mistrz świata Viswanathan Anand, Maxime Vachier-Lagrave, Pentala Harikrishna czy dwóch chińskich superarcymistrzów – Li Chao i Yu Yangyi. Polskę reprezentują Radosław Wojtaszek i Jan-Krzysztof Duda.
Oficjalna strona zawodów

Szczegółowe wyniki

Transmisja partii


Runda 5

Pojedynek na pierwszym stole zakończył się remisem. Niedługo po spokojnie rozegranym debiucie Etienne Bacrot i Ragger Markus powtórzyli posunięcia. Do grona liderów dołączyło dzięki temu dwóch Hindusów – Pentala Harikrishna i Abhijeet Gupta. Pierwszy z nich wygrał ze swoim rodakiem, Sethuramanem. Po długiej i skomplikowanej walce, w której białe zdawało się, że przeważały, nastąpiło zbyt ambitne 41.Wf7, po którym decydującą przewagę uzyskał Harikrishna. Gupta pokonał wyżej rozstawionego Zoltana Almasiego. Długofalowy nacisk na skrzydle królewskim przyniósł Hindusowi pionka więcej, a w konsekwencji zwycięstwo. Spośród pozostałych wyników warto zauważyć modelowe zwycięstwo lidera listy startowej nad mistrzynią świata. Atak Hikaru Nakamury okazał się nie do powstrzymania i Marija Muzyczuk musiała się szybko poddać. Porażki doznał były mistrz świata Viswanathan Anand z rąk francuskiego arcymistrza Adriena Demutha.

Obaj Polacy zremisowali swoje partie. Radosław Wojtaszek utrzymał bez problemów pozycję czarnymi, ale za to nie potrafił też przełamać Jonesa Gawaina i pojedynek zakończył się podziałem punktu. W partii Jana-Krzysztofa Dudy z Benjaminem Gledurą początkowo agresywna strategia Polaka przynosiła efekty, ale po nieco spokojniejszym 15…Gg7 i 16…h6 Węgier odzyskał inicjatywę. Po dalszych ciekawych ruchach obu zawodników zdawało się, że przeciwnik Polaka zakończy pojedynek na swoją korzyść, ale nieopatrznie Węgier pozwolił na wymianę hetmanów, co wyrównywało grę.

W 6 rundzie na pierwszym stole zagra dwóch Hindusów: Pentala Harikrishna i Abhijeet Gupta. Markus Ragger zmierzy się natomiast z Hikaru Nakamurą, gdyż Etienne Bacrot skorzystał z regulaminu turnieju i wziął remis bez gry. Radosław Wojtaszek podejmie Słoweńca Lenicia Lukę, a Jan-Krzysztof Duda zagra z Walentyną Guniną.


Dwóch zawodników ze ścisłej czołówki światowej grało na 8 i 9 szachownicy. O ile Hikaru Nakamura wygrał w przekonującym stylu, to Viswanathan Anand doznał goryczy porażki (fot. John Saunders, strona organizatora).


Runda 4

Spośród 11 zawodników, którzy posiadali przed trzecią rundą komplet punktów, tylko dwóm udało się zachować 100% rezultat. Czwarte zwycięstwo zanotowali Etienne Bacrot i Markus Ragger, którzy pokonali dwie zawodniczki. Pierwszy z nich wygrał z Aleksandrą Goriaczkiną. Rosjanka po początkowym okresie dobrej gry zaczęła się mylić, co zakończyło się utratą pionka. Skonstruowany naprędce kontratak nie miał szans powodzenia i Francuz nie wypuścił już przewagi z rąk i punkt powędrował na jego konto. Porażki z rąk Markusa Raggera doznała Anna Muzyczuk. Ukrainka dostała nieco ścieśnioną, ale bardzo solidną pozycję po debiucie i mogło się zdawać, że nie powinna mieć żadnych problemów z utrzymaniem pozycji. Reprezentant Austrii stwarzał jednak umiejętnie problemy, co w połączeniu z kontrolą jedynej wolnej linii wpędziło Annę Muzyczuk w nierozwiązywalne kłopoty.

Kolejne zwycięstwo zanotował Radosław Wojtaszek w partii z Pawłem Tregubowem. Rosjanin wybrał nieco rzadsze odgałęzienie w Obronie Nimzowitscha, po którym Polak uzyskał stabilną małą przewagę. Nasz arcymistrz zachował pozycyjną dominację na szachownicy aż do końcówki, gdzie dzięki ładnemu motywowi oddania pionka g2 zyskał sporą przewagę, którą z precyzją zamienił na punkt. Remis stał się udziałem Jana-Krzysztofa Dudy, który podzielił punkt wraz z niżej rozstawionym Gopalem. Przez dłuższy czas polski arcymistrz utrzymywał małą przewagę, ale kluczowym momentem było niedokładne 18.Gf6 z dalszym 19.Sc5 i 20.Se4. Pomimo tego, że wejście białego skoczka wyglądało bardzo dobrze, to niestety nie przyniosło wymiernych korzyści i partia zakończyła się wiecznym szachem w końcówce hetmańskiej. Zamiast tego lepiej wyglądało 18.Sc5 z dalszym 19.Hb1 i Ha1, po którym białe wywierałyby bardzo nieprzyjemny nacisk na pozycję czarnych.

W piątej rundzie liderzy spotkają się ze sobą – Etienne Bacrot zagra z Markusem Raggerem. Wśród 12 osób w grupie pościgowej znalazł się  Radosław Wojtaszek, któremu przyjdzie się zmierzyć z Anglikiem Gawainem Jonesem. Jan-Krzysztof Duda zagra z o rok młodszym Węgrem, Benjaminem Gledurą.


Etienne Bacrot i Markus Ragger pokonali Aleksandrę Goriaczkinę i Annę Muzyczuk. W piątej rundzie zmierzą się ze sobą na pierwszym stole (fot. John Saunders, strona organizatora).

Runda 3

W trzeciej rundzie zremisował rankingowy faworyt turnieju Masters – Hikaru Nakamura. Jego przeciwnik, rosyjski arcymistrz Grigorij Oparin, grał bardzo solidne szachy. W symetrycznej strukturze wydawało się, że nie zdarzy się już nic godnego uwagi, gdy gra niespodziewanie się zaostrzyła i Amerykanin zdobył pionka. Jednakże nawet i to nie wystarczyło do zwycięstwo, gdyż w końcówce wieżowej Oparin posiadał aktywniejsze figury, co zapewniło mu remis. Spośród rozstawionych graczy przegrał Laurent Fressinet z Anną Muzyczuk. Ukrainka realizowała pozycyjną przewagę podebiutową, co zakończyło się zdobyciem pionka i w konsekwencji ładną wygraną.

Radosław Wojtaszek nie utrzymał 100% wyniku i zremisował z Hindusem, Babu Lalithem. Przeciwnik Polaka zdecydował się na pozornie ostry debiutowy wariant, jednakże wybrał tam odgałęzienie, po którym partia praktycznie forsownie zakończyła się podziałem punktu. Z liderem polskiej listy rankingowej zrównał się Jan-Krzysztof Duda, który zwyciężył w pojedynku z chińską arcymistrzynią Tingjie Lei.

Po trzech rundach 11 zawodników utrzymuje komplet zwycięstw. Wśród nich znajduje się trzech graczy z rankingiem powyżej 2700 elo – Maxime Vachier-Lagrave, Dimitri Jakowienko i Richard Rapport. Pierwszy z nich zmierzy się w czwartej rundzie z hinduskim arcymistrzem, Sethuramanem. Polscy zawodnicy w kolejnej partii ponownie będą dobierać swoich przeciwników – Radosław Wojtaszek podejmie białym kolorem Pawła Tregubowa a Jan-Krzysztof Duda zmierzy się z Gopalem.


Po wygranej z młodym Norwegiem Aryanem Tari, Maxime Vachier-Lagrave jest zawodnikiem z najwyższym rankingiem, który po trzech rundach utrzymuje komplet punktów (fot. Sophie Triay, strona organizatora).

Runda 2

Po 2 rundach komplet punktów zachowuje wciąż 42 zawodników. Nie oznacza to jednak, że cała czołówka turnieju Masters wygrała swoje patie. Zremisował Pentala Harikrishna (z Natalią Żukową), a swoją partię przegrał Li Chao. Jego pogromcą okazał się Erik Blomquist. W jednym z modnych wariantów Obrony sycylijskiej Szwed systematycznie rozbijał pozycję króla Chińczyka, co zakończyło się efektownym zwycięstwem po prawidłowej ofierze figury. Porażki doświadczył również Arkadij Najdicz w partii z Nataliją Pogoniną.

Zwycięstwem polskiego zawodnika zakończył się pojedynek Radosława Wojtaszka z doświadczonym amerykańskim arcymistrzem Jamesem Tarjanem. Po debiucie mała przewaga była po stronie Polaka, który posiadał lepszą kontrolę centrum. Nadmiernie ambitne 16…g5 Amerykanina zostało ukarane przez 18.h4, po którym Radosław Wojtaszek uzyskał nacisk po linii h. Stopniowe powiększanie przewagi naszego arcymistrza Tarjan próbował powstrzymać poprzez ofiarę figury, ale to nie pomogło, a szaleńczy rajd czarnego króla zakończył się ładną siatką matową polskiego gracza.

Remis stał się udziałem Jana-Krzysztofa Dudy. Wprawdzie ciekawa gra w debiucie zakończyła się zdobyciem pionka d5, ale słaby pionek d4 i zły goniec utrudniały realizację przewagi. Ralf Akesson bronił się dokładnie i pomimo wielu prób Jana-Krzysztofa Dudy, Szwed utrzymał remis w końcówce lekkofiguowej.

Przeciwnikiem Radosława Wojtaszka w trzeciej rundzie będzie hinduski arcymistrz Babu Lalith. Jan-Krzysztof Duda zmierzy się z arcymistrzynią Tingjie Lei.Radosław Wojtaszek pokonał doświadczonego Jamesa Tarjana (fot. John Saunders, strona organizatora).


Runda 1


Niewielu niespodzianek doczekali się kibice w pierwszej rundzie turnieju Masters w Gibraltarze. Wśród czołówki swoje partie zremisowali jedynie były mistrz świata Viswanathan Anand i grający niedawno świetny turniej w Katarze Yu Yangyi. Pierwszemu z nich opór stawiła węgierska arcymistrzyni Szidonia Lazarne Vajda. Hindus stopniowo zwiększał nacisk i wydawało się, że w powstałej końcówce gońcowej wygra dzięki oddalonemu pionkowi b. Niespodziewanie błędem okazało się naturalne 39.b5, po którym biały goniec nie mógł już dokonać inwazji na połowę przeciwnika z uwagi na osłabienie wspomnianego pionka, co pozwoliło Węgierce na utrzymanie się. Chińskiego arcymistrza zatrzymał Szwajcar, Alexandre Vuilleumier. Początkowo partia układała się po myśli Yu Yangyi i zdawało się, że dzięki lepszemu gońcowi czarne zdobędą decydującą przewagę. Szwajcarski mistrz międzynarodowy grał jednak dokładnie i wysiłki Chińczyka spełzły na niczym – partia zakończyła się wiecznym szachem.

Od zwycięstw rozpoczęli swój udział w Gibraltar 2016 Polacy. Radosław Wojtaszek wygrał z arcymistrzynią Ketevan Arakhamią-Grant. Polak prawidłowo rozwijał swoją grę na skrzydle hetmańskim, gdy doświadczona reprezentantka Szkocji grała wyczekujące posunięcia. Nerwowe 27.g4 przyspieszyło jedynie powiększanie przewagi przez Radosława Wojtaszka, który po dokładnej grze zdobył punkt. Zwycięstwo czarnymi osiągnął również Jan-Krzysztof Duda. Węgierska arcymistrzyni Petra Papp zagrała bardzo ambitnie w debiucie i wydawać się mogło, że Polak znalazł się w tarapatach. Jednakże zbyt dynamiczne 13.Sa5 sprowokowało dalsze 15.Hd6? Sd5!, po czym Węgierka straciła wysuniętego hetmana.


Pomimo rozpoczęcia partii białymi, Viswanathan Anand tylko zremisował z Szidonią Vajdą (fot. John Saunders, strona organizatora).


Przed rozpoczęciem

W 2015 roku wygrał lider tegorocznej listy startowej Hikaru Nakamura, który zgromadził 8,5 punktu z 10 partii, za nim znalazł się David Howell (8 punktów), a jedną połówkę mniej zgromadziło 9 zawodników, spośród których najwyższe wartościowanie uzyskała Hou Yifan. W tym roku Amerykanin będzie miał jednak trudniejsze zadanie, gdyż w openie wystąpi aż 10 zawodników z rankingiem powyżej 2700.

Spośród polskich zawodników Radosław Wojtaszek posiada 8 numer startowy, a Jan-Krzysztof Duda został rozlokowany na 20 miejscu z ponad 250 zawodników w turnieju Masters. W openie wystąpi również żona Radosława Wojtaszka – reprezentująca Rosję Alina Kaszlinskaja W grupie Challenger B wystąpią Michał Lercel (2 numer na liście startowej) oraz Urszula Krokay. W pierwszej rundzie Polacy zagrają z zawodniczkami: Radosław Wojtaszek zmierzy się z Arakhamią Grant-Ketevan, a Jan-Krzysztof Duda z Petrą Papp.

Przed rozpoczęciem zawodów odbyła się symultana, podczas której Radosław Wojtaszek i Alina Kaszlinskaja zmierzyli się z przybyłymi szachistami, a grze przyglądał się m. in. Viswanathan Anand.

Turniej Masters będzie rozgrywany na dystansie 10 rund od 26 stycznia do 4 lutego. Rundy 1-9 odbywać się będą o godzinie 15, za wyjątkiem ostatniej rundy o godzinie 11. Fundusz nagród wynosi 185 tysięcy funtów, a zwycięzca grupy Masters otrzyma niebagatelną sumę 20 000 funtów.


W dniu poprzedzającym turniej organizatorzy ugościli wyśmienitych arcymistrzów na bankiecie (fot. Sophie Triay, strona organizatora).


Radosław Wojtaszek i Alina Kaszlinskaja wspólnie rozegrali symultanę przed rozpoczęciem zawodów (fot. John Saunders, strona oganizatora).
 
Aktualnie online 13 gości