00-697 Warszawa, Al. Jerozolimskie 49
   Telefon/Fax: +48 22 841-41-92, +48 22 841-94-60
   e-mail: biuro@pzszach.org.pl
AKTUALNOŚCI | KONTAKT | KALENDARZ | KOMISJE | PZSZACH | WZSZACHY | FINANSE | LICENCJE | REGULAMINY | AKADEMIA | KNJBIS | CENTRALNY REJESTR

Serdecznie zapraszamy do korzystania z nowej strony

PZSzach pod adresem pzszach.pl

BIEL DRUGIE MIEJSCE WOJTASZKA
Data utworzenia: 2015-07-20 | Autor: Michał Bartel | Odsłon: 5249
 
W dniach 18-31 lipca 2015 roku w Biel, Szwajcaria odbywa się 48. Festiwal Szachowy. 
Festiwal podzielony jest na kilka turniejów. W superkołówce arcymistrzowskiej grał najlepszy polski szachista Radosław Wojtaszek (MTS Kwidzyn), który zajął drugie miejsce.
 

Radosław Wojtaszek w Biel. fot. Organizatorzy
W turnieju otwartym Master wystąpili: Marta (LKS Wrzos Międzyborów) i Mateusz Bartel (KSz Polonia Wrocław), a także Kamil Dragun (KSz Stilon Gorzów Wlkp.).

Najlepszym Polakiem był Mateusz Bartel, który zajął 5 miejsce (7,5/11). Kamil Dragun był 16 (6,5/11), a Marta Bartel 53 (5/11). 


W turnieju "Main" 16  miejsce zajął Irenuesz Łada (6/9), a 118 Marek Mucha (3/9).

 >>> Strona Festiwalu

19 lipca odbył się turniej szachów szybkich: 
POLKI ZE SREBREM I BRĄZEM DRUŻYNOWYCH ME DO LAT 18!
Data utworzenia: 2015-07-19 | Autor: Anna Kalinowska | Odsłon: 3444
Estonki i Niemcy triumfowali w drużynowych mistrzostwach Europy juniorów w szachach, które odbyły się w Karpaczu. Polski kobiecy team I wywalczył srebro, a drugi - brąz.

Zespół I wystąpił w składzie: Mariola Woźniak (KSz Polonia Wrocław) i Oliwia Kiołbasa (MUKS Stoczek 45 Białystok), drugą ekipę tworzyły Alicja Śliwicka (UKS OPP Toruń) i Anna Kubicka (KS Carbo Gliwice).

W meczach dziewcząt oraz zmaganiach reprezentacji Estonii czuć było napięcie, a ostatnie partie stały na wysokim poziomie.

„Bardzo ładną techniczną wygraną osiągnęła Oliwia. Niestety, mimo dobrej pozycji po debiucie, Mariola wpadła w kłopoty i gdy przeciwniczka poczuła trochę krwi zachowała się jak rasowy drapieżnik - cały czas zwiększała nacisk, by w końcu zmusić naszą zawodniczkę do złożenia broni” – relacjonował arcymistrz Marcin Tazbir.

1:1 w meczu z Czechami, przy równoczesnym remisie Estonii, dało pierwszej polskiej reprezentacji żeńskiej drugie miejsce.

Zawodniczki Polski II pokonały pewnie drużynę Czech II, zajmując ostatecznie trzecią pozycję.

"Na pewno medale cieszą, choć niedosyt pozostaje - drużyna Słowenii II zagrała dla nas - przy wygranej naszych zawodniczek w dowolnym stosunku, złote medale i tytuł mistrzyń Europy trafiłby do biało-czerwonych" – powiedział trener Leszek Ostrowski.

W rywalizacji juniorów Ryszard Eggink (UKS Łady Raszyn), Łukasz Jarmuła (KSz HETMAN Katowice), Radosław Gajek (UKS Rotmistrz Grudziądz) i Szymon Gomularz (KSz Polonia Wrocław) zajęli siódme miejsce. W ostatniej rundzie podejmowali ekipę Austrii.

„Mecz układał się po naszej myśli - na pierwszej i na trzeciej szachownicy przeciwnicy wpadli we wspólne przygotowanie naszych zawodników" – opowiadał trener Marcin Tazbir.

Niestety swoją szansę wykorzystał tylko grający na pierwszej szachownicy Jarmuła. Ryszard Eggink po uzyskaniu wygranej pozycji zaczął grać niedokładnie i zamiast spokojnego 2:0 zakończyło się na 1:1. Na dwóch pozostałych szachownicach krajowi zawodnicy zremisowali, co oznaczało remis w spotkaniu z Austrią.

"Ostatecznie siódme miejscu w mistrzostwach należy za wynik poprawny, ale niedosyt pozostaje. Na podkreślenie zasługuje wynik Ryszarda Egginka, który otrzymał na zakończeniu Puchar Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego za najlepszy wynik wśród wszystkich grających Polaków" - podsumował Tazbir.

Drugi biało-czerwony team: Mikołaj Tomczak (MMKS Wieniawa Leszno), Kacper Grela (KSz Polonia Wrocław), Patryk Chylewski (KS Laura Chylice) i Jakub Kosakowski (MUKS Stoczek 45 Białystok) uplasował się na 10. pozycji, po tym jak w ostatniej rundzie rywalizował z silną ekipą Węgier.

Swojemu przeciwnikowi nie sprostał grający na pierwszej szachownicy Kacper Grela. Na drugiej szachownicy dużej przewagi nie wykorzystał będący dotychczas w bardzo dobrej formie Mikołaj Tomczak. Pewne zwycięstwo z silnym przeciwnikiem osiągnął Patryk Chylewski na czwartej szachownicy. Pewnie zremisował swoją partię grający czarnymi Jakub Kosakowski.

"Wynik drugiej drużyny uznać należy za całkiem dobry. Dobrze, że nasi młodzi zawodnicy mieli szansę stanąć w szranki z bardziej doświadczonymi zawodnikami w turnieju takiej rangi" - skomentował trener Marek Matlak.

W drużynowych ME do lat 18 rywalizowało blisko stu młodych zawodników i zawodniczek z 12 krajów.

Klasyfikacja końcowa drużynowych ME juniorów:
juniorki
1. Estonia (Mai Narva i Margareth Olde)
2. Polska I
3. Polska II
juniorzy
1. Niemcy (Matthias Bluebaum, Jan-Christian Schroeder, Thore Perske, Vincent Keymer)
2. Izrael
3. Czechy
...
7. Polska I
10. Polska II

Relacja powstała we współpracy z Marcinem Tazbirem
Relacja z pierwszej rundy
Relacja z drugiej rundy
Relacja z trzeciej rundy
Relacja z czwartej rundy
Relacja z piątej rundy
Relacja z szóstej rundy


fot. Dawid Czerwoński
Pełna galeria dostępna na stronie zawodó
w
 
DMEJ – POLKI NA PEWNO Z MEDALEM
Data utworzenia: 2015-07-18 | Autor: Anna Kalinowska | Odsłon: 1919
 Szósta i zarazem przedostatnia runda drużynowych mistrzostw Europy do lat 18, które odbywają się w Karpaczu, była udanym dniem dla Polaków. Obie drużyny juniorów rywalizujących w kategorii open, a także dziewczęta z teamu Polska II, odnotowały wygrane.

Juniorki z pierwszej reprezentacji zremisowały, co przy wygranej drużyny Estonii oznaczało utratę pozycji współliderek. W niedzielę powalczą o srebro lub brąz czempionatu Starego Kontynentu.

Jak wspomniał trener Leszek Ostrowski, Oliwia Kiołbasa stała na pograniczu wygranej, niestety w niedoczasie Polka podstawiła prosty motyw taktyczny i partia była nie do uratowania. Jednak dzięki wygranej przez Mariolę Woźniak partii dziewczęta pozostały w grze o medale.

„Bardzo cieszy mnie wygrana 2:0 naszej drugiej damskiej drużyny nad reprezentacją Austrii. O ile wygrana Anny Kubickiej nie podlegała żadnej dyskusji to Alicja Śliwicka miała dziś dużo szczęścia - jej przeciwniczka dostała dużą przewagę, ale nie znalazła właściwej drogi do wygranej i nagle role odwróciły się - nasza reprezentantka ładnie skontrowała i partię wygrała" - relacjonował Ostrowski.

W turnieju open po trzech porażkach z rzędu Polska I podejmowała słabszych rankingowo Anglików.

"Liczyliśmy na łatwe punkty, ale z uwagi na słabszą ostatnio dyspozycję naszych reprezentantów obawiałem się tego spotkania” - wspomniał trener, arcymistrz Marcin Tazbir.

Szybko swoją kolejną partię wygrał Ryszard Eggink (ma już 5,5 z 6 partii!), ale z drugiej strony wynik odwrócił Szymon Gumularz, przegrywając dużo lepszą pozycję. Na placu boju pozostali Łukasz Jarmuła i Radosław Gajek.

„Jarmuła w tej partii nie błyszczał - przeciwnik dostał kompletnie wygraną pozycję, której nie dobił. Remis na pierwszej szachownicy podniósł morale Gajka i w raczej równej pozycji nagle zaczął stwarzać przeciwnikowi duże problemy i partię wygrał. Szczęśliwa wygrana 2,5:1,5 z reprezentacją Anglii" – podsumował Tazbir.

Druga drużyna pewnie wygrała z Mołdawią.

"Świetną serię podtrzymał Mikołaj Tomczak - po wygranej ma już 4,5 pkt. z 6 partii. Dobrą partię wygrał też Jakub Kosakowski, który wykorzystał słabą grę przeciwnika i pewnie zainkasował cały punkt” - komentował trener, mistrz międzynarodowy Marek Matlak.

Dodał, że drugą partię pod rząd przegrał najmłodszy z Polaków Patryk Chylewski.

„Na pierwszej szachownicy Kacper Grela nie stał dobrze, ale potem przeciwnik pomylił się i partia spokojnie podążyła do remisu. Wygrana 2,5:1,5 na pewno cieszy" – opowiadał.

W ostatniej, siódmej rundzie w turnieju żeńskim obie nasze reprezentacje zagrają z sąsiadkami z południa - Polska I podejmie zespół Czechy I, natomiast Polska II drużynę Czechy II. Jeśli pierwsza krajowa reprezentacja nie przegra to na pewno zdobędzie srebro, natomiast przy porażce ma zapewniony medal brązowy. Polska II również ma trofeum na wyciągnięcie ręki - przy wygranej zdobędą brąz.

W turnieju open pierwszy polski team zmierzy się z ekipą Austrii, natomiast Polska II zagra na koniec z silną drużyną Węgier.

Relacja opracowana we współpracy z Marcinem Tazbirem


 
SŁABSZA DLA POLAKÓW CZWARTA RUNDA DMEJ
Data utworzenia: 2015-07-16 | Autor: Anna Kalinowska | Odsłon: 1667
 W czwartej rundzie drużynowych mistrzostw Europy do lat 18, które odbywają się w Karpaczu, pierwszy polski zespół turnieju open przegrał z Turkami, drugi natomiast pokonał ekipę ze Słowenii. W rywalizacji kobiet Polki zremisowały ze Słowenkami, ale drugi krajowy team nie podołał reprezentacji Estonii.

Po dwóch godzinach rywalizacji w grupie open pomiędzy Polską I a aktualnymi mistrzami Europy wiadome było, że mecz będzie należał do Turków. Szybko swoją partię przegrał Radosław Gajek, a żadnej przewagi nie otrzymał po debiucie Ryszard Eggink, który ostatecznie zremisował. Drugą porażkę pod rząd zaliczył na czwartej szachownicy Szymon Gumularz i na polu walki pozostał tylko Łukasz Jarmuła. Niestety, mimo niezłego debiutu, poniósł trzecią porażkę w turnieju i tym samym Polska I przegrała z Turcją wynikiem 0,5:3,5.

Lepiej poszło ekipie Polska II, która triumfowała nad drużyną Słowenii.

„Grający w kratkę Jakub Kosakowski przegrał przez nieznajomość jednego z odgałęzień ostrego wariantu Najdorfa obrony sycylijskiej, lecz pozostali zawodnicy pokazali klasę” – relacjonował arcymistrz Marcin Tazbir.

W jego ocenie grający na pierwszej szachownicy Kacper Grela „obudził się po długiej roszadzie”, czyli trzech rzędowych porażkach. Kolejny punkt zdobył Patryk Chylewski, a „kropkę nad i” do wyniku 3:1 dla Polski postawił Mikołaj Tomczak.

„Bardzo się cieszę z wygranej chłopaków – było nam to bardzo potrzebne. Mam nadzieję, że drużyna nabierze wiatru w żagle i pokaże na co ją stać” – radował się trener drugiej męskiej reprezentacji, mistrz międzynarodowy Marek Matlak.

W turnieju dziewcząt runda czwarta nie była udana dla Polek. Pierwsza reprezentacja, po bardzo zmiennym przebiegu obu partii, zremisowała z pierwszą drużyną Słowenii.

„Mecz był bardzo trudny, dziewczyny wykazały jednak klasę i utrzymały bardzo trudne pozycje. Wynik 1:1 pozwala im na zachowanie statusu liderek i można z nadzieją patrzeć w przyszłość” – skomentował trener obu żeńskich reprezentacji, mistrz międzynarodowy Leszek Ostrowski.

Druga żeńska reprezentacja musiała uznać wyższość drużyny z Estonii. Przez całą partię grę pod swoje dyktando prowadziła Alicja Śliwicka. Niestety, w decydującym momencie pomyliła się i partię przegrała. Również Anna Kubicka stała po debiucie wyśmienicie, lecz zamiast kontynuować marsz po pewne zwycięstwo, przeoczyła bardzo kąśliwą możliwość przeciwniczki i musiała ratować się remisem.

W piątej rundzie pierwsza reprezentacja juniorek spotka się z silną drużyną Węgier, natomiast Polska II podejmie drugą reprezentację Słowenii. W turnieju open Polska I zagra z drugą drużyną Węgier, natomiast niesiona na fali reprezentacja Polski II zmierzy się z teamem Austrii.

Koniec zawodów w niedzielę.

Relacja opracowana we współpracy z Marcinem Tazbirem.


Strona mistrzostw: http://eytcc2015.eu/pl/

Zapowiedź zawodów
Relacja z pierwszej rundy
Relacja z drugiej rundy
Relacja z trzeciej rundyPortal Chessbrains.plfot. Dawid Czerwoński
Pełna galeria dostępna na stronie zawodów

 
POLKI LIDERKAMI PO TRZECIEJ RUNDZIE DMEJ
Data utworzenia: 2015-07-15 | Autor: Anna Kalinowska | Odsłon: 1579
Trzecia runda drużynowych mistrzostw Europy do lat 18, które odbywają się w Karpaczu, była zdecydowanie lepsza dla krajowych juniorek niż juniorów. Obie męskie drużyny odniosły porażkę, za to kobiecy zespół Polska I triumfował nad Estonkami i wysunął się na pozycję liderek, a drugi team zremisował z broniącymi tytułu Słowenkami.

Grająca na pierwszym stole kobieca drużyna Polska I wygrała mecz z reprezentacją Estonii 1,5:0,5. Wiele emocji przyniosła partia Oliwii Kiołbasy, która dosyć szybko zdobyła figurę za dwa pionki, ale przeciwniczka stawiała silny opór i na wygraną Polki… potrzeba było pięciu godzin.

Spokojniejszy przebieg miał mecz między Mariolą Woźniak a Margareth Olde. Polka kontrolowała od początku przebieg partii i gdy w końcówce wydawało się, że odniesie zwycięstwo to, z uwagi na niedoczas, podstawiła wiecznego szacha i musiała pogodzić się z remisem.

"Zwycięstwo 1,5:0,5 nad silną ekipą Estonii nas cieszy. Szkoda, że Mariola zremisowała wygraną pozycję, ale pamiętajmy, iż to turniej drużynowy i to zwycięstwo reprezentacji jest najważniejsze. Oby tak dalej" - skomentował trener obu reprezentacji żeńskich, mistrz międzynarodowy Leszek Ostrowski.

Dzięki zwycięstwu, Polska I objęła samodzielne prowadzenie w mistrzostwach.

Druga krajowa reprezentacja zremisowała z obrończyniami tytułu drużynowych mistrzyń Europy - zespołem Słowenii I, który startuje w ubiegłorocznym zwycięskim składzie. Pewne zwycięstwo odniosła Alicja Śliwicka, za to Anna Kubicka dość szybko przegrała mecz.

Pierwszy polski zespół turnieju open musiał w środę zmierzyć się z faworytami mistrzostw - mocną ekipą z Niemiec. Grający przeciw specjaliście od obrony francuskiej Matthiasowi Bluebaumowi Łukasz Jarmuła przegrał swoją partię, za to Ryszard Eggink odniósł pewne zwycięstwo.

"Jak na razie gra mi się bardzo dobrze, szczerze mówiąc nie pamiętam, kiedy byłem w tak niezłej formie" – radował się Eggink.

Szymon Gumularz, mimo obiecującej pozycji, wpadł w niepotrzebny niedoczas i partię przegrał, podobnie jak Radosław Gajek. Tym samym runda zakończyła się wynikiem 3:1 dla Niemców, który wywindował ich na pozycję lidera zawodów.

Drużyna Polska II grała na ostatnim stole z reprezentacją Anglii, ale mimo dobrych pozycji po debiucie krajowi zawodnicy zostali pokonani przez Brytyjczyków 2,5:1,5.

„Na pierwszej szachownicy Kacper Grela pogubił się w niedoczasie i przy dobrej grze przeciwnika nie mógł wiele zrobić. Dużo lepiej teoretycznie przygotowany był Mikołaj Tomczak - wydawało się, że dobra pozycja po debiucie plus dużo lepszy czas pozwolą powalczyć mu o cały punkt. Niestety, w jego grę wkradła się niedokładność i ostatecznie to nasz zawodnik musiał szukać wyrównania. Partia zakończyła się remisem” – relacjonował trener Marcin Tazbir.

Jakub Kosakowski zdobył pełny punkt, ale na czwartej szachownicy Patryk Chylewski przegrał swój mecz.

W rundzie czwartej Polki wymieniają się przeciwniczkami - Polska I zagra na pierwszym stole z drużyną Słowenii I, natomiast dziewczyny z zespołu Polska II zmierzą się z Estonią. W turnieju open pierwsza biało-czerwona reprezentacja podejmie silną drużynę Turcji, a Polska II będzie walczyć o punkty z zespołem ze Słowenii.

Organizowany przez Polski Związek Szachowy turniej odbywa się w ośrodku Nowa Królowa Karkonosz. Zakończy się w niedzielę (19 lipca).

Strona mistrzostw: http://eytcc2015.eu/pl/


Portal Chessbrains.pl
fot. Dawid Czerwoński
Pełna galeria dostępna na stronie zawodów

 
MISTRZOSTWA NATO - SREBRO POLAKÓW
Data utworzenia: 2015-07-15 | Autor: Michał Bartel | Odsłon: 2164
W dniach 5-11 lipca w Amsterdamie rozegrano 26 Mistrzostwa NATO. W Mistrzostwach wystąpiło 6 Polaków, którzy zajęli miejsca:

5. Damian Graczyk 5,5 pkt.
8. Adam Karbowiak 5 pkt.
11. Marcin Pietruszewski 5 pkt.
13. Dariusz Sycz 5 pkt.
14. Sławomir Kędzierski 5 pkt.
21. Piotr Bieluszewski 4,5 pkt.
26. Sławomir Kraiński 4,5 pkt.
28. Michalski Daniel 4 pkt.
34. Mateusz Sypień 4 pkt.

Piotr Bieluszewski zdobył ponadto brązowy medal w turnieju błyskawicznym.

Mistrzostwa rozegrano na dystansie 7 rund.


Polska reprezentacja na Mistrzostwach NATO fot. Jerzy Kufel


 
W klasyfikacji drużynowej Polacy zajęli 2 miejsce, gratulacje!


Polacy odbierają medale. fot. Jerzy Kufel

 >>> Strona Mistrzostw
 
EMOCJONUJĄCA DRUGA RUNDA DMEJ
Data utworzenia: 2015-07-14 | Autor: Anna Kalinowska | Odsłon: 1831
 W drugiej rundzie drużynowych mistrzostw Europy juniorów do lat 18, które odbywają się w Karpaczu, Polki zremisowały z… Polkami, pierwsza reprezentacja krajowych szachistów triumfowała nad Czachami, a druga uległa Gruzinom.

Rywalizacja między biało-czerwonymi zawodniczkami zapowiadała się bardzo emocjonująco. Jak ocenił arcymistrz Marcin Tazbir, teoretycznie silniejszy team - Mariola Woźniak i Oliwia Kiołbasa - przystąpił do partii nieco rozkojarzony.

“Na pierwszej szachownicy Oliwia przeoczyła nieoczywisty ruch 16. Hh4! i musiała grać właściwie całą partię bez figury. Anna Kubicka chciała wygrać zbyt szybo i zamiast spokojnie realizować przewagę szukała bezpośredniego zwycięstwa. Skutkowało to jej niedoczasem, w którym oddała ona figurę i nawet wówczas stała lepiej, ale nie wystarczyło to na więcej niż remis” – relacjonował.

W drugiej partii meczu pojedynek również zakończył się nieoczekiwanym remisem.

W turnieju open pierwsza reprezentacja Polski, rozstawiona z numerem piątym, podejmowała południowych sąsiadów, rozstawionych “oczko” niżej. Po debiutach, pozycje krajowych zawodników były dość obiecujące, ale dalej Łukasz Jarmuła przegrał partię, a za nim grający białymi Radosław Gajek.

“Na czwartej szachownicy dosyć gładkie zwycięstwo odniósł Szymon Gumularz. Mieliśmy więc remis 1,5-1,5 i na polu walki pozostał tylko Eggink” - informował dyrektor zawodów Andrzej Modzelan.

Jak dodał, mimo dobrego rozpoczęcia partii Polak zaczął grać niedokładnie, więc jego przeciwnik mógł w efektowny sposób wygrać - zamiast słabego 49. d7? mógł zagrać wygrywające 49. Wf5! i po jedynym 49... Hd6+ - 50. We5!!. Czech przeoczył ten studyjny wariant, a na koniec w dość prosto remisowej pozycji pomylił się po raz ostatni i musiał uznać się za pokonanego.

Druga reprezentacja Polski uległa 2,5-1,5 ekipie Gruzji. Szczególnie bolesną porażkę poniósł Kacper Grela na pierwszej szachownicy.

"Miałem wygraną pozycję, lecz nie doliczyłem do końca jednego wariantu i wpadłem w bardzo trudną pozycję, której już nie byłem w stanie nawet zremisować" – powiedział.

Pewne zwycięstwo odniósł Mikołaj Tomczak, Jakub Kosakowski przegrał swój mecz, a na czwartej szachownicy Patryk Chylewski, zakończył partię remisem.

Po wygranej z Czechami, w rundzie trzeciej pierwsza reprezentacja Polaków rozegra “spotkanie na szczycie” z ekipą z Niemiec, natomiast na przeciwległym biegunie stanie team Polska II, który będzie zmagał się z reprezentacją Anglii.

W rywalizacji kobiet zespół Polska I zagra z Estonią na pierwszym stole, natomiast team Polska II, na drugim stole, będzie rywalizował z drużyną Słowenii.

Drużynowe ME do lat 18 organizowane są przez Polski Związek Szachowy, na zlecenie Europejskiej Unii Szachowej. Sędzią głównym zawodów jest prezes krajowej federacji Tomasz Delega, a honorowym patronem zawodów został Prezydent RP Bronisław Komorowski.

Turniej rozgrywany jest w ośrodku Nowa Królowa Karkonosz. Ekipy rywalizują systemem szwajcarskim na dystansie 7 rund. Zakończenie imprezy w niedzielę (19 lipca).


Strona mistrzostw: http://eytcc2015.eu/pl/Portal Chessbrains.pl

fot. Dawid Czerwoński
 
DRUŻYNOWE ME JUNIORÓW – UDANY POCZĄTEK POLAKÓW
Data utworzenia: 2015-07-13 | Autor: Anna Kalinowska | Odsłon: 2051
 W pierwszej rundzie drużynowych mistrzostw Europy juniorów, które w poniedziałek rozpoczęły się w Karpaczu polskie zespoły odnotowały trzy zwycięstwa i jedną porażkę. Łącznie w turnieju rywalizują 24 zespoły z 12 krajów.

Mariola Woźniak (2199) i Oliwia Kiołbasa (2210) bez większych problemów pokonały drużynę z Czech 2:0, natomiast drugi zespół w składzie Alicja Śliwicka (2015) i Anna Kubicka (2012) sprawiły miłą niespodziankę, triumfując nad uznawanymi za faworytki reprezentantkami Węgier 1,5:0,5. Udział w turnieju juniorek rozpoczęło osiem ekip.

W zawodach open, do których zgłosiło się 14 zespołów, Polska I w składzie Ryszard Eggink (2316), Łukasz Jarmuła (2395), Radosław Gajek (2391) i Szymon Gumularz (2284) pewnie pokonała drużynę Słowenii 3,5:0,5.

"Jestem bardzo zadowolony z postawy chłopców, szkoda jedynie partii Jarmuły, który niestety przeoczył bardzo kąśliwą taktyczną możliwość przeciwnika i zamiast dostać dużą przewagę musiał długo walczyć o remis" - ocenił trener pierwszej reprezentacji mężczyzn, arcymistrz Marcin Tazbir.

Drugi biało-czerwony team tworzony przez Mikołaja Tomczaka (2224), Kacpra Grela (2294), Patryka Chylewskiego (2168) i Jakuba Kosakowskiego (2149) przegrał z Czechami 1:3.

W drugiej rundzie los zdecydował, że Polki zmierzą się z… Polkami. W turnieju open pierwsza krajowa reprezentacja zagra z reprezentantami Czech, natomiast team Polska II z drużyną Gruzji.

Do rywalizacji w mistrzostwach przystąpiła blisko setka młodych zawodników i zawodniczek z 12 krajów, którzy przez tydzień walczyć będą o tytuł najlepszej ekipy Starego Kontynentu. Jak podkreślił na ceremonii otwarcia burmistrz Karpacza Radosław Jęcek, górska miejscowość gości wspaniałych graczy.

"Jestem dumny z tego, że w Karpacz może gościć najlepszych zawodników Europy młodego pokolenia. Mam nadzieję, że drużyny znajdą również czas na zwiedzenie naszego miasta oraz regionu" – powiedział.

Wiceprezes zarządu Polskiego Związku Szachowego, a równocześnie dyrektor imprezy Andrzej Modzelan podkreślił, że organizacja zawodów tak wysokiej międzynarodowej rangi jest wielkim wyróżnieniem.

„Po pierwszym dniu zbieramy same dobre opinie. Uczestnicy mistrzostw podkreślają dobrą organizację, zwracając szczególną uwagę na profesjonalnie przygotowaną i dobrze oświetloną salę gry” – informował.

Drużynowe ME do lat 18 organizowane są przez Polski Związek Szachowy, na zlecenie Europejskiej Unii Szachowej. Sędzią głównym zawodów jest prezes krajowej federacji Tomasz Delega, a honorowym patronem zawodów został Prezydent RP Bronisław Komorowski.

Turniej rozgrywany jest w ośrodku Nowa Królowa Karkonosz. Ekipy rywalizują systemem szwajcarskim na dystansie 7 rund, oddzielnie w grupie open oraz grupie dziewcząt.

Zakończenie imprezy w niedzielę (19 lipca).Strona mistrzostw: http://eytcc2015.eu/pl/Portal Chessbrains.plfot. Dawid Czerwoński

Pełna galeria dostępna na stronie zawodów.

 
LAKE SEVAN ZWYCIĘSTWO J. DUDY!
Data utworzenia: 2015-07-13 | Autor: Michał Bartel | Odsłon: 3974

W dniach 11-21 lipca w Martuni odbył się turniej kołowy Lake Sevan. W turnieju wystąpiło 10 najzdolniejniejszych arcymistrzów młodego pokolenia.
Zasłużone zwycięstwo odniósł Jan Krzysztof Duda, który na dystansie 9 rund zdobył 6 punktów. Gratulacje!


Jan Krzysztof Duda w Lake Sevan. fot. organizatorzy 

 >>> Strona Turnieju
 >>> Transmisja
 >>> Serwis Turniejowy
 >>> Relacje z turnieju
 
SYGNITY EKSTRALIGA - KOMUNIKAT II I III SESJI
Data utworzenia: 2015-07-10 | Autor: Michał Bartel | Odsłon: 1980
Publikujemy komunikaty organizacyjne II oraz III Sesji Sygnity Ekstraligi, które odbędą się w dniach 4-6 września w Katowicach - organizator KSz HETMAN Katowice oraz 2-4 października we Wrocławiu,  a organizatorem jest Mistrz Polski 2014 - KSz Polonia Wrocław.
 >>> Komunikat II sesja
 >>> Komunikat Organizacyjny III sesja
 >>> Komunikat w sprawie zakwaterowania we Wrocławiu.
 >>> Formularz zgłoszeniowy do hotelu

 >>> Strona Ekstraligi

 >>> Informacja na temat I Sesji - Gliwice
 
znalezionych: 1595 na 160 stronach
<<< poprzednia -   3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13   - następna >>>
Aktualnie online 13 gości