00-697 Warszawa, Al. Jerozolimskie 49
   Telefon/Fax: +48 22 841-41-92, +48 22 841-94-60
   e-mail: biuro@pzszach.org.pl
AKTUALNOŚCI | KONTAKT | KALENDARZ | KOMISJE | PZSZACH | WZSZACHY | FINANSE | LICENCJE | REGULAMINY | AKADEMIA | KNJBIS | CENTRALNY REJESTR

Serdecznie zapraszamy do korzystania z nowej strony

PZSzach pod adresem pzszach.pl

MPJ – SZACHIŚCI OPANUJĄ SPODEK
Data utworzenia: 2015-08-04 | Autor: Anna Kalinowska | Odsłon: 4563
 Już w czwartek w katowickim Spodku rozpoczną się mistrzostwa Polski juniorów w szachach szybkich. W weekend rozegrany zostanie juniorski czempionat w szachach błyskawicznych.

Uroczyste otwarcie mistrzostw odbędzie się w czwartek o godzinie 15.00, a po nim młodzi szachiści przystąpią do rywalizacji w słynnej Hali Widowiskowo-Sportowej. Łącznie na starcie stanie 900 uczestników, podzielonych na 24 grupy turniejowe. Rozegranych zostanie około 10 tysięcy partii.

Pula nagród pieniężnych turnieju wynosi 25 tysięcy złotych, a pula nagród rzeczowych kolejne 20 tysięcy.

Organizator - Śląski Związek Szachowy na zlecenie Polskiego Związku Szachowego – zaprasza do hali Spodka wszystkich miłośników królewskiej gry, bowiem będzie można nie tylko przyjrzeć się zmaganiom małych mistrzów, ale i podszkolić własne umiejętności, dzięki profesjonalnie komentowanym transmisjom.

Patronat honorowy nad imprezą objęli: Prezydent Miasta Katowice Marcin Krupa, Marszałek Województwa Śląskiego Wojciech Saługa oraz Prezes Polskiego Związku Szachowego Tomasz Delega.

Strona mistrzostw: www.mpjbis.pl
 
MUKOSIEJEW NAJLEPSZY W OPEN SOLVING TOURNAMENT
Data utworzenia: 2015-08-03 | Autor: Anna Kalinowska | Odsłon: 2063
Rosjanin Anatolij Mukosiejew triumfował w Open Solving Tournament – zawodach otwierających 58. Kongres Kompozycji Szachowej, który odbywa się w Ostródzie. Drugie miejsce zajął Vidmantas Satkus z Litwy, a trzecie Piotr Górski ex aequo z solvingowym mistrzem świata Kacprem Piorunem.

Świetnym występem Górski udowodnił coraz wyższą klasę i potwierdził, że jest w stanie włączyć się w walkę o medale najważniejszych imprez. 

Do rywalizacji w turnieju open przystąpiło 89 zawodników.

We wtorek o godz. 10.30 startuje najważniejsza część wydarzenia – blisko setka zawodników z 24 krajów weźmie udział w mistrzostwach świata w rozwiązywaniu zadań szachowych. Najlepszy solverowiec globu wyłoniony zostanie w środę.
Liderami są Polacy – od sześciu lat reprezentacja kraju rokrocznie zdobywa złoto tej imprezy. Tytułu, wywalczonego w ubiegłym roku w szwajcarskim Bernie, bronić będą: Kacper Piorun (KSz Stilon Gorzów Wlkp.), Piotr Murdzia (MLKS Ostródzianka Ostróda) i Aleksander Miśta (UKS Rotmistrz Grudziądz). Jak podkreślił najbardziej utytułowany zawodnik globu Murdzia, który w dorobku ma 22 medale MŚ i 20 ME, on i jego partnerzy liczą na dwa złote trofea - indywidualnie i zespołowo.

Zapowiedź mistrzostw

Open Solving Tournament Ostroda preliminary results

1. Mukoseev, Anatoly (RUS)
2. Satkus, Vidmantas (LTU)
3. Gorski, Piotr (POL)
3. Piorun, Kacper (POL)
5. Paavilainen, Jorma (FIN)
6. Iskandarov, Misratdin (AZE)
6. Zude, Arno (GER)
8. Nunn, John (GBR)
9. Selivanov, Andrey (RUS)
9. Van Beers, Eddy (BEL)
11. Peitl, Tomas (SVK)
11. Wakashima, Tadashi (JPN)

Pełne wyniki na stronie zawodów: www.wccc2015.com/?results 
MEJ BIS NOWY SAD
Data utworzenia: 2015-08-03 | Autor: Michał Bartel | Odsłon: 2258

W dniach 31.07-06.08.2015 w Nowym Sadzie (Serbia) odbywają się Mistrzostwa Europy Juniorów w Szachach Szybkich i Błyskawicznych.

W Mistrzostwach w Szachach Szybkich Polacy zdobyli 3 medale:
Oskar Ogłaza - srebro w grupie chłopców do lat 10,
Jakub Mechliński - brąz w grupie chłopców do lat 10
Monika Marcińczyk - srebro w grupie dziewcząt to lat 12
Gratulacje!


MEJ w Szachach Szybkich - medale O.Ogłazy i J.Mechlińskiego. fot.organizatorzy


MEJ w Szachach Szybkich - srebro M.Marcińczyk fot.organizatorzy
 
Wyniki Polaków Szachy Szybkie:

===

W dniach 3-4 sierpnia rozegrano turniej drużynowy.
Polacy wystąpili w grupie do lat 10 - 2 miejsce oraz 14 - 6 miejsce (zespół łączony z Austrią).
Polska drużyna: Jakub Mechliński, Oskar Ogłaza, Maria Sokół, Zuzanna Łukasik
 >>> wyniki turnieju drużynowego

===

5 sierpnia rozegrano Mistrzostwa w Szachach Błyskawicznych. Polacy zdobyli trzy medale:
Oskar Ogłaza - srebro wsród chłopców do lat 10
Jakub Mechliński - brąz wśród chłopców do lat 10
Radosław Psyk - srebro wśród chłopców do lat 14

Wyniki Polaków w Szachach Błyskawicznych:

 >>>
 Strona Mistrzostw
 >>> Wyniki Polaków Szachy Szybkie
 >>> Wyniki Polaków Szachy Błyskawiczne
 
MIĘDZYNARODOWY KONGRES KOMPOZYCJI SZACHOWEJ – OD NIEDZIELI W OSTRÓDZIE
Data utworzenia: 2015-07-31 | Autor: Anna Kalinowska | Odsłon: 2306
 Blisko setka zawodników z 24 krajów weźmie udział w mistrzostwach świata w rozwiązywaniu zadań szachowych, które we wtorek i środę odbędą się w Ostródzie. Czempionat jest częścią prestiżowego 58. Kongresu Kompozycji Szachowej – ten startuje już w niedzielę.

Faworytami mistrzostw są Polacy – od sześciu lat reprezentacja kraju rokrocznie zdobywa złoto tej imprezy. Tytułu wywalczonego w ubiegłym roku w szwajcarskim Bernie, bronić będą: Kacper Piorun (KSz Stilon Gorzów Wlkp.), Piotr Murdzia (MLKS Ostródzianka Ostróda) i Aleksander Miśta UKS Rotmistrz Grudziądz. Jak podkreślił najbardziej utytułowany zawodnik globu Murdzia, który w dorobku ma 22 medale MŚ i 20 ME, on i jego partnerzy liczą na dwa złote trofea - indywidualnie i zespołowo.
(więcej o sukcesach Polaków: http://www.wccc2015.com/?medale-polakow-w-ms-i-me)

Najliczniejsza grupa zawodników przyjedzie z Niemiec. Mocny skład będą mieli Anglicy, Rosjanie, Serbowie, Ukraińcy i Azerowie.

Jak podkreślił Piotr Murdzia, możliwość organizacji WCCC, czyli międzynarodowego kongresu kompozycji szachowej to dla Polski wielkie wyróżnienie, a Ostróda będzie gościć wielu wybitnych problemistów. Swój udział potwierdziło 182 uczestników z 30 krajów.

Wzorem poprzednich edycji w niedzielę rano nastąpi rejestracja uczestników, a popołudniu rozpoczną się pierwsze sesje solvingowe. W poniedziałek rozegrany zostanie turniej open, we wtorek i środę mistrzostwa świata. Dzięki współpracy organizatorów z firmą Egmont po raz pierwszy, w środę wieczorem, zostanie także przeprowadzony turniej w Szachy Solo (ang. Solitaire Chess). Czwartkową atrakcją będzie solvingowy show, natomiast po piątkowej sesji nastąpi oficjalne zakończenie wydarzenia.

Kongres odbywa się rokrocznie od 1956 roku (poza dwoma wyjątkami), kiedy to powstała międzynarodowa organizacja zrzeszająca środowisko kompozytorów i solverowców. Podczas kongresu delegaci z całego świata podejmują decyzje dotyczące zasad panujących w kompozycji, a także przeprowadzają wspominane mistrzostwa globu. W swojej historii wydarzenie odbywało się dotychczas na trzech kontynentach, najczęściej w Europie, ale nigdy wcześniej w Polsce.

Polacy dominują w solvingu, nazywanym niekiedy przekornie „anty-szachami”.
W maju br. krajowa drużyna zdobyła w rumuńskiej miejscowości Jassy tytuł mistrzów Europy w rozwiązywaniu zadań szachowych. Kacper Piorun wywalczył brąz. Mistrzami świata Polacy są nieprzerwanie od sześciu lat.

Strona kongresu: Wccc2015.com 
WAKACJE Z SZACHAMI
Data utworzenia: 2015-07-30 | Autor: Michał Bartel | Odsłon: 2269
Przełom lipca i sierpnia 2015 roku to czas organizowanych przez Polski Związek Szachowy obozów "Wakacje z Szachami". W tym roku po raz pierwszy PZSzach organizuje dwa obozy:

1. "Polonijne Wakacje z Szachami", w których uczestniczą dzieci z polskich rodzin z Litwy. 
2. "Wakacje z Szachami" - obóz przeznaczony dla dzieci ze wszystkich województw w Polsce.

Oba obozy odbędą się w Łańcucie, pierwszy w dniach 29.07-08.08.2015, a drugi w dniach 10-20.08.2015. 

 >>> Strona Wakacji z Szachami
 >>> Wakacje z Szachami na Facebooku

Obozy nie mogłby się odbyć gdyby nie wsparcie środowiska szachowego w czasie akcji Szachiści grają dla Polonii, przekazania 1% podatku, środków własnych PZSzach oraz Ministerstwa Edukacji Narodowej, który wsparł projekt "Polonijne Wakacje z Szachami".    
 
LWÓW KOŁÓWKA IM GRAJĄ POLACY
Data utworzenia: 2015-07-28 | Autor: Michał Bartel | Odsłon: 1494
W dniach 27.07-02.08.2015 roku we Lwowie rozgrywany jest tradycyjny turniej kołowy z możliwością wypełnienia normy na Mistrza Międzynarodowego. Występuje trójka Polaków: Piotr Sabuk, Arkadiusz Bebel oraz Katarzyna Adamowicz.

 >>>Strona Turnieju
 >>> Wyniki
 
ME NIEWIDOMYCH ORAZ SŁABO WIDZĄCYCH LYON
Data utworzenia: 2015-07-27 | Autor: Michał Bartel | Odsłon: 3263
W dniach 24.07-02.08.2015 roku w Lyonie (Francja) odbyły się 6. Mistrzostwa Europy IBCA - Federacji zrzeszającej zawodników niewidomych i słabo widzących. W Mistrzostwach grało 3 Polaków: Marcin Tazbir (Akademia Szachowa Gliwice), Jacek Stachańczyk (MCKiS Jaworzno) oraz Piotr Dukaczewski (UKSz Hetman Warszawa).

Pewne zwycięstwo odniósł Marcin Tazbir, rozstawiony z 1 numerem startowym.
Pozostali Polacy Piotr Dukaczeski oraz Jacek Stańczyk zdobyl 6 punktów i zajęli miejsca 7-8.

- Strona Mistrzostw

- Serwis Turniejowy

- transmisja partii live
 
PARDUBICE GRALI POLACY
Data utworzenia: 2015-07-22 | Autor: Michał Bartel | Odsłon: 2675
 
W dniach 16.07-02.08.2015 w Pardubicach odbył się Międzynarodowy Festiwal Szachowy oraz Gier takich jak brydż, go, szogi, chińskie szachy i inne.

Główny turniej szachowy arcymistrzowski Open odbył się w dniach 24.07-02.08.

 >>> Strona Festiwalu

W turnieju wystąpiło 289 zawodników, w tym 11 Polaków. 
Najlepszym Polakiem był Kacper Piorun (KSz Stilon Gorzów Wielkopolski), który zajął 12 miejsce (6,5/9).

Na wyróżnienie zasługują występy Marioli Woźniak, która zdobyła 3 i ostatnią normę Mistrzyni Międzynarodowej oraz Grzegorza Nasuty który wywalczył drugą normę Mistrza Międzynarodowego - gratulacje!
 >>> Serwis Turniejowy OPEN A

W trakcie festiwalu rozgrywane są także turnieju szachów fishera, szybkich i błyskawicznych. 21 lipca rozegrano turniej par w szachach błyskawicznych w którym wystąpili Krzysztof Jakubowski oraz Anna Gasik.


 >>> W dniach 22-23 lipca rozgrywany jest turniej szachów szybkich


 
ST. PAULI ZWYCIĘSTWO B. SOĆKO!
Data utworzenia: 2015-07-21 | Autor: Michał Bartel | Odsłon: 2527
W dniach 18-28.07 w St. Pauli (Hamburg, Niemcy) odbył się 6. Open.

Zwycięstwo w tym turnieju odniósł Bartosz Soćko (KSz Hetman Katowice), gratulacje!
Polak zdobył 7 punktów z 9 partii, miejsce podzielił wraz z 4 zawodnikami ale miał najlepsze wartościowanie pomocnicze. >>> Strona Turnieju
 
LIGI JUNIORSKIE 2015
Data utworzenia: 2015-07-20 | Autor: Michał Bartel | Odsłon: 5408
W dniach 25.07-2.08.2015 roku odbyły się rozgrywki centralnych lig juniorskich.
W Ustroniu odbyły się rozgrywki Ekstraligi oraz I Ligi. Na zlecenie PZSzach organizatorem był Opolski Związek Szachowy.
 
Niespodziewane, ale w pełni zasłużone mistrzostwo zdobył beniaminek, drużyna UKS Rodło Opole. Drużyna z Opola tytuł zapewniła sobie już przed ostatnią rundą.


 Skład i wyniki indywidualne wyniki zawodników mistrza Polski:
Skład trenerski mistrza Polski: Czesław Spisak, Aleksander Hnydiuk, Marcin Taboła.
Po 4 rundach z Ustronia wyjechał Oskar Ogłaza, który w Nowym Sadzie wywalczył srebrny medal w Mistrzostwach Eruopy Juniorów w Szachach SZybkich do lat 10 

Do I Ligi spadły drużyny LKSz GCKiP Czarna oraz UKS Hetman Koronny Trzebinia.


Drużyna UKS Rodło Opole fot. organizatorzy
 
Awans do Ekstraligi uzyskały drużyny MUKS MDK Sródmieście Wrocław, ŻKSz Żary.


Do II Ligi spadły drużyny MKS MOS Wieliczka, KSz Solny Grzybowo oraz UKS SP 8 Chrzanów.
 >>> Strona Ekstaligi  i I Ligi
 >>> Transmisja Ekstraliga
 >>> Transmisja I Liga

 >>> Serwis Turniejowy Ekstraliga
 >>> Serwis Turniejowy I Liga

W Iwoniczu odbyła się II Liga, a organizatorem był MUKS MDK Fabryczna Wrocław
Do I Ligi awansowały drużyny MMKS Wieniawa Leszno, TS Wisła Kraków oraz UKS Korona Gdańsk. >>> Strona II Ligi
>>> Transmisja II Liga

 >>> Serwis Turniejowy II Liga
 
znalezionych: 1595 na 160 stronach
<<< poprzednia -   2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12   - następna >>>
Aktualnie online 14 gości