00-697 Warszawa, Al. Jerozolimskie 49
   Telefon/Fax: +48 22 841-41-92, +48 22 841-94-60
   e-mail: biuro@pzszach.org.pl
AKTUALNOŚCI | KONTAKT | KALENDARZ | KOMISJE | PZSZACH | WZSZACHY | FINANSE | LICENCJE | REGULAMINY | AKADEMIA | KNJBIS | CENTRALNY REJESTR

Serdecznie zapraszamy do korzystania z nowej strony

PZSzach pod adresem pzszach.pl

MISTRZOSTWA POLSKI PRZEDSIĘBIORCÓW
Data utworzenia: 2015-10-02 | Autor: Rafał Rębilas | Odsłon: 1993
W dniu 2 października w Warszawie w Hotelu Boss odbyły się VII Mistrzostwa Polski Przedsiębiorców w Szachach. Uroczystego otwarcia mistrzostw dokonali: Prezes Zarządu firmy DGCS S.A. Pan Dariusz Puchalski, Prezes Polskiego Związku Szachowego Pan Tomasz Delega oraz Członek Rady Przyjaciół Szachów Poseł Andrzej Dera. Sędzią głównym mistrzostw była Pani Magdalena Judek.


fot. PZSzach

W mistrzostwach, rozegranych na dystansie 9 rund, obok wspomnianych Prezesa Tomasza Delegi oraz Posła Andrzeja Dery udział wzięli również m. in.: entuzjasta szachowy Tadeusz Cymański, redaktor prowadzący czasopisma szachowego "Mat" Paweł Dudziński oraz koordynator ds. organizacyjnych projektu "Edukacja przez Szachy w Szkole" Michał Luch.

Poniżej czołowa 10 Mistrzostw Polski Przedsiębiorców:Pełna tabela mistrzostw dostępna tutaj.
 
LWÓW GRAJĄ POLACY
Data utworzenia: 2015-09-29 | Autor: Michał Bartel | Odsłon: 2042
 W dniach 28 września - 4 października we Lwowie rozgrywana jest tradycyjna kołówka na Mistrza Międzynarodowego. Polskę reprezentują Szymon Walter (UKS 21 Podlesie) oraz Jakub Lizak (KŚ AZS Politechniki Śląskiej Gliwice).

 >>> Serwis turniejowy

 >>> Strona turnieju na facebooku
 
DWA MEDALE NA MEJ POREC 2015!
Data utworzenia: 2015-09-21 | Autor: Michał Bartel | Odsłon: 12088
 
W dniach 21-30.09.2015 w Porec (Chorwacja) odbył się Mistrzostwa Europy Juniorów. Polska reprezentowana była przez liczną 53 osobową ekipę. 

Bohaterami polskiej ekipy były: Ewa Harazińska, która zdobyła srebrny medal w grupie juniorek do lat 18 oraz Julia Antolak - brąz w grupie do lat 16. Gratulacje!


Julia oraz Ewa - medalistki Mistrzostw Europy Juniorek 2015. fot. Aleksander Miśta
Warto wspomnieć o trenerach medalistek, którzy w Porec zaliczyli wiele bezsennych nocy by jak najlepiej przygotować nasze zawodniczki: Aleksander Miśta (od dwóch lat trener Julii) oraz Andrej Maksimenko (wielotetni trener Ewy). Swój pewien wkład w sukces Julii ma również trener Witalis Sapis, ktory jest trenerem klubu - GKSz "Solny" Grzybowo

Kierownikiem ekipy był Marcin Tazbir który bardzo dobrze wywiązał się ze swoich obowiązków i na bieżąco reagował na wszelkie potrzeby naszej reprezentacji.
 
 
W pierwszej dziesiątce znalazło się jeszcze kilkunastu Polaków:

- Daniel Sanz Wawer:  4 miejsce C12
- Bartosz Fiszer: 5 miejsce C8
- Anna Karykowska: 5 miejsce w grupie D16
- Hubert Meers: 7 miejsce C8
- Oliwia Kiołbasa: 7 miejsce D18
- Szymon Gumularz: 8 miejsce C14
- Paweł Teclaf: 8 miejsce C12
- Martyna Wikar: 9 miejsce D10
- Zuzanna Kalinowska: 10 miejsce D14
- Ryszard Eggink przez pierwsze 7 rund grał bardzo dobrze i prowadził w najstarszej grupie wiekowej, niestety słaby finisz zepchnął naszego zawodnika na 10 miejsce.

 >>> Strona Mistrzostw
 >>>
 Wyniki
>>> Relacje z Mistrzostw na stronie Młodzieżowej Akademii Szachowej
 
RADZIKOWSKA 2015
Data utworzenia: 2015-09-18 | Autor: Michał Bartel | Odsłon: 2938
 
W dniach 15-24 września w siedzibie Polonii Wrocław na ul. Wita Stwosza 37 przy rynku Wrocławskim rozgrywano V Turniej Szachowy Kobiet im. Krystyny Hołuj Radzikowskiej.

W turnieju występiły członkinie Kadry Narodowej: Monika Soćko, Jolanta Zawadzka, Karina Szczepkowska-Horowska i Joanna Majdan Gajewska. Rywalami Polek są Olga Girya, Alina Kaszlińska z Rosji, Irina Bulmaga i Cristina Foisor z Rumunii oraz Lilit Mkrtchian z Armenii i Inna Gaponenko z Ukrainy.Uczestniczki V Turnieju Szachowego im. Krystyny Hołuj Radzikowskiej. 
Fot. Wojciech Zawadzki

 
Pewne, samodzielne zwycięstwo odniosła Alina Kaszlińska, która zgromadziła 7 punktów z 9 partii i nie przegrała żadnej partii.
Bardzo blisko zwycięstwa w całym turnieju była Jolanta Zawadzka, która w ostatniej partii grała z przyszłą zwyciężczynią. Niestety w okolicach niedoczasu nie wykostała swojej przewagi.

Organizatorami turnieju byli KSz Polonia Wrocław oraz Polski Zwiazek Szachowy.

 ---> Strona Turnieju
 ---> Transmisja Online
 
DUDA WICEMISTRZEM ŚWIATA!
Data utworzenia: 2015-09-15 | Autor: Rafał Rębilas | Odsłon: 4066
W rozegranych w dniach 1-16 września w rosyjskim Chanty-Mansyjsku mistrzostwach świata juniorów do lat 20 w szachach ogromny sukces odniósł Jan-Krzysztof Duda (MKS MOS Wieliczka) zdobywając srebrny medal.

Polak w trzynastu rozegranych partiach zdobył 10 punktów, tyle samo ile triumfator Mikhail Antipov z Rosji. W ostatniej rundzie, w której toczył się między zawodnikami pojedynek „korespondencyjny”, Arcymistrz z Rosji wygrywając swoją partię nadrobił 0,5 punktu straty do Polaka, który tylko zremisował. O tytule mistrzowskim zdecydowała zatem dopiero trzecia w kolejności punktacja pomocnicza, która niestety okazała się niekorzystna dla szachisty z Wieliczki.

„Przez cały turniej prowadziłem, jednak Misza miał świetną końcówkę wygrywając trzy ostatnie partie. Z zajęcia drugiego miejsca jednak jestem zadowolony. Nie przegrałem żadnej partii, wygrałem ich 7 i zdobyłem kolejne 13 punktów do rankingu ELO. Mam jeszcze 3 lata gry przed sobą w tej kategorii wiekowej i nie zamierzam odpuścić.” – powiedział po zakończeniu mistrzostw Duda.

Zdobywając tytuł szachowego wicemistrza świata juniorów do lat 20 Jan-Krzysztof Duda poprawił swoje osiągnięcie z poprzedniego czempionatu, kiedy wywalczył czwartą lokatę.

W mistrzostwach świata startowała również Mariola Woźniak (KSz Polonia Wrocław). Polka w turnieju zdobyła 6,5 punktu co ostatecznie dało jej 25 miejsce w końcowej klasyfikacji.

Zapraszamy na oficjalną stronę mistrzostw.
 
PUCHAR ŚWIATA W BAKU W AZERBEJDŻANIE
Data utworzenia: 2015-09-11 | Autor: Rafał Rębilas | Odsłon: 10103

W dniu 11 września wystartował w Baku Puchar Świata w szachach. W gronie 128 szachistów, którzy wystartowali w tegorocznej edycji jest również trzech Polaków: Radosław Wojtaszek (MTS Kwidzyn), Mateusz Bartel (KSz Polonia Wrocław) oraz Robert Kempiński (Akademia Szachowa Gliwice).

Radosław Wojtaszek w tegorocznym Pucharze Świata podzielił miejsc 9-16.

W 4 rundzie odpadł z szóstym zawodnikiem świata - Anishem Giri z Holandii. Pierwszą partię Polak grał czarnymi i pewnie zremisował. Druga partia zakończyła się remisem - Polak otrzymał lekką przewagę po debiucie ale dokładna obrona Holendra zneutralizowała wszystkie zagrożenia.
W pierwszej partii dogrywki Giri pokazał wielką klasę i pokonał naszego zawodnika po 27 posunięciach. W drugiej partii Radosław szybko zdobył piona, jednak ta przewaga nie dawała większych szans na zwycięstwo. W 23 ruchu Radosław podjął ryzyko - oddał dwie lekkie figury za wieżę i piona. Niestety przeciwnik sparował wszystkie groźby Radosława i Polak pożegnał się z Pucharem Świata.

W trzeciej rundzie Radosław okazał się lepszy od Julio Granda Zunigi. W pierwszej partii, w zamkniętej pozycji przy pełnej szachownicy figur, nasz zawodnik odważnie poświęcił figurę za dwa piony. Niestety inicjatywa okazała się zbyt mała i partia zakończyła się remisem. W drugiej partii Radosław od początku odważnie zaatakował rywala i pewnie wygrał kwalifikując się do najlepszej szesnastki Pucharu!

W pierwszej rundzie Radosław Wojtaszek pokonał Lalitha Babu M.R. z Indii, natomiast w drugiej rundzie zwyciężył Vladislava Artemieva z Rosji. Oba pojedynki Polak zakończył w stosunku 1:5:0,5 punkta.
 
Pozostali dwaj Polacy zakończyli swój udział w tegorocznym Pucharze Świata na pierwszej rundzie. Pogromcą Roberta Kempińskiego okazał się Nguyen Ngoc Truong Son z Wietnamu. Dużo więcej emocji w swoim pojedynku dostarczył kibicom Mateusz Bartel, który musiał uznać wyższość Gabriela Sargissiana z Armenii dopiero po "Armageddonie".

Zapraszamy na oficjalną stronę zawodów.
 
DMP - I I II LIGA
Data utworzenia: 2015-09-04 | Autor: Piotr Murdzia | Odsłon: 7601
W dniach 5-13 września w Jastrzębiej Górze rozegrano rogrywki I i II ligi. 
Pierwsze miejsce oraz awans do Ekstraligi uzyskał zespół OKSiR Baumatech Wisznia Mała. Drugie premiowane awansem miejsce zajęła drużyna Akademii Szachowej Gliwice, która jednak nie może awansować do Ekstraligi (pod warunkiem utrzymania pierwszej drużyny w wyższej klasie rozgrywkowej). W przypadku utrzymania się Akademii Szachowej Gliwice w Ekstralidze prawo awansu uzyska drużyna Miedzi Legnica.
Spadek z I Ligi zanotowały drużyny Zagłębia Dąbrowy Górniczej, Nadnarwianki Pułtusk oraz MLKSz Myślenice. 

Do Ligi awans uzyskały drużyny WKS Kopernik Wrocław, Ostrowskie Towarzystwo Szachowe (powrót do I Ligi) oraz druga drużyna Baszty Żnin. 

Drużyny z miejsc 25 i dalszych spadły do lig okręgowych.


>>> I liga

>>> II liga

 
>>> Strona Lig
 
IGRZYSKA SZKOLNE W SZACHACH
Data utworzenia: 2015-09-04 | Autor: Michał Bartel | Odsłon: 9257

Polski Związek Szachowy w dniach 18-25 października w Ośrodku Przygotowań Olimpijskich w Drzonkowie zorganizował Igrzyska Szkolne w Szachach. 

W Igrzyskach udział wzięli najlepsi zawodnicy Turnieju Finałowego Edukacja przez Szachy w Szkole, który odbył się na Stadionie Narodowym, zwycięzcy Igrzysk Szkolnych Szkół Podstawowych oraz czołowi zawodnicy Mistrzostw Polski do lat 10 i 12. 

Udział w Igrzyskach był bezpłatny. Dojazd uczestników na Igrzyska we własnym zakresie i na własny koszt.

Do Drzonkowa przyjechało ponad 100 dzieci ze wszystkich województw w kraju. Zawodnicy rywalizowali w dwóch grupach: A - większość zawodników posiadało ranking międzynarodowy FIDE oraz B - zawodnicy bez rankingu FIDE. Oprócz udziału w turnieju szachowym dzieci miały możliwość aktywnego spędzania czasu na basenie, boisku czy hali sportowej oraz integracji z równieśnikami.

Wyniki turniejów:
Turniej A


Turniej B


Projekt dofinansowany został ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki.

 >>>
 Galeria Zdjęć autorstwa Witolda Jarosza
 >>> Galeria Zdjęć autorstwa Pawła Jarocha
 >>> Podział na grupy


 >>> Lista startowa Grupa A
 >>> Lista startowa Grupa B


 
KACPER PIORUN ZWYCIĘZCĄ W BARCELONIE
Data utworzenia: 2015-08-31 | Autor: Piotr Murdzia | Odsłon: 1661
Sukcesem Kacpra Pioruna (KSz Stilon Gorzów Wlkp.) zakończył się rozgrywany w dniach 21-30 sierpnia open w Barcelonie. Nasz arcymistrz jako jedyny zawodnik  uzyskał na dystansie 10 rund  8,5 punktów.Tym samym Polak wkroczył do klubu +2600. Gratulujemy!

Bardzo dobrze spisał się również Kamil Dragun (KSz Stilon Gorzów Wlkp.), który z dorobkiem 8 punktów wraz z 7 innymi zawodnikami podzielił II miejsce i ostatecznie uplasował się na wysokim 5 miejscu.wyniki szczegółowe


>>> strona zawodów
 
MŚ W SZACHACH SZYBKICH I BŁYSKAWICZNYCH
Data utworzenia: 2015-08-26 | Autor: Piotr Murdzia | Odsłon: 2354
Informujemy, że 25 sierpnia światło dzienne ujrzała oficjalna strona MŚ w szachach szybkich i błyskawicznych (Berlin, 9-15.10.2015). Zapraszamy do zapoznania się z komunikatem zawodów (poniżej):

The World Rapid and Blitz Chess Championships Will Take Place in Berlin on October 9 - 15, 2015

FIDE and AGON — the World Chess Federation’s commercial partner — are pleased to announce the dates and the venue of the World Rapid and Blitz Chess Championships. The tournament will take place in Berlin, Germany on October 9 - 15, 2015.

The Prize Fund for both Championships to be shared by the players totals $400,000. Both Rapid and Blitz Championships will be Swiss pairings tournaments and will be held over three days for Rapid and two days for Blitz. The Rapid will be fifteen rounds, with a single game for each round. The Blitz will have 21 rounds, with a single game for each round.

Dates: October 9 - 15, 2015
City: Berlin, Germany
Venue: Bolle Meierei (Central Berlin)
Opening Ceremony: October 9, 2015 at 7.30PM
Last day of play: October 14, 2015

According to FIDE regulations, all players rated at least 2500 in any of the FIDE rating lists (Standard, Blitz or Rapid) from January 2015 to August 2015 are eligible and invited to participate in the FIDE World Rapid and Blitz Championships. The World Rapid and Blitz Championships are also open to all the National Champions representing their National Chess Federation regardless of their title or rating.

GM Magnus Carlsen is the reigning World Champion in both Rapid and Blitz.

Full regulations are available on FIDE website:
https://www.fide.com/FIDE/handbook/WorldRapidBlitzChampionshipsRegulations.pdf

Registration will open on August 30, 2015 at 2PM CET on Agon’s website:

The event is organized by Agon. All questions can be directed at berlin@agonlimited.com.

>>> oficjalna strona MŚ
 
znalezionych: 1595 na 160 stronach
<<< poprzednia -   1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11   - następna >>>
Aktualnie online 13 gości