Telefon/Fax: +48 22 841-41-92, +48 22 841-94-60
AKTUALNOŚCI | KONTAKT | KALENDARZ | KOMISJE | PZSZACH | WZSZACHY | FINANSE | LICENCJE | REGULAMINY | AKADEMIA | KNJBIS | CENTRALNY REJESTR

Serdecznie zapraszamy do korzystania z nowej strony

PZSzach pod adresem pzszach.pl

BRNO OPEN Z UDZIAŁEM POLAKÓW
Data utworzenia: 2015-11-23 | Autor: Michał Bartel | Odsłon: 1361
W cieniu Drużynowych Mistrzostw Europy w Reykjaviku i emocji związanych z walką o medale Polek i Polaków, rozegrano w Brnie (Czechy) w dniach 14-21.11 Turniej z cyklu Czech Tour 2015-2016.

W Turnieju Open grali Polacy. Bardzo dobrze zaprezentowali się nasi juniorzy. Szymon Gumularz (Polonia Wrocław) zajął 2 miejsce, z wynikiem 7/z 9pkt, zaś Kamil Kozioł (MKSz Rybnik) zajął z wynikiem 6/z 9pkt - 5 miejsce.

Gratulujemy!

LEGNICA. DONCHENKO WYGRYWA XXXI PUCHAR WOJEWODY DOLNOŚLĄSKIEGO
Data utworzenia: 2015-11-23 | Autor: Michał Bartel | Odsłon: 1763

W dniach 19-25.11.2015 roku w Legicy odbył się XXXI Międzynarodowy Turniej Szachowy o Puchar Wojewody Dolnośląskiego - turniej kołowy z udziałem 10 zawodników z Polski, Czech, Niemiec oraz Białorusi.

Wyniki:
Z bardzo dobrej strony pokazał się Marcel Kanarek, który zajął drugie miejsce (turniej zakończył bez porażki) i wypełnił drugą normę arcymistrzowską - gratulacje!

>>>Transmisja online

WYWIAD Z PREZESEM PZSZACH
Data utworzenia: 2015-11-20 | Autor: Piotr Murdzia | Odsłon: 1912
Zapraszamy do wysłuchania wywiadu z Prezesem Polskiego Związku Szachowego, który został przeprowadzony podczas Mistrzostw Polski Rady Przyjaciół Szachów.

PREZES PZSZACH ODWIEDZIŁ GRÓB FISCHERA
Data utworzenia: 2015-11-19 | Autor: Jacek Tomczak | Odsłon: 2726
Przy okazji rozgrywanych Drużynowych Mistrzostw Europy w Reykjaviku prezes Polskiego Związku Szachowego, Tomasz Delega, odwiedził grób jednego z najwybitniejszych szachistów w historii – legendarnego mistrza świata Roberta Fischera.

PODSUMOWANIE DME
Data utworzenia: 2015-11-12 | Autor: Jacek Tomczak | Odsłon: 16876
W dniach 13-22 listopada w Reykjaviku rozegrane zostaną XX Drużynowe Mistrzostwa Europy w Szachach. Rozgrywki odbywają się co dwa lata, naprzemiennie z Olimpiadą Szachową i stanowią główną imprezę sezonu. W 2013 r. w Warszawie, pomimo tego, że Polska była gospodarzem DME, naszym reprezentantom z męskiej drużyny zabrakło nieco szczęścia i rywalizację ukończyli na 16. miejscu. Doskonale za to spisały się panie, które w Warszawie wywalczyły brązowe medale. W tym roku trzymamy kciuki za to, aby obie nasze drużyny stanęły na podium.

PIORUN WYGRYWA – WYWIAD!
Data utworzenia: 2015-11-10 | Autor: Paweł Dudziński | Odsłon: 2532
Kolejny duży sukces w tym roku odniósł młody polski arcymistrz Kacper Piorun. Startując z 7. numerem startowym, zwyciężył on w Międzynarodowych Mistrzostwach Bawarii w Bad Wiessee w Niemczech z udziałem wielu silnych arcymistrzów.

MISTRZOSTWA POLSKI RPS
Data utworzenia: 2015-11-09 | Autor: Rafał Rębilas | Odsłon: 3346
W dniach 6-7 listopada w hotelu OSSA w Rawie Mazowieckiej odbyły się Mistrzostwa Polski Rady Przyjaciół Szachów. Uroczystego otwarcia dokonali Prezes Polskiego Związku Szachowego Tomasz Delega, pełniący również funkcję sędziego głównego mistrzostw oraz Wiceprezes Polskiego Związku Szachowego Adam Dzwonkowski, grający Dyrektor mistrzostw.

W uroczystym otwarciu uczestniczyli także zaproszeni goście:

- Agnieszka i Mariusz Budner - właściciele firmy Feromedia, sponsora reprezentacji prawników oraz właściciele Magnes.tv patrona mediowego mistrzostw

- Bartłomiej Michałowski - Dyrektor Marketingu Instytucji Publicznych w firmie Orange

- Marek Parjaszewski - Dyrektor Hotelu OSSA

- Wiesława Duda

Impreza, której głównym celem była integracja środowiska szachowego okazała się dużym sukcesem. Do rywalizacji o tytuły Amatorskiego Mistrza Polski, Mistrza Polski, Amatorskiego Drużynowego Mistrza Polski oraz Drużynowego Mistrza Polski stanęło kilkudziesięciu zawodników z firm, ministerstw, instytucji publicznych oraz prywatnych przedsiębiorców. Przy szachownicy do rywalizacji zasiedli zarówno szachiści, dla których rywalizacja turniejowa to niemal codzienność oraz szachiści, którzy "Królewską Grę" traktują bardziej hobbistycznie.

Amatorska Klasyfikacja Indywidualna:
1. Krzysztof Puchta (Deutsche Bank Polska)
2. Wiesław Adamczyk (Orange)
3. Marcin Matusiak (Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi)

Klasyfikacja Indywidualna:
1. Rafał Przedmojski (Ministerstwo Obrony Narodowej)

3. Orange

Nagrodą specjalną wyróżniono również najlepszą kobietę turnieju, którą została Beata Andrejczuk z Deutsche Bank Polska.

Największą niespodzianką jaką organizatorzy przygotowali dla uczestników mistrzostw była obecność kadry narodowej mężczyzn w szachach, którzy przez dwa dni udzielali teoretycznych porad szachowych uczestnikom, opowiadali o swoich karierach także podczas specjalnie na tą okazję przygotowanego panelu, ale przede wszystkim wzięli udział w tzw. "Szach Show" jaki został zorganizowany w ramach kolacji w pierwszym dniu mistrzostw. W programie znalazła się symultana z Arcymistrzem, gra w kloca, partia konsultacyjna oraz złożenie autografów na pamiątkowych szachownicach.

Zachęcamy do oglądnięcia relacji video z przebiegu mistrzostw.

NASI MEDALIŚCI MŚJ
Data utworzenia: 2015-11-05 | Autor: Paweł Dudziński | Odsłon: 2967
PIORUN PIERWSZY W BAD WIESSEE!
Data utworzenia: 2015-11-02 | Autor: Michał Bartel | Odsłon: 3016

W dniach 31.10-08.11.2015 roku w Bad Wiessee rozegrano Otwarte Międzynarodowe Mistrzostwa Bawarii w Szachach.

Znakomicie wystąpił Kacper Piorun, który w siedmiu pierwszych partiach odniósł siedem zwycięstw, w tym nad pierwszym numerem startowym Liviu-Dieterem Nisipeanu. Dwa remisy w ostatnich rundach pozwoliły na samodzielne zwycięstwo - gratulacje!
Kacper zarobił na rankingu ok. 20 punktów, co wirtualnie stawia go na 4 miejscu w Polsce. Dla zawodnika Stilonu Gorzów jest to drugie zwycięstwo w silnym Openie w 2015, wcześniej Kacper wygrał Open w Barcelonie.