00-697 Warszawa, Al. Jerozolimskie 49
   Telefon/Fax: +48 22 841-41-92, +48 22 841-94-60
   e-mail: biuro@pzszach.org.pl
AKTUALNOŚCI | KONTAKT | KALENDARZ | KOMISJE | PZSZACH | WZSZACHY | FINANSE | LICENCJE | REGULAMINY | AKADEMIA | KNJBIS | CENTRALNY REJESTR

Serdecznie zapraszamy do korzystania z nowej strony

PZSzach pod adresem pzszach.pl


Newsletter Polskiego Związku Szachowego - Sierpień 2015

SŁOWO WSTĘPNE
W numerze
W NEWSLETTERZE:
SKŁAD I REDAKCJA:

Rafał Rębilas
Manager ds. Projektów Strategicznych r.rebilas@pzszach.org.pl
1. PROJEKTY PZSZACH

2. REHABILITACJA PRZEZ SZACHY

3. EDUKACJA PRZEZ SZACHY W SZKOLE

4. WAKACJE Z SZACHAMI

5. PARTNERZY PZSZACH

6. MISTRZOSTWA, MISTRZOSTWA...
6.1. Sygnity Ekstraliga 2015 w Katowicach (4-6.09)
6.2. Mistrzostwa Świata Juniorów w Khanty-Mansiysk w Rosji (1-16.09)

7. Z KRAJU I ZE ŚWIATA
7.1. XVII International Open Chess of Sants, Hostafrancs & Bordeta w Barcelonie w Hiszpanii (21-30.08)
7.1. Międzynarodowy Festiwal Szachowy im. Akiby Rubinsteina w Polanicy-Zdrój (21-30.08)
7.2. Mistrzostwa Juniorów Młodszych Krajów Unii Europejskiej w Kouty nad Desnou w Czechach (18-27.08)

8. KALENDARZ PZSZACH
8.1. V Arcymistrzowski Turniej Kobiet Krystyny Hołuj-Radzikowskiej we Wrocławiu (15-24.09)
8.2. Mistrzostwa Europy Juniorów 8-18 w Poreč na Chorwacji (25.09-1.10)
8.3. Puchar Świata w Baku w Azerbejdżanie (10.09-5.10)
STAŁA WSPÓŁPRACA:

Tomasz Delega, Prezes PZSzach

IM Piotr Murdzia, Sekretarz Generalny PZSzach

FM Michał Bartel, Specjalista ds. Organizacyjnych PZSzach

Tomasz Lissowski, Przewodniczący Komisji Historycznej PZSzach

Magdalena Judek, Przewodnicząca Komisji Promocji PZSzach
 PROJEKTY PZSZACH
Wszechstronność działań Polskiego Związku Szachowego
     REHABILITACJA PRZEZ SZACHY
Inauguracja Projektu

Nawiązując do czerwcowego Newslettera i informacji o zakończonych 72-godzinnych kursach dla nauczycieli, miło nam poinformować, iż z dniem 1 września 2015 roku projekt wchodzi w życie w 12 szkołach przyszpitalnych w Warszawie. 

Terapia z wykorzystaniem gry w szachy zostanie wdrożona w poniższych placówkach:

- Instytut Głuchoniemych im. Jakuba Falkowskiego
- Szkoła Podstawowa Specjalna Nr 302
- Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Dzieci Słabosłyszących nr 15
- Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Dzieci Słabowidzących nr 8
- Zespół Szkół Specjalnych Nr 86
- Zespół Szkół Specjalnych Nr 96 w Instytucie Psychiatrii i Neurologii
- Zespół Szkół Specjalnych Nr 78
- Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Głuchych
- Zespół Szkół Specjalnych Nr 93
- Zespół Szkół Specjalnych Nr 103
- Zespół Szkół Specjalnych Nr 87
- Zespół Szkół Specjalnych Nr 104

Partnerem Polskiego Związku Szachowego przy realizacji projektu "Rehabilitacja przez Szachy" jest Biuro Edukacji Miasta Stołecznego Warszawy.

Zachęcamy do zapoznania się z komunikatem na stronach Biura Edukacji oraz do odwiedzenia oficjalnej strony projektu.


EDUKACJA PRZEZ SZACHY W SZKOLE
Startuje III rok projektu

Wraz z nowym rokiem szkolnym 2015/2016 startuje również kolejny rok projektu "Edukacja przez Szachy w Szkole".

Ubiegły rok był niezwykle udany pod wieloma względami. Po pierwsze udało się go zakończyć w imponującym stylu organizując turniej finałowy na Stadionie Narodowym w Warszawie, nad którym to wydarzeniem Wysoki Patronat objął Parlament Europejski. Po drugie walory projektu zaczęły być coraz bardziej dostrzegane przez polskie media, co przełożyło się na wyjątkowo częstą obecność projektu w środkach masowego przekazu.

Największym jednak sukcesem minionych dwunastu miesięcy było wprowadzenie projektu do wszystkich województw w Polsce i co za tym idzie zwiększenie liczby zgłoszonych szkół z 249 do 614 w całej Polsce. Poniżej prezentacja ilościowa szkół na dzień 1 września 2015 roku w podziale na poszczególne województwa:
 
Podobnie jak to miało miejsce w poprzednich latach, również i w tym roku Polski Związek Szachowy planuje akcję inauguracyjną w jednej ze szkół. Nie zabraknie w niej ani spotkania i symultany z uznanym szachistą, ani pamiątkowych upominków dla dzieci. Tym razem jednak uroczystość planowana jest w jednej ze szkół poza Warszawą.


WAKACJE Z SZACHAMI
Wakacje z Szachami 2015


Na przełomie lipca i sierpnia odbyła się kolejna edycja "Wakacji z Szachami". Projekt ten jest jednym z głównych projektów Polskiego Związku Szachowego, realizowanym nieprzerwanie od kilku lat. Główną ideą projektu jest połączenie walorów stricte wypoczynkowych, jakie zapewniamy uczestniczącym w obozach dzieciom, z możliwością podnoszenia swoich umiejętności szachowych oraz ogólnym rozwojem fizycznym i emocjonalnym.

Projekt „Wakacje z Szachami” jest adresowany do dzieci w wieku od 8 do 14 lat. Dzieci te to przedstawiciele wszystkich województw w Polsce, którzy zostali wyłonieni przez Wojewódzkie Związki Szachowe przy współpracy z klubami, głównie z Uczniowskimi Klubami Sportowymi. Popularność projektu sprawiła, iż od 2012 roku Polski Związek Szachowy zaprasza do udziału również dzieci z Polonii.

Tegoroczna edycja podzielona została na dwa obozy. Pierwszy obóz zwany "Polonijne Wakacje z Szachami" odbył się w dniach 29.07 - 08.08 i był okazją do integracji dzieci z Polski i Litwy. W kolejnym obozie, który odbył się w terminie 10 - 20.08 uczestniczyły dzieci z wszystkich województw w Polsce.

Bardzo ważną zaletą projektu jest również fakt, iż co roku odbywa się on w innym, urokliwym miejscu w kraju. W tym roku dzieci gościły w Łańcucie, a w ramach wycieczek edukacyjnych zwiedzały m. in. Sandomierz oraz Zamość.

Zapraszamy na oficjalną stronę projektu oraz na profil projektu na Facebooku. Gorąco zachęcamy również do obejrzenia filmu o tegorocznej edycji projektu "Wakacje z Szachami".

Obozy nie mogłyby się odbyć gdyby nie wsparcie środowiska szachowego w czasie akcji "Szachiści grają dla Polonii", przekazania 1% podatku, środków własnych PZSzach oraz Ministerstwa Edukacji Narodowej, który wsparł projekt "Polonijne Wakacje z Szachami".


PARTNERZY PZSZACH
Partnerzy Polskiego Związku Szachowego
PARTNERZY TYTULARNI


PARTNERZY


   

   

PARTNERZY MEDIOWI

       

PARTNERZY ADMINISTRACJI PUBLICZNEJ
MISTRZOSTWA, MISTRZOSTWA...
Sygnity Ekstraliga 2015 w Katowicach (4-6.09)


W dniach 4-6 września odbyła się druga sesja Drużynowych Mistrzostw Polski w Szachach - Sygnity Ekstraliga 2015. Tym razem najlepsze 10 zespołów w Polsce spotkało się w Katowicach, a miejscem ich rywalizacji stała się Aula Kazimierza Lepszego na Uniwersytecie Śląskim.

Patronat nad rozgrywkami objął Prezydent Miasta Katowice, doktor Marcin Krupa oraz Rektor Uniwersytetu Śląskiego, prof. zw. dr hab. Wiesław Banyś.


Fot. Organizatorzy

Samodzielnym liderem z kompletem punktów po 6 rundach został Wasko Hetman Katowice. Punkt mniej mają zespoły Votum SA Polonia Wrocław i KSz Stilon Gorzów Wlkp. 8 punktów i miejsca 4 i 5 zajmują odpowiednio drużyny UKS Rotmistrz Grudziądz oraz Sz.S.O.N. "Zagłębie" Dąbrowa Górnicza. Za nimi, z dorobkiem 3 punktów znajduje się TS Wisła Kraków oraz Baszta MOS Żnin. Bezokularow.pl Chrobry Gniezno z 2 punktami zajmuje 8. miejsce, a tuż za nim z tym samym dorobkiem punktowym brązowy medalista sprzed roku Akademia Szachowa Future Processing Gliwice. Bez punktów na 10. miejscu pozostaje KSz Silesia JAS-FBG Racibórz.
 
Jedną z imprez towarzyszących II sesji Sygnity Ekstraligi 2015 była symultana szachowa z Arcymistrzem Radosławem Wojtaszkiem. Wzięło w niej udział 25 szachistów, zarówno doświadczonych graczy jak również najmłodszych adeptów gry. Pogromca Magnusa Carlsena nie dał szans nikomu i pewnie wygrał wszystkie 25 partii.

Fot. Organizatorzy

Partnerem Polskiego Związku Szachowego w tegorocznej edycji Sygnity Ekstraliga 2015 została marka SENSEI DUBAI.

Zapraszamy na oficjalną stronę mistrzostw.

Mistrzostwa Świata Juniorów w Khanty-Mansiysk w Rosji (1-16.09)
 

Od 1 września w Khanty-Mansiysk w Rosji trwają Mistrzostwa Świata Juniorów do lat 20.

W tegorocznej edycji mistrzostw, w której wystartowało 62 mężczyzn oraz 48 kobiet, Polskę reprezentują Jan-Krzysztof Duda (MKS MOS Wieliczka) oraz Mariola Woźniak (KSz Polonia Wrocław).
 
Fot. Organizatorzy

W turnieju Open, po siedmiu rozegranych rundach, samodzielnym liderem z dorobkiem 6 punktów jest polski Arcymistrz Jan-Krzysztof Duda. Niedawny zwycięzca turnieju Lake Sevan, który w tegorocznych mistrzostwach świata został rozstawiony z pierwszym numerem startowym, udowadnia, że potrafi doskonale grać również występując w roli faworyta.

W turnieju kobiet Mariola Woźniak, która w siedmiu rundach wywalczyła 3,5 punktu zajmuje 29 pozycję. Znając jednak waleczność czwartej na tegorocznych Indywidualnych Mistrzostwach Polski Kobiet zawodniczki można być pewnym, iż w drugiej części turnieju uda jej się znacząco zwiększyć dorobek punktowy i wywalczyć wysoką pozycję w końcowej tabeli.

Przypomnijmy, że w ubiegłym roku Jan-Krzysztof Duda był czwarty a Kamil Dragun szósty. Wygrał Chińczyk Shanglei Lu. Wśród dziewcząt tytułu broni aktualna mistrzyni Rosji seniorek Aleksandra Goryachkina, dla której ewentualne zwycięstwo będzie trzecią wygraną z rzędu mimo dopiero szesnastu lat.

Zapraszamy na oficjalną stronę mistrzostw, zachęcamy także do śledzenia relacji na żywo.


Z KRAJU I ZE ŚWIATA
XVII International Open Chess of Sants, Hostafrancs & Bordeta w Barcelonie w Hiszpanii (21-30.08)

W dniach 21 – 30 sierpnia w Barcelonie odbył się XVII International Open Chess of Sants, Hostafrancs & Bordeta. Polskę reprezentowało sześciu zawodników: świeżo upieczony podwójny Mistrz Świata w Solvingu Kacper Piorun (KSz Stilon Gorzów Wlkp.), Kamil Dragun (KSz Stilon Gorzów Wlkp.), Marcel Kanarek (AKSz Hetman Politechnika Koszalińska Koszalin), Joanna Majdan-Gajewska, Klaudia Kulon (MKS przy MDK Trzcianka) oraz Paweł Bielecki.

W turnieju A, w którym wystartowało 380 reprezentantów z kilkudziesięciu krajów triumfował Kacper Piorun, który na dystansie 10 rund jako jedyny wywalczył 8,5 pkt. Dzięki temu bardzo dobremu występowi Polak wkroczył do klubu +2600.

Tylko o pół punktu mniej od swojego klubowego kolego zdobył Kamil Dragun, który wraz z 6 innymi zawodnikami zajęli miejsca od drugiego do ósmego. Polakowi przypadło w końcowej tabeli miejsce piąte.

Czołowa dziesiątka turnieju A przedstawia się następująco:Pełna końcowa tabela turnieju dostępna tutaj.

Międzynarodowy Festiwal Szachowy im. Akiby Rubinsteina w Polanicy-Zdrój (21-30.08)

W dniach 21 - 30 sierpnia w Polanicy-Zdroju w województwie dolnośląskim rozegrany został 51 Międzynarodowy Festiwal Szachowy im. Akiby Rubinsteina. Patronat Honorowy nad festiwalem objął Wojewoda Dolnośląski Tomasz Smolarz.

W turnieju A - Arcymistrzowskim wystartowało pięciu Polaków, a zwycięzcą z dorobkiem 6 punktów został Tomasz Warakomski.Pozostałe sześć grup festiwalu oraz ich wyniki prezentujemy poniżej:

OPEN B – turniej z rankingiem FIDE powyżej 1700.
OPEN C – turniej seniorów: mężczyźni od 60 lat, kobiety od 50 lat.
OPEN D – turniej zawodników z rankingiem FIDE do 2000 i bez rankingu FIDE
OPEN E – turniej dla dzieci do lat 14
OPEN F – turniej dla dzieci do lat 10
OPEN G – turniej dla osób bez kategorii szachowej

Zapraszamy na oficjalną stronę festiwalu.

Mistrzostwa Juniorów Młodszych Krajów Unii Europejskiej w Kouty nad Desnou w Czechach (18-27.08)

W dniach 18 - 27 sierpnia w Kouty nad Desnou (Czechy) rozegrane zostały Mistrzostwa Juniorów Młodszych Krajów Unii Europejskiej w Szachach Klasycznych.

Polska reprezentowana była przez grupę 10 zawodników, z których na uwagę zasługuje 5 miejsce Michała Redzisza (KS Laura Chylice) w kategorii do lat 12, 6 miejsce Mariki Kosteckiej (KSz LECH-WSUS Poznań) w kategorii do lat 14 oraz 9 miejsce Tymona Ochędzana (KTS Kalisz) w kategorii do lat 10.

Pozostali reprezentanci Polski, którzy wzięli udział w turnieju to: Stefan Ćwiek, Ryszard Ćwiek, Karol Ullrich (UMKS Na Pięterku Poznań), Szymon Skurniak (KTS Kalisz), Liwia Jarock (UKS Korona Gdańsk), Hanna Trzaskowska oraz Agata Ullrich (UMKS Na Pięterku Poznań).

Zapraszamy na oficjalną stronę zawodów.


KALENDARZ PZSZACH
V Arcymistrzowski Turniej Kobiet Krystyny Hołuj-Radzikowskiej we Wrocławiu (15-24.09)

W dniach 15-24 września, w sali Klubu Szachowego Polonii Wrocław przy ul. Wita Stwosza 37-38 we Wrocławiu odbędzie się V Arcymistrzowski Turniej Kobiet im. Krystyny Hołuj-Radzikowskiej.

Turniej zostanie rozegrany systemem kołowym z udziałem 10 zawodniczek.

Na starcie, obok zawodniczek zagranicznych, wystartują również reprezentantki Polski: Monika Soćko, Jolanta Zawadzka, Karina Szczepkowska-Horowska, Joanna Majdan-Gajewska

Zapraszamy na oficjalną stronę turnieju.

Mistrzostwa Europy Juniorów 8-18 w Poreč na Chorwacji (25.09-1.10)

W dniach 25 września - 1 października, w chorwackiej miejscowości Poreč odbędzie się kolejna edycja Mistrzostw Europy Juniorów 8-18 lat.

Polskę reprezentować będzie łącznie 53 zawodników (26 chłopców i 27 dziewcząt), we wszystkich kategoriach wiekowych.

Zdaniem Andrzeja Modzelana Wiceprezesa ds. Młodzieżowych Polskiego Związku Szachowego: "Jak powszechnie wiadomo, coraz trudniej o medale w imprezach rangi MEJ i MŚJ. Mam jednak nadzieję, że i z tegorocznych zmagań nasza najzdolniejsza młodzież szachowa i dzieci, nie powrócą bez medalu. W czołowej "10" rankingowego rozstawienia znajdują się tacy zawodnicy jak: Paweł Teclaf (4 do lat 12), Oskar Ogłaza (3 do lat 10), Oliwia Kiołbasa (5 do lat 18) i Alicja Śliwicka (10 do lat 14). Tradycyjnie liczymy na najmłodsze roczniki, gdzie "rankingi nie grają". Bardzo jestem ciekaw występu Mikołaja Tomczaka i Igora Janika - zawodników, którzy czynią stałe postępy. Na pewno będę się przyglądał postawie Martyny Wikar, Bartka Fiszera i Kubusia Chyżego."

Zapraszamy na oficjalną stronę mistrzostw.

Puchar Świata w Baku w Azerbejdżanie (10.09-5.10)

W dniach 10 września - 5 października, w Baku rozegrany zostanie Puchar Świata w szachach. W gronie 128 szachistów, którzy staną na starcie tegorocznej edycji jest również trzech Polaków: Radosław Wojtaszek (MTS Kwidzyn), Mateusz Bartel (KSz Polonia Wrocław) oraz Robert Kempiński (Akademia Szachowa Gliwice).

Mateusz Bartel i Robert Kempiński prawo startu wywalczyli sobie bardzo dobrą postawą w tegorocznych Indywidualnych Mistrzostwach Europy w Jerozolimie, gdzie zajęli odpowiednio 3 miejsce (Bartel) oraz 15 miejsce (Kempiński). Radosław Wojtaszek natomiast kwalifikację uzyskał podczas ubiegłorocznego czempionatu w Yerevaniu w Armenii, który zakończył na miejscu 11.

Pary pierwszej rundy z udziałem polaków:

Radosław Wojtaszek (POL) - Lalith Babu M.R. (IND)
Robert Kempiński (POL) - Nguyen Ngoc Truong Son (VIE)
Mateusz Bartel (POL) - Gabriel Sargissian (ARM)

Zdaniem Włodzimierza Schmidta Wiceprezesa ds. Sportowych Polskiego Związku Szachowego "Radek Wojtaszek dojdzie do 3 rundy, w której spotka się z Borysem Gelfandem. Jeżeli będzie 1-1, to w rapidach ma większe szanse. Robert Kempiński i Mateusz Bartel dojdą do rundy 2, gdzie spotkają się odpowiednio z Evgeny Tomaszewskim i Maxime Vachier-Lagrave. W obu przypadkach szanse na sukces są minimalne.".

Zdaniem Piotra Murdzi Szefa Wyszkolenia w Polskim Związku Szachowym: "Radek ma szanse największe i może zajść wysoko, nawet do ćwierćfinału. W przypadku Robert Kempińskiego i Mateusza Bartla, to więcej szans daję Mateuszowi, który zdolny jest sprawić niejedną niespodziankę za sprawą swojej nieszablonowej i odważnej gry.".

Większym optymistą w prognozowaniu wyniku sportowego jest trener kadry mężczyzn Arcymistrz Bartosz Soćko: "Każdy z naszej trójki jest doświadczonym graczem i na pewno jest w stanie zajść daleko, a może i sprawić bardzo miłą niespodziankę polskim kibicom. Liczę na to, że cała trójka przejdzie przynajmniej pierwsza rundę. Dalej ciężko jest przewidywać, ale wierzę że choć jeden z Polaków dojdzie do ćwierćfinału. Największe szanse na to ma nasz numer 1 - Radosław Wojtaszek lecz również Roberta Kempińskiego oraz Mateusza Bartla, jeśli będą w dobrej formie, stać na taki rezultat."
 
Zachęcamy do zapoznania się z pełną drabinką turniejową Pucharu Świata oraz do odwiedzenia oficjalnej strony Pucharu Świata.

Aktualnie online 17 gości