00-697 Warszawa, Al. Jerozolimskie 49
   Telefon/Fax: +48 22 841-41-92, +48 22 841-94-60
   e-mail: biuro@pzszach.org.pl
AKTUALNOŚCI | KONTAKT | KALENDARZ | KOMISJE | PZSZACH | WZSZACHY | FINANSE | LICENCJE | REGULAMINY | AKADEMIA | KNJBIS | CENTRALNY REJESTR

Serdecznie zapraszamy do korzystania z nowej strony

PZSzach pod adresem pzszach.pl


Newsletter Polskiego Związku Szachowego - Maj 2015

SŁOWO WSTĘPNE
W numerze
W NEWSLETTERZE:
SKŁAD I REDAKCJA:

Rafał Rębilas
Manager ds. Projektów Strategicznych
r.rebilas@pzszach.org.pl
1. PROJEKTY PZSZACH

2. EDUKACJA PRZEZ SZACHY W SZKOLE

3. RADA PRZYJACIÓŁ SZACHÓW

4. PARTNERZY PZSZACH

5. MISTRZOSTWA, MISTRZOSTWA...
5.1.Mistrzostwa Europy Kobiet w Chakvi w Gruzji (18-31.05)

6. Z KRAJU I ZE ŚWIATA
6.1. Limburg Open w Maastricht w Holandii (22-25.05)
6.2. Liga francuska w Le Grau-du-Roi (30.05-9.06)
6.3. Królewski Gambit Radomia (31.05)
6.4. Piknik Olimpijski w Warszawie (23.05)

7. CZASOPISMO SZACHOWE MAT

8. KALENDARZ PZSZACH
8.1. Indywidualne i Drużynowe Mistrzostwa Polski w Szachach Błyskawicznych w Lublinie (20-21.06)
8.2. Turniej Finałowy 2015 projektu Edukacja przez Szachy w Szkole (20 czerwca)
8.3. Memoriał im. Mieczysława Najdorfa w Warszawie (10-18 lipca)
8.4. 50 Memoriał Jose Raula Capablanki w Hawanie na Kubie (14-26.06)
8.5. Drużynowe Mistrzostwa Europy Juniorów w Karpaczu (13-19.07)
STAŁA WSPÓŁPRACA:

Tomasz Delega, Prezes PZSzach

IM Piotr Murdzia, Sekretarz Generalny PZSzach

FM Michał Bartel, Specjalista ds. Organizacyjnych PZSzach

Tomasz Lissowski, Przewodniczący Komisji Historycznej PZSzach

Magdalena Judek, Przewodnicząca Komisji Promocji PZSzachPROJEKTY PZSZACH
Wszechstronność działań Polskiego Związku Szachowego
       

     EDUKACJA PRZEZ SZACHY W SZKOLE
Warszawski turniej finałowy "Wars i Sawa grają w szachy" (30.05)
 
Finałowe spotkanie w Pałacu Młodzieży w Warszawie z udziałem 114 młodych zawodników, którzy reprezentowali 19 szkół otworzył Pan Włodzimierz Paszyński – Zastępca Prezydenta m.st. Warszawy. Uroczystemu otwarciu towarzyszyło przekazanie przedstawicielom Polskiego Związku Szachowego niespodzianki od Urzędu m.st. Warszawy za wkład w rozwój warszawskiej oświaty, w postaci dyplomu oraz stolika szachowego, wykonanego przez słuchaczy kwalifikacyjnego kursu zawodowego w zawodzie stolarz, zorganizowanego przez miejskie Centrum Kształcenia Praktycznego.
 
Finaliści turnieju rozegrali 5 rund systemem szwajcarskim, z tempem 15 minut na zawodnika na rozegranie partii. System punktowy umożliwiał każdemu uczniowi zdobywanie punktów dla swojej drużyny: za zwycięstwo – 3 pkt., za remis – 2 pkt., za porażkę – 1 pkt. W turnieju uczestnicy grali indywidualnie, co stanowiło klasyfikację indywidualną. Klasyfikacja drużynowa ustalana była na podstawie sumy zdobytych punktów indywidualnych całej szóstki zawodników.
 
Zdjęcia: Rafał Motyl

W klasyfikacji indywidualnej dziesięcioro uczniów z najwyższymi wynikami otrzymało Misie Arcymisie oraz zaproszenie do Polskiego Związku Szachowego na lekcję z międzynarodowym mistrzem szachowym.

Pierwsza trójka najlepszych uczniów:

I miejsce: Rafał Marczak ze Szkoły Podstawowej nr 185 im. UNICEF (Praga Południe)

II miejsce: Stefan Zambrowski – Mazurek ze Szkoły Podstawowej nr 133 im. Stefana Czarnieckiego (Bielany)

III miejsce: Maciej Stradowski ze Szkoły Podstawowej nr 340 im. Profesora Bogusława Molskiego (Ursynów)
Zdjęcia: Rafał Motyl

Zwycięskie drużyny otrzymały dyplomy, puchary, medale, gadżety miejskie oraz wygrały dla swoich klas zegary szachowe i wycieczki: za pierwsze miejsce - trzydniowa wycieczka dydaktyczna na Suwalszczyznę, za drugie miejsce – karnety do Centrum Nauki Kopernik, za trzecie miejsce – karnety do Oceanarium 3D na Stadionie Narodowym.

W klasyfikacji drużynowej największą liczbę punktów uzyskały:

I miejsce: Szkoła Podstawowa nr 133 im. Stefana Czarnieckiego (Bielany), która będzie reprezentować stolicę uzyskując dodatkowe miejsce dla drużyny "WARSZAWA" w ogólnopolskim turnieju finałowym projektu „Edukacja przez Szachy w Szkole”

II miejsce: Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 189 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Zespole Szkół nr 76 (Rembertów)

III miejsce: Szkoła Podstawowa nr 353 (Wesoła)

Szczegółowe wyniki rozgrywek dostępne tutaj.

Finałowi turnieju towarzyszyło ogłoszenie wyników w Konkursie na projekt warszawskich szachów plenerowych, który na zlecenie Biura Edukacji Urzędu m.st. Warszawy przeprowadził Pałac Młodzieży w Warszawie. Wśród nadesłanych prac jury konkursu przyznało jedną nagrodę specjalną dla Janka Wilczaka – ucznia III. klasy Gimnazjum nr 49 z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Stefana Starzyńskiego w Warszawie.

Zapraszamy do obejrzenia reportaż z finału warszawskiego.


RADA PRZYJACIÓŁ SZACHÓW
Doroczne spotkanie RPS w Warszawie (11 czerwca)


W dniu 11 czerwca odbyło się doroczne spotkanie Rady Przyjaciół Szachów. Zacne grono zrzeszające osoby ze świata polityki, biznesu, kultury oraz sportu miało okazję wysłuchać prezentacji władz Polskiego Związku Szachowego odnośnie realizowanych i planowanych projektów strategicznych związku, a także co odważniejsi mogli spróbować swoich sił w szachowej rywaliacji z polskimi arcymistrzami. Gośćmi tegorocznej Rady byli Marta i Mateusz Bartel, Radosław Wojtaszek oraz Oliwia Kiołbasa.

O sukcesach minionego roku oraz o dalszych ambitnych planach na kolejne miesiące opowiadali Prezes Tomasz Delega oraz Wiceprezes Adam Dzwonkowski.Szczególnym zainteresowaniem cieszyła się partia pokazowa pomiędzy grającym na ślepo arcymistrzem Radosławem Wojtaszkiem a trzyosobowym zespołem w osobach Pana Posła Andrzeja Dery, Pana Marszałka Marka Borowskiego oraz Pana Wojciecha Bartelskiego. Pojedynek komentowany przez Mateusza Bartla, był niezwykle zacięty i ostatecznie zakończył się wygraną najlepszego aktualnie polskiego szachisty.


Zapraszamy na stronę Rady Przyjaciół Szachów.


PARTNERZY PZSZACH
Partnerzy Polskiego Związku Szachowego
PARTNERZY TYTULARNI

 

PARTNERZY

   


   

PARTNERZY MEDIOWI


 
     

PARTNERZY ADMINISTRACJI PUBLICZNEJ


 
     


MISTRZOSTWA, MISTRZOSTWA...
Mistrzostwa Europy Kobiet w Chakvi w Gruzji (18-31.05)

Ukrainka Natalia Żukowa została mistrzynią Europy. W 11 rundach czempionatu rozegranego w gruzińskim Czakvi zdobyła 9,5 punktów. Najlepsza z Polek, Monika Soćko (KSz HETMAN Katowice) zajęła 7. miejsce - 7.5 pkt.

Czołówka klasyfikacji:Pełna tabela dostępna tutaj.

W drodze do zwycięstwa, grając na pierwszej szachownicy, Żukowa w ostatniej rundzie pokonała Armenkę Elinę Danielian. Srebro wywalczyła Gruzinka Nino Baciaszwili, a brąz Rosjanka Alina Kaszlińska.

Mistrzyni Polski Jolanta Zawadzka (KSz Polonia Wrocław) uplasowała się na 36. pozycji (6 pkt.), debiutująca w turnieju tej rangi 15-letnia Oliwia Kiołbasa (MUKS Stoczek 45 Białystok) zajęła 54. miejsce (5,5 pkt.), a wicemistrzyni kraju Karina Szczepkowska-Horowska (MKSz Rybnik) – 60 (5 pkt.).

Mistrzostwa przejdą do historii nie tylko ze względu na wyniki sportowe, ale przede wszystkim z uwagi na fatalne warunki, w jakich przebywały zawodniczki. W ich opinii odbywający się w nadmorskim hotelu Oasis Palace turniej z udziałem 98 szachistek był jedną z najgorzej zorganizowanych imprez, w jakiej przyszło im rywalizować. Większość narzekała na kiepskie zakwaterowanie, marne wyżywienie, a przede wszystkim na warunki niesprzyjające koncentracji podczas gry (m.in. przez pociągi przejeżdżające w pobliżu hotelu).

14 najlepszych zawodniczek Starego Kontynentu wywalczyło kwalifikację do mistrzostw świata kobiet. Soćko awans zapewniła już sobie wcześniej (kwalifikacje do MŚ odbywają się w systemie dwuletnim). 11. miejsce w ubiegłorocznej edycji zawodów daje jej prawo startu w MŚ 2016.

Sędzią głównym zawodów był prezes PZSzach Tomasz Delega.
 


Z KRAJU I ZE ŚWIATA
Limburg Open w Maastricht w Holandii (22-25.05)


W dniach 22-25 maja w Maastricht (Holandia) odbył się Limburg Open z udziałem arcymistrzów Bartosza Soćko (KSz Hetman Katowce) oraz Kamila Draguna (KSz Stilon Gorzów Wielkopolski).

Bartosz Soćko zdobył 5,5 punktu z 7 rund i podzielił I miejsce, ostatecznie zajmując trzecie (o kolejności decydował średni ranking przeciwników). Kamil Dragun zdobył 5 punktu i sklasyfikowany został na 9 miejscu. Obaj Polacy nie przegrali żadnej partii.

Czołówka tabeli:


Pełna klasyfikacja dostępna tutaj.

Oficjalna strona turnieju.

Liga francuska w Le Grau-du-Roi (30.05-9.06)


W dniach 30.05-09.06 w Le Grau-du-Roi odbyły się rozgrywki TOP 12 - ligi francuskiej z udziałem Polaków.

Polacy wystąpili w składach następujących drużyn:
Jan Krzysztof Duda C.E. de BOIS COLOMBES 7.5 z 10
Aleksander Miśta Echecs Club MONTPELLIER 6.5 z 8
Michał Krasenkow L'Echiquier Châlonnais, CHALONS-EN-CHAMPAGNE7 z 11
Radosław Wojtaszek MULHOUSE Philidor 6.5 z 11
Grzegorz Gajewski MULHOUSE Philidor 6.5 z 11
Kamil Mitoń C.E. de BOIS COLOMBES 2 z 3

Na uwagę zasługują znakomite występy Jana Krzysztofa Dudy (2 najlepszy występ indywidualny) oraz Aleksandra Miśty (3 najlepszy występ indywidualny).

Wyniki drużynowe:

1 Bischwiller 33
2 Clichy 31
3 Bois-Colombes 28
4 Strasbourg 25
5 Evry Grand Roque 24
6 Mulhouse Philidor 23
7 Montpellier 21
8 Chalons-En-Champagne 20
9 Vandoeuvre 17
10 Grasse 16
11 Metz Fischer 15
12 Poitiers-Migne 11

Zapraszamy na oficjalną stronę zawodów.

Królewski Gambit Radomia (31.05)
W dniu 31 maja rozegrany został XVIII Królewski Gambit Radomia. Tegorocznym zwycięzcą, po raz czwarty w historii, został GM Mateusz Bartel. Zwycięzca jako jedyny zawodnik uzyskał 7,5 punktu. Na miejscach 2 i 3, z dorobkiem 7 punktów, uplasowali się GM Michał Olszewski oraz IM Petr Golubka z Ukrainy. Wśród Pań zwyciężyła Joanna Majdan-Gajewska.

Czołówka klasyfikacji:Pełna tabela dostępna tutaj.

Piknik Olimpijski w Warszawie (23.05)


W dniu 23 maja na terenie Parku Kępa Potocka (Żoliborz) odbył się 17. już Piknik Olimpijski. Jak co roku Polski Komitet Olimpijski przy współpracy z Ministerstwem Sportu i Turystyki oraz Urzędem Dzielnicy Żoliborz przemienił to na co dzień spokojne miejsce w wielobarwny świat sportu i olimpizmu, a przede wszystkim wybornej zabawy.

To jedyna taka impreza w Polsce, podczas której można spotkać absolutnie największe gwiazdy polskiego sportu, niezliczoną liczbę olimpijczyków i blisko 150 polskich medalistów olimpijskich. W jednym miejscu zgromadziła się cała historia polskiego olimpizmu i to czyni Piknik absolutnie wyjątkowym wydarzeniem. W tym roku myślą przewodnią imprezy były I Igrzyska Europejskie w Baku, podczas których już w czerwcu Reprezentanci Polski walczyć będą o historyczne pierwsze medale.

Na pikniku, jak co roku na stoisku szachowym, moc atrakcji przygotował również Polski Związek Szachowy. Miłośnicy szachów i nie tylko mogli wziąć udział w symultanie szachowej z mistrzem międzynarodowym Michałem Luchem oraz w otwartym turnieju w szachach błyskawicznych.

fot.biuro PZSzach

W ramach dodatkowych atrakcji, osoby, które odwiedziły stoisko Polskiego Związku Szachowego mogły podziwiać pojedynek mistrzowski w blitza na szachownicy plenerowej. Dzieci natomiast wzięły udział w grze na ślepo rozgrywanej pomiędzy dwoma mistrzami, przestawiając szachowe figury:


Zapraszamy do oglądania relacji z Pikniku Olimpijskiego autorstwa Łukasza Turleja.


CZASOPISMO SZACHOWE MAT
"Mat" 4/2015
W numerze 4 (52) 2015

"Gala 90-lecia Śląskiego Związku Szachowego" Katarzyna Herok

"Szachy królowały w Senacie" Barbara Góra

WYWIAD: "Na półmetku (cd.)" Tomasz Delega

"Szachowe Mistrzostwa Wojska Polskiego" Cezary Bogócki

"Nieśmiertelna partia doktora Walckera" Paweł Dudziński

"Konferencja metodyczna w Warszawie" Anna Harazińska

"Szachy w Szkole w Wielkiej Brytanii" Adam Bukojemski

"Doświadczenia Wschodu w nauczaniu gry w szachy" Michał Krasenkow

"Odmiana szachów" Paweł Dudziński

"Transmisje telewizyjne z szachów" Łukasz Turlej

"Piknik Olimpijski" Rafał Rębilas

"W czterech siła, czyli o Mistrzostwach Europy w Solvingu" Kacper Piorun

"Ciekawa kontynuacja w wariancie Ragozina" Daniel SadzikowskiKALENDARZ PZSZACH
Indywidualne i Drużynowe Mistrzostwa Polski w Szachach Błyskawicznych w Lublinie (20-21.06)
W dniach 20-21 czerwca, w Sali Konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Lublinie odbędą się Indywidualne i Drużynowe Mistrzostwa Polski w Szachach Błyskawicznych.

W mistrzostwach wystartuje kilkanaście zespołów w rywalizacji drużynowej oraz ponad 100 zawodników w zawodach indywidualnych.

Organizatorem na zlecenie Polskiego Związku Szachowego jest Lubelski Klub Szachowy.

Zapraszamy na stronę mistrzostw.


Turniej Finałowy 2015 projektu Edukacja przez Szachy w Szkole (20 czerwca)


W dniu 20 czerwca, w Centrum Konferencyjnym na Stadionie Narodowym w Warszawie odbędzie się II Turniej Finałowy w ramach ogólnopolskiego projektu Polskiego Związku Szachowego "Edukacja przez Szachy w Szkole".

Oprócz atrakcyjnej lokalizacji w postaci głównej areny sportowej w Polsce, turniej odbędzie się również pod Wysokim Patronatem Parlamentu Europejskiego, a wystartuje w nim ok. 400 dzieci.
Patronat nad II Turniejem Finałowym objęli również Minister Edukacji Narodowej, Minister Sportu i Turystyki oraz Prezydent M. St. Warszawy.

Komunikat turnieju dostępny na oficjalnej stronie projektu.

Memoriał im. Mieczysława Najdorfa w Warszawie (10-18 lipca)


Już tylko miesiąc pozostał do rozpoczęcia kolejnej edycji Memoriału im. Mieczysława Najdorfa. W tym roku ten prestiżowy turniej odbędzie się w Ośrodku Sportu i Rekreacji Dzielnicy Śródmieście przy ul. Polnej 7a.

W imprezie organizowanej wspólnie przez Polski Związek Szachowy oraz Fundację Szachową im. gen. Kazimierza Sosnkowskiego rok rocznie startuje kilkuset zawodników zarówno z kraju jak również z zagranicy.

Memoriał rozgrywany jest również w kilku kategoriach wiekowych.

Zapraszamy na oficjalną stronę Memoriału.

50. Memoriał Jose Raula Capablanki w Hawanie na Kubie (14-26.06)

W dniach 14-26 czerwca br. w Hawanie (Kuba) rozgrywany jest 50. jubileuszowy turniej szachowy pamięci trzeciego mistrza świata Jose Raula Capablanki. W tym elitarnym turnieju startują polscy arcymistrzowie: Jan Krzysztof Duda i Kamil Mitoń.

Lista startowa turnieju "Premier":

1 GM Yuniesky Quesada Perez 2647 CUB
2 GM Jan-Krzysztof Duda 2610 POL
3 GM Emilio Cordova 2609 PER
4 GM Kamil Miton 2604 POL
5 GM Vitaly Kunin 2579 GER
6 GM Isan Reynaldo Ortiz Suarez 2572 CUB
7 GM Yuri Gonzalez Vidal 2550 CUB
8 GM Carlos Antonio Hevia Alejano 2535 CUB
9 GM Yusnel Bacallao Alonso 2530 CUB
10 FM Ermes Espinosa Veloz 2504 CUB

Zapraszamy na oficjalną stronę turnieju.

Drużynowe Mistrzostwa Europy Juniorów w Karpaczu (13-19.07)

 
W dniach 13-19 lipca, w hotelu "Nowa Królowa Karkonoszy" w Karpaczu odbędą się Drużynowe Mistrzostwa Europy Juniorów w Szachach.

Polskie reprezentacje, które od 2008 roku (jedynie za wyjątkiem 2011 roku) przywożą regularnie po 2 medale drużynowe będą należeć do głównych faworytów mistrzostw. Duże oczekiwania są również związane z klasyfikacjami indywidualnymi na poszczególnych szachownicach, tym bardziej, iż historycznie w klasyfikacjach indywidualnych Polacy wywalczyli łącznie 31 medali. Jest to najlepszy dowód na skuteczność systemu kształcenia Polskich szachistów, gdzie każde kolejne pokolenie nie ustępuje poprzednikom.

Impreza odbędzie się pod Honorowym Patronatem Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego.
 
Zapraszamy na oficjalną stronę mistrzostw.

Aktualnie online 16 gości