00-697 Warszawa, Al. Jerozolimskie 49
   Telefon/Fax: +48 22 841-41-92, +48 22 841-94-60
   e-mail: biuro@pzszach.org.pl
AKTUALNOŚCI | KONTAKT | KALENDARZ | KOMISJE | PZSZACH | WZSZACHY | FINANSE | LICENCJE | REGULAMINY | AKADEMIA | KNJBIS | CENTRALNY REJESTR

Serdecznie zapraszamy do korzystania z nowej strony

PZSzach pod adresem pzszach.pl


Newsletter Polskiego Związku Szachowego - Luty 2015

SŁOWO WSTĘPNE
W numerze
W NEWSLETTERZE: SKŁAD I REDAKCJA:

Rafał Rębilas
Manager ds. Projektów Strategicznych
r.rebilas@pzszach.org.pl
1. PROJEKTY PZSZACH

2. REHABILITACJA PRZEZ SZACHY

2.1. Spotkanie informacyjne w Warszawie
2.2. Konferencja projektowa w Krakowie

3. EDUKACJA PRZEZ SZACHY W SZKOLE

3.1. Spotkanie w Ministerstwie Edukacji Narodowej
3.2. Konferencja metodyczna w Puławach
3.3. Kurs dla nauczycieli w Zamościu
3.4. Kurs instruktorski w Puławach

4. PARTNERZY PZSZACH


5. MISTRZOSTWA, MISTRZOSTWA...

5.1. Indywidualne Mistrzostwa Europy w Jerozolimie w Izraelu (23.02-07.03)
5.2. Mistrzostwa Polski Młodzików w Jastrzębiej Górze (1-8.03)
5.3. Mistrzostwa Polski w Solvingu w Puławach (13-15.02)

6. Z KRAJU I ZE ŚWIATA
6.1. 4 Memoriał Władimira Pietrowa w Jurmali na Łotwie (7-8.03)
6.2. Open Cappelle la Grande we Francji (28.02-07.03)
6.3. Moscow Open w Moskwie w Rosji (29.01-09.02)
6.4. Graz Open w Graz w Austrii (13-20.02)

7. CZASOPISMO SZACHOWE MAT
7.1. "Mat" 2/2015
7.2. Konkurs fotograficzny na 90-lecie Polskiego Związku Szachowego

8. KALENDARZ PZSZACH
8.1. Indywidualne Mistrzostwa Polski Juniorów w Karpaczu (15-22.03)
8.2. Mistrzostwa Świata Kobiet w Soczi w Rosji (16.03-7.04)
8.3. Lotto Indywidualne Mistrzostwa Polski i Budimex Indywidualne Mistrzostwa Polski Kobiet (24.03-1.04)
STAŁA WSPÓŁPRACA:


Tomasz Delega, Prezes PZSzach

IM Piotr Murdzia, Sekretarz Generalny PZSzach

FM Michał Bartel, Specjalista ds. Organizacyjnych PZSzach

Tomasz Lissowski, Przewodniczący Komisji Historycznej PZSzach

Magdalena Judek, Przewodnicząca Komisji Promocji PZSzachPROJEKTY PZSZACH
Wszechstronność działań Polskiego Związku Szachowego
Drodzy Szachiści i Miłośnicy Szachów!

Z radością informujemy, ze Polski Związek Szachowy od kilku lat posiada status Organizacji Pożytku Publicznego. Całość okazanej nam przez Państwa pomocy w postaci ofiarowania 1% w corocznym rozliczeniu podatkym na rzecz naszego stowarzyszenia, zostaje przekazana na dofinansowanie obozów szachowych dla dzieci.


Dlaczego warto?

• Przekazanie 1% podatku nic Państwa nie kosztuje – wystarczy wpisać numer KRS Polskiego Związku Szachowego w corocznym rozliczeniu podatkowym. Liczy się każda złotówka!

• Zarząd Polskiego Związku Szachowego zdecydował, ze całość przekazanego przez Państwa 1% podatku zostanie przeznaczona na wsparcie dorocznej akcji Wakacje z Szachami. Ta akcja to wakacyjny obóz szkoleniowo-wypoczynkowy dla dzieci, dzięki któremu najmłodsi miłośnicy królewskiej gry z całej Polski, ci poszkodowani przez los lub najbardziej potrzebujący, będą mieli okazję rozwijać swoją pasję.

• Nabór uczestników na obóz Wakacje z Szachami realizowany jest przez Wojewódzkie Związki Szachowe, a więc o tym, kto weźmie w nim udział, zdecydują osoby posiadające najlepsze rozeznanie w terenie, a nie działacze szczebla centralnego.

• Przekazując nam 1% podatku oferujesz dzieciom radość. A co ważniejsze, dajesz dzieciom nadzieję na lepsze jutro, inwestując w ich przyszłość. Szachy rozwijają intelekt i wyobraźnię, uczą odwagi i odpowiedzialności za własne decyzje. Kształtują cierpliwość, wytrwałość, ucza pokory i szacunku dla przeciwnika.

Zarząd Polskiego Związku Szachowego


Oprócz wymienionego powyżej i realizowanego od wielu lat z powodzeniem projektu Wakacje z Szachami Polski Związek Szachowy z sukcesami prowadzi szereg innych projektów edukacyjnych, wychowawczych i społecznych. Zachęcamy do odwiedzenia stron projektowych i zapoznania się ze szczegółami.

 
         
 


REHABILITACJA PRZEZ SZACHY
Spotkanie informacyjne w Warszawie
 
6 marca w siedzibie Polskiego Związku Szachowego odbyło się spotkanie z dyrektorami warszawskich szkół przyszpitalnych dotyczące projektu "Rehabilitacja przez Szachy". W spotkaniu, w którym uczestniczyli m.in. Tomasz Delega - Prezes PZSzach oraz Krystyna Kozak - Naczelnik wydziału w Biurze Edukacji Urzędu m.st. Warszawy, omówiono kompleksowo model współpracy oraz efektywne sposoby wdrażania projektu.

Na zdjęciu Tomasz Delega


Na zdjęciu: p. Krystyna Kozak

Aby obejrzeć całą galerię kliknij TUTAJ.

Konferencja projektowa w Krakowie
W dniu 13 marca, w Krakowskim szpitalu im. Świętego Ludwika, odbyła się konferencja poświęcona projektowi Polskiego Związku Szachowego "Rehabilitacja przez Szachy".Udział w konferencji w charakterze prelegentów wzięli:

- dr n. med. Katarzyna Przybyszewska – Pełnomocnik ds. Organizacji Lecznictwa Zamkniętego

- Anna Pyrek – Zespół Szkół Specjalnych nr 3 w Krakowie oraz Mirosław Matysiak – Zespół Szkół Specjalnych nr 2 w Krakowie

- Andrzej Jakubowski – Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 6 im. mjr. Hieronima Baranowskiego w Łodzi

- Joanna Zbroniec – Terapeuta, prowadząca zajęcia z szachoterapii

- Kamila Kałużna - na co dzień pracująca z dziećmi z zespołem Aspergera

Wszystkie osoby chętne do współpracy z Polskim Związkiem Szachowym przy projekcie "Rehabilitacja przez Szachy" zapraszamy do kontaktu. Szczegóły dostępne na stronie rehabilitacjaprzezszachy.pl

EDUKACJA PRZEZ SZACHY W SZKOLE
Spotkanie w Ministerstwie Edukacji Narodowej
W dniu 13 lutego doszło w Ministerstwie Edukacji Narodowej do spotkania Pani Minister Joanny Kluzik-Rostkowskiej w towarzystwie Pani Anny Bogusz - Dyrektor Departamentu Informacji i Promocji z władzami Polskiego Związku Szachowego w osobach Pana Adama Dzwonkowskiego - Wiceprezesa ds. Międzynarodowych i Komunikacji oraz Pana Krzysztofa Góry - Członka Zarządu i Przewodniczącego Komisji "Szachy w Szkole".


 
Spotkanie dotyczyło jednego z głównych projektów Polskiego Związku Szachowego "Edukacja przez Szachy w Szkole", którego Pani Minister jest Patronem.

Zdaniem Pani Minister "Gra w gry planszowe, w tym w szachy, to nie tylko doskonały sposób na spędzanie czasu, ale też nauka. Wyrabiają one koncentrację, wytrwałość i cierpliwość. Rozwijają pamięć, intuicję, zmysły twórcze i przede wszystkim wzmacniają kompetencje matematyczne".

Pani Minister przypomniała jednocześnie, że w 2012 r. Parlament Europejski przyjął tekst deklaracji wzywającej wszystkie kraje członkowskie do wprowadzenia nauczania szachów w placówkach oświatowych.

Więcej informacji o projekcie „Edukacja przez Szachy w Szkole" na stronie szachywszkole.pl

Konferencja metodyczna w Puławach
W dniach 20-22 lutego 2015 roku, w hotelu Olimpic w Puławach gościliśmy koordynatorów Ogólnopolskiego Projektu "Edukacja przez Szachy w Szkole", metodyków, działaczy i trenerów szachowych, autorów książek do nauki gry w szachy.

W ciągu trzech dni uczestnicy konferencji mieli okazję do zweryfikowania własnych koncepcji pracy z dziećmi nad szachami.


 
Pani Lidia Korpak (WCIES) opowiedziała o początkach projektu „Edukacja przez Szachy w Szkole”, Pan Jan Przewoźnik przybliżył ważne aspekty psychologii w szachach oraz zwrócił uwagę na schematy myślenia szachistów.

Stronę nauczyciela gry w szachy w szkole w ramach projektu reprezentowała nauczycielka nauczania zintegrowanego Pani Jolanta Dados, która pracuje z dziećmi z klas pierwszych już drugi rok. Pani Jolanta przedstawiła swoje sposoby pracy z dziećmi i swoje pierwsze sukcesy w turniejach szachowych.

Pan Robert Korpalski mówił o swoim interaktywnym podręczniku nauki gry w szachy, który stale jest ulepszany, Pan Czesław Spisak mówił o swoich sposobach nauczania, które zamieścił w podręcznikach: „Zagrajmy w szachy: pierwsze kroki” (2007), „Szachy: Kurs podstawowy” (2011), "Szachy: Kurs na IV kategorię”; Adrianna i Urszula Staniszewskie – autorki „baśniowego” podręcznika do nauki gry w szachy „Szachy nauka gry dla dzieci” mówiły o trudnościach przy pisaniu, przeszkodach natury językowej i graficznej, które szczęśliwie usunęły, czego wynikiem jest podręcznik, którego nakłady są już wyczerpane.

Uwzględniając wnioski ewaluacyjne po szkoleniach nauczycieli uczestnicy wypracowali propozycję nowego programu przygotowania nauczycieli, który będziemy wdrażać już od najbliższych kursów.

Po wysłuchaniu wykładów specjalistów, trenerów i nauczycieli z wieloletnim doświadczeniem doszliśmy do następujących wniosków: Ogólnopolski Program „Edukacja przez Szachy w Szkole” kreuje ogromną przestrzeń dla nauczycieli w prowadzeniu zajęć – wielu z nich ma bardzo oryginalne pomysły na ciekawe lekcje szachowe, które mogą stanowić dla dzieci i młodzieży atrakcyjną inicjatywę dla gier komputerowych.

Spotkanie okazało się bardzo potrzebne i owocne, zintegrowało i utworzyło grono osób mocno zaangażowanych w projekt.Zapraszamy do zapoznania się z galerią z konferencji.
 

Kurs dla nauczycieli w Zamościu
8 marca zakończył się pierwszy z trzech zjazdów organizowanego w Zamościu kursu dla nauczycieli w ramach Projektu Polskiego Związku Szachowego "Edukacja przez Szachy w Szkole".

Kurs odbył się w Szkole Podstawowej nr 2 w Zamościu przy ul. Lwowskiej 15. Dodatkową atrakcją dla uczestników był dwugodzinny wykład na temat historii szachów zorganizowany w Zamojskim Centrum Wystawowym Szachy Świata.Kolejne zjazdy odbędą się w dniach:

II zjazd (13-15 marca 2015)

III zjazd (20-22 marca 2015)

Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami udziału w kursie.

Kurs instruktorski w Puławach
W dniach 15-20 lutego, w Puławach, w Hotelu Olimpic odbył się kurs instruktorski na Instruktora Szachowego.

Zorganizowany przez Polski Związek Szachowy kurs zgromadził 20 uczestników.

Zajęcia dla przybyłych osób poprowadzili: Piotr Murdzia, Kamila Klimaszewska, Krzysztof Góra, Kamila Kałużna, Andrzej Czochra oraz Zbigniew Pyda.Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z przygotowanymi galeriami autorstwa Pani Barbary Góry oraz Pana Piotra Opolskiego.


PARTNERZY PZSZACH
Partnerzy Polskiego Związku Szachowego

 

 
MISTRZOSTWA, MISTRZOSTWA...
Indywidualne Mistrzostwa Europy w Jerozolimie w Izraelu (23 lutego - 8 marca)

Na zakończonych w dniu 8 marca Indywidualnych Mistrzostwach Europy ogromny sukces odniósł Mateusz Bartel (KSz Polonia Wrocław).

Po czternastu dniach rywalizacji i rozegraniu jedenastu rund Polak zdobył 8 pkt. i wywalczył brązowy medal. Polaka wyprzedzili tylko Rosjanin Jewgienij Najer z dorobkiem 8,5 pkt. oraz Czech David Navara, który podobnie jak Polak zdobył 8 pkt.

Stając na najniższym stopniu podium Mateusz Bartel stał się czwartym w historii Polakiem, który wywalczył medal na Indywidualnych Mistrzostwach Europy. Dotychczas Polscy szachiści wywalczyli po jednym medalu każdego kruszcu.Oprócz brązowego medalisty, w Mistrzostwach udział wzięło również 5 innych reprezentantów.

Robert Kempiński (Akademia Szachowa Gliwice) dzięki zajęciu 15 miejsca zapewnił sobie, wraz z brązowym medalistą Mateuszem Bartlem, prawo startu w tegorocznym Pucharze Świata.

Miejsca pozostałych Polaków to: Jan-Krzysztof Duda (MKS MOS Wieliczka) miejsce 47, Grzegorz Gajewski (KSz Hetman Katowice) miejsce 59, Dariusz Świercz (KSz Polonia Wrocław) miejsce 76 oraz Daniel Sadzikowski (KSz Polonia Wrocław) miejsce 122.

Zdaniem Piotra Murdzi, Szefa Wyszkolenia w Polskim Związku Szachowym, Mateusz Bartel nie należał do grona faworytów Mistrzostw, dlatego jego świetny występ jest ogromnym, pozytywnym zaskoczeniem. W ciągu ostatnich kilku tygodni jest to kolejny znaczący sukces polskiego szachisty, co pozwala z optymizmem patrzeć w przyszłość w kontekście Drużynowych Mistrzostw Europy.

Warto również pamiętać, iż na dzień dzisiejszy reprezentanci Polski posiadają 4 medale Indywidualnych Mistrzostw Europy - Jan Krzysztof Duda jest Mistrzem Europy w szachach szybkich oraz wicemistrzem Europy w szachach błyskawicznych, Grzegorz Gajewski jest brązowym medalistą w szachach szybkich, no i Mateusz Bartel brązowym w szachach klasycznych. W ten sposób Polska ma najwięcej medali w całej Europie, więcej niż Rosja. Do kompletu brakuje tylko medalu Drużynowych Mistrzostw Europy, które rozegrane zostaną w Reykjaviku w listopadzie tego roku.

Wszystkich medalistów już wkrótce będzie można zobaczyć w Poznaniu podczas Lotto Indywidualnych Mistrzostw Polski i Budimex Indywidualnych Mistrzostw Polski Kobiet.


Mistrzostwa Polski Młodzików w Jastrzębiej Górze (1-8.03)

W dniach 1-8 marca 2015 roku w Jastrzębiej Górze odbyły się Mistrzostwa Polski Młodzików do lat 10.

Mistrzynią Polski została Weronika Zabrzańska (UKS Hetman Koronny Trzebinia), która wygrała aż 8 partii i o cały punkt wyprzedziła Barbarę Goraj (Czarny Koń Olkusz) i o półtora Martynę Wikar (UKS Hetman Koronny Trzebinia).Mistrzem Polski został Gracjan Grzesik (AKSz Hetman Politechnika Koszalińska), który razem z Oskarem Ogłazą (UKS Rodło Opole) oraz Filipem Łuczakiem (AKSz Hetman Politechnika Koszalińska) zgromadzili po 7 punktów i o podziale medali zadecydowała punktacja pomocnicza.Na zlecenie Polskiego Związku Szachowego organizatorem był Pomorski Wojewódzki Związek Szachowy, a Dyrektorem Mistrzostw Anna Mrozińska.

Zapraszamy na oficjalną stronę Mistrzostw.


Mistrzostwa Polski w Solvingu w Puławach (13-15.02)
W dniach 13-15 lutego w Puławach odbyły się 38. Mistrzostwa Polski w Rozwiązywaniu Zadań Szachowych.

W Mistrzostwach wystąpili złoci medaliści Mistrzostw Świata i Europy: Kacper Piorun, Piotr Murdzia, Aleksander Miśta i Piotr Górski.

Piotr Murdzia potwierdził swoją wysoką klasę i zdecydowanie wyprzedził resztę stawki. Drugie miejsce przypadło Kacprowi Piorunowi, a trzecie Aleksandrowi Miście.


Stoją na zdjęciu od lewej: V. Djachuk (sędzia główny), K. Piorun, P. Murdzia, A.Miśta (fot. B. Góra) - kliknij na zdjęcie i przejdź do galerii

Tabela końcowa Mistrzostw Polski:

 


Z KRAJU I ZE ŚWIATA
4 Memoriał Władimira Pietrowa w Jurmali na Łotwie (7-8.03)
W dniach 7-8 marca 2015 roku w Jurmali (Łotwa) odbył się 4 Memoriał Władimira Pietrowa. W piątek rozegrano turniej blitza, natomiast w weekend turniej tempem szachów szybkich (15'+6''/ruch). W turnieju wystąpiła szóstka Polaków: Monika i Bartosz Soćko, Michał Krasenkow, Bartłomiej Heberla, Piotr Gasik oraz Marta Michna.

W turnieju blitza najlepiej wypadł Bartosz Soćko (7 miejsce), w turnieju Szachów Szybkich Michał Krasenkow (12 miejsce).
 
Na uwagę zasługują zwycięstwa Moniki Soćko nad Arkadijem Najdiczem oraz Władimirem Fedoseevem.

Czołowa tabela w szachach szybkich:Czołowa tabela w szachach błyskawicznych:Zapraszamy do zapoznania się z pełnymi tabelami z szachów szybkich i szachów błyskawicznych.
 

Open Cappelle la Grande we Francji (28 lutego - 7 marca)

W dniach 28.02-07.03 odbył się tradycyjny XXXI OPEN Cappelle la Grande. Dzięki bardzo dobrym kontaktom Polskiego Związku Szachowego z organizatorami, po raz kolejny udało się otrzymać zaproszenie dla 12 zawodników z Polski. Na własną rękę przyjechali ponadto arcymistrz Aleksander Miśta oraz mistrzyni międzynarodowa Anna Iwanow.

W turnieju wystąpiło 555 zawodników z dosłownie całego świata. Pierwszy numer startowy miał Chińczyk Li Chao - ELO 2728 - (zwycięzca całego turnieju), drugi Oleksandr Areshchenko z Ukrainy - ELO 2661 a trzeci Łotysz Igor Kovalenko - ELO 2656. Najwyższy numer startowy z naszych zawodników miał GM Aleksander Miśta (z rankingiem 2597 miał 18 numer startowy).

Poniżej czołówka turnieju:Pełna tabela dostępna tutaj.

Moscow Open w Moskwie w Rosji (29 stycznia - 9 lutego)

W dniach 29 stycznia - 9 lutego w Moskwie odbył się Moscow Open. Dzięki współpracy Polskiego Związku Szachowego z Rosyjską Federacją Szachową zaproszenie do turnieju otrzymali: Karina Szczepkowska-Horowska (Turniej Open Kobiet), Anna Iwanow (Turniej Kołowy Kobiet) oraz Daniel Sadzikowski (Turniej Kołowy Mężczyzn).

Rozstawiona z 3 numerem startowym Karina Szczepkowska Horowska zajęła 7 miejsce. Na dystansie 9 rund wygrała 4, a nie przegrała żadnej partii.


W męskiej kołówce bardzo dobrze turniej rozpoczął Daniel Sadzikowski, który przez połowę turnieju znajdował się w ścisłej czołówce. Słaby finisz zepchnął Daniela na 5 miejsce ale i tak dołożył 8 punktów rankingowych pozwalające na przekroczenie granicy 2500.W kobiecej kołówce Anna Iwanow zajęła 7 miejsce. Podobnie jak w przypadku Daniela porażka w ostatniej rundzie zepchnęła naszą zawodniczkę na dalsze miejsce.Pełne wyniki Open B (Karina Szczepkowska-Horowska)

Pełne wyniki Open F (Daniel Sadzikowski)

Pełne wyniki Open G (Anna Iwanow)

Graz Open w Graz w Austrii (13-20.02)

W dniach 13-20 lutego w Graz (Austria) odbył się Open z udziałem 10 Polaków, w tym Moniki i Bartosza Soćko, Bartłomieja Heberli, Krystiana Kuźmicza i Łukasza Jarmuły.

Pewne zwycięstwo odniósł Bartosz Soćko, który na dystansie 9 rund zanotował 3 remisy i 6 wygranych. Jest to drugi z rzędu wygrany Open przez Bartosza (po Lizbonie).


Bartosz Soćko w Graz. Fot. Organizator www.chess-results.com

Bartłomiej Heberla z 6,5 punktami uplasował się na 7 pozycji. Krystian Kuźmicz, Monika Soćko oraz Łukasz Jarmuła z 6 punktami podzielili 10 miejsce. Krystian zarobił 12 punktów rankingowych, które przybliżają Go do tytułu arcymistrza - wypełnił już 3 normy, a do tytułu po tym turnieju brakować będzie jedynie 15 "oczek". Bardzo dobry występ zanotował Łukasz Jarmuła, który przybliżył się do granicy 2400 i zdobycia tytułu Mistrza Międzynarodowego.

Czołowa tabela turnieju w Austrii:Pełna tabela turnieju dostępna tutaj.


CZASOPISMO SZACHOWE MAT
"Mat" 2/2015
 W numerze 2 (50) 2015

"Polacy w Moskwie" Daniel Sadzikowski

"Najazd na Mariańskie Łaźnie" Jolanta Zawadzka

"Wojtaszek kąsa, Carlsen zwycięża" Mateusz Bartel

Wywiad: "Mogę rywalizować ze ścisłą czołówką światową" Radosław Wojtaszek

"10 zasad dobrego organizatora" Maciej Sroczyński

"O szkolnych szachach..." Anna Harazińska

"Szachowe walentynki" Katarzyna Kaźmierowska

Wywiad: "Zawinił mój ojciec" Andrzej Modzelan

"Kombinacje" Adam Bukojemski

"Rozwiązuj z mistrzami świata" Piotr Murdzia

"Diamenty na drodze część 1" Michał Krasenkow

"Do gołych króli: Czarodziejska opozycja" Piotr Kaim
Konkurs fotograficzny na 90-lecie Polskiego Związku SzachowegoPolski Związek Szachowy wspólnie z redakcją czasopisma szachowego "Mat" pragnie bardzo serdecznie zaprosić wszystkich pasjonatów Królewskiej Gry do wzięcia udziału w konkursie na szachowe zdjęcie roku z okazji 90-lecia Polskiego Związku Szachowego.

I nagroda wynosi - 1000,00 zł

Regulamin konkursu dostępny tutaj.ZAPRASZAMY DO NADSYŁANIA PRAC!


KALENDARZ PZSZACH
Indywidualne Mistrzostwa Polski Juniorów w Karpaczu (15-22.03)
W dniach 15-22 marca w Karpaczu w hotelu "Nowa Królowa Karkonoszy" rozegrane zostaną Mistrzostwa Polski Juniorów.

Zdaniem Wiceprezesa ds. Młodzieżowych Andrzeja Modzelana atrakcyjność tej edycji Mistrzostw Polski Juniorów może w dużej mierze wynikać z rywalizacji w zmniejszonych ilościowo grupach wiekowych. Powinno to wpłynąć pozytywnie na przebieg rywalizacji o czołowe lokaty.

"Dodatkowo z zaciekawieniem będę obserwował, jak poradzą sobie w starszych grupach Oliwia Kiołbasa i Mikołaj Tomczak - medaliści MŚJ i MEJ z roku 2014. Życzę im sukcesów, które byłyby potwierdzeniem pracy, jaką wykonują na co dzień. Dużo emocji powinna dostarczyć rywalizacja Łukasza Jarmuły, Radosława Gajka i Aleksandra Kaczmarka w grupie chłopców do lat 18. U dziewcząt tradycyjnie śledzić będziemy zmagania Ewy Harazińskiej, Marioli Woźniak i dobrze ostatnio grającej Aleksandry Dadełło. Czy Igor Janik potwierdzi dominację w gronie 16-latków? W gronie dziewcząt do lat 16 - pod nieobecność O.Kiołbasy - faworytką wydaje się być Julia Antolak. Ale peleton jest bardzo wyrównany i wszystko może się wydarzyć. Niewątpliwie czekają nas bardzo interesujące zawody."

Zapraszamy na oficjalną stronę Mistrzostw.

Turniej przyjaźni Polsko-Węgierskiej w Katowicach (21-22.03)

W dniach 21 - 22 marca w Katowicach, rozegrany zostanie III Turniej Przyjaźni Polsko-Węgierskiej.

Turniej rozegrany zostanie w SPODKU i towarzyszyć mu będzie szereg przygotowanych przez organizatorów imprez i animacji dla dzieci.
 
Szczególnym wydarzeniem zawodów będzie wizyta na turnieju Prezydentów Rzeczypospolitej Polskiej i Węgier, oraz byłej Mistrzyni Świata, Judit Polgar!

Zapraszamy do obejrzenia oficjalnego filmu promującego turniej oraz na oficjalną stronę turnieju.

Mistrzostwa Świata Kobiet w Soczi w Rosji (16.03-7.04)

W dniach 16.03-07.04 2015 roku w Soczi (Rosja) odbędą się Mistrzostwa Świata Kobiet. W Mistrzostwach rozgrywanych systemem pucharowym udział biorą 64 zawodniczki, w tym rozstawiona z 24 numerem startowym Monika Soćko.

Trener Kadry Narodowej Kobiet, Marek Matlak przypomina, iż w poprzednich Mistrzostwach Świata Kobiet, które rozegrane były systemem pucharowym, w listopadzie 2012 roku w Chanty-Mansyjsku, nasza zawodniczka wyeliminowała obrończynię tytułu Chinkę Hou Yifan, a w trzeciej rundzie uległa Bułgarce Antoanecie Stefanowej, która dotarła wówczas do finału.

W Soczi w pierwszej rundzie Monika Soćko (2463) zmierzy się z Litwinką Deimante Daulyte (2395). Polka jest faworytką i jeśli pokona w meczu Litwinkę, to w drugiej rundzie zmierzy się ze zwyciężczynią pary: Mariya Muzychuk (UKR; 2526) - Yuanling Yua (CAN; 2256). Jeśli Monika pokona i tę "przeszkodę", to prawdopodobną przeciwniczką w 3 rundzie będzie dobrze znana naszej zawodniczce Antoaneta Stefanova (BUL; 2522) lub Natalia Zhukova (UKR; 2471).

Zapraszamy na oficjalną stronę Mistrzostw.

Lotto Indywidualne Mistrzostwa Polski i Budimex Indywidualne Mistrzostwa Polski Kobiet (24.03-1.04)


W dniach 24 marca - 1 kwietnia rozegrane zostaną Lotto Indywidualne Mistrzostwa Polski oraz Budimex Indywidualne Mistrzostwa Polski Kobiet. W tym roku Mistrzostwa odbędą się w Poznaniu, w Gmachu Głównym Uniwersytetu Ekonomicznego.

Zdaniem Wiceprezesa ds. Sportowych Włodzimierza Schmidta to bardzo ważne mistrzostwa, których wyniki będą miały istotny wpływ na nominację reprezentacji na DME(K) - Reykjavik, 12-22.11.2015. Mistrz i mistrzyni kwalifikują się bezpośrednio do reprezentacji. Wicemistrz i wicemistrzyni przy spełnieniu dodatkowych kryteriów. Zawodniczki ponadto powalczą o nominację na IME - Chakvi (Gruzja) 18-31.05.2015. Kwalifikują się mistrzyni i wicemistrzyni Polski oraz zawodniczka z najwyższym rankingiem.

W IMP nie będzie startował GM Radosław Wojtaszek, więc trudno wskazać faworyta.
Jeżeli spróbować "pobawić" się w prognozy to można wskazać 3 zawodników: GM Mateusz Bartel (aktualny brązowy medalista IME i "specjalista" od wygrywania IMP), GM Grzegorz Gajewski i niewątpliwie 17-to letni GM Jan-Krzysztof Duda (aktualny ME w Szachach Szybkich), wielka nadzieja polskich szachów.
Ale mogą być też niespodzianki, np. GM Kamil Dragun i GM Dariusz Świercz.

W IMPK faworytką będzie GM Monika Soćko. Chociaż może być w trudnej sytuacji psychologicznej, gdyż zagra tylko wtedy, gdy odpadnie w I lub II rundzie Mistrzostw Świata Kobiet (Soczi, 16.03-7.04.2015).
Niewątpliwie o medalowe miejsca powalczą arcymistrzynie: Jolanta Zawadzka, Karina Szczepkowska-Horowska i Klaudia Kulon. Wielką niewiadomą będzie forma mało ostatnio grających "młodych mam" arcymistrzyń Joanny Majdan-Gajewskiej i Iwety Rajlich.

Zapraszamy na oficjalną stronę Mistrzostw Polski.Aktualnie online 19 gości