00-697 Warszawa, Al. Jerozolimskie 49
   Telefon/Fax: +48 22 841-41-92, +48 22 841-94-60
   e-mail: biuro@pzszach.org.pl
AKTUALNOŚCI | KONTAKT | KALENDARZ | KOMISJE | PZSZACH | WZSZACHY | FINANSE | LICENCJE | REGULAMINY | AKADEMIA | KNJBIS | CENTRALNY REJESTR

Serdecznie zapraszamy do korzystania z nowej strony

PZSzach pod adresem pzszach.pl


Newsletter Polskiego Związku Szachowego - Styczeń 2015

SŁOWO WSTĘPNE
W numerze
W NEWSLETTERZE: SKŁAD I REDAKCJA:

Rafał Rębilas
Manager ds. Projektów Strategicznych
r.rebilas@pzszach.org.pl
1. PROJEKTY PZSZACH

2. PARTNERZY PZSZACH

3. MISTRZOSTWA, MISTRZOSTWA...

3.1. Mistrzostwa Europy w Szachach Szybkich i Błyskawicznych we Wrocławiu
3.2. Olimpiada Szachowa do lat 16 w Gyor na Węgrzech
3.3. International Solving Contest

4. SZACHY W MEDIACH

5. Z KRAJU I ZE ŚWIATA
5.1. Tata Steel Masters w Wijk Aan Zee w Holandii
5.2. Akademickie Mistrzostwa Polski w Zabrzu
5.3. Gibraltar Chess Festiwal
5.4. 25 Festiwal Szachowy "Cracovia" w Krakowie
5.5. Christmas International Chess Open w Lizbonie w Portugalii

6. CZASOPISMO SZACHOWE MAT
6.1. W numerze 1/2015
6.2. W numerze 8/2014

7. KALENDARZ PZSZACH
7.1. Open Moscow w Moskwie w Rosji
7.2. Open Capella la Grande we Francji
7.3. Indywidualne Mistrzostwa Europy w Jerusalem w Izraelu
STAŁA WSPÓŁPRACA:


Tomasz Delega, Prezes PZSzach

Zenon Chojnicki, Przewodniczący Komisji Klasyfikacji
i Rankingu PZSzach

IM Piotr Murdzia, Sekretarz Generalny PZSzach

FM Michał Bartel, Specjalista ds. Organizacyjnych PZSzach

Tomasz Lissowski,Przewodniczący Komisji Historycznej PZSzachEDUKACJA PRZEZ SZACHY W SZKOLE
Wszechstronność działań Polskiego Związku Szachowego


 
 
Drodzy Szachiści i Miłośnicy Szachów!

Z radością informujemy, ze Polski Związek Szachowy od kilku lat posiada status Organizacji Pożytku Publicznego. Całość okazanej nam przez Państwa pomocy w postaci ofiarowania 1% w corocznym rozliczeniu podatkym na rzecz naszego stowarzyszenia, zostaje przekazana na dofinansowanie obozów szachowych dla dzieci.

Dlaczego warto?

• Przekazanie 1% podatku nic Państwa nie kosztuje – wystarczy wpisać numer KRS Polskiego Związku Szachowego w corocznym rozliczeniu podatkowym. Liczy się każda złotówka!

• Zarząd Polskiego Związku Szachowego zdecydował, ze całość przekazanego przez Państwa 1% podatku zostanie przeznaczona na wsparcie dorocznej akcji Wakacje z Szachami. Ta akcja to wakacyjny obóz szkoleniowo-wypoczynkowy dla dzieci, dzięki któremu najmłodsi miłośnicy królewskiej gry z całej Polski, ci poszkodowani przez los lub najbardziej potrzebujący, będą mieli okazję rozwijać swoją pasję.

• Nabór uczestników na obóz Wakacje z Szachami realizowany jest przez Wojewódzkie Związki Szachowe, a więc o tym, kto weźmie w nim udział, zdecydują osoby posiadające najlepsze rozeznanie w terenie, a nie działacze szczebla centralnego.

• Przekazując nam 1% podatku oferujesz dzieciom radość. A co ważniejsze, dajesz dzieciom nadzieję na lepsze jutro, inwestując w ich przyszłość. Szachy rozwijają intelekt i wyobraźnię, uczą odwagi i odpowiedzialności za własne decyzje. Kształtują cierpliwość, wytrwałość, ucza pokory i szacunku dla przeciwnika.

Zarząd Polskiego Związku Szachowego

 
Oprócz wymienionego powyżej i realizowanego od wielu lat z powodzeniem projektu Wakacje z Szachami Polski Związek Szachowy z sukcesami prowadzi szereg innych projektów edukacyjnych, wychowawczych i społecznych. Zachęcamy do odwiedzenia stron projektowych i zapoznania się ze szczegółami.
 
   
 


SPONSORZY TYTULARNI PZSZACH
Budimex
Firma Budimex po raz kolejny została Sponsorem Tytularnym Indywidualnych Mistrzostw Polski Kobiet w Szachach.

Bardzo serdecznie dziękujemy władzą spółki Budimex za podtrzymanie zauwania dla Polskiego Związku Szachowego w sposobie organizacji jednej z największych krajowych imprez szachowych.


Tegoroczna impreza odbędzie się w dniach 24 marca - 1 kwietnia w Poznaniu, w Auli Politechniki Poznańskiej.


MISTRZOSTWA, MISTRZOSTWA...
Mistrzostwa Europy w Szachach Szybkich i Błyskawicznych we Wrocławiu (19-22 grudnia)W dniach 19-21 grudnia we Wrocławiu rozegrane zostały Mistrzostwa Europy w Szachach Szybkich i Błyskawicznych. Reprezentancji Polski zdobyli w mistrzostwach 3 medale, po jednym z każdego kruszcu.

W Szachach Błyskawicznych srebrny medal zdobył Jan-Krzysztof Duda.
 

Dwa miejsca na podium Polacy wywalczyli natomiast w Szachach Szybkich, gdzie na najwyższych stopniu podium staną wspomniany już Arcymistrz z Wieliczki, natomiast brąz przypadł w udziale Grzegorzowi Gajewskiemu, który zgromadził tyle punktów co zwycięzca.
 

W dziesiątce znaleźli się jeszcze Radosław Wojtaszek i Tomasz Warakomski, którzy zajęli odpowiednio piąte i szóste miejsce.

Tabela końcowa Mistrzostw Europy w Szachach Błyskawicznych, w których wystartowało ponad 600 zawodników:Pełna tabela do zobaczenia tutaj.

Tabela końcowa Mistrzostw Europy w Szachach Szybkich, w których wystartowało blisko 800 zawodników:Pełna tabela do zobaczenia tutaj.


Olimpiada Szachowa do lat 16 w Gyor na Węgrzech (12-22 grudnia)


W dniach 12-22 Grudnia 2014 roku w Gyor (Węgry) odbyła się Olimpiada do lat 16. Po przeniesieniu imprezy z Kazachstanu do Węgier Polski Związek Szachowy postanowił wysłać na turniej dwie reprezentacje.

Wyniki:Po porażkach w ostatniej rundzie polskie drużyny zdobyły po 11 punktów i zajęły 21 (Polska 1) i 23 miejsce (Polska 2).

Polskę reprezentowali:

Polska 1:
Łukasz Jarmuła, Mikołaj Tomczak, Szymon Gumularz, Igor Janik, Ewa Harazińska
Trener: Marcin TazbirPolska 2:
Jakub Szóstko, Piotr Śnihur, Igor Kowalski, Jakub Kosakowski, Aleksandra Dadełło
Trener: Dominik PędzichNa wyróżnienie zasługuje gra Piotra Śnihura, który bez kompleksów walczył z dużo silniejszymi (rankingowo) przeciwnikami, zdobył 5,5 punktu i zarobił prawie 100 punktów ELO.
 

International Solving Contest (25 stycznia)

25 Stycznia na całym świecie odbył się International Solving Contest. Solverzy w różnych krajach rozwiązywali ten sam zestaw zadań.

Zgodnie z przewidywaniami najlepszy okazał się Piotr Murdzia, wielokrotny Mistrz Świata w Solvingu. Na trzecim miejscu natomiast uklasował się Kacper Piorun, a na podium Polaków przedzielił reprezentant Serbii Bojan Vuckovic.

Poniżej tabela czołowej dwudziestki mistrzostw:


 
Pełna tabela zawodów dostępna tutaj.


SZACHY W MEDIACH
Telewizja, Radio, Tygodnik, Dziennik
W ciągu kilku ostatnich tygodni szachy cieszą się dużym zainteresowaniem wśród mediów ogólnopolskich. Dzieje się tak dzięki kilku ważnym i znaczącym sukcesom polskich szachistów w zawodach ranki międzynarodwej. Mamy nadzieję, że rok 2015, bogaty w szachowe wydarzenia sportowe, podtrzyma ten korzystny dla naszej dyscypliny trend i szachy na dobre zagoszczą w codziennych relacjach sportowych.

Końcówka roku to sukcesy na szczeblu juniorskim oraz seniorskim w szachach szybkich i błyskawicznych. W Listopadzie w Tallinie podczas Mistrzostw Europy Juniorów, w kategorii dziewcząt do lat 16 Złoty Medal w szachach szybkich wywalczyła Ewa Harazińska natomiast w grudniu we Wrocławiu podczas Mistrzostw Europy w Szachach Szybkich i Błyskawicznych dwa medale wywalczył Jan-Krzysztof Duda, odpowiednio srebro w błyskawicznych i złoto w szybkich.

Oboje zostali zaproszeni do Polskiego Radia, gdzie mieli okazję opowiedzieć o tym jak przygotowywali się do tych zawodów oraz czym są dla nich szachy.

Ewę gościła , natomiast  Janka zaprosiła .

Koniec 2014 roku to również pojedynek o Mistrzostwo Świata pomiezy Carlsenem i Anandem. Dobra postawa Hindusa to w dużej mierze bardzo dobra praca jego sekundantów, w skład ktorych wchodzą Radosław Wojtaszek oraz Grzegorz Gajewski. O tym jaki był to pojedynek oraz jaką rolę w przygotowaniu ogrywają sekundancji, polscy Arcymistrzowie opowiedzieli na łamach jednego z

największych tygodników w Polsce , w artykule "Mistrzowie Arcymistrza".

To co nie udało się Anandowi w przekroju całego pojedynku, udało się Radosławowi Wojtaszkowi jednostkowo podczas turnieju Tata Steel Masters. Pokonanie urzędującego szachowego Mistrza Świata przez Polaka zdarzyło się pierwszy raz w powojennej historii polskich szachów i porównywane jest do wygrania Polski z Niemcami w piłkę nożną. Nie mogło to zatem umknąć dwóm wiodącym

mediom w Polsce, organizatorom najbardziej prestiżowego plebiscytu sportowego w kraju. W sukces Polaka stał się

jednym ze newsów dnia w serwisie sportowym po głównym wydaniu wiadomości.  natomiast, na łamach swojej gazety przeprowadził obszerny wywiad z Arcymistrzem, podczas którego Radosław w humorystyczny sposób mógł zdementować wiele stereotypów na temat szachistów.
 
Szachy to jednak nie tylko duże imprezy mistrzowskie oraz prestiżowe turnieje. To także turnieje dziecięce oraz szereg cech, które mogą one wykształcić w człowieku, a które przydają się nie tylko przy szachownicy ale również po za nią. O tym jak duży i pozytywny

wpływ szachy mogą mieć na rozwój dzieci pokazał program w i audycja "Masz Wiadomość", w której dzieci z mazowieckich klubów szachowych opowiadały o swoich doświadczeniach z tą piękną grą, a wszystko to pod bacznym okiem Arcymistrzyni szachowej Marty Bartel.Z KRAJU I ZE ŚWIATA
Tata Steel Masters w Wijk Aan Zee w Holandii (10-25 stycznia)

W dniu 25 stycznia, po 16 dniach rywalizacji, zakończył się turniej Wijk Aan Zee. Tegoroczna edycja cieszyła się ogromnym zainteresowaniem w Polsce ze względu na udział w niej Radosława Wojtaszka. Polak rozstawiony z numerem 7 znalazł się w wyśmienitym towarzystwie:

1. Magnus Carlsen (2862)
2. Fabiano Caruana (2820)
3. Levon Aronian (2797)
4. Anish Giri (2784)
5. Wesley So (2762)
6. Maxime Vachier-Lagrave (2757)
7. Teimour Radjabov (2734)
8. Liren Ding (2732)
9. Baadur Jobava (2727)
10. Vasil Ivanchuk (2715)
11. Yifan Hou (2673)
12. Loek Van Wely (2667)
13. Ivan Saric (2666)

(Fot. Alina L'Ami)

Debiut Wojtaszka w tej klasy turnieju można podzielić na dwa etapy. W pojedynkach z zawodnikami z wyższym od niego rankingiem zdobył 4 pkt z 6 partii grając świetne szachy okraszone pokonaniem pierwszej dwójki światowej listy rankingowej – Mistrza Świata Magnusa Carlsena i Fabiano Caruany. Zwłaszcza wygrana z Norwegiem odbiła się w środowisku szachowym na świecie szerokim echem.

Radosław Wojtaszek pokonał Magnusa Carlsena w Wijk Aan Zee. fot. Alina L'Ami TataSteelChess: Facebook.

Zapraszamy na stronę Polskiego Związku Szachowego do prześledzenia zapiu z wygranej partii z Mistrzem Świata z dnia 12 stycznia 2015 roku.

Niestety w pozostałych 7 partiach zdobył tylko 1,5 pkt bez wygranej, a jego niektóre partie domagają się szybkiego zapomnienia. Dlaczego tak się stało? Trudno powiedzieć, jednak ewidentnie widać w Radka grze potencjał, który wymaga jeszcze uwolnienia. Wojtaszek zawsze miał kłopoty z wygrywaniem ze słabszymi rywalami, tyle że 2-3 lata temu byli to zawodnicy z poziomu 2500-2600, dziś poprzeczka podniosła się w okolice 2700. Tak więc widać stały postęp, a zebrane doświadczenie na pewno zaprocentuje. Zapewne po powrocie do Polski Radek będzie miał o czym myśleć, a znając jego zaangażowanie w pracę nad szachami możemy spodziewać się, że wyciągnie wnioski i da nam jeszcze wiele radości.
 
Najważniejsze jest jednak to, że jego przekonywujące wygrane z Carlsenem i Caruaną zostały zauważone i miejmy nadzieję, że zamieni się to na zaproszenia na tej klasy turnieje. Bo to jest jedyny sposób na podnoszenie poziomu, kiedy ma się ranking na poziomie Radka. Niezależnie od zajętego miejsca w końcowej klasyfikacji Wojtaszek dał kibicom wiele radości ze swojej gry, która spowodowała, że po raz pierwszy od wielu lat szachy pojawiły się na chwilę w „mainstreamowych” mediach. Jego wygrana z Carlsenem była pokazana w „Wiadomościach Sportowych” zaraz po „Wiadomościach” w TVP1, jako informacja zamykająca ten program. Przez kilka dni cały kraj cieszył się z tego zwycięstwa, tak jakby Janowicz pokonał Federera. Za to Radkowi trzeba podziękować.

(chessbrains.pl)

Poniżej końcowa tabela turnieju wraz z wynikami poszczegolnych partii:Akademickie Mistrzostwa Polski w Zabrzu (10-12 stycznia)

W dniach 10-12 stycznia w Zabrzu odbyły się Akademickie Mistrzostwa Polski w Szachach, a organizatorem był AZS UE Katowice. W trakcie mistrzostw przeprowadzona została profesjonalna transmisja telewizyjna z komentarzem acymistrzów Marcina Tazbira oraz Bartłomieja Heberli.

Rozgrywki drużynowe i indywidualne zostały zdominowane przez AZS UE Poznań, który wygrał w klasyfikacji ogólnej, drużynowej a w rozgrywkach indywidualnych zdobył 2 medale.

Drużyna AZS UE Poznań - Akademiccy Mistrzostwie Polski. fot. organizatorzy


Wyniki drużynowe:


Wyniki indywidualne mężczyzn:Wyniki indywidualne kobiet:
>>> Strona AMP

Gibraltar Chess Festival (26 stycznia-5 luty)


W dniach 26.01-05.02.2015 r. na Gibraltarze odbył się jeden z najsilniejszych turniejów Open w historii. Po raz pierwszy w otwartym turnieju zagrał zawodnik z rankingiem 2800 - Weselin Topałow z Bułgarii. Ponadto uczestniczyli w nim tacy zawodnicy jak: mistrzyni świata - Hou Yifan, Hikaru Nakamura, czy Peter Swidler. W turnieju zagrało 76 arcymistrzów i 6 arcymistrzyń.

Polskę reprezentowali Mateusz i Marta Bartel rozstawieni odpowiednio z 21 i 116 numerem startowym.

Poniżej najlepsza dziesiątka turnieju:Pełan klasyfikacja dostępna tutaj.

Christmas International Chess Open w Lizbonie w Portugalii (26-30 grudnia)


W dniach 26-30 grudnia w Lizbonie w Portugalii odbył się Świąteczny Turniej Open.

Zwycięzcą turnieju został GM Bartosz Soćko - Serdecznie Gratulujemy!

W turnieju grały również GM Monika Soćko, oraz WIM Anna Iwanow, które zakończyły zawody odpowiednio na miejscach 27 i 29.

Poniżej najlepsza dziesiątka turnieju:Pełna tabela dostępna tutaj.

25 Festiwal Szachowy "Cracovia" w Krakowie (27 grudnia-4 stycznia)

W dniach 27.12.2014 - 04.01.2015 odbył się Jubileuszowy 25 Festiwal Szachowy "Cracovia".

Festiwal składał się z 4 turniejów, łącznie wystartowało blisko 350 zawodników z 22 krajów.

Grupa C rozegrana została w ramach Grand Prix Polski Amatorów.

Wyniki Grupa A:Wyniki Grupa B:Wyniki Grupa C:Wyniki Grupa D:Pełne wyniki oraz szczegóły turnieju dostepne na oficjalnej stronie zawodów.
CZASOPISMO SZACHOWE MAT
1/2015
W numerze 1 (49) 2014

"Wrocław polskim centrum szachów kobiecych" Jolanta Zawadzka

"To był dla mnie bardzo udany rok" Klaudia Kulon

"Du-du-du Da-da-da!" Mateusz Bartel

"25 lat Cracovii" Marcin Wątorek

"Mistrzostwa Polski Amatorów" Rafał Kawczyński

"W pewnym sensie jestem już zawodowcem..." Jan-Krzysztof Duda

"Szachowa droga rodzica" Wiesława Duda

"A wszystko przez to, że było nam po prostu za zimno..." Bartosz Soćko

"Partia z Hastings" Aleksander Miśta

"Szachoterapia: szansa dla dzieci wyjątkowych" Joanna Zbroniec

"Turniej dziecięcy w Puławachi" Barbara Góra

 


8/2014
 W numerze 8 (48) 2014

"Wielkie sukcesy Dudy i Draguna" Rafał Kawczyński

"Magnus Wielki zostaje na tronie" Piotr Kaim

"Zderzenie dwóch strategii: jak grać z Magnusem Carlsenem" Grzegorz Gajewski

"Baku Open: walka do ostatniej chwili" Michał Krasenkow

"Trzecia norma Łukasza Jarmuły" Adam Jarmuła

"Zemsta arcymistrzów na Turnieju Niepodległości" Mateusz Bartel

"Niespodzianki na mistrzostwach Rzeszowa" Daniel Czarnota

"Krystian Kuźmicz Mistrzem Polski przedsiębiorców" Maciej Sroczyński

"Nie zamierzam być najbogatszym na cmentarzu" Andrzej Dadełło

"Partia hiszpańska: ważne wzmocnienie w wariancie archangielskim" Daniel Sadzikowski
 


KALENDARZ PZSZACH
Moscow Open w Moskwie w Rosji (29 stycznia-9 luty)


W dniach 29 stycznia - 9 lutego w Moskwie odbywa się Moscow Open. Dzięki współpracy Polskiego Związku Szachowego z Rosyjską Federacją Szachową zaproszenie do turnieju dostali Karina Szczepkowska-Horowska (Turniej Open Kobiet), Anna Iwanow (Turniej Kołowy Kobiet) oraz Daniel Sadzikowski (Turniej Kołowy Mężczyzn).


>>> Transmisja Online
>>> Strona Turnieju

>>> Wyniki Open B (Karina Szczepkowska-Horowska)
>>> Wyniki Open F (Daniel Sadzikowski)
>>> Wyniki Open G (Anna Iwanow)


Open Capella la Grande we Francji (28 luty-7 marca)


W dnia 28 luty - 7 marca w słonecznej Francji rozegrany zostanie 31 Międzynarodowy Open Cappelle-la-Grande .

Jak co roku w imprezie nie zabraknie Polaków, nasz kraj reprezentować będą:

Zapraszamy na oficjalną stronę turnieju.


Indywidualne Mistrzostwa Europy w Jerozolimie w Izraelu (23 luty-7 marca)

W dniach 23 luty - 8 marca, Jerusalem w Izraelu rozegrane zostaną Indywidualne Mistrzostwa Europy w Szachach.

Miejscem imprezy będzie hotel Ramada, a mistrza wyłoni 11 rund rozegranych systemem szwajcarskim.

Polskę reprezentować będą: Mateusz Bartel, Grzegorz Gajewski, Robert Kempiński, Daniel Sadzikowski, Jan-Krzysztof Duda, Dariusz Świercz.Aktualnie online 19 gości