00-697 Warszawa, Al. Jerozolimskie 49
   Telefon/Fax: +48 22 841-41-92, +48 22 841-94-60
   e-mail: biuro@pzszach.org.pl
AKTUALNOŚCI | KONTAKT | KALENDARZ | KOMISJE | PZSZACH | WZSZACHY | FINANSE | LICENCJE | REGULAMINY | AKADEMIA | KNJBIS | CENTRALNY REJESTR

Serdecznie zapraszamy do korzystania z nowej strony

PZSzach pod adresem pzszach.pl


Newsletter Polskiego Związku Szachowego - Wrzesień 2014

SZACHY W MEDIACH
Edukacja przez Szachy w SzkoleSŁOWO WSTĘPNE
W numerze
W NEWSLETTERZE:
SKŁAD I REDAKCJA:

Rafał Rębilas
Manager ds. Projektów Strategicznych
r.rebilas@pzszach.org.pl
1. MISTRZOSTWA, MISTRZOSTWA...
1.1 Mistrzostwa Europy Juniorów w Batumi (Gruzja)
1.2 Mistrzostwa Świata do lat 20 w Pune (Indie)
1.3 Sygnity Ekstraliga 2014
1.4 Mistrzostwa Świata Juniorów w Durbanie (RPA)

2. Z KRAJU I ZE ŚWIATA
2.1 Mistrzostwa Polski Duchowieństwa w Tarnowie
2.2 I Liga Szachowa w Poroninie
2.3 Mistrzostwa NATO w Quebecu (Kanada)
2.4 Klubowy Puchar Europy w Bilbao (Hiszpania)

3. CZASOPISMO SZACHOWE MAT
3.1 W numerze 6/2014

4. SZACHOWA EDUKACJA
4.1. II rok projektu "Edukacja przez Szachy w Szkole"

5. Biuro PZSzach
5.1 Nowa osoba w biurze

6. KALENDARZ PZSZACH

6.1 Mistrzostwa Europy w Szachach Szybkich i Błyskawicznych we Wrocławiu (19-21 grudnia)
6.2 Olimpiada Szachowa do lat 16 w Gyor (12-22 grudnia)
STAŁA WSPÓŁPRACA:


Tomasz Delega, Prezes PZSzach

Zenon Chojnicki, Przewodniczący Komisji Klasyfikacji
i Rankingu PZSzach

IM Piotr Murdzia, Sekretarz Generalny PZSzach

FM Michał Bartel, Specjalista ds. Organizacyjnych PZSzach

Tomasz Lissowski,Przewodniczący Komisji Historycznej PZSzachMISTRZOSTWA, MISTRZOSTWA...
Mistrzostwa Europy Juniorów w Batumi (19-28 październik)

WYSTARTOWAŁY MISTRZOSTWA EUROPY JUNIORÓW

Od 19 października rozpoczęły się w Batumii (Gruzja) Mistrzostwa Europy Juniorów. Zawody potrwają do 29 października i mamy głęboką nadzieję, że przywieziemy z nich kilka medali. Polskę w zawodach będzie reprezentować 34 zawodników, we wszystkich 12 kategoriach.

Skład reprezentacji na Mistrzostwa Europy Juniorów:

1. U18 Open - Eggink Ryszard, Eggink Mateusz, Nowicki Bartosz, Faron Rafał

2. U16 Open -
Gajek Radosław, Jarmuła Łukasz, Tomczak Mikołaj, Pilzak Marcin

3. U14 Open -
Walter Szymon, Karpus Michał, Kozioł Kamil

4. U12 Open -
Teclaf Paweł, Psyk Radosław

5. U10 Open -
Ogłaza Oskar, Baum Jonasz, Czernek Tymon, Ochędzan Tymon, Skurniak Szymon

6. U08 Open -
Chyży Jakub, Meers Hubert, Popielarczyk Maciej, Fiszer Bartosz

7. U18 Girls -
Maruszczak Joanna

8. U16 Girls -
Harazińska Ewa, Woźniak Mariola, Dadełło Aleksandra

9. U14 Girls -
Parol Pola, Gredka Dominika

10. U12 Girls -
Święch Joanna, Rudzińska Michalina

11. U10 Girls -
Wikar Martyna, Marcińczyk Monika

12. U08 Girls -
Starosta Martyna, Gaj Magdalena, Zabrzańska Weronika

Mistrzostwa Świata do lat 20 w Pune (5-20 październik)


WYSOKIE LOKATY POLSKICH REPREZENTANTÓW

W zakończonych w dniu 20 października Mistrzostwach Świata Juniorów do lat 20 Polsce niestety nie udało się zdobyć medalu, chociaż do samego końca mieliśmy na to realne szanse. Wszystko miało się rozstrzygnąć w ostatnim pojedynku Jana-Krzysztofa Dudy (MKS MOS Wieliczka), który nasz Arcymistrz ostatecznie zremisował i zakończył rywalizję w kategorii Open z dorobkiem 9,5 pkt. Niestety punktacja pomocnicza nie była sprzyjająca dla naszego młodego mistrza i ostatecznie wywalczył w Mistrzostwach 4 miejsce.Świetnie spisali się również Anna Iwanow (KSz Polonia Wrocław) oraz Kamil Dragun (KSz Stilon Gorzów Wlkp.), którzy uplasowali się w swoich grupach na identycznym 6 miejscu.

Jednym słowem możemy być naprawdę dumni z postawy naszych wszystkich reprezentantów, którzy do samego końca przysporzyli nam wielu pozytywnych emocji.

Ogromne słowa uznania dla towarzyszącego naszym zawodnikom trenera Leszka Ostrowskiego, którego pomoc na miejscu sprawiła tak wspaniałe wyniki.

Czołówka tabeli końcowej w turnieju Open:Czołówka tabeli końcowej w turnieju Dziewcząt:Pełna klasyfikacja dostępna na stronie chess-results.com.Mistrzostwa Polski w Szachach Błyskawicznych w Bydgoszczy (18-19 październik)

MISTRZOWIE W BLITZU WYŁONIENI

W dniach 18-19 października, w galerii Focus Mail w Bydgoszczy odbyły się Drużynowe oraz Indywidualne Mistrzostwa Polski w szachach błyskawicznych. Obie imprezy odbyły się w kategorii Open oraz w kategorii Kobiet.

Tabela końcowa Drużynowych Mistrzostw Polski Kobiet w Szachach Szybkich:


 
  Czołówka klasyfikacji w Drużynowych Mistrzostwach Polski w Szachach Szybkich:Czołówka klasyfikacji w Indywidualnych Mistrzostwach Polski Kobiet w Szachach Szybkich:Czołówka klasyfikacji w Indywidualnych Mistrzostwach Polski w Szachach Szybkich:Pełne tabele z zawodów dostępne na stronie Polskiego Związku Szachowego.


Sygnity Ekstraliga 2014


POLONIA WROCŁAW DRUŻYNOWYM MISTRZEM POLSKI SYGNITY EKSTRALIGI SZACHOWEJ 2014

W dniu 5 Października, w Katowicach, zakończyła się jubileuszowa 70 edycja Drużynowych Mistrzostw Polski w Szachach. Do rywalizacji przystąpiło 10 najlepszych drużyn klubowych w Polsce, ale jak to w rywalizacji sportowej bywa Mistrz może być tylko jeden. W tym roku ten zaszczytny tytuł wywalczyła drużyna VOTUM SA Polonia Wrocław.

Rozgrywki Sygnity Ekstraligi 2014 roku odbyły się w trzech wielkich i silnych ośrodkach szachowych. Ekstraligowe zmagania są ukoronowaniem cyklu rozgrywek, obejmującego IV i III ligę okręgową oraz II i I ligę ogólnopolską, tak więc zgromadziła ona na starcie najsilniejsze polskie kluby, wzmocnione o zawodników spoza kraju.

I zjazd został rozegrany w Gorzowie Wielkopolskim – silnym ośrodku juniorskim, w którym najlepsi polscy szkoleniowcy pracują z wybitnie zdolną młodzieżą, która co roku reprezentuje Polskę na zawodach rangi mistrzostw Europy i Świata, a także z powodzeniem rywalizuje z polską czołówką. Rozgrywki odbyły się w prestiżowej bibliotece XXI wieku.

II zjazd odbył się we Wrocławiu, w którym szachy są jednym z najważniejszych sportów. Wrocławskie kluby biorą udział w rozgrywkach z cyklu drużynowych mistrzostw Polski juniorów i seniorów na wszystkich szczeblach rozgrywek, od lig okręgowych po rozgrywki ekstraligowe. Szachistów gościł położony w sercu miasta przy wrocławskiej starówce Klub Szachowy Polonia Wrocław.

III zjazd gościły Katowice – centrum silnych śląskich szachów, a jednocześnie siedziba jednego z najsilniejszych polskich klubów, obrońcy tytułu – KSz Hetman Katowice, który w tegorocznej edycji musiał uznać wyższość zespołu z Wrocławia. Finałowe partie całego cyklu zostały rozegrane w Miejskim Domu Kultury „Bogucice – Zawodzie”.

Drużynowa klasyfikacja końcowa Sygnity Ekstraligi 2015:

Klasyfikacje indywidualne na szachownicach:

Szachownica 1. Robert Kempiński (Akademia Szachowa Future Processing Gliwice)

Szachownica 2. Mateusz Bartel (VOTUM SA Polonia Wrocław)

Szachownica 3. Dimitrios Mastrovasilis (VOTUM SA Polonia Wrocław)

Szachownica 4. Wojciech Moranda (VOTUM SA Polonia Wrocław)

Szachownica 5. Jacek Tomczak (Akademia Szachowa Future Processing Gliwice)

Szachownca 6. Monika Soćko (KSz Wasko Hetman Katowice)

Mistrzostwa Świata Juniorów w Durbanie (19-30 września)

OLIWIA KIOŁBASA WICEMISTRZYNIĄ ŚWIATA

Ogromny sukces młodej, polskiej szachistki Oliwii Kiołbasy (MUKS Stoczek 45 Białystok) na Mistrzostwach Świata Juniorów rozegranych w dniach 19-30 września w Durbanie (Republika Południowej Afryki). Prowadzona przez trenera Leszka Ostrowskiego zawodniczka, w kategorii dziewcząt do lat 14 wywalczyła srebrny medal, zdobywając w 11 rundach 8,5 pkt, tyle samo co złota medalistka z Kanady Qiyu Zhou. Oprócz niewątpliwie dużego talentu, istotną rolę w sukcesie odegrało również szkolenie w Młodzieżowej Akademii Szachowej, której Oliwia jest słuchaczką oraz uczestnictwo od 2013 roku w projekcje Wojtaszek Comarch Team.

Czołówka klasyfikacji końcowej Mistrzostw w kategorii Dziewczęta do lat 14:


 
Pełne wyniki wszystkich kategorii dostępne na stronie chess-results.com.

Warto również odnotować punktowe miesjca innych naszych zawodników:

- Angelika Dziodzio (MKSz Rybnik) zajęła 8 miesjce w kategorii dziewczęta U18

- Paweł Teclaw ( (KKS Ormuzd Kartuzy) zajął 7 miejsce w kategorii Open do lat 12

- Grzegorz Nasuta (MUKS Stoczek 45 Białystok) – zajął 7 miejsce w kategorii Open do lat 18


Z KRAJU I ZE ŚWIATA
Mistrzostwa Polski Duchowieństwa w Tarnowie (7-12 lipiec)

 
DUCHOWNI Z LAURAMI

W dniach od 7 do 12 lipca 2014 roku w gościnnym Wyższym Seminarium Duchownym w Tarnowie miały miejsce XIII Szachowe mistrzostwa Polski Duchowieństwa. W Mistrzostwach wzięło udział rekordowa liczba zawodników, bo aż 22 księży, kleryków i diakon, którzy reprezentowali diecezje: tarnowską, radomską, warszawską, sandomierską, przemyską, rzeszowską, drohiczyńską, poznańską, legnicką i włocławską. Reprezentowali również zgromadzenia zakonne: Misjonarze Wincentego a Paulo, Pallotyni, Franciszkanie Konwentualni, Marianie, Filipini. Wyższe Seminaria Duchowne: Rzeszów, Filipini, Drohiczyn i Włocławek. Szachiści reprezentowali również Polskę i Brazylię.

Patronat nad Mistrzostwami objęli: Ks. Biskup Andrzej Jeż – Ordynariusz Diecezji Tarnowskiej, Ks. Bp. Jan Piotrowski – Biskup Pomocniczy Diecezji Tarnowskiej, Ks. Bp. Marian Florczyk – Delegat Episkopatu Polski ds. Sportu, Ks. Edward Pleń- Krajowy Duszpasterz Sportu. Ks. Paweł Skraba – Diecezjalny Duszpasterz Sportu Diecezji Tarnowskiej, Tomasz Delega – Prezes Polskiego Związku Szachowego, Arcymistrzowie Monika i Bartosz Soćko, Arcymistrz Radosław Wojtaszek, Arcymistrzowie Marta i Mateusz Bartel, Arcymistrz Kamil Mitoń, Arcymistrz Jan- Krzysztof Duda, Poseł Andrzej Dera, Pani Poseł Małgorzata Adamczak, Senator Grzegorz Czelej, Senator Stanisław Kogut, Poseł Grzegorz Matusiak.

Uroczystego otwarcia XIII Szachowych Mistrzostw Polski Duchowieństwa dokonał Ks. Bp Stanisław Salaterski – Biskup Pomocniczy Diecezji Tarnowskiej, który przywitał przybyłych księży i życzył udanych Mistrzostw. Tradycyjnie wykonał On pierwsze posunięcie na szachownicy. W czasie Mistrzostw goszczono również  wyśmienitych arcymistrzów: Kamila Mitonia i Jana-Krzysztofa Dudę, którzy rozegrali symultany z księżmi na 22 szachownicach. Obaj arcymistrzowie pokonali do zera duchowieństwo.

Triumfatorzy w poszczególnych kategoriach:

1. Turniej Szachów Błyskawicznych - ks. Wojciech Sola z diecezji tarnowskiej

2. Turniej Szachów Szybkich - ks. Wojciech Sola z diecezji tarnowskiej

3. Puchar Fair Play - kleryk Wyższego Seminarium Duchownego w Drohiczynie Tomasz Moczulski

4. Nagrodę za najpiękniejsza partię Mistrzostw - ks. Wojciech Sola z diecezji tarnowskiej

5. Klasyfikacja Drużynowa - Diecezja Tarnowska

6. Najstarszy zawodnik - ks. Prałat Franciszek Grela z diecezji sandomierskiej

7. Klasyfikacja generalna w Szachach Klasycznych - ks. Wojciech Sola z diecezji tarnowskiej

I Liga Szachowa w Poroninie (29 sierpnia - 7 września)

ROZSTRZYGNIĘCIA NA ZAPLECZU EKSTRALIGI

W dniach 29.08-07.09.2014 w Poroninie rozegrano rozgrywki Drużynowych Mistrzostw Polski - I Liga. Organizatorem Ligi był UKS SP 8 Chrzanów. Zwycięzcą pierwsze ligi została Akademia Szachowa Gliwice II, która wyprzedziła KSZ Silesię Racibórz. Do nizśzej klasy rozgrywek natomiast spadły: Ostrowskie Towarzystwo Szachowe Ostrów Wielkopolski, UKS Rotmistrz II Grudziądz oraz IMPACT Team Ostróda.

Klasyfikacja końcowa I Ligi Szachowej:
Mistrzostwa NATO w Quebec (7-13 września)

WOJSKOWI Z MEDALAMI

W dniach 7-13 września 2014 roku w Quebec (Kanada) odbyły się XXV Mistrzostwa NATO w Szachach (25th NATO CHESS CHAMPIONSHIP).

Kanada była organizatorem mistrzostw po raz pierwszy. Gospodarze zorganizowali mistrzostwa w Cytadeli Quebec, gdzie stacjonuje 2 batalion 22 Królewskiego Regimentu. W tegorocznej edycji mistrzostw udział wzięły reprezentacje następujących krajów – członków NATO: Belgia, Dania, Francja, Holandia, Niemcy, Polska, Słowenia, USA, Węgry, Wielka Brytania i Kanada.Zawody składały się z dwóch turniejów: indywidualnego, rozgrywanego w czasie do 2,5 godz. na zawodnika na dystansie siedmiu rund. Odbył się również indywidualny turniej szachów błyskawicznych rozgrywany w czasie 5 minut na zawodnika na dystansie jedenastu rund. Mistrzostwa zostały przeprowadzone zgodnie z przepisami Międzynarodowego Wojskowego Komitetu Szachowego (IMCC), jak również przepisów Światowej Federacji Szachowej (FIDE). Wyniki najlepszych czterech zawodników z każdej drużyny, stanowiły wynik zespołu.

Ceremonia otwarcia turnieju odbyła się 8 września na terenie Cytadeli. Zakończenie mistrzostw zorganizowane zostało przez gospodarzy 12 września br. w obiektach siedziby Parlamentu Prowincji Quebec z udziałem gości zaproszonych i przedstawicieli kierownictwa resortu obrony Kanady. Reprezentacja Wojska Polskiego występująca w składzie: mjr Sławomir Kędzierski – kapitan reprezentacji, kpt. Andrzej Szcześniak, por. Michał Bielawski, ppor. Mateusz Sypień, sierż. pchor. Dariusz Sycz, kpr. pchor. Damian Graczyk, st. szer. Daniel Michalski oraz Adam Karbowiak po raz kolejny po zaciętej walce z Niemcami o prymat, aż do ostatniej rundy wywalczyła tytuł wicemistrzowski zdobywając srebrny medal.

Wielki sukces odniósł również sierż. pchor. Dariusz Sycz (Wyższa Szkoła Oficerska Wojsk Lądowych we Wrocławiu) zdobywając w klasyfikacji indywidualnej drugie miejsce. W turnieju szachów błyskawicznych, aż pięciu naszych wicemistrzów znalazło się w pierwszej „dziesiątce”. Najlepszym spośród nich okazał się st. szer. Daniel Michalski (5 lubuski pułk artylerii w Sulechowie), który wywalczył brązowy medal zajmując trzecie miejsce. Tegoroczny nasz udział w NATOCHESS i osiągnięte rezultaty potwierdzają słuszny kierunek rozwoju szachów w Wojsku Polskim (systematycznie realizowane corocznie Mistrzostwa Wojska Polskiego w Szachach oraz cykl przygotowania reprezentacji do udziału w Mistrzostwach NATO w Szachach).

Totem szachowy „Łódź Wikingów – Spirit Of Denmark” przekazany został przez Przewodniczącego IMCC – płk. Tomasza Malinowskiego – przyszłorocznym organizatorom Mistrzostw , którymi będą Holendrzy.

Klubowy Puchar Europy w Bilbao (14-20 września)G-TEAM NOVY BOR NA DRUGIM MIEJSCU

Radosław Wojtaszek oraz Mateusz Bartel reprezentujący barwy G-Team Novy Bor nie obronili niestety tytułu Klubowego Mistrza Europy. Na rozegranych w Bilbao (Hiszpania) w dniach 14-20 września zawodach musieli uznać wyższość zespołu SOCAR Azerbaijan.

Obaj polscy Arcymistrzowie byli kluczowymi zawodnikami swoich klubów należąc do najlepszych na poszczególnych szachownicach. Radek na szachownicy 1 zajął drugie miejsce, ustępując jedynie Włochowi Fabiano Caruana z klubu Obiettivo Risarcimento, natomiast Mateusz wygrał rywalizację na szachownicy 6.

Pierwsza 10 Klubowego Pucharu Europy:Cała tabela dostępna na stronie europeanchessclubcup2014.com


CZASOPISMO SZACHOWE MAT
W numerze 6/2014

W numerze 6 (46) 2014


"Wojtaszek Comarch Team" Mateusz Bartel

"Olimpiada w Tromsø: za słabi dla silnych" Mateusz Bartel

"Zdobyłam medal dzięki regularnym treningom" Marta Bartel

"Zycięstwo w AMŚ nie było pojedynczym sukcesem!" Klaudia Kulon

"Złote medale na AMŚ" Łukasz Turlej

"Edukacja przez Szachy w Szkole: każdy wychodził w uśmiechem" Andrzej Szewczak

"Memoriał Najdorfa: wielki open w Warszawie" Michał Bartel

"Wakacje z Szachami, czyli przyjemne z pożytecznym" Kamila Kałużna

"Atak Maroczego: czarne chmury nad czarnymi" Daniel Sadzikowski

"Ciekawy pomysł na królewsko-indyjską" Grzegorz GajewskiSZACHOWA EDUKACJA
II rok projektu

RUSZYŁ II ROK PROJEKTU "EDUKACJA PRZEZ SZACHY W SZKOLE"

19 września Zespół Szkół nr 76 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie – Rembertowie stał się miejsce, inauguracji drugiego roku nauki gry w szachy, a zarazem drugiego roku uczestnictwa w Projekcie Edukacja przez Szachy w Szkole. Oprócz projekcji spektaklu bajki szachowej i prezentacji ciekawej piosenki o szachach w wykonaniu uczniów, głównym gwoździem programu było spotkanie z mistrzem międzynarodowym Michałem Luchem. Uczniowie klas edukacji wczesnoszkolnej mieli okazję przeprowadzić z nim wywiad, z którego dowiedzieli się nie tylko wielu ciekawostek na temat kariery szachowej pana Michała, ale także na temat samej królewskiej gry. Największa atrakcja czekała jednak na wybranych uczniów klas drugich i trzecich, którzy rozegrali symultanę (mecz jednocześnie na wielu szachownicach) z mistrzem międzynarodowym! Należy dodać, że była to część nagrody za zwycięstwo szkoły w klasyfikacji drużynowej I Finałowego Turnieju Projektu w czerwcu 2014.

Projekt „Edukacja przez Szachy w Szkole” jest adresowany do wszystkich szkół podstawowych i skierowany do dzieci w ramach nauczania wczesnoszkolnego. Przy realizacji tego projektu Polski Związek Szachowy współpracuje z Ministerstwem Edukacji Narodowej oraz z Ministerstwem Sportu i Turystyki. O wprowadzeniu szachów do szkół, jako efektywnej formy wspomagania nauczania, mówiło się od dawna, a możliwość realizacji tego projektu w skali ogólnopolskiej pojawiła się w 2012 roku, kiedy to Parlament Europejski przyjął tekst deklaracji wzywający wszystkie kraje członkowskie do wprowadzenia nauczania szachów w placówkach oświatowych.

Korzyści z udziału w projekcie dla dzieci:

- rozwinięcie zmysłu twórczego, intuicji oraz pamięci
- nabycie umiejętności analitycznego myślenia i podejmowania decyzji
- wyrobienie koncentracji, cierpliwości i wytrwałości
- ukształtowanie motywacji i determinacji do realizacji celu

Celem nadrzędnym udziału dzieci w projekcie jest poprawa wyników nauczania wszystkich pozostałych przedmiotów szkolnych i rozwój intelektualny.

Korzyści dla szkół:

 - poszerzenie oferty edukacyjnej placówki
- wsparcie programu wychowawczego szkoły
- budowanie pozytywnego wizerunku szkoły w lokalnej społeczności
- możliwość bezpłatnego otrzymania sprzętu szachowego w postaci 15 kompletów szachów oraz tablicy demonstracyjnej
- możliwość zakupu podręczników na preferencyjnych warunkach

Korzyści dla nauczycieli:

- nabycie nowych kompetencji w zakresie nauczania
- możliwość udziału w konferencjach i warsztatach metodycznych
- uzyskanie innowacyjnych i efektywnych narzędzi do codziennej pracy z uczniami

Warunki przystąpienia do projektu:

- wypełnienie oraz przesłanie deklaracji uczestnictwa dostępnej na stronie internetowej projektu
- skierowanie wytypowanych nauczycieli na specjalistyczny 72-godzinny kurs szachowo-metodyczny (w zdecydowanej większości koszt szkolenia nauczycieli pokrywają samorządy)
- przeznaczenie co najmniej jednej godziny lekcyjnej tygodniowo, przez okres dwóch lat, w co najmniej jednej klasie w szkole
- wprowadzenie oceny z zajęć szachowych na świadectwie końcowym
- wyrażenie zgody na udział w ewaluacji projektu

Poza walorami czysto edukacyjnymi uczestnictwo dzieci w projekcie daje im szansę udziału w turniejach szachowych, w tym w dorocznym finałowym turnieju podsumowującym projekt „Edukacja przez Szachy w Szkole”, a także stwarza szansę przeżycia niesamowitej przygody. Szachy mogą stać się pasją na całe życie.

Zapraszamy do kontaktu z koordynatorami projektu: Panią Magdaleną Zielińską, Panem Michałem Luchem oraz z Panią Anną Harazińską pod numerem telefenu 22 428 23 76 lub mailowo: szachywszkole@pzszach.org.pl.

Cieszy nas również fakt, iż projekt staje się również coraz bardziej doceniany w ogólnopolskich mediach, które w swoich serwisach zaczynają poświęcać mu należną uwagę.


- - - > WYDARZENIA, 28 Września

- - - > serwis Onet.Sport.pl, 30 Września

- - - > Gazeta Wyborcza, wydanie śląskie, 2 Października


BIURO PZSZACH
Nowa osoba w biurze
Projekt "Edukacja przez Szachy w Szkole", jeden z najważniejszych projektów Polskiego Związku Szachowego nabiera coraz większego rozmachu. W związku z tym, aby sprostać zwiększającym się z dnia na dzień potrzebom, w biurze Polskiego Związku Szachowego utworzono nowe stanowisko Specjalista ds. Projektu. Od 20 października br. pracę na tym stanowisku podjęła Pani Anna Harazińska. W ramach jej obowiązków i kompetencji jest współpraca z koordynatorami wojewódzkimi oraz osobami wokół Projektu, dystrybucja książek i sprzętu, gromadzenie wszelkiej dokumentacji dotyczącej Projektu, informowanie wszystkich zainteresowanych o sposobie i możliwościach uczestnictwa w Projekcie.

Kontakt z Panią Anną: 22 428 23 76 lub mailowo: szachywszkole@pzszach.org.pl.

Liczymy na udaną współpracę i życzymy sukcesów w codziennych działaniach.


KALENDARZ PZSZACH
Mistrzostwa Europy w Szachach Szybkich i Błyskawicznych we Wrocławiu (19-21 grudnia)


KOLEJNA DUŻA IMPREZA WE WROCŁAWIU

W dniach 19-21 grudnia, do stolicy dolnegośląska zawita kolejna impreza międzynarodowa. Tym razem będą tą Mistrzostwa Europy w Szachach Szybkich i Błyskawicznych.

Organizatorem zawodów, na zlecenie Europejskij Unii Szachowej są Klub Szachowy Polonia Wrocław we współpracy z Polskim Związkiem Szachowym. Miejscem tej prestiżowej imprezy stanie się Hala Stulecia przy ul. Wystawowej 1.Olimpiada Szachowa do lat 16 w Gyor (12-22 grudnia)
JEDZIEMY NA OLIMPIADĘ

MIędzynarodowa Federacja Szachowa (FIDE), w związku ze słabym zainteresowaniem ze strony krajowych federacji szachowych uczestnictwem w Olimpiadzie Szachowej do lat 16 w Kazachstanie, postanowiła zmienić miejsce rozegrania zawodów. Wybór padł na węgierski Gyor. W tych okolicznościach Polski Związek Szachowy postanowił wziąc udział w Olimpiadzie, która odbędzie się w dniach 12-22 grudnia.

Zgodnie z Regulaminem Kadry Narodowej Juniorów nominację otrzymają mistrz Polski do lat 16 oraz zawodnik z najwyższym rankingiem w tej grupie wiekowej. Pozostali zawodnicy zostaną wytypowani tuż po MEJ w Batumi przez Wiceprezesa ds Młodzieżowych po zasięgnięciu opinii szefa wyszkolenia oraz Dyrektora Młodzieżowej Akademii Szachowej.
Aktualnie online 12 gości