00-697 Warszawa, Al. Jerozolimskie 49
   Telefon/Fax: +48 22 841-41-92, +48 22 841-94-60
   e-mail: biuro@pzszach.org.pl
AKTUALNOŚCI | KONTAKT | KALENDARZ | KOMISJE | PZSZACH | WZSZACHY | FINANSE | LICENCJE | REGULAMINY | AKADEMIA | KNJBIS | CENTRALNY REJESTR

Serdecznie zapraszamy do korzystania z nowej strony

PZSzach pod adresem pzszach.pl


Newsletter Polskiego Związku Szachowego - Sierpień 2014

SŁOWO WSTĘPNE
W numerze
W NEWSLETTERZE:
 SKŁAD I REDAKCJA:

Rafał Rębilas
Manager ds. Projektów Strategicznych
r.rebilas@pzszach.org.pl
1. MISTRZOSTWA, MISTRZOSTWA...
1.1 Olimpiada Szachowa w TROMSØE
1.2 Akademickie Mistrzostwa Świata
1.3 Mistrzostwa Świata w Solvingu
1.4 DMEJ do lat 18 w Jassy

2. Z KRAJU I ZE ŚWIATA
2.1 Wybory władz FIDE
2.2 Muzeum Archeologiczne w Poznaniu

3. CZASOPISMO SZACHOWE MAT
3.1 W numerze 4 i 5 /2014

4. SZACHOWA EDUKACJA
4.1 Sprawozdanie z kolejnej imprezy cyklu "Wakacje z Szachami"
4.2. Nowa edycja programu "Edukacja przez Szachy w Szkole"

5. KSIĄŻKI, PUBLIKACJE
5.1. "Zapach miasta po burzy"

6. KALENDARZ PZSZACH
6.1 II Sesja Sygnity Ekstraligi 
 STAŁA WSPÓŁPRACA:


Tomasz Delega, Prezes PZSzach

Zenon Chojnicki, Przewodniczący Komisji Klasyfikacji
i Rankingu PZSzach

IM Piotr Murdzia, Sekretarz Generalny PZSzach

FM Michał Bartel, Specjalista ds. Organizacyjnych PZSzach

Tomasz Lissowski,Przewodniczący Komisji Historycznej PZSzach
 


MISTRZOSTWA, MISTRZOSTWA...
Olimpiada Szachowa w TROMSØE (1-14 sierpnia)


Kolejna, 41 już Olimpiada Szachowa za nami. Rozegrane w dniach 1-14 sierpnia, w norweskim TROMSØE zawody zgromadziły przy szachownicach 150 reprezentacji w turnieju otwartym oraz 136 reprezentacji w turnieju kobiet.

Wśród kobiet po raz trzeci z rzędu najlepsza okazała się reprezentacja Rosji, która w końcowej klasyfikacji pokonała Chiny oraz Ukrainę. W kategorii otwartej pierwszy raz w historii tytuł pojechał do Chin, natomiast na kolejnych miejscach znalazły się Węgry i Indie.

Dla Polski wydarzeniem numer jeden jest bez wątpienia srebrny medal Marty Bartel na IV szachownicy. Polska Arcymistrzyni w drodze po medal nie przegrała żadnej partii i na całkiem niezłym dystansie zakończyła turniej z przyrostem ponad 21 pkt ELO.


Stoją od lewej: Marta Bartel (Polska), Natalia Zhukova (Ukraina), Irina Bulmaga (Rumunia)

W przypadku klasyfikacji końcowych poszczególnych reprezentacji, Panie zajęły 7 miejsce, o oczko wyżej od numeru startowego. Panowie natomiast zajęli dokładnie 15 pozycję, tak jak byli rozstawieni.

Wyniki końcowe turnieju kobiet:Wyniki końcowe turnieju otwartego:Na uwagę zasługuje również fakt, trafnej jak się okazało decyzji Zarządu o wysłaniu na Olimpiadę Jana-Krzysztofa Dudy. Polski zawodnik do ostatniej rundy nie przegrał ani jednego pojedynku i tym samym w konfrontacji z również nie pokonanym Yu Yangyi walczył w jedenastej rundzie o złoty medal na trzeciej szachownicy. Mimo, iż nie udało mu wygrać i Jan ostatecznie uklasował się na 6 pozycji, to pokazał, że jest wielce obiecującym zawodnikiem i pewnie szybciej niż myślimy wejdzie do światowej czołówki.

Akademickie Mistrzostwa Świata w Katowicach (18-24 sierpnia)
Wielki sukces odnieśli Polacy na Akademickich Mistrzostwach Świata!

W klasyfikacji Kobiet pewne zwycięstwo odniosła Klaudia Kulon, która już w trakcie ósmej rundy zapewniła sobie tytuł Akademickiej Mistrzyni Świata. Na dystansie dziewięciu rund Klaudia zdobyła aż 8,5 punktu i o 2,5 punktu wyprzedziła kolejne medalistki. Poza zwycięstwem w turnieju Klaudia wypełniła takze trzecią, ostatnią normę na tytuł arcymistrzyni - gratulacje!


Klaudia Kulon fot. organizatorzyW klasyfikacji drużynowej pewne zwycięstwo odniosła Polska. Brano pod uwagę 3 najlepszych zawodników z danego kraju, a dla Polski punktowali: Klaudia Kulon, Dariusz Świercz oraz Michał Olszewski.


Polska złota drużyna: Michał Olszewski, Klaudia Kulon, Dariusz Świercz fot. organizatorzy4 miejsca w swoich kategoriach zajęli Dariusz Świercz oraz Marta Bartel (oboje zdobyli po 6 punktów).Normę na mistrza międzynarodowego wypełnił Maciej Klekowski.

Mistrzostwa Świata w Solvingu w Berno (23-30 sierpnia)


Kolejny fantastyczny występ naszej kadry na Mistrzostwach Świata w Solvingu jakie odbyły się w dniach 23-30 sierpnia w szwajcarskim Bernie. Reprezentacja Polski w skladzie: Piotr Murdzia, Kacper Piorun oraz Aleksander Miśta zdobyła złoty medal drużynowo. Do tego Polacy zdominowali podium indywidualnie, na najwyższym stopniu staną Kacper, a tuż za nim uklasował się Piotr, który tym razem musiał uznać wyższość młodszego kolegi jedynie ze względu na dłuższy czas rozwiązywania zadań.


Od lewej: Piotr Murdzia, Kacper Piorun, Piotr Górski, Aleksander Miśta

Tabela drużynowa:
Wyniki indywidualne:
DMEJ do lat 18 w Jassy w Rumunii (15-21 lipca)
Kolejny, ogromny sukces polskich, młodych szachistów na Drużynowych Mistrzostwach Europy Juniorów w rumuńskiej miejscowości Jassy. Polacy w składzie Kacper Drozdowski (UKS „Rotmistrz” Grudziądz), Grzegorz Nasuta (MUKS „Stoczek 45” Białystok), Radosław Gajek (UKS „Rotmistrz” Grudziądz) i Łukasz Jarmula (KSz „Hetman” Katowice) zdobyli srebrny medal, ustępując jedynie reprezentacji Turcji. O stopień niżej od swoich kolegów na podium stanęły dzięwczęta w składzie Mariola Woźniak (KSz Polonia Wrocław) i Angelika Dziodzio (MKSz Rybnik). Polki musiały uznać wyższość pierwszych zespołów Słowenii i Rumunii. Zarówno u chłopców jak i dziewcząt rywalizacja była zacięta do samego końca, a o finalnym układzie tabeli decydowały końcowe partie.


Stoją od lewej: Radosław Gajek, Kacper Drozdowski, Grzegorz Nasuta, Łukasz Jarmuła, trener Dominik Pędzich i Prezes Rumuńskiej Federacji Szachowej

Rozegrane w dniach 15-21 lipca DMEJ były 14 imprezą tej rangi i co bardzo cieszy zarówno sztab szkoleniowy jak również całe środowisko szachowe ponownie wracamy z imprezy z podwójnymi medalami. Ogromna w tym zasługa IM Marka Matlaka i IM Dominika Pędzicha trenerów naszych zespołów, odpowiednio dziewcząt i chłopców oraz skuteczność programu szkoleniowego w Młodzieżowej Akademii Szachowej, której wszyscy zawodnicy są słuchaczami. Przełożyło się to również na wysokie, medalowe miejsca poszczególnych zawodników w klasyfikacjach indywidualnych: Mariola Woźniak (2 miejsce na I szachownicy), Kacper Drozdowski (3 miejsce na I szachownicy), Grzegorz Nasuta (3 miejsce na II szachownicy) i Łukasz Jarmuła (3 miejsce na IV szachownicy).


Stoją od lewej: Prezes Rumuńskiej Federacji Szachowej, Mariola Woźniak, Angelika Dziadzio, trener Marek Matlak i tłumacz

Jak zgodnie twierdzą trenerzy, wynik naszej ekipy jest sukcesem. Po pierwsze juniorzy byli osłabieni brakiem Jana Krzysztofa Dudy (MKS MOS Wieliczka), który wówczas przygotowywał się do Olimpiady Szachowej w Tromsoe, zajęli drugie miejsce , tuż za silną reprezentacją Turcji, w której składzie znalazło się aż 3 mistrzów międzynarodowych. Po drugie dziewczęta, mimo młodego wieku, wykazały w odpowiednim momencie wyjątkową mobilizację i w niezwykle ważnym meczu przeciwko Węgierkom zaliczyły podwójne zwycięstwo, czym otworzyły sobie drogę do medalu. Po trzecie, co również dobitnie zaakcentowali obaj szkoleniowcy, każdy z zawodników osiągnął dodatni rezultat (powyżej 50%) i walnie przyczynił się do końcowego sukcesu.

Końcowe wyniki juniorów:Końcowe wyniki juniorek:Z KRAJU I ZE ŚWIATA
Muzeum Archeologiczne w Poznaniu


Polski Związek Szachowy po raz kolejny wykazał się wyjątkową gotowością do propagowania wszelkiego rodzaju aktywności mających na celu promocję szachów. Dążąc do pełnego zrozumienia historii tej jakże pieknej dyscyplinu sportu na terytorium Polski oraz chcąc zagwarantować rzetelność przekazywanej wiedzy, Polski Związek Szachowy wsparł Muzeum Archeologiczne w Poznaniu podczas prac wykopaliskowych na Wzgórzu Św. Jakuba w Sandomierzu.

Wykopaliska odbyły się w dniach 14.07 - 8.08 i przeprowadzono je w miejscu gdzie 52 lata temu, ekipa Polskiej Akademii Nauk natrafiła na prawie pełen komplet szachów średniowiecznych. Przez długi okres czasu, bierki te uznawane były za najstarszy przejaw posiadania umiejętności tej gry na naszych terenach.

Przed rozpoczęciem badań, postawiono sobie 4 cele ich zainicjowania:
1. Zlokalizowanie wykopu z 1962 roku, w którym odkryto „szachy sandomierskie”, ponieważ istnieją rozbieżności co do umiejscowienia tego znaleziska.
2. Ustalenie kontekstu w jakim wystąpiły bierki tzn. ustalenie jakie związki łączyły chatę szachową z innymi obiektami mieszkalnymi osady i czy charakter tego domostwa jest zbieżny z okolicznymi, czy może wyróżnia się spośród sąsiednich.
3. Ponieważ ekipa archeologiczna w 1962 roku natrafiła na szachy poszukując reliktów kościoła parafialnego pw. Św. Jana, który obecnie już nie istnieje (został rozebrany w połowie XVIII w. i jego dokładna lokalizacja nie jest znana), a który miałby funkcjonować na wzgórzu już w XII w., postanowiono skupić się również na poszukiwaniach tej świątyni i ustaleniu jaki związek przestrzenny i chronologiczny mógł istnieć pomiędzy miejscem odkrycia bierek szachowych, a tak istotną budowlą założenia wczesnomiejskiego Sandomierza.
4. Sprecyzowanie chronologii osady, na której odkryto szachy oraz jej rozplanowania przestrzennego.

W bieżącym sezonie badawczym, udało się ekipie archeologów (dr Marek Florek - sandomierska Delegatura Urzędu Ochrony Zabytków w Kielcach, mgr Monika Bajka – Muzeum Okręgowe w Sandomierzu, mgr Kateriny Zisopulu-Bleja i mgr Agnieszka Stempin – Muzeum Archeologiczne w Poznaniu) oraz grupie 9 studentów z Uniwersytetu im. M. Curie- Skłodowskiej w Lublinie i Uniwersytetu A. Mickiewicza w Poznaniu, wykonać dwa wykopy zlokalizowane na wprost obecnego kościoła Św. Jakuba, po przeciwnej stronie ulicy Staromiejskiej. Wykopy badawcze posiadały długości:
1) 20m x 3m
2) 17m x 3m
oraz głębokości do 2,75 m. Badania prowadzone od 14 lipca do 07 sierpnia br. pozwoliły na:

- Odkrycie 17 obiektów średniowiecznych (XII-XIII w. n.e.), 1 pradziejowego (VI w. p.n.e.) oraz 1 nowożytnego (XVII-XVIII w.).
- Materiał zabytkowy, zebrany podczas badań to 5600 fragmentów ceramiki, 45 przedmiotów wykonanych z różnych metali (brąz, srebro, miedź oraz żelazo)w tym 14 monet, grot strzały, grot oszczepu oraz ozdoby brązowe, pozłacane, szklane, a także rzadkie formy ceramiczne.
- Szczegółowo rozpoznano połowę niezwykle ciekawego obiektu mieszkalnego, z XII/XIII w. który uległ spaleniu. Jego rozmiary oraz charakter zawartości, pozwalają na stwierdzenie, że była to chata. Prawdopodobnie znajdowała się, podobnie jak pozostałe odkryte obiekty w bezpośredniej okolicy „chaty szachowej”.
- Ustalenie, że na przebadanym obszarze nie stwierdzono śladów istnienia kościoła Św. Jana, wzmiankowanego w źródłach pisanych.
- Nie stwierdzono również obecności cmentarza wczesnośredniowiecznego, który wg wcześniejszych ustaleń miał poprzedzać istnienie osady na której odkryto szachy.
- Sprecyzowano zakres chronologiczny otoczenia „chaty szachowej” do okresu XII i XIII w. Tak też należy datować to najistotniejsze znalezisko archeologiczne dotyczące gry w szachy na naszych ziemiach.
- Zawężony został obszar poszukiwań i jest obecnie znany najbardziej prawdopodobny zasięg dawnego zakresu badań z 1962 roku. Będzie on obiektem zainteresowania kolejnego sezonu wykopaliskowego ponieważ wykopu sprzed 52 lat nie udało się zlokalizować.

Szachy sandomierskie są niewątpliwie najcenniejszym znaleziskiem średniowiecznych bierek szachowych z terenu Polski. Rysują się także jako ważny element historii tej gry w ogólnoeuropejskim wymiarze. W ostatnim czasie stały się one obiektem zainteresowania wielu mediewistów dostrzegających kulturotwórczy aspekt roli gry w szachy w budowaniu podłoża myśli i przesłania średniowiecza.

Wybory władz FIDE i ECU
W dniach 5-15 sierpnia, przy okazji Olimpiady Szachowej, w Tromsøe odbył się również kongres szachowy FIDE. Przebiegał on pod znakiem burzliwej rywalizacji pomiędzy pretendentem Garrym Kasparowem oraz urzędującym Prezydentem FIDE Kirsanem Ilyumzhinovem o stanowiska szefa FIDE na lata 2014-2018.

Obaj kandydaci prezentowali przeciwne podejście do zarządzania światem szachowym. Kasparow postawił na zmianę, nowoczesność, transparentność oraz współpracę ze biznesem międzynarodowym, natomiast Ilyumzhinov obiecywał spokój, konserwatyzm i znane i sprawdzone metody zarządzania. Kampania wyborcza była ciekawa, ale też i często bardzo brutalna. Sztaby konkurentów nie przebierały w środkach i atakowały w sposób bardzo wyrafinowany.

Wielu delegatów przyjechało już na samym początku Olimpiady i stali się obiektem zainteresowania obydwu kandydatów. Organizowano spotkania, podczas których kandydaci spotykali się z delegatami przekonując ich do swojej oferty. Kasparow robił to w stylu amerykańskim z wielkim rozmachem, natomiast aktualny Prezydent w sposób bardziej stonowany i dyskretny. Podczas samego kongresu padało dużo pytań do obydwu kandydatów, jednak główne wątki poruszali delegaci z Afryki, którym obydwa rywale obiecywali złote góry. I rzeczywiście ten kontynent jest obecnie najbardziej obiecującym obszarem świata, gdzie szachy dopiero zaczęły swoją przygodę i mają ogromny potencjał. Taki potencjał już dawno został zauważony w Azji, która powoli zaczyna pretendować do lidera światowego. Czy Afryka to powtórzy?

Europa była wyraźnie podzielona. Wiadomo było, że dawne republiki radzieckie oraz większość Europy wschodniej popiera obecnego Prezydenta, natomiast zaskoczyło wszystkich poparcie jego kandydatury przez takie kraje, jak Niemcy, czy Francja.
Kasparow mógł liczyć na część „starej Europy”, kraje Skandynawskie, USA oraz sporą część Afryki i Azji. Tak więc rywalizacja zapowiadała się ciekawa, choć widać było, że przewagę ma aktualny Prezydent.
W swoim wystąpieniu Kasparow postawił na obniżenie opłat krajów na rzecz FIDE, sponsorów korporacyjnych, a także obiecał odwrócenie strumienia pieniędzy z FIDE do krajów. Przedstawił także swój zespół, w skład którego wchodzili:
Jamajczyk Ian Wilkinson
Belg Jan Callewaert
Singapurczyk Ignatius Leong
Amerykański multimilioner Rex Sinquefield
oraz reprezentująca RPA Afrika Msimang.
Prezentując Amerykanina Kasparow zobowiązał się do wpłaty 10 mln$ na rzecz FIDE zaraz po wyborze.
Ilyumzhinov w swoim wystąpieniu nawiązywał do swoich wieloletnich dokonań, a delegatom z Afryki zaproponował stworzenie specjalnego funduszu, którego zarządzaniem miałby zająć się Nigel Short – wielki krytyk Rosjanina. Na 10 mln $ Kasparowa żartem „zagrał” kwotą 20 mln$.
W jego zespole znaleźli się:
Grek Georgios Makropoulos
Filipińczyk Abraham Tolentino
Angolczyk Aguinaldo Jaime
Szwajcar Adrian Siegel
oraz reprezentująca Ekwador arcymistrzyni Martha Fierro Baquero.

Po tajnym głosowaniu okazało się, że – zgodnie z oczekiwaniami – zwyciężył aktualny Prezydent FIDE wynikiem 110:61.
Po wyborach światowych odbyły się wybory kontynentalne. W Europie czekaliśmy na rywalizację Sylvio Danailova z Zurabem Azmaiparashvilim z Gruzji. Jak się okazało stosunkiem głosów 33:18 zwyciężył Gruzin, który jednocześnie zaproponował rywalowi stanowisko honorowego Prezydenta ECU.
W skład jego zespołu wchodzą:
Rumun Ion-Serban Dobronauteanu
Z Wysp Owczych Vang Finnbjorn
Grek Theodoros Tsorbatzoglu
oraz Słowak Martin Huba.
Dodatkowo delegaci wybrali Adriana Mikhalchishina (Słowenia), Johanna Pocksteinera (Austria) oraz Jeana-Michela Rapaire (Monaco).

Podczas Kongresu ECU ważną rolę odegrał były już Prezes PZSzach Tomasz Sielicki, który – za rekomendacją obydwu kandydatów – liczył głosy wyborcze, a wcześniej doprowadził do kompromisowego rozwiązania w sprawie stanowiska ECU dotyczącego szachowej jurysdykcji na Krymie. Dzięki temu zapobiegł dużej awanturze politycznej.
Na zakończenie Kongresu FIDE podziękowało za wieloletnią współpracę naszemu rodakowi Andrzejowi Filipowiczowi, który postanowił wycofać się z aktywnego życia szachowego.
Poza wyborami podczas Kongresu podjęto kilka decyzji, z czego najważniejszą był wybór Batumi(Gruzja) na gospodarza Olimpiady w 2018 roku.
Inne ważne decyzje, jakie zapadły na Kongresie FIDE, to:
1. Powołanie nowego skarbnika, którym został Dr. Adrian Siegel.
2. Zatwierdzenie firmy Ernst&Young, jako audytora FIDE.
3. Wybór 5 dodatkowych wiceprezydentów FIDE, przewodniczących oraz członków Komisji Konstytucyjnej, Etyki oraz Weryfikacyjnej.
4. Powołanie Nigela Freemana na Dyrektora Wykonawczego.
5. Przyznanie organizacji Indywidualnych Mistrzostw Świata szkół 2016 Tunezji.
6. Zatwierdzenie prawa Rumunii do wyboru dowolnej imprezy z kalendarza 2016.
7. Przyznanie organizacji Olimpiady do lat 16 2014 Węgrom.
8. Przyznanie organizacji Drużynowych Mistrzostw Świata Kobiet w 2015 Chinom.
9. Powołanie nowych komisji – Online, Marketingu oraz Zarządzania Kompetencjami.
10. Ustalenie nowych regulacji antydopingowych.
11. Powołanie Komisji ds. Osób Niepełnosprawnych.
12. Przyznanie organizacji Mistrzostw Świata do lat 20 Indiom.
13. Zatwierdzenie powołanych przez Prezydenta FIDE przewodniczących komisji.

Także nasz kraj wzbogacił się o kolejnego mistrza międzynarodowego, którym został Paweł Weichhold.
Ostatni dzień Kongresu był także ostatnim dniem Prezesa Tomasza Sielickiego w roli delegata do FIDE i ECU. Od tego dnia delegatem PZSzach jest Adam Dzwonkowski.
Prezes Sielicki do samego końca zachowywał się „z klasą” starając się przedstawiać i rekomendować do współpracy nowych członków Zarządu Polskiego Związku Szachowego. Dzięki temu zostały utrzymane dobre relacja tak z FIDE i ECU, które zaowocowały wstępnym przyznaniem Polsce organizacji Drużynowych Mistrzostw Europy do lat 18 w 2015.
 


CZASOPISMO SZACHOWE MAT
W numerze 4/2014
W numerze 4 (44) 2014

"Zwycięstwo nad Judit Polgar" Dariusz Świercz

"Polak, Węgier dwa bratanki" Mateusz Bartel

"Stavanger: Karjakin wyprzedza Carlsena" Wojciech Pietrzak

"Artur Jakubiec na Pikniku Olimpijskim" Dorota Rzepecka

"Edukacja przez szachy w szkole: wielki finał w Wesołej" Michał Luch

"Aleksander Kwaśniewski na inauguracji Rady Przyjaciół Szachów" Dorota Rzepecka

"Dawid ogrywa Goliata" Łukasz Jarmuła

"Francuski dla początkujących" Piotr Kaim

"Do gołych króli" Piotr Kaim

"Grajmy lepiej" Jacob Aagaard

"Powieść o szachistach, miłości i Rosji" Olgierd Świerzewski


W numerze 5/2014
 
W numerze 5 (45) 2014

"Ekstraliga: świetny start Roberta Kempińskiego" Mateusz Ba

"Szachy szkolne oczyma nauczyciela" Justyna Dyląg

"Kamil Dragun wygrał turniej w Nakle" Jarosław Wiśniewski

"Lipcowa tradycja: festiwal w Dobczycach" Marcin Wątorek

"Czuję, że jestem trochę niezwykły" Simen Agdestein

"Szachy kobiece z czurczelą i czaczą" Adrian Michalczyszyn

"Ciekawy pomysł na zamkniętą hiszpankę" Daniel Sadzikowski

"Dawid ogrywa Goliata" Bartosz Warszawski

"Grajmy Lepiej" Jacob Aagaard

"Partia z Talem? Nie przywiązuję do tego dużej wagi" Jan Adamski

"Szachy wojenne: srebrni chłopcy z Buenos Aires" Paweł Dudziński
 SZACHOWA EDUKACJA
Sprawozdanie z kolejnej imprezy z cyklu "Wakacje z Szachami"
Polski Związek Szachowy organizuje od wielu lat cieszące się niezwykłym powodzeniem i renomą letnie warsztaty szkoleniowe „Wakacje z Szachami” dla dzieci z całej Polski w wieku od 8 do 14 lat. Dzieci te, to przedstawiciele wszystkich województw w Polsce, którzy zostali wyłonieni przez Wojewódzkie Związki Szachowe przy współpracy z klubami, głównie z Uczniowskimi Klubami Sportowymi.Od roku 2012 Polski Związek Szachowy zaprasza do udziału również dzieci z Polonii. W roku 2012 zaproszono 16 dzieci wraz z opiekunami z Polonii litewskiej (rejon Soleczniki) i białoruskiej (obwód brzeski). W roku 2013 zaproszono z kolei 12 dzieci polonijnych wraz z opiekunami z Ukrainy (okolice Lwowa) i Białorusi (Baranowicze). Pobyt naszych gości został sfinansowany ze środków własnych Polskiego Związku Szachowego, środków pochodzących od sponsorów prywatnych oraz pozyskanych w trakcie współorganizowanej z Sejmem i Senatem RP charytatywnej akcji "Szachiści grają dla Polonii".Tegoroczna akacja „Wakacje z Szachami” odbyła się w miejscowości Rudka w woj. podlaskim w dniach 10-20 sierpnia. Miejscem zakwaterowania stał się Internat przy Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. K. Kluka (ul. Ossolińskiego). W akcji wzięło udział 112 dzieci, w tym 8 dzieci polskiego pochodzenia zamieszkałych na Białorusi zainteresowanych nauką gry w szachy. Dzieci zostały podzielone na 7 grup, którymi od strony edukacyjnej opiekowali się wysoce wykwalifikowani instruktorzy szachowi. Głównym celem podejmowanym przy realizacji projektu jest organizacja warsztatów szachowych, które wspomagają rozwój dzieci: wzmacniają myślenie logiczno- wyobrażeniowe, rozwijają pamięci, kreatywność oraz koncentrację. Czas poświęcony na szkolenie szachowe to 4 godziny dziennie, pozostały czas przeznaczony został na aktywny wypoczynek dzieci taki jak: Wielka Kolonijna Olimpiada Szachowa – mająca wyłonić Mistrza Sportowego danej grupy, „Wyścig wyobraźni” – wymagające z kolei od uczestników pracy zespołowej, wycieczki krajoznawcze oraz uczestnictwo w regionalnych festynach. Wieczory natomiast zarezerwowane zostały na kino letnie.Jako Polski Związek Szachowy cieszymy się niezmiernie, iż kolejny raz impreza się udała i z każdym kolejnym rokiem zyskuje coraz bardziej na znaczeniu. Dowodzą temu coraz większe rzesze dzieci, które chciałyby w akcji uczestniczyć, nie tylko z powodów wypoczynkowo – koleżeńskich, ale również, a może przede wszystkim ze względu na stojące na wysokim poziomie kształcenie szachowe, które jak pokazały Turnieje Klasyfikacyjne organizowane zawsze na zakończenie obozu pozwalają młodym adeptom szachowym podnosić swoje rankingi.

Do zobaczenia za rok.

Kolejna edycja programu "Edukacja przez Szachy w Szkole"
Magdalena Zielińska
Koordynator OPPZSzach
„Edukacja przez Szachy w Szkole”

Sprawozdanie ze stanu realizacji
Ogólnopolskiego Projektu PZSzach „Edukacja przez Szachy w Szkole”

Ze względu na pozyskanie partnera finansowego (mFundacja) Zarząd Polskiego Związku Szachowego zdecydował o rozszerzeniu Ogólnopolskiego Projektu PZSzach „Edukacja przez Szachy w Szkole” o kolejne województwa. W nowym roku szkolnym Projekt będzie realizowany w sumie w 156 „starych” szkołach – w których część uczniów będzie kontynuowała naukę, a uczniowie nowych klas pierwszych ją rozpoczną - oraz co najmniej 83 nowych (rekrutacja wciąż trwa), co ogółem daje co najmniej 239 szkół aktywnie zaangażowanych w Projekt i około 500 przeszkolonych nauczycieli.
Dawne województwa pilotażowe (testowe) to: mazowieckie, podlaskie i świętokrzyskie. Szkoły z każdego z nich kontynuują udział w Projekcie poprzez drugi rok prowadzenia zajęć projektowych (w klasach II i III) oraz przez uruchomienie ich w nowych klasach I. Ponadto w województwie mazowieckim i podlaskim trwa ponowna rekrutacja szkół do Projektu, nauczyciele będą szkoleni podczas I i częściowo II semestru roku szkolnego, co pozwoli na uruchomienie zajęć dla uczniów od września 2015, a w niektórych szkołach już od lutego 2015.
Województwa przyjęte do Projektu na początku bieżącego roku kalendarzowego to: lubelskie, śląskie i warmińsko – mazurskie. W województwie lubelskim i śląskim zakończyły się szkolenia nauczycieli, w województwach tych akces do Projektu zadeklarowało odpowiednio 24 i 30 szkół. Z uwagi na zainteresowanie kolejnych, liczby te mogą jeszcze wzrosnąć i w toku roku szkolnego mogą odbyć się kolejne szkolenia. W województwie warmińsko – mazurskim silnym i bardzo aktywnym ośrodkiem jest miasto Elbląg, z którego 15 szkół uczestniczy w Projekcie już od ubiegłego roku szkolnego i swoje działania kontynuuje. Ponadto gotowość do udziału w Projekcie zgłosiły cztery szkoły z Olsztyna, a rekrutacja nadal trwa. Najprawdopodobniej nauczyciele olsztyńscy zostaną przeszkoleni wraz z nowymi nauczycielami mazowieckimi.
Dzięki woli i chęci zarówno Wojewódzkich Związków Szachowych, jak i władz samorządowych oraz oświatowych, z końcem sierpnia 2014 do Projektu przystąpiły województwa: kujawsko – pomorskie, lubuskie, łódzkie, opolskie i podkarpackie. W każdym z nich został powołany wojewódzki koordynator odpowiedzialny za implementację Projektu. Każde z tych województw otrzymało rok na proces przygotowań i wdrożenia „Edukacji przez Szachy w Szkole”, w tym negocjacje szczegółów z organami prowadzącymi szkół, rekrutację szkół, szkolenia nauczycieli oraz wyposażenie szkół w sprzęt szachowy a uczniów w podręczniki. Podobnie jak z nowymi szkołami z województwa mazowieckiego i podlaskiego w części placówek zajęcia rozpoczną się już od drugiego semestru bieżącego roku szkolnego, w części zaś od nowego roku szkolnego (wrzesień 2015).
W województwie dolnośląskim, które częściowo realizuje Projekt, bierze w nim udział 19 szkół – są to szkoły, których nauczyciele odbyli szkolenie wg programu szkoleń PZSzach w pełnym wymiarze 72 godzin dydaktycznych.
W przypadku kolejnych województw proces ich przygotowania do wejścia do Ogólnopolskiego Projektu PZSzach „Edukacja przez Szachy w Szkole” jest na etapie wstępnych rozmów między Koordynatorami z ramienia PZSzach a władzami Wojewódzkiego Związku Szachowego. Dotyczy to województw: małopolskiego i wielkopolskiego.
Mimo inicjatywy i prób kontaktu ze strony PZSzach, dwa Wojewódzkie Związki Szachowe (pomorski i zachodnio – pomorski) jak dotąd nie wykazały zainteresowania Projektem.
Uroczysta inauguracja drugiego roku Ogólnopolskiego Projektu PZSzach „Edukacja przez Szachy w Szkole” odbędzie się, podobnie jak w roku ubiegłym, na początku października i również będą jej towarzyszyły atrakcje dodatkowe.
Ponadto planowany jest udział przedstawicieli PZSzach (Przewodniczący Komisji Szachów w Szkole – Krzysztof Góra, Koordynatorzy Projektu – Magdalena Zielińska i Michał Luch) oraz przedstawiciela pionu oświatowego władz m. st. Warszawy w międzynarodowej konferencji dotyczącej wprowadzania szachów do systemów oświaty, jaka odbędzie się w połowie października 2014r.
Również na jesień planowana jest konferencja informacyjna organizowana wraz z Urzędem M. St. Warszawy oraz Akademią Leona Koźmińskiego, której celem będzie przedstawienie wstępnych wyników pierwszej fazy ewaluacji Projektu w placówkach stołecznych, a także spotkania promujące Projekt i informacyjne, przeznaczone dla dyrektorów szkół podstawowych, w nowoprzyjętych do Projektu województwach

Partnerem Projektu jest Fundacja mBanku.KSIĄŻKI, PUBLIKACJE
"Zapach miasta po burzy"
"Trzeba nie lada bezczelności, żeby bez najmniejszego skrępowania, jak robi to Olgierd Świerzewski, czerpać z żywiołu romansu i mieszać go ze skrajnymi emocjami wychowawczymi szachów. I co najdziwniejsze czytelnik ulega tej bezczelności od pierwszego do ostatniego zdania. Od pierwszego ruchu pionkiem po śmierć lub miłosne spełnienie"      Carlos Marrodán Casas, tłumacz.

Zachęcamy do zakupu książki Olgierda Świerzewskiego "Zapach miasta po burzy".

KALENDARZ PZSZACH
II Sesja Sygnity EkstraligiKomunikat Organizacyjny nr II

70 Drużynowych Mistrzostw Polski w Szachach

Sygnity Ekstraliga II Sesja - Wrocław, 05-07.09.2014Termin i miejsce:

05-07 września 2014 roku

Klub Szachowy Polonia Wrocław sp. Z o.o. ul Wita Stwosza 37, Wrocław

Organizator

Klub Szachowy Polonia Wrocław sp. z o.o.

Strona internetowa

www.ligaszachowa.pl

Sędziowie

Sędzia główny IA Aleksander Sokólski - asokolski@gmail.com

Sędzia rundowy IA Rafał SiwikProgram rozgrywek

Odprawa techniczna: 04.09.2014, godz. 20:00, Klub Szachowy Polonia Wrocław

Uroczyste otwarcie II Zjazdu: 05.09.2014, godz. 14:30

Runda I: 05.09.2014, godz. 15:00

Runda II: 06.09.2014, godz. 15:00

Runda III: 07.09.2014, godz. 10:00Warunki uczestnictwa

Zgodnie z Regulaminem Drużynowych Mistrzostw Polski – Ekstraliga


Aktualnie online 19 gości