00-697 Warszawa, Al. Jerozolimskie 49
   Telefon/Fax: +48 22 841-41-92, +48 22 841-94-60
   e-mail: biuro@pzszach.org.pl
AKTUALNOŚCI | KONTAKT | KALENDARZ | KOMISJE | PZSZACH | WZSZACHY | FINANSE | LICENCJE | REGULAMINY | AKADEMIA | KNJBIS | CENTRALNY REJESTR

Serdecznie zapraszamy do korzystania z nowej strony

PZSzach pod adresem pzszach.pl


Numer 7/2013 - Newsletter Polskiego Związku Szachowego - 16.12.2013

SZACHY W MEDIACH
Szachistka walczy w plebiscycie


W corocznym plebiscycie Słowa Sportowego na najpopularniejszego sportowca i trenera Dolnego Ślaska w 2013 mamy swoją reprezentantkę: nominowana jest Jolanta Zawadzka (KSz Polonia Wrocław) - drużynowa brązowa medalistka Mistrzostw Europy Kobiet!

Aby oddać głos należy:

- wysłać SMS o treści GALA.33 na numer 4321 (koszt jak u poszczególnych operatorów),
- wypełnić kupon plebiscytowy ze Słowa i wysłać do redakcji.

Zachęcamy do głosowania!


Szachy na Facebooku


Zapraszamy wszystkich serdecznie do odwiedzenia naszego profilu na Facebooku!


www.facebook.com/pzszach
SŁOWO WSTĘPNE
Prezes PZSzach ocenia DME
Drużynowe Mistrzostwa Europy w szachach, najbardziej prestiżowe rozgrywki szachowe w Polsce od pamiętnej Warszawskiej Olimpiady z 1935 roku, za nami. Podczas uroczystości zakończenia mistrzostw Prezydent Europejskiej Unii Szachowej Silvio Danailov ocenił, że były to najlepiej zorganizowane zawody w całej dotychczasowej historii Drużynowych Mistrzostw Europy. Otrzymaliśmy również wiele podziękowań od uczestniczących federacji, z których najbardziej spodobało mi się określenie: sukces totalny. Jesteśmy więc bardzo dumni i zadowoleni.

Jestem przekonany, że zdecydowana większość z Was, adresatów newslettera, zaglądało na stronę mistrzostw http://etcc2013.com. Wiecie więc o tej imprezie wszystko, prawie wszystko. A ponieważ „prawie robi wielką różnicę” zachęcam do przeczytania poniżej o tym, czego nie można było zobaczyć siedząc przy komputerze, tablecie czy telefonie komórkowym, a nawet przychodząc osobiście na salę gry, do Warszawskiego Hotelu Novotel Centrum.

[czytaj więcej]


REDAKCJA
W numerze
 
W NEWSLETTERZE 7/2013:
 
SKŁAD I REDAKCJA: 

Dorota Rzepecka
Specjalista ds. Promocji PZSzach
d.rzepecka@pzszach.org.pl
1. NORMY, TYTUŁY, WYRÓŻNIENIA
1.1 Joanna Worek arcymistrzynią!

2. MISTRZOSTWA, MISTRZOSTWA...
2.1 Podsumowanie DME w TVP Sport
2.2 Najcenniejsze zwycięstwa na DME
2.3 Piosenka - hymn mistrzostw
2.4 Mistrzostwa Europy w Szachach Szybkich i Błyskawicznych

3. Z KRAJU I ZE ŚWIATA
3.1 Magnus Carlsen - mamy nowego mistrza świata!
3.2  Szachowy pałac królowej szachów Judit Polgar
3.3 Kto zagra z Magnusem w 2014 roku?
3.4 Szachy na World Games 2017 we Wrocławiu - aplikujemy!
3.5 Rosja drużynowym mistrzem świata
3.6 Turniej Bankowców

4. CZASOPISMO SZACHOWE MAT
4.1 W numerze 6/2013

5. SZACHOWA EDUKACJA
5.1. Grajmy w szachy - sprzedaż książki

6. KSIĄŻKI, PUBLIKACJE
6.1. Szachy solo - edukacyjna gra szachowa
6.2 Najpiękniej wydana książka szachowa w Polsce!

7. KALENDARZ PZSZACH
7.1 IMP oraz IMPK 2014

8. SZACHY W MEDIACH
8.1 Szachistka walczy w plebiscycie
8.2 Szachy na Facebooku

STAŁA WSPÓŁPRACA:


Tomasz Delega, Prezes PZSzach

Zenon Chojnicki, Przewodniczący Komisji Klasyfikacji
i Rankingu PZSzach

IM Piotr Murdzia, Sekretarz Generalny PZSzach

FM Michał Bartel, Specjalista ds. Organizacyjnych PZSzach

Tomasz Lissowski,Przewodniczący Komisji Historycznej PZSzachO TYM SIĘ MÓWI
1% podatku na szachy!

Polski Związek Szachowy serdecznie dziękuję wszystkim, którzy w 2013 roku przekazali 1% swojego podatku na rzecz Polskiego Związku Szachowego.


[czytaj więcej]


REKLAMA
Partnerzz DME 2013MISTRZOSTWA, MISTRZOSTWA...
DME w TVP Sport
TVP Sport - partner medialny Drużynowych Mistrzostw Europy w Szachach 2013, przygotowała telewizyjne podsumowanie zawodów. Zapraszamy do obejrzenia!

Klikając na zdjęcie obejrzysz film.
Najcenniejsze zwycięstwa na DME
Podczas Drużynowych Mistrzostw Europy Kobiet, w których walczyły aż trzy polskie zespoły, najtrudniejsze zadanie miały nasze reprezentantki na pierwszych szachownicach. Wszystkie kobiece drużyny walczyły na górnych stołach, spotykając w kolejnych meczach czołowe ekipy z innych krajów. Zawodniczki walczące na I szachownicy w każdym naszym zespole miały przed sobą bardzo trudne zadanie, które wszystkim trzem bardzo dobrze się udało!


[czytaj więcej]

Piosenka - hymn mistrzostw


Drużynowe Mistrzostwa Europy w Szachach 2013 miały swój własny hymn! 

Piosenkę pod tytułem „Moja gra” zaśpiewała Kinga Zdybel, półfinalistka 6. edycji programu „Mam Talent”.

  Piosenkę w wersji polskiej i angielskiej można odsłuchać tutaj.


Mistrzostwa Europy w Szachach Szybkich i Błyskawicznych 2013

W miniony weekend w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie odbyły się Mistrzostwa Europy w Szachach Szybkich i Błyskawicznych, rozegrana w ramach Międzynarodowych Turniejów Szachowych MetLife Amplico i Memoriału Stanisława Gawlikowskiego. Zawody na Zlecenie Europejskiej Unii Szachowej zorganizowała Fundacja Szachowa im. gen. Kazimierza Sosnkowskiego. Dyrektorem turnieju była pani Maria Macieja.

Do zawodów w szachach błyskawicznych zgłosiły się 432, a w szachach szybkich 737 osoby. Na podium Mistrzostw Europy w Szachach Błyskawicznych stanął Bartosz Soćko, który zdobył brązowy medal. Soćko był również najlepszym z Polaków w szachach szybkich, w których zajął VII lokatę. W obydwu turniejach w klasyfikacji kobiet zwyciężyła Monika Soćko.[czytaj więcej]


NORMY, TYTUŁY, WYRÓŻNIENIA
Nowe tytuły dla Polaków: Joanna Worek arcymistrzynią!
 
Z lewej: Joanna Worek podczas Olimpiady Szachowej 2012 z trenerem reprezentacji kobiet Aleksandrem Miśtą
Z prawej: Joanna Worek w reprezentacji kobiecej na mecz sparringowy Polska-Niemcy, Gladenbach 2012


Z przyjemnością informujemy, że FIDE przyznała tytuł arcymistrzyni Joannie Worek!

Joanna Worek legitymuje się obecnie ELO 2351 i jest to jej najwyższy życiowy ranking. Zajmuje szóstą lokatę na krajowej liście kobiecej. W 2013 roku zagrała na Drużynowych Mistrzostwach Europy Kobiet w reprezentacji Polska III i uzyskała z drużyną wysokie dziewiąte miejsce. W ubiegłym roku reprezentowała Polskę na Olimpiadzie Szachowej oraz poprzedzającym ją meczu reprezentacji Polska-Niemcy. Joanna Worek jest zawodniczką klubu MCKiS Jaworzno.

Ponadto tytuły Arbitrów FIDE otrzymali:

-Krzysztof Heba
- Przemysław Owczarek
- Piotr Piwowarczyk

 
Gratulacje!Z KRAJU I ZE ŚWIATA
Magnus Carlsen - mamy nowego mistrza świata!
Podczas gdy w Warszawie toczyły się rozgrywki Druzynowych Mistrzostw Europy, w Indiach toczyła się batalia o szachową koronę. 23-letni Magnus Carlsen przekonująco zwyciezył Viswanathana Ananda i odebrał mu tytuł mistrza świata. Przewidziany na 12 partii mecz zakończył się przed czasem, gdy po 10 rundach Magnus uzyskał wynik 6,5 punktu, wygrywając mecz.

[czytaj więcej]

Szachiści grają dla Polonii

Szachowy pałac królowej szachów Judit Polgar
Judit Polgar w Warszawie podczas Drużynowych Mistrzostw Europy

W Polsce Polski Związek Szachowy wprowadza do kolejnych województw program "Edukacja przez szachy w szkole", a na Węgrzech coraz większą popularność zdobywa wymyślony przez Judit Polgar program "Chess palace" (Szachowy pałac). Dzieci, za pomocą nowoczesnych metod dostosowanych do ich wieku, poznają zasady gry w szachy. Zajęcia są wesołe i kolorowe, tak aby przyciągnąć uwagę maluchów i zainteresować je królewską grą. Na potrzeby programu została także opracowana aplikacja, tak aby propagować szachy z wykorzystaniem nowoczesnych narzędzi multimedialnych.
 
Zapraszamy do obejrzenia krótkiego filmu o programie "Szachowy pałac" oraz o aplikacji do nauki gry!


 

Kto zagra z Magnusem w 2014 roku?
W marcu 2014 roku w Chanty-Mansyjsku odbędzie się turniej kandydatów. Zagrają:

Viswanathan Anand (Indie)
Władimir Kramnik (Rosja)
Dimitrij Andrejkin (Rosja)
Weselin Topałow (Bułgaria)
Szachrijar Mamedjarow (Azerbejdżan)
Lewon Aronian (Armenia)
Sergiej Karjakin (Rosja)
Piotr Swidler (Rosja)

Turniej roystyrzgnie, kto zmierzy się z mistrzem świata Magnusem Carlsenem o szachową koronę!

Szachy na World Games 2017 we Wrocławiu - aplikujemy!


W 2017 roku we Wrocławiu odbędzie się wielkie wydarzenie sportowe, jakim są World Games - igrzyska sportów nieolimpijskich. World Games odbywają się za każdym razem po letnich igrzyskach olimpijskich, mają za zadanie wypromowanie nieolimpijskich dyscyplin i wprowadzenie ich do programu olimpiady. Gospodarz ma prawo zaproponować nowe dyscypliny, które dostaną szansę zaistnienia na rozgrywkach.Polski Związek Szachowy zgłosił królewską grę. Nasza aplikacja przeszła do następnego etapu.Organizatorzy postanowili zapytać kibiców, które dyscypliny najchętniej zobaczyliby we Wrocławiu. Okazało się, że pomimo możliwości wyboru pomiędzy ośmioma różnymi dyscyplinami, tylko dwie zmobilizowały swoich miłośników i walka o zwycięstwo rozegrała się między żużlem a szachami!
Nas to oczywiście nie zdziwiło, gdyż Wrocław jest miastem, w którym środowisko szachowe jest licznie reprezentowane, działają wspaniałe kluby, skupiające wokół siebie znakomitych organizatorów. Natomiast wynik sondy okazał się wielką niespodzianką dla wielu osób. Mobilizacja kibiców szachowych sprawiła bowiem, że szachy szybko zaczęły piąć się coraz wyżej w wynikach. Nie obyło się bez internetowych dyskusji z fanami zwycięskiego żużla, którzy na kilka dni przed zakończeniem głosowania spadli na drugie miejsce, wyprzedzeni przez (cytujemy komentarz jednego z fanów żużla) "jajogłowych". Ostatecznie w sondzie zajęliśmy drugie miejsce. Jest to świetny wynik, który z pewnością wpłynie pozytywnie na wizerunek szachów oraz - mamy nadzieję - przyczyni się do wyboru szachów na World Games 2017!

Bardzo dziękujemy za oddane głosy wszystkim szachowym kibicom, a także brydżystom i warcabistom, którzy wsparli nas w głosowaniu!

 
 


Rosja drużynowym mistrzem świata


W dniach 24.11-06.12 w Antalii odbyły sie Drużynowe Mistrzostwa Świata. W Mistrzostwach wzięly udział 3 najlepsze kraje poprzedniej Olimpiady, 4 mistrzów kontynentów, zwycięzca poprzedniej edycji, drużyna gospodarzy oraz drużyna nominowana przez prezydenta FIDE. na starcie stanęły reprezenatcje nastepujących krajów:  Armenia, Azerbejdżan, Chiny, Egipt, Niemcy, Rosja, Holandia, Turcja, Stany Zjednoczone oraz Ukraina.

Po słabym starcie w Drużynowych Mistrzostwach Europy drużyna Rosji, wzmocniona Władimirem Kraminkiem i Sergiejem Karjakinem odniosła zasłużone zwycięstwo. Drugie miejsce podzieliły Chiny oraz prowadząca przez większość turnieju Ukraina.
Najlepszym zawodnikiem był Ormianin Lewon Aronian, który zdobył 6 punktów z 8 partii na pierwszej szachownicy. Medaliści wyraźnie lepsi byli od reszty stawki, czwarte USA od Ukraińców dzieliły aż 4 punkty meczowe.
 

 
---> strona Mistrzostw[czytaj więcej]

Turniej Bankowców


Bartosz Suchan zwycięzcą jubileuszowego X Turnieju o puchar Związku Banków Polskich
Maciej Kawalec najlepszy wśród juniorów23 listopada 2013 roku w siedzibie Klubu Bankowca w Warszawie rozegrany został jubileuszowy X Ogólnopolski Turniej Szachowy o Puchar Związku Banków Polskich. Tegoroczny Turniej rozgrywany był pod patronatem Polskiego Związku Szachowego, a jego głównym główny celem była popularyzacja sportu szachowego wśród pracowników banków i instytucji międzybankowych (w tym ich dzieci), oraz wyłonienie spośród nich: Indywidualnego i Drużynowego Mistrza Instytucji Bankowych i Międzybankowych a także Młodego Mistrza.

 Związek Banków Polskich – główny organizator imprezy – stworzył jak zwykle znakomite warunki do gry (przestronna klimatyzowana sala, transmisja on-line na 10-ciu szachownicach, break lunch, barek kawowo-herbaciany dla zawodników i kibiców, relacja fotograficzna). Podczas uroczystego otwarcia turnieju - którego osobiście dokonał Prezes Polskiego Związku Szachowego Pan Tomasz Delega - przypomniano historię dotychczasowych turniejów i zawodników w nich uczestniczących, oraz sędziów biorących udział w tym projekcie. Na szczególne podkreślenie zasługuje to, że I Turniej w roku 2004 poprowadził jak sędzia obecny Prezes PZSzach.


42 zawodników, którzy reprezentowali 19 instytucji finansowych (w tym 10 banków) grało systemem szwajcarskim w dwóch grupach (oddzielnie juniorzy i seniorzy) 9 rund z tempem 13’+2”/za ruch. Sędzią głównym turnieju był IA Andrzej Szewczak.

W klasyfikacji drużynowej zwyciężyli zawodnicy Banku Pekao SA wyprzedzając Bank Handlowy w Warszawie SA i Amplico Life. Indywidualnie najlepszym okazał się Rafał Suchan (Amplico Life) przed FM Robertem Bugajskim (Generali) i Piotrem Borkowski (Bank Handlowy). Najlepszą kobietą była Magdalena Judek (PKO BP S.A.). W turnieju młodych mistrzów zwyciężył Maciej Kowalec (BOŚ S.A.) przed Małgorzatą Gowin (Millennium TFI S.A.) i Jakubem Piotrowiczem (KUKE S.A.), (więcej informacji o turnieju na stronach: Akademii Sportu Bankowca  oraz na stronach ChessArbitra: turniej główny i turniej młodych mistrzów.

Podczas uroczystego zakończenia turnieju w którym uczestniczyli Pan Klaudiusz Kozłowski – kierownik Klubu Bankowca i Pani Anna Pawlak – koordynator zawodów, wręczono zwycięzcom nagrody rzeczowe i okolicznościowe upominki, a wszystkim grającym okazałe dyplomy. Pan Klaudiusz Kozłowski zapowiedział kontynuowanie imprezy i zaprosił wszystkich uczestników na kolejny XI Ogólnopolski Turniej Szachowy o Puchar Związku Banków Polskich w 2014 roku.

Marek Prus
Warszawa, 06 grudnia 2013r.
[czytaj więcej]


CZASOPISMO SZACHOWE MAT
Mat 6/2013
W numerze 6/2013:


BICIE W PRZELOCIE - Aleksander Czerwoński

WOJTASZEK COMARCH TEAM
Tytuł z pieczęcią FIDE - GM Jan-Krzysztof Duda

POLSKA
Hetman Katowice wygrał Ekstraligę - Andrzej Modzelan
Szachy wkraczają do więzień - Tomasz Lachowicz, Mariusz Chmielewski
Mistrzostwa Polski weteranów - Piotr Kaim
Memoriał Hołuj-Radzikowskiej: Baciaszwili królową Wrocławia - Tomasz Brusiło

ŚWIAT
Dwa medale na mistrzostwach Europy juniorów - Michał Luch
Hou Yifan powraca na tron - GM Mateusz Bartel
Turniej w Rydze: śladami Michaiła Tala - GM Bartosz Soćko

SZKOŁA MATA
Dawid ogrywa Goliata - Michał Gosławski, Jan Pułtorak
Zadania
Do gołych króli - Michał Krasenkow
Grajmy lepiej - Jacob Aagaard
Rozwiązania kombinacji - Adam Bukojemski

HISTORIA
Kontredanse wokół memoriału Przepiórki - Michał Starczewski


REKLAMA
Reklama


SZACHOWA EDUKACJA
Grajmy w szachy - sprzedaż książki
 Informujemy, że II część podręcznika „Grajmy w szachy" jest już dostępna.

Poniżej przedstawiamy procedurę i warunki zamówienia dla uczestników projektu "Edukacja przez Szachy w Szkole" oraz dla osób i instytucji spoza Projektu.

Osobą odpowiedzialną za dystrybucję podręczników jest p. DORIAN JOHN (e-mail: grajmywszachy@pzszach.org.pl telefon kontaktowy: + 48 500 785 624).

[czytaj więcej]


KSIĄŻKI, PUBLIKACJE
Szachy solo - edukacyjna gra szachowa

       

Wydawnictwo Egmont Polska kontunuuje rozpoczętą w ubiegłym roku współpracę z amerykańską firmą ThinkFun, światowym liderem jednoosobowych łamigłówek logicznych dla dzieci i dorosłych. Kolejnym efektem tej współpracy jest wydanie polskiej wersji językowej łamigłówki „Chess Solitaire”. Polski tytuł „Szachy Solo” dokładnie obrazuje dwa ogromne atuty tej gry. To znana od wieków gra w szachy rozgrywana z samym sobą, czyli jednoosobowo.

[czytaj więcej]

Najpiękniej wydana książka szachowa w Polsce!
Jak donosi "Panorama Szachowa" w recenzji Tomasza Lissowskiego, ukazała się najpiękniej wydana książka w historii polskiej literatury szachowej. Jest to bardzo ciekawa publikacja znanego szachowego małżeństwa - arcymistrzyni Moniki Krupy oraz trenera Krzysztofa Krupy:


"Szachy. Królestwo fantazji, geniuszu i wojny".

Dwa rozdziały książki oraz przedmowę pióra Wasyla Iwańczuka można przeczytać na stronie poświęconej książce. Tam też można zamówić ją jako gwiazdkowy prezent, który ucieszy każdego szachistę, a tych, którzy jeszcze się do szachów nie przekonali, zachęci do królewskiej gry.
 


KALENDARZ PZSZACH
IMP oraz IMPK 2014
Informujemy, że Indywidualne Mistrzostwa Polski w kategorii open oraz Indywidualne Mistrzostwa Polski Kobiet na rok 2014 odbędą się w terminie 25.03-2.04.2014.

Lokalizacja zawodów nie została jeszcze ustalona. Prawdopodobnie będzie to Warszawa.Newsletter - rozwinięcie:


Prezes PZSzach ocenia DME
Drużynowe Mistrzostwa Europy w szachach, najbardziej prestiżowe rozgrywki szachowe w Polsce od pamiętnej Warszawskiej Olimpiady z 1935 roku, za nami. Podczas uroczystości zakończenia mistrzostw Prezydent Europejskiej Unii Szachowej Silvio Danailov ocenił, że były to najlepiej zorganizowane zawody w całej dotychczasowej historii Drużynowych Mistrzostw Europy. Otrzymaliśmy również wiele podziękowań od uczestniczących federacji, z których najbardziej spodobało mi się określenie: sukces totalny. Jesteśmy więc bardzo dumni i zadowoleni.

Jestem przekonany, że zdecydowana większość z Was, adresatów newslettera, zaglądało na stronę mistrzostw http://etcc2013.com. Wiecie więc o tej imprezie wszystko, prawie wszystko. A ponieważ „prawie robi wielką różnicę” zachęcam do przeczytania poniżej o tym, czego nie można było zobaczyć siedząc przy komputerze, tablecie czy telefonie komórkowym, a nawet przychodząc osobiście na salę gry, do Warszawskiego Hotelu Novotel Centrum.

Drużynowe Mistrzostwa Europy otrzymaliśmy w 2011 roku podczas kongresu ECU, który odbywał się we Francji. W finałowej potyczce pokonaliśmy organizatorów z Rumunii, między innymi dzięki wsparciu Miasta st. Warszawy, Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz… naszych zawodników Kadry Narodowej, Radosława Wojtaszka, Bartłomieja Maciei oraz szczególnie Mateusza Bartla, który na kongresie ECU czynnie wsparł naszą ofertę i zachęcał wszystkich do przyjazdu do Polski. W Europie jako organizatorzy mamy wyrobioną dobrą markę, m.in. dzięki organizacji Indywidualnych Mistrzostw Europy Kobiet w Warszawie w 2001 roku, Indywidualnych Mistrzostw Europy w Zegrzu w 2005 roku, rozgrywanym od 2005 roku w Warszawie Mistrzostwom Europy w Szachach Szybkich, a w ostatnich trzech latach również błyskawicznych, czy też dzięki tegorocznym Indywidualnym Mistrzostwom Europy, które odbyły się w Legnicy. Należy również wspomnieć o imprezach światowych, jak choćby Mistrzostwach Świata do lat 20 w Chotowej z 2010 roku. Można więc powiedzieć, że praca związana z turniejem rozpoczęła się trzy lata temu. Wiosek do ECU o przyznanie mistrzostw był przygotowywany m.in. przez ówczesnego dyrektora biura PZSzach Wojciecha Gryciuka i z perspektywy czasu muszę przyznać, że wniosek ten był bardzo optymistyczny – rekordowy w historii DME fundusz nagród 90.000 Euro oraz wiele innych deklaracji, z których potem musieliśmy się jako organizator wywiązać, a nie było to łatwe. Ale być może właśnie dzięki temu i tym deklaracjom otrzymaliśmy tą imprezę. W sprawę bardzo mocno zaangażował się ówczesny prezes PZSzach Tomasz Sielicki, który rok wcześniej został wybrany Wiceprezydentem ECU (i jest nim nadal!). Prezes Sielicki osobiście poprowadził prezentację, a wsparli ją z ekranu minister Tomasz Półgrabski z Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz Sekretarz Generalny PKOl Adam Krzesiński.

Półtora roku temu zarząd PZSzach powołał dyrektora mistrzostw, którym została wiceprezes PZSzach, doświadczona Agnieszka Fornal-Urban. Głównym zadaniem dyrektora w pierwszych miesiącach pracy było przygotowanie kontraktu z hotelem, co okazało się niezwykle trudnym zadaniem, głównie z powodu zmian w dyrekcji oraz dziale organizacji imprez w Hotelu Novotel. Dyrektor Przemysław Orchowicz, z którym współpracowaliśmy od wielu lat, został oddelegowany do zarządzania Hotelem Novotel w Poznaniu i zaczęły się schody, bo kolejne osoby musiały zapoznać się z całością projektu, a ponadto negowano niektóre dotychczasowe ustalenia. Ostatecznie, po ponad półrocznej pracy kontrakt został podpisany.

Równolegle rozpoczęły się działania mające na celu domknięcie budżetu mistrzostw, które prowadził prezes Tomasz Sielicki. Partnerzy publiczni, którzy deklarowali wsparcie mistrzostw na etapie składania oferty, mowa o Ministerstwie Sportu i Turystyki oraz władzach Miasta st. Warszawy, stanęli przed trudnym zdaniem, bo od 2010 roku znacznie i sukcesywnie zmniejszały się budżety przewidziane na sport. O ile miasto poradziło sobie z tym problemem w miarę szybko, o tyle w zasadzie do samego końca nie było wiadomo, jak potoczą się sprawy w ministerstwie. Ponadto okazało się, że PZSzach musi do 18 lipca 2013 roku przeprowadzić wybory, bo interpretacja MSiT była taka, że kadencja nie może trwać dłużej niż cztery lata od momentu wyboru. Zarząd w obliczu tak ważnej imprezy jak DME postanowił nie ryzykować, a przypomnę że już raz, cztery lata temu, PZSzach miał kuratora, więc w czerwcu br. odbyły się wybory. Jako nowy prezes kontynuowałem działania mające na celu pozyskanie środków z MSiT, co mogliście, drodzy czytelnicy, zobaczyć oglądając m.in. moje wystąpienia na dwóch posiedzeniach Sejmowej Komisji Kultury i Sportu. A kto nie widział, a chcę zobaczyć, może kliknąć tutaj  i tutaj. Prezes Sielicki skupił się na pozyskaniu partnerów prywatnych, którzy ufundowali nagrody finansowe, a znaczną część nagród rzeczowych udało się pozyskać dzięki aktywności dyrektora mistrzostw Agnieszki Fornal-Urban. Do grona partnerów publicznych przystąpił Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego, czyli Mazovia.

Na przełomie roku 2012/2013 pozyskaliśmy do współpracy agencję PR Partners of Promotion oraz powołaliśmy dyrektora ds. komunikacji oraz uruchomiliśmy stronę internetową mistrzostw. W roli webmastera znakomicie sprawdził się Miłosz Rudnicki, świetny fachowiec, a jednocześnie bardzo odpowiedzialny młody człowiek. Rozpoczęła się budowa całego zespołu DME, poczynając od koordynatora, prawej ręki dyrektora, Anny Przeździeckiej, która sprawdziła się znakomicie, prowadząc m.in. razem z dyrektorem mistrzostw rejestrację wszystkich drużyn. Stroną graficzną mistrzostw zajął się artysta Tomasz Maniewski. Po woli wzrastało również zaangażowanie w projekt biura PZSzach, a drugim koordynatorem został Michał Bartel. Dorota Rzepecka przygotowała oferty dla kolejnych partnerów, dyrektor mistrzostw wspólnie z Anną Przeździecką negocjowali kolejne umowy, powstawał również komitet honorowy, głównie dzięki zabiegom dyrektor Fornal oraz prezesa Sielickiego. Strzałem w dziesiątkę okazał się pomysł dyrektora mistrzostw, którego celem było zapewnienie wsparcia dla naszego turnieju przez innych polskich sportowców. Jednocześnie rozpoczęły się rozmowy dyrektora mistrzostw z artystami, którzy mieli wystąpić na uroczystości zakończenia i pojawił się pomysł nagrania, chyba pierwszy raz w historii, piosenki dedykowanej mistrzostwom. Dzięki zabiegom dyrektora mieliśmy również unikalne, ręcznie wykonywane medale i statuetki.

Niebawem zaczęły zgłaszać się pierwsze federacje, zaczęły przychodzić pierwsze wpłaty i do pracy włączyła się księgowość PZSzach czyli Barbara Szenborn-Dańczak oraz Elżbieta Dulkowska. Ruszyły prace związane z przygotowaniem transmisji on-line, szefem tego zespołu został zaprawiony w bojach Michał Rudolf, a Piotr Wajszczyk z biura zajął się sprawdzaniem i kompletowaniem sprzętu elektronicznego: szachownic, zegarów, zasilaczy oraz kabli. Podziękowania należą się Podkarpackiemu, Dolnośląskiemu oraz Świętokrzyskiemu Związkowi Szachowemu, dzięki którym udało się skompletować ponad 150 szachownic – przypomnę, że ostatecznie transmitowaliśmy 140. Organizacji Kongresu ECU, który odbywał się pod koniec mistrzostw, podjął się Sekretarz Generalny Piotr Murdzia, a Agnieszka Brustman, sędzia główny turnieju kobiet, rozpoczęła kompletowanie całego zespołu sędziowskiego. Rozpoczęliśmy również poszukiwania wolontariuszy, bez udziału których nie może się już chyba obyć żadna duża impreza sportowa.

Największym problemem pozostawał niedopięty budżet imprezy. Niejasna sytuacja powodowała, że musieliśmy szukać oszczędności w kosztach, a co za tym idzie nie mogliśmy pozwolić sobie na zatrudnienie tylu osób do pracy, ile początkowo zakładaliśmy. Dyrektor turnieju pracował za dwóch, a może nawet za trzech, a atmosfera robiła się coraz bardziej napięta. Bezpośrednio po wyborach władz PZSzach, zastanawiałem się, czy to jest dobry pomysł, abym podczas turnieju występował jako prezes PZSzach i jednocześnie jako sędzia główny, bo taki był pierwotnie plan, ale uznałem, biorąc pod uwagę kłopoty budżetowe, że ważniejsze jest skupienie się na sprawach organizacyjnych i finansowych. W ten oto sposób uciekła mi niepowtarzalna szansa bycia sędzią głównym Drużynowych Mistrzostw Europy w szachach, ale zyskałem przyjemność bycia gospodarzem tej imprezy.

Początek turnieju zbliżał się wielkimi krokami, dzięki prezesowi Sielickiemu pojawiali się kolejni partnerzy prywatni, choć trzeba przyznać, że nie udało się pozyskać sponsora generalnego. Pani dyrektor Fornal zadbała o wiele różnych detali, jak ustalenie menu na cały turniej czy specjalne powitalne ciastko z figurką szachową z czekolady, detali które później składają się w jedną wielką całość i stwarzają odpowiedni klimat, a wspólnymi siłami udało się pozyskać planowane finanse z MSiT. Na kilka dni przed mistrzostwami wiedziałem już, że organizacyjnie będzie dobrze, niewiadomą pozostawał oczywiście wynik sportowy. Na odprawie technicznej tak się szczęśliwie złożyło, że mogliśmy wystawić trzy drużyny w kategorii open oraz trzy drużyny wśród kobiet – jako organizator mieliśmy prawo do wystawienia dwóch, ale dzięki nieparzystości w obu turniejach mogliśmy wystawić trzecie drużyny. Nasze panie walczyły znakomicie i ostatecznie skończyły na najniższym podium. Bez sukcesu sportowego i sukces organizacyjny lśniłby mniejszym blaskiem. Wspomnę jeszcze tylko o złotym medalu na szachownicy Mateusza Bartla i srebrnym Kariny Szczepkowskiej-Horowskiej - szerzej na temat strony sportowej napisze Szef Wyszkolenia Piotr Murdzia.

Zakładam, że większość z Was, miała okazję oglądać relację z mistrzostw w telewizji publicznej. Muszę przyznać, że było tego dosyć dużo, kilka minut dziennie. Klipy można obejrzeć na stronie mistrzostw w zakładce Media o DME lub w dedykowanej szachom zakładce na stronie TVP Sport. Zdarzyło mi się być również gościem dnia w TVP Warszawa, absolutną rewelacją był 15 minutowy film podsumowujący mistrzostwa – kto nie widział może obejrzeć gona stronie TVP. Podziękowania należą się całej ekipie telewizyjnej TVP, a szczególnie redaktor Katarzynie Kopeć, która z ekipą TVP Sport codziennie odwiedzała turniej oraz szefowi programowemu w TVP Sport Jarosławowi Idzi. To właśnie dzięki nim mistrzostwa były stale obecne w TVP1, TVP2, TVP Info i TVP Sport. Jak zwykle można było również liczyć na sympatyków szachów w TVP Warszawa, tym razem w osobie redaktora Janusza Wieczorka. Wartość medialną tych przekazów niezależny instytut badawczy ocenił na 1,2 miliona złotych! Podziękowania należą się także Małgorzacie Starczewskiej, która w zespole prasowym pełnia funkcję szachowego speca oraz całemu zespołowi prasowemu: Agnieszce Józefowicz i Łukaszowi Lisowi z PoP, oraz szefowi komunikacji Michałowi Michalskiemu.

Zapewne nie wspomniałem o wszystkich, którzy do tego sukcesu się przyczynili, choćby o sędziach, komentatorach, fotografach, redaktorach biuletynu, tłumaczach, studentach z Katowic, obsłudze technicznej, oraz wielu życzliwych nam ludziach, którzy często na telefon rzucali swoje sprawy i śpieszyli z pomocą. Bez nich to wszystko nie mogło by się udać. A już z całą pewnością nie było by to możliwe bez zaangażowania Agnieszki Fornal-Urban oraz Tomasza Sielickiego, na ręce których składam jeszcze raz szczególne podziękowania!

Tomasz Delega, Prezes PZSzach
[powrót]


1% podatku na szachy!

Polski Związek Szachowy serdecznie dziękuję wszystkim, którzy w 2013 roku przekazali 1% swojego podatku na rzecz Polskiego Związku Szachowego.


Z Państwa darowizn wpłynęła do nas kwota 5.903 złote 50 groszy. Została ona w całości wykorzystana na organizację tegorocznego letniego obozu dla dzieci "Wakacje z szachami", który odbył się w Puławach.  Relacje z obozu można poczytać na stronie, która znajduje się tutaj

Zbliża się Nowy Rok, a wkrótce po nim - czas składania rozliczeń podatkowych. Zachęcamy do przekazywania 1% podatku na rzecz młodych polskich szachistów. To nic nie kosztuje, a jest wielką pomocą dla młodzieży z całej Polski, która dzięki "Wakacjom z szachami" może spędzić czas w gronie rówieśników zakochanych w królewskiej grze, na wspólnych zabawach i nauce szachów, pod opieką profesjonalnej kadry.

Mamy nadzieję, że w 2014 roku dzięki Państwa hojności jeszcze więcej dzieci będzie mogło wziąć udział w akcji "Wakacje z szachami"!WAKACJE Z SZACHAMI 2013
 
 

[powrót]


Mistrzostwa Europy w Szachach Szybkich i Błyskawicznych 2013

W miniony weekend w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie odbyły się Mistrzostwa Europy w Szachach Szybkich i Błyskawicznych, rozegrana w ramach Międzynarodowych Turniejów Szachowych MetLife Amplico i Memoriału Stanisława Gawlikowskiego. Zawody na Zlecenie Europejskiej Unii Szachowej zorganizowała Fundacja Szachowa im. gen. Kazimierza Sosnkowskiego. Dyrektorem turnieju była pani Maria Macieja.

Do zawodów w szachach błyskawicznych zgłosiły się 432, a w szachach szybkich 737 osoby. Na podium Mistrzostw Europy w Szachach Błyskawicznych stanął Bartosz Soćko, który zdobył brązowy medal. Soćko był również najlepszym z Polaków w szachach szybkich, w których zajął VII lokatę. W obydwu turniejach w klasyfikacji kobiet zwyciężyła Monika Soćko.
Mistrzostwa Europy w Szachach Błyskawicznych:


Mistrzostwa Europy w Szachach Szybkich:


Obszerne podsumowanie zawodów ukaże się jutro w Gazecie Wyborczej - Stołecznej.

Przyszłoroczne Mistrzostwa Europy w Szachach Szybkich i Błyskawicznych odbędą się w przedswiąteczny weekend we Wrocławiu. Ale Warszawa w zamian będzie miała wspaniały festiwal szachów klasycznych - Maria Macieja zapowiedziała, że Fundacja Szachowa im. Gen. Kazimierza Sosnkowskiego przygotowuje na przyszły rok rekordowy Memoriał Najdorfa. Zawody, które ostatnio mieściły się w Ośrodku Sportu i Rekreacji Dzielnicy Śródmieście na ul. Polnej, zostaną rozegrane w Pałacu Kultury i Nauki. Organizatorzy spodziewają się ogromnej frekwencji, gdyż fundusz nagród wyniesie aż 30.000 Euro, z czego zwycięzca otrzyma 5.000. Już dziś zapraszamy w dniach 12-20 lipca 2014 do Warszawy!

[powrót]

Najcenniejsze zwycięstwa na DME
Podczas Drużynowych Mistrzostw Europy Kobiet, w których walczyły aż trzy polskie zespoły, najtrudniejsze zadanie miały nasze reprezentantki na pierwszych szachownicach. Wszystkie kobiece drużyny walczyły na górnych stołach, spotykając w kolejnych meczach czołowe ekipy z innych krajów. Zawodniczki walczące na I szachownicy w każdym naszym zespole miały przed sobą bardzo trudne zadanie, które wszystkim trzem bardzo dobrze się udało!

Monika Soćko zdobyła 5 punktów z 9 partii. Jej dystans był wyjątkowo trudny i wymagający: sześć z dziewięciu jej przeciwniczek miało tytuł arcymistrza, a trzy - mistrza międzynarodowego.Każdy punkt zdobyty przez Monikę był niezwykle ważny, ale szczególnie cenne było zwycięstwo z Walentyna Guniną w meczu z Rosją w VI rundzie. Polki grały ten mecz po przegranej 0,5-3,5 z Ukrainą. Rosjanki to równie trudne przeciwniczki, a wiadomo, że dwa przegrane mecze z rzędu mogłyby odebrać Polkom medal, negatywnie wpływając na samopoczucie zawodniczek i ich waleczność, z jaką zasiadały do każdej partii. Monika nie zawiodła! Poniżej jej zwycięstwo z Walentyną Guniną.
Klaudia Kulon zagrała 8 partii, zdobywając pięć punktów na I szachownciy drużyny Nadziei Olimpijskich, czyli Polska Futures. Fantastycznie grające juniorki rozegrały turniej na wysokich szachownicach i w rezultacie naprzeciwko naszej utalentowanej zawodniczki zasiadły m.in. GM Walentyna Gunina, GM Antoaneta Stafanowa i GM Marie Sebag.Poniżej zwycięska partia z IX rundy, przeciwko czołowej francuskiej szachistce.

 
 


Grająca na I szachownicy w zespole Polska III Joanna Worek zagrała wszystkie 9 partii, zdobywając 50% rezultat. Jednak po drodze przyszło jej zmierzyc się z takimi zawodniczkami, jak GM Elina Danielian, GM Katarzyna Łachno, GM Wiktoria Cmilyte i GM Antoaneta Stefanowa. Na tak trudnym dystansie utrzymanie szachownicy to wynik godny pochwały!


Poniżej zwycięska partia Joanny Worek z byłą mistrzynią świata (2004-2006) Antoanetą Stefanową w IX rundzie.