00-697 Warszawa, Al. Jerozolimskie 49
   Telefon/Fax: +48 22 841-41-92, +48 22 841-94-60
   e-mail: biuro@pzszach.org.pl
AKTUALNOŚCI | KONTAKT | KALENDARZ | KOMISJE | PZSZACH | WZSZACHY | FINANSE | LICENCJE | REGULAMINY | AKADEMIA | KNJBIS | CENTRALNY REJESTR

Serdecznie zapraszamy do korzystania z nowej strony

PZSzach pod adresem pzszach.pl


Numer 6/2013 - Newsletter Polskiego Związku Szachowego - 14.08.2013

SŁOWO WSTĘPNE
Szef Wyszkolenia ocenia
O tym, że potrafimy wygrywać silne, ale niekoniecznie elitarne turnieje, zdążyliśmy się już niejednokrotnie przekonać. Zwycięstwo Bartosza Soćko w Rydze, Michała Krasenkowa w Vlissingen, drugie miejsce Mateusza Bartla w Biel napawają optymizmem, ale to wszystko wydaje się jakoś mało w obliczu uciekającego świata, bo tam gdzie trzeba naprawdę zaistnieć rzadko nam wychodzi.
Wynik Moniki Soćko na Mistrzostwach Europy Kobiet w Belgradzie jest sporym sukcesem, bo awans do MŚ nie jest codziennym wydarzeniem, ale oglądając dwie ostatnie partie Moniki ma się spory niedosyt. Wygranie choćby jednej z nich zapewniało podium.
Czegoś z pewnością naszym szachistom brakuje, aby przełamywać bariery. W trwającym obecnie Pucharze Świata Polaków już nie ma. Przejść do drugiej rundy turnieju udało się tylko Dariuszowi Świerczowi, który, miało się wrażenie, w pojedynkach z Griszczukiem wcale nie ustępował, a mimo tego poległ w partii pierwszej i nie docisnął rywala w drugiej. Trudno było oczekiwać od Jana Krzysztofa Dudy pokonania Iwańczuka, wypada nawet uścisnąć mu rękę za remis z legendarnym szachistą, ale od Radosława Wojtaszka mogliśmy spodziewać się znacznie więcej.
Miejmy nadzieję, że sprawcami rychłych zmian w polskich szachach będą Dariusz Świercz inasze nadzieje olimpijskie.

Sprawdzianem naszych umiejętności będą Drużynowe Mistrzostwa Europy, które zbliżają się wielkimi krokami. A do tego czasu, w ramach przygotowań, kadra narodowa kobiet zagra w III Memoriale Krystyny Hołuj-Radzikowskiej oraz mecz z Ukrainkami. Trwają rozmowy, aby podobny mecz, z inną federacją, rozegrali również panowie.


W numerze 6/2013
W NEWSLETTERZE 6/2013:
 
SKŁAD I REDAKCJA: 

Dorota Rzepecka
Specjalista ds. Promocji PZSzach
d.rzepecka@pzszach.org.pl
1.   O TYM SIĘ MÓWI
1.1  Wojtaszek, Świercz i Duda w Pucharze Świata
1.2  Monika Soćko blisko medalu w IME Kobiet
1.3 Brąz Polaków na letniej Uniwersjadzie!
1.4 Mecz kobiet Polska-Ukraina

2. MISTRZOSTWA, MISTRZOSTWA...
2.1  Mistrzowie Polski Juniorów w szachach błyskawicznych
2.2  Mistrzowie Polski Juniorów w szachach szybkich
2.3 Stilon Gorzów drużynowym mistrzem Polski juniorów

3. Z KRAJU I ZE ŚWIATA
3.1  Piorun zwycieża w festiwalu im. Mieczysława Najdorfa

4.   CZASOPISMO SZACHOWE MAT
4.1 W numerze 4/2013

5. SZACHOWA EDUKACJA
5.1  Warsztaty doszkalające

6. KSIĄŻKI, PUBLIKACJE
6.1 Mistrz Przepiórka - polecamy nową książkę!

7. KALENDARZ PZSZACH
7.1 Rekomendacje Komisji Ofertowej - I Półrocze 2014

STAŁA WSPÓŁPRACA:

Tomasz Delega, Prezes PZSzach

Piotr Murdzia, Sekretarz Generalny PZSzach

Zenon Chojnicki, Przewodniczący Komisji Klasyfikacji
i Rankingu PZSzach

FM Michał Bartel, Specjalista ds. Organizacyjnych PZSzach

Tomasz Lissowski,Przewodniczący Komisji Historycznej PZSzachO TYM SIĘ MÓWI
Wojtaszek, Świercz i Duda w Pucharze Świata


W dniach 10.08-3.09.2013 w Tromso (Norwegia) odbywa się Puchar Świata. Wśród 128 zawodników uprawnionych do udziału wzieło udział aż 3 Polaków: GM Radosław Wojtaszek, GM Dariusz Świercz oraz GM Jan Krzysztof Duda.

Radosław Wojtaszek, lider polskich szachistów, uzyskał awans do tych zawodów na podstawie posiadanego rankingu światowego. Dariusz Świercz zakwalifikował się do Pucharu Świata dzięki wywalczeniu w roku 2011 tytułu mistrza świata do lat 20, Jan Krzysztof Duda otrzymał zaś miejsce z nominacji Prezydenta FIDE, który w ten sposób docenił najmłodszego arcymistrza w Europie.

Puchar Świata stanowi integralną część cyklu rozgrywek o tytuł indywidualnego mistrza świata. Rozgrywany jest co dwa lata systemem pucharowym. Listę startową z rankingiem 2813 otwiera Levon Aronian, reprezentant Armenii. W pierwszej rundzie Polacy zmierzyli się z następującymi przeciwnikami: D. Świercz - V. Zvjaginsev (Rosja), R. Wojtaszek – A.Fier (Brazylia), JK. Duda – V. Ivanchuk (Ukraina).

Najwięcej powodów do zadowolenia ma Dariusz Świercz, który po emocjonującej dogrywce awansował do kolejnej rundy. Jego przeciwnikiem będzie rosyjski arcymistrz Aleksander Griszczuk - numer cztery światowej listy rankingowej FIDE.

Jan-Krzysztof Duda zremisował pierwszą partię meczu z Iwańczukiem, niestety w drugiej musiał uznać wyższość utytułowanego i bardzo doświadczonego przeciwnika.

Występ Radosława Wojtaszka pozostawił wielki, łagodnie mówiąc, niedosyt. Po zakończeniu remisem dwóch partii nasz czołowy zawodnik przegrał dogrywkę z dużo niżej notowanym brazylijskim arcymistrzem Aleksandrem Fierem (2595).

Dogrywka Wojtaszek-Fier. Fot. Organizator


W Tromso pozostał obecnie tylko jeden polski zawodnik. Trzymamy kciuki za Dariusza Świercza!


  >>> oficjalna strona PŚ


LISTA UCZESTNIKÓW


Monika Soćko blisko medalu w IME Kobiet
W dniach 23.07-03.08 br w Belgradzie zostay rozegrane Indywidualne Mistrzostwa Europy Kobiet. W zawodach wystartowało 168 zawodniczek reprezentujących 35 federacji. Polskę reprezentowały GM Monika Soćko (22 numer startowy), WGM Jolanta Zawadzka (34), WGM Joanna Majdan-Gajewska (41). Nominowaną do udziału w Mistrzostwach Europy była również Karina Szczepkowska-Horowska, jednak ze względów zdrowotnych musiała zrezygnować z udziału. Wszystkie reprezentantki startowały w zawodach na koszt PZSzach.

Z Polek najlepiej wypadła Monika Soćko, która podzieliła 2-7 miejsce, z uwagi na słabsze wartosciowanie pomocnicze sklasyfikowana została na 7 miejscu. Monika blisko była medalu, niestety w dwóch ostatnich rundach zanotowala dwa remisy mimo, iż w obu była bliska zwycięstwa.  W ostatniej rundzie Monika pokazała hart ducha i niesamowitą wolę walki próbując wygrać remisową końcówkę przez 150 ruchów, niestety przeciwniczka dobrze się broniła i nie udało się powtórzyć Monice sukcesu z 2010 (brązowego medalu z MEK w Rijeki). Na pocieszenie Monice pozostał awans do Mistrzostw Świata Kobiet.   
>>> oficjalna strona IMEK w Belgradzie


  >>> lista startowa, wynikiBrąz Polaków na letniej Uniwersjadzie!
Miłą niespodziankę na Letniej Uniwersjadzie w Kazaniu (Rosja) sprawiła polska drużyna zdobywając brązowy medal.
Drużyna grała w składzie: Klaudia Kulon, Marta Przeździecka, Jacek Tomczak, Marcin Tazbir, Wojciech Moranda oraz Krzysztof Bulski. Do klasyfikacji drużynowej brano pod uwagę wyniki trzech najlepszych zawodników, a w naszej drużynie byli to: Jacek Tomczak 6,5/9 (dzielone pierwsze miejsce, ostateczne 8), Klaudia Kulon 6/9 (11 miejsce) oraz Wojciech Moranda 5,5/9 (18 miejsce). 
 Gratulacje dla całej ekipy!
Chińczycy oraz Rosjanie byli poza konkurencją, lecz walka o trzecie miejsca była niezwykle zacięta :

1 Chiny 21
2 Rosja 19.5
3 Polska 18
4 Gruzja 17.5
5 Mongolia 17.5
6 Azerbejdżan 17
7 Ukraina 16.5
8 Rumunia 16.5  Uniwersjada trwa od 6 do 17 lipca, a rozgrywki szachowe rozgrywano w dniach 9-15 lipca. Wyjazd nie byłby możliwy gdyby nie bardzo dobra współpraca na linii PZSZach - AZS, który sfinansował udział naszych zawodników (oraz sędziego) na Uniwersjadzie. 

 ---> Transmisja

Warto zaznaczyć, że już za rok w Katowicach odbędą się Akademickie Mistrzostwa Świata. 
Zapraszamy na stronę tego wydarzenia --->  

Polscy zawodnicy Marcin Tazbir, Jacek Tomczak i Marta Przeździecka na pożegnaniu reprezentacji z Ireną Szewińską

SKŁAD POLSKIEJ REPREZENTACJI

1. WGM Marta Przeździecka
2. WIM Klaudia Kulon
3. GM Wojciech Moranda
4. GM Jacek Tomczak
5. GM Krzysztof Bulski
6. IM Marcin Tazbir

Rezerwowi:
1. GM Michał Olszewski
2. WIM Anna Gasik

Dodatkowo ekipie towarzyszył sędzia Łukasz Brożek.Polski Zespół: Krzysztof Bulski, Wojciech Moranda, Klaudia Kulon, Marta Przeździecka, Marcin Tazbir (brakuje Jacka Tomczaka)

 Zdjęcia dzięki uprzejmości Marty Przeździeckiej, klikinięce w zdjęcie powyżej powoduje przejście do galerii.
---> Wyniki Mężczyzn
---> Wyniki Kobiet


  >>> strona Uniwersjady


Mecz kobiet Polska-Ukraina
Dzięki intensywnej współpracy Polskiego Związku Szachowego z Ukraińską Federacją Szachową, na początku października dojdzie do meczu towarzyskiego pomiędzy kobiecymi reprezentacjami Polski i Ukrainy. Mecz zostanie rozegrany w dniach 9-14 października  2013 r. w Charkowie.

Dla naszych zawodniczek mecz będzie sprawdzianem przed Drużynowymi Mistrzostwami Europy. Mamy nadzieję, że "ściany pomogą gospodarzom" i nasze reprezentantki powtórzą sukces sprzed dwóch lat z Porto Carras. Mecz z jedna z najsilniejszych ekip na świecie ma pomóc w realizacji tego planu. Jak zapewnia szef wyszkolenia PZSzach Piotr Murdzia, takie mecze sa bardzo pożyteczne, bo oprócz walorów czysto szkoleniowych pozwalają także lepiej zgrać drużynę oraz oswoić ją z sytuacją rywalizacji z trudnym i wymagającym przeciwnikiem. Termin meczu został zaplanowany w takim czasie, aby zawodniczki i trenerzy mogli przekonać się o formie naszej reprezentacji i mieli jeszcze możliwość skorygowania ewentualnych błędów przed najważniejszą imprezą roku. Chcemy, aby towarzystwie mecze z czołowymi reprezentacjami stały się tradycją. Już w ubiegłym roku przed Olimpiadą Szachową kobieca reprezentacja rozegrała podobny mecz z Niemkami. Organziując kolejny mecz, tym razem z Ukrainą, kontynuujemy jednocześnie udaną współpracę z tą federacją: po meczu panów w Lublinie czas na rozgrywki pań. Nasze zawodniczki zagrają więc z jedną z najsilniejszych drużyn na świecie. Ukrainki zajmują czwarte miejsce na światowej liście rankingowej FIDE, a Polki - ósme.Składy drużyn zostaną podane we wrześniu. Strona ukraińska zapewnia, że w meczu wystąpią najsilniejsze szachistki tego kraju. Numer jeden ukraińskiej listy rankingowej Kateryna Łachno zajmuje siódme miejsce na światowej liście FIDE. Mamy nadzieję, że w meczu będziemy mogli zobaczyć mistrzynię świata Annę Uszeninę. tym bardziej, że Charków, w którym planowany jest mecz, to jej rodzine miasto.
REKLAMA
Wojtaszek Comarch Team


REKLAMA
Sygnity Ekstraliga


MISTRZOSTWA, MISTRZOSTWA...
Mistrzowie Polski Juniorów w szachach szybkich


Medalistami Mistrzostwa Polski Juniorów w Szachach Szybkich na rok 2013 zostali:
 

Dziewczęta do 18 lat

1 Lach Aleksandra UKS Czarny Koń Olkusz
2 Leks Maria KSz Polonia Warszawa
3 Dziodzio Angelika MKSz Rybnik

Chłopcy do 18 lat

1 Dragun Kamil KSz Stilon Gorzów Wlkp.
2 Drozdowski Kacper UKS Rotmistrz Grudziądz
3 Nowicki Bartosz KSz Polonia Warszawa

Dziewczęta do 16 lat

1 Murawko Katarzyna KSz Javena Hańcza Suwałki
2 Kiołbasa Oliwia MUKS Stoczek 45 Białystok
3 Harazińska Ewa KMKsz Victoria Kielce

Chłopcy do 16 lat

1 Gajek Radosław UKS Rotmistrz Grudziądz
2 Eggink Ryszard UKS Łady Raszyn
3 Niekraś Dawid UKS Tęcza Kościan

Dziewczęta do 14 lat

1 Kubicka Anna Carbo Gliwice
2 Dmochowska Agnieszka MUKS UKS Śródmieście Wrocław
3 Stebel Agata UKS Ognisko Rydułtowy

Chłopcy do 14 lat

1 Janik Igor Start Elbląg
2 Tomczak Mikołaj Wieniawa Leszno
3 Oleszek Maciej KSz Polonia Warszawa

Dziewczęta do 12 lat

1 Święch Joanna LKSz GCKiP Czarna
2 Dwilewicz Agata KSz Polonia Wrocław
3 Frej Zofia MUKS MDK Śródmieście Wrocław

Chłopcy do 12 lat

1 Kosakowski Jakub MKSz MDK Białystok
2 Gumularz Szymon TS Wisła Kraków
3 Pułtorak Jan UKS Rodło Opole

Dziewczęta do 10 lat

1 Furtak Joanna LKS Płomień Limanowa
2 Harazińska Magdalena KSz Polonia Warszawa
3 Waszczuk Patrycja MUKS Gambit Międzyrzec Podlaski

Chłopcy do 10 lat

1 Teclaf Paweł KKS Ormuzd Kartuzy
2 Szczurek Krzysztof UKS SP 8 Chrzanów
3 Sanz Wawer Daniel UKS Czternastka Warszawa

Dziewczęta do 8 lat

1 Czernikowska Laura LKSz GCKiP Czarna
2 Hals Emilia GKSz Hetman Pilzno
3 Gaj Magdalena RKSz Rzeszów

Chłopcy do 8 lat

1 Ogłaza Oskar UKS Rodło Opole
2 Łuczak Filip AKSz Hetman Politechnika Koszalińska
3 Czernek Tymon UKS Czternastka Warszawa


Mistrzowie Polski Juniorów w szachach błyskawicznych


Mistrzostwa Polski Juniorów w Szachach Błyskawicznych

Dziewczęta do 18 lat

1 Lach Aleksandra UKS Czarny Koń Olkusz
2 Dziodzio Angelika MKSz Rybnik
3 Starczewska Dominika UKS SP8 w Bogatyni

Chłopcy do 18 lat

1 Drozdowski Kacper UKS Rotmistrz Grudziądz
2 Licznerski Łukasz Chemik Bydgoszcz
3 Dragun Kamil KSz Stilon Gorzów Wlkp.

Dziewczęta do 16 lat

1 Kiołbasa Oliwia MUKS Stoczek 45 Białystok
2 Maruszczak Joanna KSz Gryf Szczecin
3 Harazińska Ewa KMKSz Victoria Kielce

Chłopcy do 16 lat

1 Gajek Radosław UKS Rotmistrz Grudziądz
2 Kaczmarek Aleksander KMKSz Victoria Kielce
3 Niekraś Dawid UKS Tęcza Kościan

Dziewczęta do 14 lat

1 Antolak Julia GKSz Solny Grzybowo
2 Dmochowska Agnieszka MUKS MDK Śródmieście Wrocław
3 Glapa Anna MMKSz Wieniawa Leszno

Chłopcy do 14 lat

1 Adamczewski Maciej KTSz Kalisz
2 Janik Igor Start Elbląg
3 Wącior Maciej GKSz Solny Grzybowo

Dziewczęta do 12 lat

1 Kaczmarska Joanna UKS MDK Otwock
2 Kalinowska Zuzanna MUSK Stoczek 46 Białystok
3 Karłyk Maria ŻKSz Żary

Chłopcy do 12 lat

1 Gumularz Szymon TS Wisła Kraków
2 Kosakowski Jakub MKSz MDK Białystok
3 Szpar Miłosz LKS Parnas Stara Wieś

Dziewczęta do 10 lat

1 Harazińska Magdalena KSz Polonia Warszawa
2 Waszczuk Patrycja MUKS Gambit Międzyrzec Podlaski
3 Czarniecka Aleksandra UKS SP3 w Bogatyni

Chłopcy do 10 lat

1 Teclaf Paweł KKS Ormuzd Kartuzy
2 Bujalski Mateusz UKS Czternastka Warszawa
3 Strzelecki Maciej KSz Piątka Skierniewice

Dziewczęta do 8 lat

1 Czernikowska Laura LKSz GCKiP Czarna
2 Goraj Barbara UKS Czarny Koń Olkusz
3 Hals Emilia GKSz Hetman Pilzno

Chłopcy do 8 lat

1 Ogłaza Oskar UKS Rodło Opole
2 Grzesik Gracjan AKSz Hetman Politechnika Koszalińska
3 Babiarz Arkadiusz RKSz Rzeszów

Stilon Gorzów drużynowym mistrzem Polski juniorów!

 
W rozegranej w Karpaczu Ekstralidze Juniorów 2013 zwyciężył KSz Stilon Gorzów Wlkp. w składzie: Kamil Dragun, Jakub Koitka, Igor Janik, Jakub Witczak,. Klaudia Wiśniowska, Monika Malinowska, Radosław Świderski.

Drugie miejsce zajęła reprezentacja MUKS Stoczek 45 Białystok w składzie: Grzegorz Nasuta, Kacper Żochowski, Jakub Szóstko, Jakub Kosakowski, Anna Rudnik, Oliwia Kiołbasa, Jakub Borawski, Gabriela Burakowska.

Trzecie miejsce wywalczyła drużyna Gülermak Polonia Warszawa w składzie: Łukasz Jarmuła, Paweł Jarmuła, Igor Kowalski, Maciej Oleszek, Maria Leks, Emilia Kaniewska, Bartosz Nowicki, Jan Mrozowski.

Gratulujemy!
 
 Wyniki Lig Juniorskich


Drużynowe Mistrzostwa Polski Juniorów - Ekstraliga
Karpacz, 22-30 lipca 2013

1  KSz Stilon Gorzów Wlkp.  Kamil Dragun, Jakub Koitka, Igor Janik, Jakub Witczak, Klaudia Wiśniowska, Monika Malinowska, Radosław Świderski
2  MUKS Stoczek 45 Białystok  Grzegorz Nasuta, Kacper Żochowski, Jakub Szóstko, Jakub Kosakowski, Anna Rudnik, Oliwia Kiołbasa, Jakub Borawski, Gabriela Burakowska
3  Gulermak Polonia Warszawa  Łukasz Jarmuła, Paweł Jarmuła, Igor Kowalski, Maciej Oleszek, Maria Leks, Emilia Kaniewska, Bartosz Nowicki, Jan MrozowskiDrużynowe Mistrzostwa Polski Juniorów - I Liga
Karpacz, 22-30 lipca 2013


1  KSz HETMAN Katowice  Piotr Mucha, Bartłomiej Mazur, Viktor Gazik, Mateusz Lis, Anna Mazur, Veronika Gazikova
2  LKSz GCKiP Czarna  Damian Lewtak, Mirosław Lewicki, Piotr Sygulski, Radosław Psyk, Katarzyna Cyboran, Joanna Święch, Mieszko Miś
3  AKSz Hetman-Politechnika Koszalińska  Maciej Adamowicz, Mateusz Małączek, Wojciech Januszkiewicz, Miłosz Pijewski, Klara Czaplewska, Aleksandra Trembowiecka-Wysota,

 


 Drużynowe Mistrzostwa Polski Juniorów - II Liga
Szczyrk, 22-30 lipca 2013

1  UKS Rodło Opole  Filip Cukrowski, Marcin Klimek, Jan Pułtorak, Michał Wiśniewski, Paulina Kopica, Karolina Karleszko
2  KMKSz Victoria Kielce  Aleksander Kaczmarek, Michał Powałka, Weronika Posuniak, Ewa Harazińska, Magdalena Harazińska
3  UKS Szachylice  Ryszard Eggink, Mikołaj Winiarski, Kasper Radek, Patryk Chylewski, Jacek Wiśniewski, Kamila Rylska, Pola MościckaZ KRAJU I ZE ŚWIATA
Piorun zwycieża w Festiwalu im. Mieczysława Najdorfa

Kacper Piorun z wynikiem 7,5 punktu z 9 partii zwyciężył w turnieju A tegorocznego Międzynarodowego Festiwalu Szachowego im. Mieczysława Najdorfa w Warszawie. Rozstawiony z numerem 1 zawodnik grał jako faworyt i potwierdził swoją wyższość, wygrywając z przewagą pełnego punktu nad następnym w tabeli zawodnikiem. Za nim uplasowali się arcymistrzowie Oleg Romaniszyn i Krzysztof Jakubowski oraz mistrz międzynarodowy Marcek Kanarek (wszyscy po 6,6 punktu). Wśród kobiet zwyciężyła również grająca z najwyższym rankingiem Joanna Dworakowska. Pierwszy wśród juniorów był Bartosz Nowicki przed Łukaszem Nowakiem i Ryszardem Egginkiem.

W grupie B (open dla graczy <2000 ELO) zwyciężył samodzielnie Jan Worobiej (8 pkt., siedem zwyciestw i dwa remisy!)  przed Mariuszem Szewczykiem i Marcinem Różowskim (obydwaj po 7). W klasyfikacji kobiet najlepiej wypadła Kinga Pastuszko (6,5 pkt.)  przed Elżbietą Sosnowską i Małgorzatą Starczewską (obie po 5,5 pkt.).

W turnieju C dla dzieci urodzonych w 2003 i młodszych najlepszy był Jan Poziomkowski.

w turnieju A wzięło udział 50, a w turnieju B - 125, a w turnieju C - 34 zawodników.

Wyniki końcowe turnieju A:Przestronna sala gry w Ośrodku Sportu i Rekreacji Dzielnicy Śródmieście

Po lewej: Burmistrz Dzielnicy Śródmieście m.st. Warszawy Wojciech Bartelski i wiceprezes PZSzach Adam Dzwonkowski
Po prawej: nagrodzeni młodzi uczestnicy Festiwalu im. Mieczysława NajdorfaCZASOPISMO SZACHOWE MAT
W numerze 4/2013


W numerze 4/2013:

BICIE W PRZELOCIE - Aleksander Czerwoński, Rafał Kawczyński
WOJTASZEK COMARCH TEAM
Partia komentowana - Kacper Drozdowski
POLSKA
PZSzach wybrał nowego prezesa - Piotr Kaim
Nie zapomnę o szachach klasycznych - Tomasz Delega
Samce alfa potrzebują magnesu - Tomasz Sielicki
Rafał Przedmojski mistrzem Warszawy - Piotr Kaim
Stilon i Hetman na czele ekstraligi - Andrzej Modzelan
Unia Lubelska inspiruje szachistów - Winicjusz Drozdowski
Mistrzostwa Polski w blitzu - Jarosław Wiśniewski
Gala Hetmanów - Dorota Rzepecka
Arcymistrzowski blitz w Katowicach - Krzysztof Bulski
ŚWIAT
Kolejna młodość Gelfanda - Mateusz Bartel
Grand Prix kobiet w Genewie i Dilidżanie - Adrian Michalczyszyn
WYWIAD
SzachMistrz, czyli szkoła logicznego myślenia - Maciej Sroczyński
SZKOŁA MATA
Dawid ogrywa Goliata - Maciej Kamiński
Komentarz na cztery ręce - Robert Kempiński, Igor Janik
Do gołych króli - Michał Krasenkow
Grajmy lepiej - Jacob Aagaard
Rozwiązania kombinacji - Rafał Bukojemski
HISTORIA
Dwunastolatek pokonał Smysłowa - Andrzej Olszowski


SZACHOWA EDUKACJA
Warsztaty doszkalające

Polski Związek Szachowy serdecznie zaprasza chętnych nauczycieli, którzy ukończyli kurs „Wars i Sawa grają w szachy” (m. st. Warszawa) lub kurs „Edukacja przez Szachy w Szkole” (pozostała część województwa mazowieckiego) na fakultatywne szachowe warsztaty doszkalające, które odbędą się 24 sierpnia (sobota) w siedzibie PZSzach. (Al. Jerozolimskie 49, Warszawa).

Warsztaty będą odbywały się w dwóch grupach:
10.00 – 14.00 – grupa pierwsza
15.00 – 19.00 – grupa druga

Udział w warsztatach jest bezpłatny, a liczba miejsc ograniczona (decyduje kolejność zgłoszeń). Aby wziąć udział w warsztatach należy przesłać zgłoszenie na adres e-mail: m.zielinska@pzszach.org.pl, w zgłoszeniu podając: imię i nazwisko nauczyciela, nazwę (numer) szkoły oraz nazwę kursu, w których uczestniczył oraz preferowaną grupę warsztatów (pierwsza lub druga). Zgłoszenia można nadsyłać do czwartku 22 sierpnia lub do wyczerpania miejsc (max 24 w każdej z grup).

Uwaga: warsztaty są zamknięte, przeznaczone wyłącznie dla nauczycieli, którzy ukończyli szkolenia „Wars i Sawa grają w szachy” lub „Edukacja przez Szachy w Szkole” w drugim semestrze roku szkolnego 2012/2013.KSIĄŻKI, PUBLIKACJE
Mistrz Przepiórka - polecamy nową książkę!

Legenda szachów


FM Paweł Dudziński – Komisja Historyczna PZSzach


W ostatnim czasie na rynku wydawniczym pojawiła się kolejna pozycja z zakresu historii szachów. Tym razem jest to książka biograficzna opisująca życie i śmierć człowieka, „dla którego szachy były najważniejsze na świecie”, jak piszą autorzy o swoim bohaterze. Mowa o Dawidzie Przepiórce (1880-1940), zawodniku, działaczu i kompozytorze szachowym.
Jeżeli chodzi o osiągnięcia na polu sportowym był Przepiórka pierwszym mistrzem Polski w 1926 roku, w 1928 r. został wicemistrzem świata amatorów FIDE, należał też do „złotej” polskiej ekipy olimpijskiej, która podczas olimpiady w Hamburgu w 1930 r. zdobyła zaszczytny tytuł mistrzów świata.

W okresie międzywojnia pełnił rolę najważniejszego polskiego działacza szachowego; był współzałożycielem oraz wieloletnim wiceprezesem Polskiego Związku Szachowego, honorowym członkiem FIDE i animatorem życia szachowego na terenie całego kraju.

Skomponował także około 160 zadań szachowych i wychował znakomite grono problemistów, z mistrzem świata Marianem Wróblem na czele.
Autorzy książki – historycy szachów Tomasz Lissowski i Jerzy Moraś, a także odpowiadający za warstwę ściśle szachową i komentarze do partii – mistrz FIDE Jerzy Konikowski, przy okazji prezentowania przygód mistrza Przepiórki, demonstrują realia polskiego życia szachowego w dwudziestoleciu międzywojennym, opisują kulisy organizacji pierwszych imprez Polskiego Związku Szachowego, przygotowań do olimpiady, która staraniem Przepiórki w 1935 roku odbyła się w Warszawie, a nawet przedstawiają rozgrywki w ramach międzynarodowych meczów kompozycji szachowej z udziałem reprezentacji Polski.

Zadziwiający jest zasięg źródeł, na które powołali się autorzy; archiwa, prasa specjalistyczna z przełomu XIX i XX wieku, wydawnictwa zwarte – krajowe i zagraniczne… Jednakowoż przydatne okazały się kontakty międzynarodowe z badaczami dziejów gry królewskiej mieszkającymi we Włoszech, Niemczech, Austrii, czy Szwajcarii.

Dzięki temu poznajemy Przepiórkę nie tylko przy szachownicy, ale też w życiu codziennym, jako człowieka niezwykle sympatycznego, erudytę władającego wieloma językami, właściciela dużej kamienicy w Warszawie, która zapewniała mu dostatni żywot, a jednocześnie osobę skromną, z dużym poczuciem humoru, życzliwego przyjaciela i mentora wszystkich członków braci szachowej, którzy zwracali się do niego z prośbą o pomoc lub poradę.

Za duży walor książki uznałbym również zaprezentowanie całej odszukanej spuścizny problemistycznej Przepiórki (ciekawe, czy komukolwiek uda się uzupełnić ten zestaw, choćby o jedną pozycję!?). Część IV wydawnictwa zawiera bowiem zbiór 160 pozycji; studiów i wielochodówek, które z powodzeniem wykorzystać można przy okazji wielomiesięcznych szkoleń z młodzieżą oraz w autotreningu. Dla większej przejrzystości, po otwarciu wzmiankowanego rozdziału, zadania widoczne są po lewej stronie (po 6), a odpowiedzi po prawej stronie.

Dawid Przepiórka w dziejach gry królewskiej zapisał się złotymi zgłoskami. Jego życie zostało przerwane w tragiczny sposób. Padł on ofiarą zbrodniczej polityki nazistów wobec osób pochodzenia żydowskiego. Wcześniej wziął udział w słynnym turnieju więziennym, rozegranym przez grono najsilniejszych warszawskich graczy w areszcie śledczym przy ul. Daniłowiczowskiej.
Moim zdaniem, każdy polski szachista, który chciałby mienić się światłym, świadomym człowiekiem, powinien regularnie zaopatrzać się w publikacje historyczne typu „Mistrz Przepiórka”, których zresztą ukazuje się bardzo niewiele, bo 1-2 na rok, i to w stosunkowo niskich nakładach.

Nie chodzi tutaj wyłącznie o docenienie ciężkiej pracy autorów i wydawców, dodajmy – pracy wysoce specjalistycznej, wymagającej olbrzymiej wiedzy i erudycji, a zarazem często deficytowej z finansowego punktu widzenia. Nie chodzi też wyłącznie o możliwość rozwoju poprzez studiowanie szachowej klasyki. Chodzi także o poznanie życiorysów i losów szachistów, naszych poprzedników na arenie Caissy, a także korzeni i bogatej historii pięknego sportu szachowego, jedynego wszak, który zapisać można na kartach papieru…

Polecam szanownym Czytelnikom (nie tylko zresztą szachistom) książkę „Mistrz Przepiórka” (wydawnictwo Penelopa, 2013, www.penelopa.pl).KALENDARZ PZSZACH
Rekomendacje Komisji Ofertowej


13 sierpnia br. Komisja Ofertowa w składzie: Małgorzata Wojciechowska - przewodnicząca, Michał Bartel - sekretarz oraz Aleksander Sokólski - członek Komisji obradowała nad ofertami, które wpłynęły na imprezy rozgrywane w I Półroczu 2014 roku. Obserwatorem z ramienia Wielkopolskiego Związku Szachowego była Jagoda Gołek.


    FM Michał Bartel

Łącznie na wszystkie imprezy (także na II półrocze) wpłynęły 43 dni oferty od 19 oferentów.
Końcowa decyzja odnośnie imprez zostanie podjęta w czasie zebrania Zarządu 8 września 2014 roku, na podstawie rekomendacji przedstawionych poniżej:

1) Puchar Polski do lat 8.
Komisja ofertowa rekomenduje na pierwszym miejscu ofertę UKS SP 8 Chrzanów (Poronin), a na drugim miejscu podobne do siebie oferty LUKKS Kielce (Suchedniów) oraz Świętokrzyskiego Związku Szachowego (Sielpia)


2) Mistrzostwa Polski Juniorów do lat 10.
Podobnie jak przy PP 8 oferta UKS SP 8 Chrzanów (Poronin) dostała najwyższą ocenę punktową. Oferta Pomorskiego Wojewódzkiego Związku Szachowego  (który po raz pierwszy wystartował w konkursie ofert) została także wysoko oceniona i zarekomendowana zostanie na drugim miejscu (proponowane miejsce rozegrania - Jastrzębia Góra). Oferta UKS El-Tur Bogatynia (Karpacz) oceniona została na trzecim miejscu.

3) Mistrzostwa Polski do lat 16 i 18.


 
Na tą imprezę wpłynęło 7 ofert i 3 z nich były na wysokim, zbliżonym poziomie. Na pierwszym miejscu zarekomendowana zostanie oferta KS AZS Politechniki Wrocław (Jastrzębia Góra), a na 2-3 miejscu UKS SP 8 Chrzanów (Poronin) i Stilonu Gorzów Wlkp. (Szklarska Poręba).
Oferta Wielkopolskiego Związku Szachowego nie spełniła kluczowego warunku brzegowego i komisja zadecydowała o nie rozpatrywaniu tej oferty.

4) Mistrzostwa Polski w Rozwiązywaniu Zadań Szachowych

 
Do biura PZSzach wpłynęła jedna oferta - UKS MDK-1 Bydgoszcz. Komisja ofertowa zadecydowała upoważnić Piotra Murdzię, najlepiej znającego środowisko solverowców, do akceptacji oferty.  
 
 Na pozostałe imprezy pierwszego półrocza: Indywidualne Mistrzostwa Polski Kobiet i Mężczyzn, Turniej Pierwszej Szansy, Mistrzostwa Polski w Szachach Błyskawicznych  nie wpłynęła żadna oferta.

5) Z uwagi na fakt, że w drugim półroczu odbędzie się większa liczba imprez i drugie obrady komisji mogłyby trwać dość długo, Komisja zadecydowała o rozpatrzeniu jeszcze jednej imprezy - DMPJ - II liga.
Na drugą ligę juniorów wpłynęły cztery oferty, dwie z nich były wyraźnie lepsze od pozostałych: Śląskiego Związku Szachowego (Szczyrk) oraz Stilonu Gorzów Wlkp. (Szklarska Poręba)

 Żaden z członków komisji nie był zaangażowany w organizację żadnej z imprez i nie istniał potencjalny konflikt interesów. Komisja wyraziła zadowolenie, że w obecnej edycji konkursu wpłynęły oferty od rekordowej ilości różnych podmiotów (19).
 
Drugie posiedzenie Komisji odbyło się
16 sierpnia w składzie:

Małgorzata Wojciechowska - Przewodnicząca
Michał Bartel - Sekretarz 
Andrzej Matusiak - Członek Komisji
obradawała nad ofertami na drugie półrocze 2014 roku. Pracom komisji przyglądał się obserwator z ramienia Dolnośląskiego Związku Szachowego Maciej Cajbel
Na drugim posiedzeniu oceniono oferty na pozostałe imprezy za 2014 roku.

1) Mistrzostwa Polski Juniorów w Szachach Szybkich i Błyskawicznych. Na konkurs wpłynęło 5 bardzo dobrych ofert, wszystkie gwarantują rozegranie mistrzostw na wysokim poziomie.  Komisja zarekomenduje 3 oferty, na pierwszym miejscu ofertę DZSzach (Wrocław, Hala Ludowa), Lubelski Klub Szachowy (Lublin, Hala Sportowa) oraz Śląskiego Związku Szachowego (Hala AWF)

2) Drużynowe Mistrzostwa Polski Juniorów Ekstraliga i I LigaKomisja Ofertowa zarekomenduje Zarządowi ofert Świętokrzyskiego Związku Szachowego (Masłów Pierwszy k. Kielc) oraz Opolskiego Związku Szachowego 

3) Drużynowe Mistrzostwa Polski: I Liga


Na I ligę wpłynęły dwie bardzo dobre oferty, obie zostaną zarekomendowane Zarządowi, minimalnie lepsza oferta była UKS SP 8 Chrzanów (Poronin) niż DZSzach (Duszniki Zdrój)

4) Drużynowe Mistrzostwa Polski II Liga


Spośród czterech ofert, które wpłynęły do biura PZSzach, dwie z nich dostały rekomendacje Komisji: UKS Pałac Młodzieży Katowice (Szczyrk) oraz KSz Polonia Wrocław (Wrocław)


5) Turniej Ostatniej Szansy


Na TOS wpłynęły 4 oferty, dwie z nich zostaną zarekomendowane: UKS SP8 Chrzanów (Poronin) oraz UKS El-Tur Bogatynia (Karpacz)

Aktualnie online 15 gości