00-697 Warszawa, Al. Jerozolimskie 49
   Telefon/Fax: +48 22 841-41-92, +48 22 841-94-60
   e-mail: biuro@pzszach.org.pl
AKTUALNOŚCI | KONTAKT | KALENDARZ | KOMISJE | PZSZACH | WZSZACHY | FINANSE | LICENCJE | REGULAMINY | AKADEMIA | KNJBIS | CENTRALNY REJESTR

Serdecznie zapraszamy do korzystania z nowej strony

PZSzach pod adresem pzszach.pl


Numer 5/2013 - Newsletter Polskiego Związku Szachowego - 5.07.2013

SŁOWO WSTĘPNE
Prezes Sielicki podsumowuje
Minęły 4 lata …

Bardzo szybko, można wręcz powiedzieć tradycyjnie: „jak z bicza trzasnął”. Z tego co słyszę, wiele z nowych działań, idei i pomysłów zostało bardzo dobrze przyjęte przez środowisko szachowe i mam nadzieję, że będą rozwijane i kontynuowane przez nowy zarząd PZSzach.

Na zakończenie tych 4 lat, chciałbym podziękować wszystkim za współpracę, za słowa wsparcia, a czasem słusznej krytyki. Dzięki Wam czuliśmy, że pracujemy dla osób, którzy te działania widzą i są one dla nich ważne. Mam nadzieję, że dobro polskich szachów będzie trwale przeważało nad osobistymi ambicjami i małymi interesami.

Wiele osób z nowego zarządu, a przede wszystkim nowy prezes Tomek Delega, to moi najbliżsi współpracownicy z poprzedniej kadencji. Wierzę, że wspierani przez profesjonalne i oddane szachom biuro związku, odniosą sukces w tej kadencji, a może i w kolejnych. Mam zamiar ten zarząd wspierać poprzez uczestnictwo jeszcze przez ponad rok we władzach ECU i FIDE, a przez całą kadencję w zarządzie Polskiego Komitetu Olimpijskiego. Mam też nadzieję, że planowana Rada Przyjaciół PZSzach, zbierze dostojne grono osób którym los szachów nie będzie obojętnym.

Do rychłego zobaczenia przy szachownicy, bo liczę że będę mieć teraz więcej czasu ma naszą ukochaną grę….

Z szachowym pozdrowieniem,

Tomek Sielicki
były prezes PZSzachREDAKCJA
W numerze

W NEWSLETTERZE 4/2013:
 
SKŁAD I REDAKCJA: 

Dorota Rzepecka
Specjalista ds. Promocji PZSzach
d.rzepecka@pzszach.org.pl
1.   O TYM SIĘ MÓWI
1.1 Nowy zarząd PZSzach
1.2 Zmiany w programie ChessArbiter
1.3 Złoto Mateusza Bartla
1.4 Piękny wynik naszych juniorek w Mitropa Cup
1.5 Aleksander Sznapik wspomina - rekordowa symultana

2. MISTRZOSTWA, MISTRZOSTWA...
2.1 Tomasz majewski i szachy
2.2 Mistrzostwa Polski w szachach błyskawicznych

3. Z KRAJU I ZE ŚWIATA

3.1 LV finał Złotej Wieży
3.2 Lublin 2013
3.3 Rekord szachowy w Zamościu
3.4 Piknik Olimpijski pełen wrażeń

4.   CZASOPISMO SZACHOWE MAT
4.1 W numerze 3/2013

5. SZACHOWA EDUKACJA
5.1 Konferencja Szachy w szkole 2013

6. KALENDARZ PZSZACH
6.1 Konkurs Ofert 2013
6.2 Komunikat Ii sesji Sygnity Ekstraligi

STAŁA WSPÓŁPRACA:

Tomasz Delega, Prezes PZSzach

Piotr Murdzia, Sekretarz Generalny PZSzach

Zenon Chojnicki, Przewodniczący Komisji Klasyfikacji
i Rankingu PZSzach

FM Michał Bartel, Specjalista ds. Organizacyjnych PZSzach

Tomasz Lissowski,Przewodniczący Komisji Historycznej PZSzachO TYM SIĘ MÓWI
Nowy Zarząd PZSzach

Delegaci WZD 2013
fot. Marek Skrzypczak

W niedzielę 16 czerwca Walne Zgromadzenie Sprawozdawczo-Wyborcze Delegatów Polskiego Związku Szachowego wybrało nowego prezesa oraz władze na lata 2013-2017.

Walne zgromadzenie podziękowało ustępującemu prezesowi Tomaszowi Sielickiemu i jego zarządowi za cztery lata pracy, podczas której udało się pozyskać dla szachów wielu sponsorów, przeprowadzić Indywidualne Mistrzostwa Polski oraz Indywidualne Mistrzostwa Polski Kobiet z rekordowym funduszem nagród, rozpocząć pilotażowy projekt wprowadzenia szachów do nauczania szkolnego w czterech województwach, zreformować system przyznawania organizacji krajowych rozgrywek oraz zorganizować wiele ciekawych imprez szachowych, w tym cyklu rozgrywek „Szachiści grają dla…”, zakończonych co roku wielkim finałem w siedzibie Senatu RP, z udziałem parlamentarzystów i dzieci z całej Polski. Do wielkich sukcesów należy wywalczenie przez Polskę organizacji dwóch największych imprez na kontynencie - zarówno drużynowych, jak i indywidualnych mistrzostw Europy w 2013 roku.
Miłym akcentem był list przesłąny przez arcymistrzynię Hannę Ereńską-Barlo, która przekazała prezesowi Tomaszowi Sielickiemu wyrazy uznania i podziękowania za cztery lata owocnej pracy na rzecz przywrócenia szachom należnego prestiżu oraz nowatorskie podejście do roli prezesa PZSzach.Delegaci Walnego Zgromadzenia Sprawozdawczo-Wyborczego Delegatów Polskiego Związku Szachowego
fot. Marek Skrzypczak

Nowym prezesem został Tomasz Delega, który w poprzednim zarządzie sprawował funkcję wiceprezesa i sekretarza generalnego. Komisja wydała 64 karty do głosowania. Za kandydaturą Tomasza Delegi głosowało 51 delegatów, przeciw – 9, a 4 delegatów wstrzymało się od głosu.


Nowy prezes PZSzach Tomasz Delega przyjmuje gratulacje od ustępującego prezesa Tomasza Sielickiego
Fot. Marek Skrzypczak


Do nowego Zarządu PZSzach wybrani zostali:

1. Jan Kusina - 59 głosów
2. Aleksander Sokólski - 51 głosów
3. Andrzej Matusiak - 49 głosów
4. Krzysztof Góra - 48 głosów
5. Bogdan Jeżak - 48 głosów
6. Małgorzata Wojciechowska - 48 głosów
7. Andrzej Modzelan - 47 głosów
8. Włodzimierz Schmidt - 44 głosy
9. Adam Dzwonkowski - 41 głosów
10. Anna Mrozińska - 38 głosów

Zarząd PZSzach na lata 2013-2017
Od lewej: Jan Kusina, Włodzimierz Schmidt, Krzysztof Góra, Małgorzata Wojciechowska, Andrzej Modzelan, Anna Mrozińska, Bogdan Jeżak, Tomasz Delega, Adam Dzwonkowski, Andrzej Matusiak, Aleksander Sokólski
Fot. Marek Skrzypczak

W skład Komisji Rewizyjnej weszli:

1. Bogdan Obrochta – 43 głosy
2. Waldemar Taboła – 37 głosów
3. Marian Kanarek – 35 głosów
4. Rafał Siwik – 30 głosów
5. Piotr Zieliński - 24 głosy

Komisja Rewizyjna PZSzach
Od lewej: Bogdan Obrochta, Rafał Siwik, Waldemar Taboła, Piotr Zieliński, Marian Kanarek
Fot. Marek Skrzypczak
 

Tomasz Delega (ur. 1972) od wielu lat jest związany z szachami, zarówno jako działacz, jak i sędzia, szkoleniowiec oraz zawodnik. Jest absolwentem Wydziału Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego. Ukończył także podyplomowe studia trenerskie na AWF, otrzymując dyplom trenera klasy II oraz podyplomowe studia informatyczne na Uniwersytecie Warszawskim. Jest uznanym sędzią klasy międzynarodowej, który prowadził najważniejsze imprezy odbywające się w Polsce: od lat pełni funkcję sędziego głównego oraz współorganizatora Mistrzostw Europy w Szachach Szybkich i Błyskawicznych, był kilkakrotnie sędzią Indywidualnych Mistrzostw Polski oraz indywidualnych Mistrzostw Polski Kobiet. W 2013 roku był sędzią głównym Indywidualnych Mistrzostw Europy w Legnicy. Pełnił też funkcję Przewodniczącego Kolegium Sędziów PZSzach w latach 1998-2004. Ma również tytuł Międzynarodowego Organizatora, przyznany przez FIDE.

Od wielu lat jest działaczem szachowym. W zarządzie PZSzach jest już po raz piąty. Poprzednio był członkiem zarządów: Jacka Żemantowskiego (1996-2000), Przemysława Gdańskiego (2003-2004), Jana Kusiny (2008-2009) i Tomasza Sielickiego (2009-2013).

Mimo licznych obowiązków, pozostaje czynnym zawodnikiem, grającym w pierwszoligowym klubie LKS Wrzos Międzyborów.
Poza szachami zajmuje się prowadzeniem firmy z branży komputerowej, jest pasjonatem jazdy konnej i tenisa ziemnego.


Zmiany w programie ChessArbiterDrodzy użytkownicy programu ChessArbiter,

Jak już Państwa wcześniej informowaliśmy na stronie PZSzach,  31 grudnia 2012 roku PZSzach przejął autorskie prawa majątkowe do programu ChessArbiter oraz bazy turniejów znajdującej się na stronie www.chessarbiter.com.

Nowo powołany zespół pod roboczą nazwą ChessArbiter Team (CAT) pracuje nad rozwojem i udoskonaleniem programu i Centralnego Rejestru już od kilku miesięcy i mamy nadzieję, że efekty tej pracy powoli zaczynają być już widoczne. Pracę Adama Curyły, twórcy programu, wspomagają Mateusz Łuksik i Jacek Małolepszy, a od niedawna również Aleksander Sokólski – członek Zarządu PZSzach.

Do biura PZSzach trafia bardzo wiele wniosków i sugestii dotyczących tego, co należałoby poprawić i usprawnić w programie. Każdy głos traktujemy z należytą powagą, jednak nie jest możliwe, abyśmy wszystkie problemy rozwiązywali natychmiast. Część spraw posiada wyższy priorytet, a pozostałe muszą trochę poczekać. Do najpilniejszych obecnie zadań CAT należy implementacja rankingów w szachach szybkich i błyskawicznych do programu ChessArbiter. Liczymy, że do końca sierpnia br. proces ten uda się nam zrealizować.

Warto powiedzieć o tym, co udało się zrobić do chwili obecnej. Otóż od pewnego czasu procedura zakupu programu stała się wygodniejsza i szybsza dla klientów, bowiem obsługą tego zadania zajmują się już wyłącznie pracownicy biura PZSzach. Klient zamawia program, biuro otrzymuje niezwłocznie automatycznie wygenerowaną informację o chęci zakupu programu i kontaktuje się z zainteresowanym ustalając szczegóły transakcji, po czym dział księgowy sprawdza, czy na konto trafiły pieniądze i jeśli to ma miejsce, wysyłamy klucz produktu.

Zdarza się, że klient prosi o wydanie klucza niemal z dnia na dzień, bo np. następnego dnia będzie sędziował turniej. Staramy się oczywiście reagować błyskawicznie, jednak nie może być to regułą i potencjalni klienci muszą mieć tego świadomość. Może zdarzyć się, że biuro z przyczyn obiektywnych nie będzie w stanie załatwić tej sprawy w trybie przyspieszonym i wtedy siłą rzeczy czas zakupu programu może potrwać około tygodnia.
Mamy nadzieję, że z każdym miesiącem program będzie coraz lepszy, a jego użytkownicy będą w pełni zadowoleni z jego funkcjonalności.

Złoto Mateusza Bartla
Informujemy, że ostatecznie zakończyła się tocząca się przez kilka lat sprawa zdobywcy złotego medalu olimpijskiego z Chanty-Mansyjska Francuza Sebastiana Fellera, który został oskarżony o posługiwanie się podczas rozgrywek komputerem.

W ubiegłym roku federacja francuska uznała Fellera za winnego, co potwierdziły ustalenia Komisji Etyki FIDE, która ukarała trzech graczy-oszustów: Arnaud Hauchard dostał zakaz gry na trzy lata, Sébastien Feller na dwa lata i dziewieć miesięcy, a Cyril Marzolo na półtora roku. Oszustwo przyniosło francuskiemu graczowi złoty medal olimpijski. Ostatecznie FIDE odebrała mu wyróżnienie i nagrodę, przekazując je w ostatnich dniach rewelacyjnie grającemu w Chanty-Mansyjsku Mateuszowi Bartlowi, który wówczas zdobył srebrny medal, stając na olimpijskim podium o stopień niżej od Fellera.

Informacja na stronie FIDE o weryfikacji medali z Olimpiady 2010


FIDE confirms sanctions in French cheating case


Piękny wynik naszych juniorek w Mitropa Cup
(10.06.2013)
W ostatnch dniach kibice szachowi fascynowali się wspaniałą grą polskiej reprezentacji kobiecej na turnieju Mitropa Cup. Mało kto przed turniejem przewidywał, że młodziutkie zawodniczki nawiążą walkę z bardziej utytułowanymi i doświadczonymi konkurentkami, a tym bardziej chyba nikt nie przewidział że Polki będą walczyć jak równy z równym i to o miejsce na podium (przez kilka rund Polki plasowały się na 3 miejscu!). Marioli Woźniak i Oliwii Kiołbasie gratulujemy wspaniałej postawy. Ambicja, waleczność to cechy, które mogliśmy zaobserwować w każdej rozgrywanej partii. To musi zaprocentować!
Gratulacje kierujemy również pod adresem trenera Leszka Ostrowskiego, który towarzyszył polskiej reprezentacji od początku do końca.
Chapeasu bas!

Oto słowa, jakie otrzymaliśmy od głównego organizatora turnieju Horsta Metzinga:
"your girls have impressed not only by their strength, but by their fighting spirit as well. They seem to have a promising future. Good luck for them and for the Polish Chess Federation with them!!!"

Wyniki końcowe:
>>> oficjalna strona turnieju
 


Aleksander Sznapik wspomina - rekordowa symultana

Po zamieszczeniu na stronie PZSzach informacji o rekordowej symultanie w Zamościu otrzymaliśmy list od jednego z najbardziej zasłużonych szachistów w historii polskich szachów, który publikujemy:


Szanowni Państwo,

Od czasu do czasu przeglądam stronę PZSZACH i w informacjach sportowych zobaczyłem relację mi.in. z symulaty w Zamościu w dniu 14.06.2013 z informacją że jest to rekord Polski pod względem uczestnictwa - niestety nie jest to informacja zgodna z prawdą.

Dnia 22 lipca 1976 roku, jako aktualny Mistrz Polski rozegrałem symultanę na Rynku Starego Miasta w Warszawie na 102 szachownicach, a ponieważ z wieloma partnerami rozegrałem po 2 lub 3 partie, to w sumie tych partii było ponad 150. W symultanie której organizatorem był "Expres Wieczorny" - bardzo popularna popołudniówka w tym czasie, brali udział b. silni amatorzy, b.wielu z I i II kategorią a nawet kilku kandydatów na mistrza.

Symultana zaczęła się (jeśli dobrze pamiętam po tylu latach) ok. 10,00-11,00 a zakończyła się ok. 23,00.

Pewną ciekawostką jest też tutaj fakt, że ponieważ w tamtych latach Rynek Starego Miasta nie był zbyt dobrze oświetlony, to symultanę kończyłem przy ....... świecach na lichtarzach ,które przynieśli kelnerzy z pobliskich restauracji...

Tych parę słów wspomnień napisałem do Państwa, gdyż uważam że warto dbać o rzetelność podawanych informacji.

Pozdrawiam.
Aleksander Sznapik


REKLAMA
Wojtaszek Comarch Team


MISTRZOSTWA, MISTRZOSTWA...
Mistrzostwa Polski w szachach błyskawicznychW Bydgoszczy zostały rozegrane Indywidualne i Drużynowe Mistrzostwa Polski w Szachach Błyskawicznych w kategorii Open i Kobiet. Najlepsi okazali sie Kacper Piorun i Monika Soćko, a w klasyfikacji drużynowej - GK Baszta MOS Żnin (Bartłomiej Heberla, paweł Jaracz, Rafał Antoniewski i Andrei Maksimenko) i MCKiS Jaworzno (Joanna Worek, Jolanta Guzik, Katarzyna Jurkiewicz). Gratulacje!


Zapraszamy do obejrzenia fotogalerii!

Drużynowe Mistrzostwa Polski Kobiet w Szachach Błyskawicznych

Drużynowe Mistrzostwa Polski w Szachach BłyskawicznychIndywidualne Mistrzostwa Polski Kobiet w Szachach BłyskawicznychIndywidualne Mistrzostwa Polski w Szachach Błyskawicznych


Pełne wyniki - startowało 99 zawodników


Filmy z rozgrywek

uwaga! Do oglądania filmów z Mistrzostw Polski zalecana jest przeglądarka Google Chrome (najszybsza i najlepiej odtwarza filmy).
Wszystkie filmy zostały udostępnione w jakości HD (1080p). Zapis partii jest dostępny na każdej stronie z filmem po wciśnięciu przycisku "Pokaż więcej".

Drużynowe Mistrzostwa Polski 2013 w blitza

DMP R01 (GM) Jaracz Paweł (2556) - (FM) Siwiec Bartłomiej (2199) 1-0

DMP R02 (FM) Licznerski Łukasz (2361) - (GM) Soćko Bartosz (2646) 0-1

DMP R03 (GM) Soćko Bartosz (2646) - (GM) Heberla Bartłomiej (2543) 1-0


DMP R04 (GM) Heberla Bartłomiej (2543) - Kosiorek Marek (2353) 1-0

DMP R05 Jaroch Karol (2244) - (GM) Heberla Bartłomiej (2543) 1/2-1/2

DMP R06 (GM) Gdański Jacek (2483) - (FM) Siwiec Bartłomiej (2199) 1-0

DMP R07 (FM) Licznerski Łukasz (2361) - (GM) Heberla Bartłomiej (2543) 1/2-1/2

DMP R08 (GM) Miśta Aleksander (2508) - (GM) Soćko Bartosz (2646) 1/2-1/2

DMP R09 (GM) Soćko Bartosz (2646) - (GM) Grabarczyk Mirosław (2460) 1-0

DMP R10 (GM) Gdański Jacek (2483) - (FM) Janaszak Dawid (2407) 0-1

DMP R11 Jaroch Paweł (2235) - (GM) Gdański Jacek (2483) 0-1


Indywidualne Mistrzostwa Polski 2013 w blitza

IMP R01 Olszewski Marek (2012) - (GM) Bartel Mateusz (2614) 1/2-1/2

IMP R02 Lisowski Krzysztof (2165) - (GM) Soćko Bartosz (2646) 0-1


IMP R03 (GM) Soćko Bartosz (2646) - (FM) Pacuszka Tomasz (2303) 1-0

IMP R04 (GM) Grabarczyk Mirosław (2460) - (GM) Soćko Bartosz (2646) 0-1

IMP R06 (GM) Bartel Mateusz (2614) - (GM) Antoniewski Rafał (2558) 0-1

IMP R07 (GM) Soćko Bartosz (2646) - (GM) Antoniewski Rafał (2558) 1/2-1/2

IMP R08 (GM) Piorun Kacper (2495) - (GM) Soćko Bartosz (2646) 1-0

IMP R09 (GM) Soćko Bartosz (2646) - (GM) Bulski Krzysztof (2469) 1-0

IMP R10 (IM) Drozdowski Kacper (2470) - (GM) Soćko Bartosz (2646) 1-0

IMP R11 (GM) Piorun Kacper (2495) - (IM) Drozdowski Kacper (2470) 1-0

IMP R12 (GM) Heberla Bartłomiej (2543) - (FM) Pacuszka Tomasz (2303) 1-0

IMP R13 (GM) Bartel Mateusz (2614) - (GM) Grabarczyk Mirosław (2460) 0-1

IMP R14 (GM) Grabarczyk Mirosław (2460) - (GM) Jakubowski Krzysztof (2455) 1/2-1/2

IMP R15 (GM) Heberla Bartłomiej (2543) - (GM) Piorun Kacper (2495) 1-0


Indywidualne Mistrzostwa Polski 2013 w blitza (baraże)

IMP Baraż R01 (GM) Bulski Krzysztof (2469) - (GM) Heberla Bartłomiej (2543) 1/2-1/2

IMP Baraż R02 (GM) Piorun Kacper (2495) - (GM) Bulski Krzysztof (2469) 1-0

IMP Baraż R03 (GM) Jakubowski Krzysztof (2455) - (GM) Heberla Bartłomiej (2543) 1-0

IMP Baraż R04 (GM) Bulski Krzysztof (2469) - (GM) Grabarczyk Mirosław (2460) 1-0

IMP Baraż R05 (GM) Heberla Bartłomiej (2543) - (GM) Piorun Kacper (2495) 0-1


Monika Soćko i Kacper Piorun najlepsi w Focus Mall

Relacja z Drużynowych i Indywidualnych Mistrzostw Polski w Szachach Błyskawicznych
Galeria Handlowa FOCUS MALL Bydgoszcz, dn. 08-09.-6.2013 r.

Można zadać pytanie: co powstanie, kiedy połączymy wielką galerię handlową, czołowych szachistów kraju, entuzjastów chcących robić mistrzostwa, mecenasów wspierających tę ideę, profesjonalistę za stołem sędziowskim oraz rzesze kibiców przyglądających się temu niecodziennemu zjawisku? Odpowiem: kolejne Mistrzostwa Polski w Szachach Błyskawicznych.

W rolę galerii wcielił się bydgoski obiekt FOCUS MALL, przez czołowych szachistów kraju należy rozumieć 11 graczy posiadających tytuły arcymistrzowskie, 3 mistrzów międzynarodowych (w tym obecny Mistrz Europy do lat 16), 7 mistrzów FIDE, wielu kandydatów na mistrzów oraz innych mniej lub bardziej wtajemniczonych w szachowe rzemiosło graczy. Entuzjastami po raz kolejni byli dyrektorzy mistrzostw – Jarosław Wiśniewski oraz Paweł Jaroch, wspierani przez pozostałą część zarządu Kujawsko-Pomorskiego Związku Szachowego (wybranego w styczniu 2012 roku). Profesjonalnym sędzią był IA Aleksander Sokólski z Wrocławia, a rzesze kibiców stanowili klienci galerii. Mecenatem finansowym wykazały się Galeria Handlowa FOCUS MALL Bydgoszcz, M Broker Ubezpieczeniowy Sp. z o.o. z siedzibą w Bydgoszczy, PZU Życie S.A., Polski Związek Szachowy oraz sami szachiści.

Organizatorzy pomni ubiegłorocznych niedociągnięć postanowili rozegrać Mistrzostwa Polski w Szachach Błyskawicznych anno domini 2013 na dystansie 2 dni. Pierwszego dnia tj. 08.06.2013 roku przeprowadzono Drużynowe Mistrzostwa Polski w Szachach Błyskawicznych Mężczyzn i Kobiet, natomiast rywalizacja indywidualna odbyła się dnia następnego.

Na starcie turniejów drużynowych stanęło 21 czteroosobowych zespołów męskich i niestety tylko 5 kobiecych, które rozgrywały swoje partie na dystansie odpowiednio 11 i 10 rund z czasem 3+2 dla zawodnika. W pierwszej z grup faworytami były ekipy GK Baszta MOS Żnin, KSz „Hetman” Katowice oraz z IMPACT TEAM Ostróda tj. trzy najwyżej rozstawione zespoły, posiadające w swoich składach niemal samych arcymistrzów. Silnie obsadzone również były zespoły z Grudziądza, Gostynina, Szczecina. Co ciekawe w zmaganiach drużynowych nie wzięła udziału żadna ekipa z Warszawy (np. Warsaw Sharks) czy chociażby Kożuchowa, tj. ubiegłoroczni medaliści. Najsilniejsze teamy zdominowały mistrzostwa, chociaż w każdym z nich zdarzały się słabsze szachownice. W ekipie GK Baszta MOS Żnin I najmniej punktów zdobył GM Bartłomiej Heberla (7,5 pkt na 11 w tym 5 remisów i 1 porażka), przy czym pozostali żninianie: GM Paweł Jaracz, GM Rafał Antoniewski oraz GM Andrei Maksimenko wywalczyli odpowiednio 10; 10,5 oraz 9,5 pkt i z wynikiem 21 punktów meczowych oraz 37,5 pkt. z gry zdobyli złote medale. Apetyt na tytuł Drużynowych Mistrzów Polski w Szachach Błyskawicznych miał zespół KSz „Hetman” Katowice z małżeństwem arcymistrzów Moniką i Bartoszem Soćko na czele. Niestety dla katowiczan słabsze chwile w środku zawodów przeżywał GM Jacek Gdański (6 pkt. w tym 4 porażki i 2 remisy). Grający na 3 desce GM Krzysztof Bulski zanotował tylko 1 porażkę, podobnie jak państwo Soćko, jednak dwa remisy meczowe zepchnęły ekipę KSz Hetman Katowice na 2 miejsce w klasyfikacji końcowej z dorobkiem 20 pkt. meczowych. Niespodzianką równą pokonaniu przez naszych narodowych piłkarzy zespołu San Marino w eliminacjach do Mistrzostw Świata było zajęcie trzeciego miejsca podium przez drużynę BKS Chemik Bydgoszcz. Mam nadzieję że koledzy z Bydgoszczy nie obrażą się za ten niewinny żart, jednak dodam, że ekipa ta grała bardzo przyzwoicie i do zdobycia tytułu drugich wicemistrzów wystarczyło im uzyskanie 15 pkt meczowych (FM Łukasz Licznerski 8,5 pkt, Przemysław Bokiej 7,5 pkt. Marcin Woźniak 5 kpt., Marek Olszewski 7,5 pkt.). W pierszej 10-tce zmagań drużynowych znalazły się jeszcze 3 inne ekipy z Kujaw i Pomorza tj. UKS Rotmistrz Grudziądz (8 miejsce), GK Baszta MOS Żnin II (9 miejsce) oraz sensacyjnie NOK Nakło nad Notecią (10 miejsce), który posiadając w swoim składzie 2 graczy z pierwszą kategorią szachową i 2 z drugą, uplasował się wyżej od innych wiodących bydgoskich klubów.

W rywalizacji kobiet, granej systemem dwukołowym poza zasięgiem była trzyosobowa drużyna MCKiS Jaworzno (WIM Worek Joanna – 6 pkt.; WFM Guzik Joanna – 7 pkt. oraz Jurkiewicz Katarzyna 6,5 pkt.), która z dorobkiem 14 punktów meczowych zdobyła tytuł Drużynowych Mistrzyń Kobiet w Szachach Błyskawicznych na rok 2013. Drugie miejsce zajęła drużyna KSz Polonia Wrocław (WGM Zawadzka Jolanta – 6 pkt.; WIM Iwanow Anna – 3,5 pkt. oraz Cygara Paulina 5 pkt.) i 10 punktów meczowych. Brąz z dorobkiem 8 pkt. meczowych wywalczyły panie z KSz Polonia Warszawa (IM Dworakowska Joanna – 4 pkt.; WGM Brustman Agnieszka 3,5 pkt. i Pastuszko Kinga 4 pkt.). Bliskie podium były zawodniczki SSz Pocztowiec Bydgoszcz, jednak jedna porażka za dużo zdecydowała o wypadnięciu poza podium.

Muszę tutaj podkreślić wzorową pracę sędziego IA Aleksandra Sokólskiego, który wskutek źle wpisanego wyniku na jednym z protokołów zmuszony był raz nieco później puścić rundę. Pozostałe mecze były rozgrywane niemal z zegarmistrzowską precyzją, a ostateczne opóźnienie w stosunku do harmonogramu mistrzostw wyniosło 15 minut, przy niemal 100 graczach. Jako świeży sędzia II klasy okręgowej, miałem się od kogo uczyć.

Niedziela 09-go czerwca br. stała pod znakiem zmagań indywidualnych o championat krajowy w szachach błyskawicznych. Z grona zgłoszonych 118 mężczyzn ostatecznie wystartowało 99 szachistów oraz 18 z 20 pań zapisanych drogą internetową. Mistrzostwa mężczyzn zdominowali niemal wyłącznie gracze z literkami „GM” przed nazwiskiem. Przez pierwsze 5 rund prowadził bez straty punktu ubiegłoroczny mistrz kraju w blitza Bartosz Soćko. Później przytrafiły mu się dwa remisy i przegrane partie m.in. z późniejszym zwycięzcą bydgoskich zawodów GM Kacprem Piorunem oraz z aktualnym Mistrzem Europy do lat 16 IM Kacprem Drozdowskim. W efekcie ubiegłoroczny mistrz zakończył MP na 8 miejscu z dorobkiem 10 pkt. Podkreślając bardzo dobrą grę zawodnika z Rotmistrza Grudziądz należy wspomnieć, że w pokonanym polu pozostawił on również GM Mateusza Bartela (14 miejsce, stanowiące w mojej ocenie ogromną niespodziankę in minus) oraz zanotował remisy z GM Mirosławem Grabarczykiem oraz GM Pawłem Jaraczem. Bardzo pozytywnie z kolei zaskoczył mnie wynik IM Krzysztofa Żołnierowicza (obecnego Mistrza Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Szachach Szybkich), który w przeszłości osiągał znaczne sukcesy na arenie krajowej (w 1990 roku w Gdyni został mistrzem kraju w szachach błyskawicznych). 51-letni zawodnik Gambitu Świecie uzyskał 9,5 pkt, tj. o 1,5 mniej od zwycięzcy zawodów. Miła dla oka była również gra młodego Igora Janika z KSz „Zakrzewo-Start” Elbląg, który pomimo zajęcia 57 miejsca w pokonanym polu pozostawił wielu bardziej utytułowanych graczy. Brawo.

O zaciętym charakterze współrywalizacji o tytuł Mistrza Polski w Szachach Błyskawicznych świadczy może fakt, że 5 zawodników po rozegraniu 15 partii zdobyło 11 pkt. wobec czego sędzia zawodów IA Aleksander Sokolski zarządził dogrywkę, która w zasadzie niewiele dała, gdyż klasyfikacja końcowa przedstawiała się tak samo po barażach jak i przed nimi. Wobec tego Mistrzem Polski w Szachach Błyskawicznych na rok 2013 został GM Kacper Piorun (Mistrz Świata w rozwiązywaniu zadań) przed GM Krzysztofem Bulskim oraz GM Mirosławem Grabarczykiem. Mniej szczęścia mięli GM Krzysztof Jakubowski oraz GM Bartłomiej Heberla.

W rywalizacji pań zwyciężyła ubiegłoroczna mistrzyni GM Monika Soćko (9,5 pkt. na 11), która w pokonanym polu pozostawiła WIM Joannę Worek (8,5 pkt. i wygrana z GM Moniką Soćko) oraz WIM Klaudia Kulon (8,5 pkt.). Gratulacje.

Ocena turnieju z mojego punktu widzenia może być nieadekwatna do odczuć wielu uczestników tych zmagań i stronnicza, chociażby z tej racji, że współorganizowałem te zawody, pomagałem w sędziowaniu i im dyrektorowałem. Otoczenia galerii handlowej, blask światła, hałas muzyki dobiegającej z różnych zakamarków pasaży handlowych i ruch ludzi pomiędzy szachistami, mógł upoważniać część osób do stwierdzenia, że nie jest to najlepsze miejsce do organizowania zawodów szachowych w randze Mistrzostw Polski. Inni mogą powiedzieć, że wręcz przeciwnie, stopień ich koncentracji był tak wysoki, że żadne bodźce zewnętrzne do nich nie docierały, a otoczenie sklepów i butików wraz z licznymi klientami z nich korzystających nie sprawiały żadnego kłopotu i tylko dodawały kolorytu zawodom. Jednym i drugim mogę przyznać rację, jednak każdy wiedział gdzie i w jakich warunkach odbędą się te mistrzostwa (część osób już doświadczyła takiej atmosfery w październikowych zawodach w FOCUSIE) przez co decyzja o wystartowaniu w turniejach była integralnym wyborem każdego szachisty.

Dla mnie liczyła się jednak promocja szachów. Jeżeli tej promocji mogła pomóc obecność wielu znakomitych i czołowych polskich szachistów to jest mi tym bardziej miło, że mogłem dołożyć kilka cegiełek do tego dzieła. Możliwość poznania nowych ludzi, w tym wielu uznanych arcymistrzów, podglądanie ich gry, sprawiało, że czułem się jak przedszkolak na pierwszych zajęciach o szachach. Mogłem porozmawiać z czołowymi szachistami Polski, powymieniać się doświadczeniami, usłyszeć podpowiedzi dotyczące szlifowania warsztatu szachowego swojego jak i podopiecznych, porobić mnóstwo zdjęć z szachowymi idolami jak również pogadać niemal z każdym innym szachistą z odleglejszych zakątków polski – co było bezcenne i miało każdą wartość niepoliczoną. Niedowiarkom podam, że na październikowych zawodach mieliśmy około 40 dzieci i młodzieży na zawodach juniorskich wkomponowanych w mistrzostwa. W tym roku było ich 108, co pozwala wysnuć tezę, że wychodzenie z szachami na zewnątrz do publiczności, pomimo pewnych mankamentów ma sens i multiwitaminę promocyjną.

IA, IO - Aleksander Sokólski

Oczywiście przeprowadzenie tak dużej imprezy szachowej bez wsparcia innych osób nie byłoby możliwe. Dlatego chciałbym bardzo gorąco podziękować koledze Pawłowi Jaroch – współtowarzyszowi w niedoli organizatora – za wsparcie i zaangażowanie. Prezesowi oraz Skarbnik Kujawsko-Pomorskiego Związku Szachowego odpowiednio Benedyktowi Mrozińskiemu oraz Wiolecie Pacuszka za pomoc w przeprowadzeniu zawodów oraz ich przygotowanie. Gorące podziękowania również składam Marszałkowi Województwa Kujawsko-Pomorskiego, za objęcie patronatem Mistrzostw oraz zarządowi Polskiego Związku Szachowego za zaufanie i powierzenie nam po raz drugi z rzędu, organizacji tych mistrzostw. Dziękuję mojej wyrozumiałej żonie Emilii, która pomagała podczas prowadzenia mistrzostw oraz ugościła sędziów zawodów, Rafałowi Włochowi i Karolowi Jaroch za pomoc przy rozstawianiu sprzętu oraz niżej wymienionym sponsorom i partnerom Mistrzostw Polski w Szachach Błyskawicznych:

- Galerii Handlowej FOCUS MALL Bydgoszcz za wsparcie logistyczne i finansowe,
- Firmie M BROKER Ubezpieczeniowy Sp. z o.o. w Bydgoszczy za mecenat nad szachami w regionie i wsparcie finansowe mistrzostw, bez którego nie udało by się przeprowadzić tak wspaniałych zawodów,
- PZU Życie S.A. oddział w Bydgoszczy za wsparcie finansowe oraz pomoc w rozwój szachów na terenie województwa kujawsko-pomorskiego,
- Gazecie Pomorskiej za patronat medialny,
- Magazynowi Szachista za wsparcie medialne i rzeczowe zawodów,
- Czasopismu MAT za patronat medialny,
- Firmie ROSSMANN za ufundowanie gadżetów i upominków dla najmłodszych szachistów biorących udział w weekendzie szachowym w FOCUS MALL,
- PHU Tenis ZGODA za dostarczenie sprzętu cateringowego na zawody,
- Technikum Drzewnemu w Bydgoszczy za udostępnienie szachów ogrodowych
- Zespołowi Szkół w Kowalewie Pomorskim za udostępnienie sprzętu scenicznego
- Firmie JURAPARK, która współuczestniczy promocji szachów na terenie województwa Kujawsko-Pomorskiego,
- Portowi Lotniczemu S.A. w Bydgoszczy za przekazanie gadżetów dla najmłodszych szachistów startujących w turniejach w FOCUSIE,
- Firmie ARMA DECOR za przekazanie nagród rzeczowych,
- Firmie „E-Kowalski” z Bydgoszczy za przekazanie gadżetów dla najmłodszych szachistów grających w zawodach juniorskich oraz liczna rabaty na asortyment firmy,
- Hurtowni PAAK z Bydgoszczy za znaczne upusty na nagrodach zakupionych do turniejów,
- Poczcie Polskiej za wsparcie puli nagród rzeczowych,
- Wojewódzkiemu Szkolnemu Związkowi Szkolnemu i Stowarzyszeniu Związkom Sportowych za patronat i wsparcie puli nagród,
- Bydgoskiemu Oddziałowi Telewizji Publicznej za realizację reportażu z mistrzostw,
- Nakielskiemu Ośrodkowi Kultury za pomoc sprzętową,
- Dzieciom, wychowawcom oraz opiekunom dzieci z Przedszkola „Wróżka” Białych Błot k. Bydgoszczy, które uświetniły pierwszy dzień weekendu szachowego swoimi występami i śpiewem,
- Dziewczynom oraz opiekunce z grupy tanecznej OMEGA Dance z Nakła nad Notecią za miłe dla oka występy taneczne w przerwach pomiędzy zawodami,
- Sędziemu Głównemu IA Aleksandrowi Sokólskiemu za sprawne i profesjonalne poprowadzenia zawodów, czego obserwowanie dla tak początkujących sędziów jak ja czy inny sędzia rundowy Andrzej Harasimowicz jest bezcenną lekcją sztuki sędziowania.
- Sędziom rundowym Maciejowi Cybulskiemu oraz Andrzejowi Harasimowiczowi za wzorowe wypełnianie obowiązków sędziów asystentów.
- Piotrowi Szybowiczowi i Krystianowi Janikowi za obsługę fotograficzna imprezy,
- wszystkim zawodnikom i zawodniczkom, którzy zdecydowali się na wystartowanie w bydgoskich zawodach, uświetniając je tym samym swoja obecnością.

 


Tomasz Majewski i szachy

Tomasz Majewski, wybitny polski lekkoatleta,dwukrotny mistrz olimpijski z Pekinu i Londynu, multimedalista mistrzostw Polski, dziewięciokrotny rekordzista Polski, będzie dopingował naszych szachistów na Drużynowych Mistrzostwach Europy w Szachach 2013, które odbędą się w hotelu Novotel Warszawa Centrum w dniach 7 − 18 listopada. To jeden z pierwszych polskich sportowców, który odpowiedział na zaproszenie Polskiego Związku Szachowego i z uwagą będzie obserwował Polaków rywalizujących ze światową elitą szachistów. PZSzach zachęca do podobnego wsparcia także innych wybitnych polskich olimpijczyków.

Zapraszamy do lektury!


Z KRAJU I ZE ŚWIATA
LV finał Złotej Wieży
W dniach 7-11 czerwca w Zamościu obył się 55 Finał Centralny Turnieju o Złotą Wieżę. W turnieju występują zespoły w Ludowym Związku Sportowym. 


 ---> Strona Turnieju

 ---> Transmisja On-line (Rundy o 9.00 oraz 16.00)

Lublin 2013

Silne turnieje szachowe w Lublinie na stałe zagościły na mapie Polski. W tym roku był to kołowy turniej arcymistrzowski z udziałem dwóch czołowych polskich zawodniczek Moniki Soćko i Jolanty Zawadzkiej oraz młodych zawodników, zaliczających się do naszych nadziei olimpijskich: Jana-Krzysztofa Dudy, Kacpra Drozdowskiego i Kamila Draguna.

Start okazał się bardzo nieudany dla naszych czołowych zawodniczek: Monika Soćko straciła 20 punktów ELO i zajęła ostatnie miejsce. Niewiele lepiej powiodło się Joli Zawadzkiej. Mamy nadzieję, że była to jedynie przejściowa słaba forma naszych czołowych szachistek. Przypominamy, że jesienią nasze reprezentantki będą grały w Drużynowych Mistrzostwach Europy Kobiet, z których wróciły ostatnio ze srebrnymi medalami i tytułami wicemistrzyń Europy.


Najlepszy Polak w turnieju - arcymistrz Kamil Dragun
 

 

 
Prezes PZSzach Tomasz Delega wziął udział w uroczystym zakończeniu turnieju
 
  Białorusin Stupak wygrał turniej szachowy im. Unii Lubelskiej


Rekord szachowy w Zamościu


W piątek 14.06.2013 r. wszystkie drogi prowadziły szachistów do Zamościa. To właśnie w tym mieście punktualnie o 10.00 podjęta została próba ustanowienia Rekordu Polski w grze symultanicznej w szachy na 100 szachownicach. Zaproszenie do ustanowienia Rekordu przyjął arcymistrz Marcin Dziuba – rodowity Zamościanin. W sumie gość rozegrał 102 partie, 100 wygrał, dwie przegrał. Osoby, które pokonały arcymistrza to Paweł Szponar i Jakub Bartoszek. Nad prawidłowym przebiegiem ustanawiania Rekordu czuwał Kontroler Dionizy Zejer. Rekordowa symultana trwała do godziny 15.00. Po rozegraniu ostatniej partii obserwator z Komisji Rekordów Niecodziennych ogłosił oficjalnie ustanowienie i wpisanie nowego Rekordu do Polskiej Księgi Rekordów i Osobliwości. Tego dnia Dionizy Zejer, Kontroler z Księgi Rekordów ogłosił także, że na wniosek Pana Andrzeja Czochry, organizatora i koordynatora szachowego wydarzenia, dzień 14 czerwca oficjalnie uznany został Dniem Szachisty i zostaje wpisany na stałe do Kalendarza Świąt Osobliwych. Tak więc, wśród wielu świąt swój dzień mogą także obchodzić wszyscy miłośnicy królewskiej gry.

Gratulujemy panu Andrzejowi kolejnej wspaniałej inicjatywy!

Piknik Olimpijski pełen wrażeń
Piknik Olimpijski - fot. Marek Skrzypczak 
Za nami jedna z największych plenerowych imprez sportowych - Piknik Olimpijski, organizowany przez Polski Komitet Olimpijski i polskie związki sportowe. Tegoroczna impreza odbyła się pod hasłem "Soczi 2014", a jej atrakcjami były sporty zimowe, m.in. sztuczne lodowisko. Jak co roku, byliśmy tam ze stoiskiem szachowym, którego atrakcją były szachy plenerowe, za których wypożyczenie dziękujemy Wydawnictwu Penelopa i panu Jurkowi Morasiowi.

Słoneczny dzień i liczne atrakcje przyciągnęły wielu mieszkańców Warszawy - jednak wkrótce się okazało, że tegoroczny Piknik Olimpijski przejdzie do historii z powodu tragicznego załamania pogody. Ulewa, która przyszła wraz z gradobiciem, zmusiła organizatorów do odwołania trwającej imprezy. Woda lała się strumieniami, połowa miasta została zalana do tego stopnia, że kajaki i łodzie pływały nie tylko po kanałku na Kępie Potockiej, nad którym odbywał się piknik, ale też po okolicznych ulicach...  Warszawa została sparaliżowana, odwołano wieczorne imprezy, m.in. kobiecy bieg uliczny, przez kilka godzin nie działało zalane metro, a cały ruch naziemny odbywał się w gigantycznych korkach, tak że ludzie wracający z Pikniku często nie mieli jak dotrzeć do domów, gdyż kilkunastominutowa trasa zajmowała często powyzej dwóch godzin. Na stoisku szachowym w największej ulewie i pod wodą lejącą się na szachistów i sprzęt szachowy przez letnie namioty, mające chronić miłośników królewskiej gry głównie przed słońcem, niektórzy zapaleni szachiści próbowali rozgrywać partie, jednak deszcz zmywał bierki z szachownic i w tej sytuacji trudno było kontynuować imprezę. Niestety, kolejny Piknik dopiero za rok... Mamy nadzieję, że pogoda dopisze i przez cały dzień będzie tak pięknie, jak przez pierwsze godziny pikniku! Poniżej prezentujemy galerię zdjęć pana Marka Skrzypczaka, który uwiecznił słoneczną część imprezy i młodych szachistów zachwyconych wielkimi szachami.

Informacja na stronie Polskiego Komitetu Olimpijskiego

Zapraszamy do obejrzenia fotogalerii Marka Skrzypczaka z wczorajszego Pikniku Olimpijskiego!


CZASOPISMO SZACHOWE MAT
Mat 3/2013
Ukazał się trzeci numer Czasopisma Szachowego MAT nr 3/2013. Zapraszamy do lektury!

Przypominamy, że najlepszym sposobem na otrzymanie "Mata" jest roczna prenumerata - w cenie 70 zł otrzymają państwo 8 numerów. Dane kontaktowe (w tym adres wysyłki) oraz wszelkie zapytania prosimy przesyłać na adres: prenumerata@pzszach.org.pl


W numerze 3/2013:

BICIE W PRZELOCIE
POŻEGNANIE

Lothar Schmid: arcymistrz, sędzia, wydawca - Piotr Kaim
WOJTASZEK COMARCH TEAM
WCT nie zwalnia tempa - Adam Dzwonkowski
ŚWIAT
Polacy kontra Vachier-Lagrave - GM Dariusz Świercz, GM Grzegorz Gajewski
Turniej pretendentów: od najlepszego do najgorszego- GM Mateusz Bartel
Polska norma w Capelle la Grande - FM Michał Bartel
POLSKA
Szachy szkolne w Warszawie - Robert Krasiewicz
Mistrzostwa Europy w Legnicy - GM Mateusz Bartel
Mistrzostwa Polski Mężczyzn i Kobiet - Piotr Kaim
120 lat Krakowskiego Klubu Szachistów - Adam Bukojemski
Królewski Gambit Radomia - FM Michał Bartel
YMCA masters okiem nestora - IM Andrzej Adamski
Szachy w Wielkopolsce i Białymstoku - Karina Zachara, FA Leszek Zega
WYWIAD
Uśmiech szczęścia i nagroda za piękność - WGM Karina Szczepkowska-Horowska
SZKOŁA MATA
Zadania
Dawid ogrywa Goliata - Łukasz Jarmuła
Do gołych króli - Piotr Kaim
Dawid ogrywa Goliata - Mariola Woźniak
Grajmy lepiej - GM Jacob Aagaard
Rozwiązania zadań
SZACHOWA EDUKACJA
Konferencja Szachy w szkole 2013
7 czerwca 2013 roku w ekskluzywnej sali konferencyjnej Hotelu Novotel odbyła się IV Ogólnopolska Konferencja Szkoleniowo – Metodyczna „Szachy w Szkole” organizowana przez Polski Związek Szachowy we współpracy z Biurem Edukacji m. st. Warszawy. W konferencji wzięło udział ponad 170 uczestników z całej Polski, a także przedstawiciele Sejmu RP, Ministerstwa Sportu, władz miasta stołecznego Warszawy, Akademii Leona Koźmińskiego oraz ówczesny Prezes Polskiego Związku Szachowego, pan Tomasz Sielicki.


Kliknij na zdjęcie i przejdź do galerii

Z uwagi na uruchomienie pilotażowego Ogólnopolskiego Projektu PZSzach. „Edukacja przez Szachy w Szkole” znaczna część konferencji poświęcona była temu zagadnieniu. W nadesłanym wystąpieniu video eurodeputowany Piotr Borys przedstawił aprobujące takie projekty stanowisko Unii Europejskiej, powołując się na Oświadczenie Pisemne Parlamentu Euroepjskiego, zalecające państwom członkowskim wprowadzanie nauki gry w szachy do ich systemów edukacji. Magdalena Zielińska, Koordynator Projektu z ramienia PZSzach. przedstawiła kształt i zasady działania Projektu, zrelacjonowała dotychczasowe działania oraz terminarz dalszych kroków. Pani Krystyna Kozak, Naczelnik Wydziału w Biurze Edukacji m. st. opowiedziała o realizacji warszawskiej edycji Projektu, noszącej nazwę „Wars i Sawa grają w szachy”, o zaangażowaniu i dalszych szachowych planach Biura Edukacji.

Nie zabrakło jednak również wystąpień eksperckich, tradycyjnie dotyczących zagadnień metodycznych i praktycznych nauczania gry w szachy. Am Michał Krasenkow, również w wystąpieniu video opowiedział słuchacz o doświadczeniach we wprowadzaniu nauki gry w szachy w placówkach edukacyjnych różnego szczebla w Rosji i innych republikach poradzieckich, a także o prowadzonych tam badaniach naukowych na temat wpływu szachów na rozwój dzieci i młodzieży. Kamila Dembecka-Sobierajewicz i Ryszard Probola przybliżyli słuchaczom kwestie dotyczące zastosowania multimediów (programy komputerowe, prezentacje, tablica multimedialna) w szkolnym nauczaniu gry w szachy. Anna Pyrek, Mirosław Matysiak i Artur Chlewiński podzielili się z kolei jakże cennymi doświadczeniami w pracy z dziećmi o (często bardzo) specyficznych potrzebach edukacyjnych.

Dyskusję, dotyczącą głównie praktycznych rozwiązań dotyczących szachów w szkole, programów i podręczników, poprowadził Piotr Zieliński, ówczesny Wiceprezes PZSzach. do spraw młodzieżowych.
W ostatniej części Konferencji, przeznaczonej głównie dla dyrektorów szkół, przedstawiciele Akademii Leona Koźmińskiego informowali o planowanych w ramach Projektu badaniach naukowych nad efektami Projektu dla rozwoju dzieci oraz dla szkół.

Bardzo ważnym punktem Konferencji było również wręczenie Złotych Odznak Polskiego Związku Szachowego. Za zaangażowanie i zasługi w krzewieniu i popularyzacji królewskiej gry i jej nauczania, w tym za wsparcie Ogólnopolskiego Projektu „Edukacja przez Szachy w Szkole” wyróżnienie to otrzymali: pani Krystyna Kozak, Naczelnik Wydziału w Biurze Edukacji m. st. Warszawy, pan Piotr Borys, poseł Parlamentu Europejskiego oraz pan Marek Borowski, senator RP.

Polski Związek Szachowy dziękuje serdecznie współorganizatorom i wszystkim osobom, które organizację konferencji wspierały, prelegentom i ekspertom oraz wszystkim, tak licznie zgromadzonym, uczestnikom. Zarazem pragniemy już zaprosić na V Ogólnopolską Konferencję Szkoleniowo – Metodyczną „Szachy w Szkole” w 2014 roku.

---------------------------------

Aby zamówić podręczniki „Grajmy w szachy” w ramach Ogólnopolskiego Projektu PZSzach. „Edukacja przez Szachy w Szkole” (w Warszawie „Wars i Sawa grają w szachy”) w preferencyjnej cenie 10 zł /sztuka, należy przesłać zamówienie na adres e-mail koordynatora: m.zielinska@pzszach.org.pl

Zamówienie powinno zawierać:
- ilość sztuk potrzebnej części podręcznika
- nazwę, numer i adres szkoły
- nazwisko nauczyciela odpowiedzialnego za zamówienie
- kontakt (e-mail / telefon)

Uwaga! Zamówienia można składać do końca lipca.
Płatność przelewem.

Książki będą do odbioru w biurze PZSzach. (Al. Jerozolimskie 49, Warszawa) w drugiej połowie sierpnia. O dokładnym terminie, od którego będzie można je odbierać, będziemy informować na stronie oraz mailowo.
KALENDARZ PZSZACH
Konkurs Ofert 2014
Prosimy uważnie przeczytać dokumenty konkursowe i zwrócić uwagę na kilka zmian regulaminowych. Zmiany podyktowane zostały głosami środowiska szachowego, głównie organizatorów i zawodników biorących udział w zawodach.


Najważniejsze zmiany:

Tylko aktywni członkowie PZSzach mogą ubiegać się o organizację imprez
Proponowany fundusz nagród rzeczowych brany pod uwagę będzie tylko w punktach dodatkowych. Większy nacisk kładziony będzie na łatwo porównywalne nagrody finansowe

W ofercie znalazło się pole na wpisanie proponowanych stanowisk sędziego głównego oraz dyrektora imprezy.

Wagi poszczególnych kryteriów publikowane są razem z ogłoszeniem konkursu
Do konkursu ofert dołączono Indywidualne Mistrzostwa Polski Open oraz Kobiet, a także Mistrzostwa Polski Juniorów w Szachach Szybkich i Błyskawicznych
Z konkursu ofert wyłączono Mistrzostwa Polski Przedszkolaków. Z uwagi na zmiany w systemie edukacji ten piękny turniej powoli traci sens rozgrywania. Turniej o podobnym charakterze (ale bez rangi Mistrzostw Polski), może być zorganizowany z wolnej ręki. Z konkursu wyłączono DMPK, które mogą być zorganizowane z wolnej ręki po akcpetacji regulaminów i komunikatów przez PZSzach.
Z uwagi na prowadzane przez Wiceprezesa ds. Młodzieżowych p. Andrzeja Modzelana prace nad zmianami w systemie sportu młodzieżowego, informujemy, że ostateczna decyzja odnośnie zasadności przeprowadzenia turniejów Pierwszej i Ostatniej Szansy zapadnie do czasu Zebrania Zarządu PZSzach w dniu 8. IX. 2013.
Niemniej jednak zapraszamy do składania ofert dotyczących powyższych imprez.

Termin nadsyłania ofert mija 9 sierpnia 2013 roku. Zwracamy uwagę by dokładnie opisane oferty pakowane były w osobnych kopertach.

Oferty źle opisane, oferty nadesłane po terminie (decyduje data wpływu do biura PZSzach), oraz oferty do których nie wpłynęło wadium nie będą rozpatrywane.

Szczegółowe informacje i dokumenty są dostępne TUTAJ
Wszelkie informacje i wyjaśnienia będą udzielane drogą mailową: m.bartel@pzszach.org.pl


Komunikat II sesji Sygnity Ekstraligi

Publikujemy Komunikat Organizacyjny II Sesji Sygnity Ekstraliga 2013, która odbędzie się w Gorzowie Wielkopolskim w ostatni weekend sierpnia (30.08-01.09.2013). 

 ---> Komunikat II Sesji Sygnity Ekstraligi 2013

 ---> Strona Sygnity Ekstraligi 2013.

 Aktualnie online 53 gości