00-697 Warszawa, Al. Jerozolimskie 49
   Telefon/Fax: +48 22 841-41-92, +48 22 841-94-60
   e-mail: biuro@pzszach.org.pl
AKTUALNOŚCI | KONTAKT | KALENDARZ | KOMISJE | PZSZACH | WZSZACHY | FINANSE | LICENCJE | REGULAMINY | AKADEMIA | KNJBIS | CENTRALNY REJESTR

Serdecznie zapraszamy do korzystania z nowej strony

PZSzach pod adresem pzszach.pl


Numer 4/2014 - Newsletter Polskiego Związku Szachowego - 29.05.2013

SZACHY W MEDIACH
Piotr Murdzia o szachach i komputerach w Programie 4 Polskiego Radia

 Zapraszamy do odsłuchania audycji Programu IV Polskiego Radia, wyemitowanej 14 maja i poświęconej konfrontacji człowieka z maszynami. Szef Wyszkolenia PZSzach Piotr Murdzia mówił w niej o pojedynkach ludzi i komputerów.

Link do audycji


Nasza rodzina jest "zaszachowana" - rozmowa z Moniką Soćko


Nasza rodzina jest "zaszachowana" - rozmowa z Moniką Soćko
SŁOWO WSTĘPNE
Piotr Murdzia, dyrektor Biura PZSzach

Największym krajowym wydarzeniem ostatnich miesięcy były rozgrywane w Chorzowie Mistrzostwa Polski: Budimex Indywidualne Mistrzostwa Polski Kobiet i Enea Indywidualne Mistrzostwa Polski, dzięki którym wyłonieni zostali zawodnicy na Mistrzostwa Europy w Legnicy i Mistrzostwa Europy Kobiet w Belgradzie. Poznaliśmy również pierwsze nazwiska członków polskich reprezentacji na Drużynowe Mistrzostwa Europy. W obu turniejach zwyciężyli Monika i Bartosz Soćko. Podobne historie wydają się specjalnością wyłącznie polską, bo przypomnijmy, podobna sztuka udała się parze naszych arcymistrzów również w roku 2008.
          

     Piotr Murdzia
     Dyrektor biura PZSzach

Cieszy ogromnie postawa w Chorzowie naszych najzdolniejszych juniorów: Kamila Draguna, Dariusza Świercza, Jana-Krzysztofa Dudy. Jeszcze do niedawna niektórzy wręcz kwestionowali zasadność ich udziału w tak silnych zawodach, a tymczasem nasi młodzi szachiści udowodnili, że do walki o miejsca w podstawowej reprezentacji włączą się prędzej, niżby to się komukolwiek wydawało. Szkoda, że nie możemy tego powiedzieć o turnieju kobiecym, w którym grała i to niestety bez większego powodzenia, tylko jedna juniorka.

Poznaliśmy już wszystkich medalistów Mistrzostw Polski Juniorów. Biuro PZSzach już rozpoczęło cykliczną procedurę przygotowań do wyjazdu na ME i MŚ juniorów. Czy tegoroczni zwycięzcy swoich grup odwrócą istniejący trend i zapewnią nam worek medali taki jak choćby z roku 2009? Liczymy na to bardzo i dopingujemy zawodników i ich trenerów do wzmożonej pracy przygotowawczej.

Niestety, ostatnie rozgrywki przyniosły także wielkie rozczarowanie - mowa oczywiście o występie naszych kadrowiczów w Indywidualnych Mistrzostwach Europy w Legnicy. Żaden z naszych asów, oględnie mówiąc, nie błyszczał. Najwyższe miejsca wśród Polaków zajęli: Radosław Wojtaszek - 43, Kamil Mitoń - 45 i Aleksander Miśta - 48) Mistrz Polski Bartosz Soćko zajął odległą 73 lokatę, wicelider naszej listy rankingowej Grzegorz Gajewski - 77, a wicemistrz Polski Mateusz Bartel zakończył zawody na dalekim 105 miejscu. Pozostaje mieć nadzieję, że w jesiennych Drużynowych Mistrzostwach Europy w szachach nasi kadrowicze staną na wysokości zadania i grając dla drużyny nawiążą równorzędną walkę z silnymi zagranicznymi zawodnikami.

Najwięcej radości z legnickich mistrzostw przyniosło śledzenie występu naszych zdolnych juniorów; progresujący w rewelacyjnym tempie Jan-Krzysztof Duda zdobył ostatnią normę arcymistrzowską. Normę na najwyższy tytuł wywalczył również Grzegorz Nasuta. Gratulujemy!

Warto dodać, że mimo zachęt i preferencyjnych warunków udziału dla kadrowiczów i kadrowiczek, ustalonych pomiędzy KSz Polonia Wrocław a Polskim Zwiazkiem Szachowym, w zawodach wystartowały tylko trzy finalistki Mistrzostw Polski Kobiet: Jolanta Zawadzka, Joanna Worek i Marta Przeździecka. Wicemistrzyni Polski zaliczyła udany start i zyskała punkty rankingowe, natomiast Joanna Worek zdobyła ponad 30 punktów rankingowych i wypełniła normę na IM oraz ostatnią potrzebna do tytułu normę na tytuł arcymistrzyni. Niedaleko normy arcymistrzowskiej uplasowała się także Anna Iwanow - wierzymy, że w przypadku tej zdolnej i pracowitej młodej zawodniczki z KSz Polonia Wrocław tytuł arcymistrzyni to tylko kwestia czasu!


REDAKCJA
W numerze

W NEWSLETTERZE 4/2013:
 
SKŁAD I REDAKCJA: 

Dorota Rzepecka
Specjalista ds. Promocji PZSzach
d.rzepecka@pzszach.org.pl
1.   O TYM SIĘ MÓWI
1.1 Hetmany za 2012 rok wręczone!
1.2 Nowi zawodnicy Wojtaszek Comarch Team!
1.3 Szachiści zagrali dla Polonii w Senacie RP!
1.4 Lublin 2013
1.5 Wolontariat podczas Drużynowych Mistrzostw Europy - zapraszamy do udziału!

2. MISTRZOSTWA, MISTRZOSTWA...
2.1 Mistrzostwa Europy w Legnicy
2.2 Dwa złota ME w solvingu
2.3 Soćkowie mistrzami Polski!
2.4 I sesja Sygnity Ekstraligi

3. Z KRAJU I ZE ŚWIATA

3.1 Mistrzostwa Wojska Polskiego
3.2 66. Mistrzostwa Warszawy
3.3 Szachy świata - wystawa na zamku w Baranowie Sandomierskim
3.4 Mistrz Prawego Brzegu
3.2 Gambit Radomia 2013

4.   CZASOPISMO SZACHOWE MAT
4.1 W numerze 2/2013

5. SZACHOWA EDUKACJA
5.1 Szachy w szkole - program wystartował!
5.2 Szachy w szkole - konferencja 2013

6. KALENDARZ PZSZACH
6.1 Wakacje z szachami 2013
6.2 IMP i DMP w Szachach Błyskawicznych
6.3 Piknik Olimpijski

7. SZACHY W MEDIACH
7.1. Piotr Murdzia o szachach i komputerach w Programie 4 Polskiego Radia
7.2 Nasza rodzina jest "zaszachowana" - rozmowa z Moniką Soćko
STAŁA WSPÓŁPRACA:

Tomasz Sielicki, Prezes PZSzach

Tomasz Delega, Sekretarz Generalny PZSzach

Zenon Chojnicki, Przewodniczący Komisji Klasyfikacji
i Rankingu PZSzach

IM Piotr Murdzia, Dyrektor Biura PZSzach

FM Michał Bartel, Specjalista ds. Organizacyjnych PZSzach

Tomasz Lissowski,Przewodniczący Komisji Historycznej PZSzachO TYM SIĘ MÓWI
Hetmany za 2012 rok wręczone!


 13 kwietnia podczas otwarcia Budimex Indywidualnych Mistrzostw Polski Kobiet oraz Enea Indywidualnych Mistrzostw Polski odbyła się gala Hetmanów, podczas której wręczone zostały statuetki za najwybitniejsze osiągnięcia 2012 roku.

W kategorii Zawodniczka Roku zwyciężyła Jolanta Zawadzka, która wspaniałą grą w reprezentacji olimpijskiej zdobyła medal za wynik indywidualny. Jak podkreślił Adam Dzwonkowski, umiejętność mobilizacji i świetnej gry na najważniejszej imprezie roku, gdy walczy się nie dla siebie, lecz dla drużyny narodowej, jest niezwykle cenną umiejętnością i wyraził nadzieję, że z następnej Olimpiady Jola przywiezie medal nie tylko indywidualny, ale też drużynowy.

W kategorii Zawodnik Roku uhonorowany został Bartosz Soćko za spektakularne i niespodziewane zwycięstwo w Pucharze Rosji.

W obydwu tych kategoriach konkurencja była silna, gdyż 2012 roku obfitował w sukcesy, takie jak zwycięstwo Moniki Soćko nad Yifan Hou w mistrzostwach świata kobiet, wygrana Mateusza Bartla w Aeroflot Open, czy medale olimpijskie Radosława Wojtaszka i Bartłomieja Maciei za rewelacyjne wyniki indywidualne.

W kategorii Klub Roku wygrała KSz Polonia Wrocław - wszechstronny i prężnie działający klub, który powinien być wzorem dla innych klubów szachowych w Polsce, gdyż jako jedyny ma kompletną reprezentację, czyli drużynę seniorów, juniorów i kobiet, nieustająco szkoli nowe talenty i buduje zaplecze sportowe. KSz Polonia Wrocław jest także organizatorem rozgrywek i animatorem życia szachowego na Dolnym Śląsku. Jak powiedział Mateusz Bartel, odbierający statuetkę dla klubu, dwaj reprezentanci wrocławskiej Polonii zdobyli w zeszłym roku najwyższe miejsca na podium w indywidualnych mistrzostwach Polski.Zaprosił też wszystkich do Legnicy na organizowane przez KSz Polonia Wrocław Indywidualne Mistrzostwa Europy.

W kategorii Organizator Roku zwyciężył Andrzej Dassuj, który od zera zbudował w Trzciance jeden z najsilniej obsadzonych turniejów szachów szybkich w Polsce. Udowodnił, że w niewielkiej miejscowości można stworzyć rozgrywki, które rozsławią ją na całą Europę, przyciągając zawodników z krajowej i zagranicznej czołówki.

W kategorii Trener Roku laureatem Hetmana został Leszek Ostrowski - znakomity szkoleniowiec, pracujący m.in. z  odnoszacym sukces za sukcesem Janem-Krzysztofem Dudą.

W kategorii Sponsor Roku uhonorowana została firma Budimex S.A., która od 2010 roku wspiera polskie szachy kobiece, m.in. jako sponsor generalny Budimex Indywidualnych Mistrzostw Polski Kobiet, dzięki któremu nasze czołowe zawodniczki mogą walczyć o wysokie nagrody.

W kategorii Dziennikarz Roku zwyciężył Jerzy Ziemacki - autor publikacji szachowych, które ukazywały się w ogólnopolskich czasopismach, budząc zainteresowanie królewską grą i przybliżając czytelnikom sylwetki czołowych polskich i światowych szachistów.

Hetman w kategorii Fair Play został przyznany Marioli Woźniak, za wzorową sportową postawę w partii z Ewą Harazińską na Mistrzostwach Świata Juniorów w 2012 roku. Ewa Harazińska podczas partii zareklamowała trzykrotne powtórzenie pozycji, jednak sędzia błędnie nie uznał tej reklamacji i partia potoczyła się dalej. Za kilka ruchów, gdy szala zwycięstwa przechyliła się na stronę Marioli Woźniak, zorientowała się ona, że reklamacja przeciwniczki była prawidłowa i pozycja rzeczywiście trzy razy pojawiła się na szachownicy, a sędzia popełnił błąd. W tej sytuacji uznała, że należy zaproponować remis, na który przeciwniczka oczywiście się zgodziła. Jak podkreślił zarząd, przyznając Hetmana Marioli Woźniak, taka wzorowa postawa u młodej zawodniczki cieszy szczególnie.

Za Całokształt Działalności uhonorowany został Wojciech Zawadzki - działacz, organizator, dziennikarz, wydawca, sponsor, fotograf, a także ojciec trojga znanych polskcih szachistów, w tym naszej olimpijki Jolanty Zawadzkiej. Wieloletni wkład Wojciecha Zawadzkiego w rozwój polskich szachów jest nie do przecenienia - powiedział prowadzący galę Adam Dzwonkowski.

Zaskoczona i ucieszona Jolanta Zawadzka - laureatka Hetmana w kategorii Zawodniczka Roku


GM Mateusz Bartel odebrał statuetkę Hetmana dla KSz Polonia Wrocław - zwycięzcy w kategorii Klub Roku.

Andrzej Dassuj - Organizator Roku 2012


Od lewej: Dorota Rzepecka i Adam Dzwonkowski z PZSzach, Jan-Krzysztof Duda, Jolanta Zawadzka, Bartosz Soćko, AndrZej Dassuj, Mateusz Bartel i wiceprezes PZSzach Tomasz Delega


Nowi zawodnicy w Wojtaszek Comarch Team!

Adam Dzwonkowski - członek zarządu PZSzach, Kamil Dragun, Kacper Drozdowski i wiceprezes PZSzach Tomasz Delega
Fot. Urszula Strąk

Podczas uroczystego otwarcia Enea Indywidualnych Mistrzostw Polski 2013 w Chorzowie nominacje do Wojtaszek Comarch Team otrzymali dwaj młodzi utalentowani zawodnicy: arcymistrz Kamil Dragun i mistrz międzynarodowy Kacper Drozdowski.

Trzecią nową osobą w Wojtaszek Comarch Team będzie młoda utalentowana zawodniczka - Oliwia Kiołbasa.

Kamil Dragun (ur. 1995, KSz Stilon Gorzów Wlkp.) tytuł arcymistrza uzyskał w 2013 roku. Pierwszą normę arcymistrzowską zdobył na Ekstralidze 2011, drugą - we Wrocławiu a trzecią w Krakowie. Jest jednym z najbardziej utytułowanych młodych zawodników. Ma w dorobku wiele medali w kategorii juniorskiej: tytuł mistrza Europy juniorów do 14 lat, wicemistrza świata juniorów do 14 lat oraz mistrza świata juniorów do 16 lat.

Kacper Drozdowski (ur. 1996, UKS "Rotmistrz" Grudziądz) tytuł mistrza międzynarodowego otrzymał w 2013 roku. W ubiegłym roku odniósł także życiowy sukces, zdobywając tytuł mistrza Europy do lat 16. Wraz z Kamilem Dragunem zdobył w ubiegłym roku Pardubicach złoty medal drużynowych mistrzostw Europy do 18 lat.

Oliwia Kiołbasa - (ur. 2000, MUKS "Stoczek 45" Białystok) jest mistrzynią FIDE od 2010 roku. Jej największym sukcesem międzynarodowym jest mistrzostwo Europy do lat 10. W ubiegłym roku, grając jako dwunastolatka w grupie juniorek do lat 16, wywalczyła na mistrzostwach Polski brązowy medal.

Gratulujemy i życzymy sukcesów!Szachiści zagrali dla Polonii w Senacie RP!

W siedzibie Senatu Rzeczpospolitej Polskiej 5 kwietnia 2013 został rozegrany uroczysty finał Akcji Szachiści Grają dla Polonii. Rozgrywki uświetniła obecnością Pani Marszałek Sejmu Ewa Kopacz, która nie tylko powitała dzieci, ale równiez zaprosiła je do swojego gabinetu. Młodzi szachiści, jak co roku, zjedli też obiad w sejmowej restauracji oraz zwiedzili siedzibę Sejmu i Senatu.

 Pani Marszałek Sejmu Ewa Kopacz wita się z uczestnikami turniejuW uroczystym otwarciu wzięli udział m.in. poseł Łukasz Gibała - członek Parlamentarnego Zespołu Szachowego, senator Marek Borowski - miłośnik i mecenas szachów, Tomasz Delega - wiceprezes PZSzach, poseł Andrzej Dera - najsilniejszy szachista w polskim parlamencie, arcymistrzyni Monika Soćko i pani Marszałek Sejmu Ewa Kopacz.Goście honorowi: Wicemarszałek Senatu Stanisław Karczewski, poseł Grzegorz Matusiak - członek Parlamentarnego Zespołu Szachowego i wiceprzewodnicząca Parlamentarnego Zespołu Szachowego Małgorzata Adamczak z Janem Krzysztofem Dudą


Wicemarszałek Senatu Stanisław Karczewski wykonuje pierwszy ruch w partii Aleksandry Szczypawki i Andrzeja Dery

W sali gry zgromadzili się młodzi zawodnicy z całego kraju!

Lublin 2013

W dniach 15-23 czerwca w Lublinie zostanie rozegrany V Międzynarodowy Arcymistrzowski Turniej im. Unii Lubelskiej.
Przypomnijmy, w zeszłym roku w ramach lubelskiego festiwalu, polska reprezentacja zmierzyła się z drużyną Ukrainy.
W roku bieżącym Polski Związek Szachowy postanowił dać szansę zagrania silnego turnieju najzdolniejszym młodym zawodnikom oraz czołowym zawodniczkom kadry narodowej kobiet. Idea byłaby trudna do realizacji, gdyby do projektu w roli głównego organizatora nie przystąpił Lubelski Klub Szachowy ze Zbyszkiem Pydą na czele.

W turnieju zagrają:

IM Dragun Kamil POL 2520
GM Sulypa Oleksandr  UKR 2508
IM Duda Jan-Krzysztof  POL 2506
GM Romanishin Oleg  UKR 2504
GM Stupak Kirill BLR 2495
IM Semcesen Daniel SWE 2473
GM Socko Monika POL 2450
IM Sadzikowski Daniel POL 2449
IM Drozdowski Kacper  POL 2435
WGM Zawadzka Jolanta  POL 2383

  >>> strona turnieju

>>> regulamin turnieju


Wolontariat podczas Drużynowych Mistrzostw Europy - zapraszamy do udziału!
Polski Związek Szachowy zaprasza do udziału w wolontariacie podczas przygotowań i w czasie trwania największej imprezy szachowej organizowanej w Polsce po 1935 roku - Drużynowych Mistrzostw Europy w Szachach 2013.
Jeśli chcesz zostać wolontariuszem w czasie najważniejszego tegorocznego wydarzenia szachowego na świecie, jesteś gotowy na przeżycie przygody i poczucie niepowtarzalnej atmosfery jaka będzie towarzyszyć tej ogromnej imprezie NIE ZWLEKAJ, ZGŁOŚ SIĘ JUŻ DZIŚ!
Mistrzostwa odbędą się w dniach 7-18 listopada 2013 r. w Warszawie w hotelu Novotel Warszawa Centrum. W Mistrzostwach organizowanych w Polsce weźmie udział około 400 zawodników z 45 federacji narodowych, w tym około 250 Arcymistrzów i Arcymistrzyń. W Warszawie zagrają największe gwiazdy światowych szachów, wielokrotni medaliści mistrzostw świata i Europy.
Do zadań wolontariuszy będzie należała m.in. pomoc w pracach organizacyjno – biurowych, prowadzenie recepcji zawodów, rejestracja ekip i zawodników, obsługa imprezy, pomoc w przygotowaniu ceremonii otwarcia i zamknięcia, towarzyszenie reprezentacjom narodowym w czasie pobytu w Warszawie i wiele innych.

Od wolontariuszy oczekujemy:
- znajomości języków obcych (język angielski obowiązkowy),
- dyspozycyjności w dniach 5-20 listopada 2013 r.,
- zaangażowania,
- komunikatywności,
- solidności i rzetelności,
- dużo uśmiechu i pozytywnej energii.

Organizator zapewnia wolontariuszom:
- możliwość włączenia się w przygotowanie największej imprezy szachowej na świecie,
- udział w imprezach towarzyszących,
- certyfikat wolontariusza,
- zdobycie wiedzy, umiejętności i doświadczenia w organizacji dużych imprez sportowych
- niezapomniane wrażenia!!!

Wierzymy, że udział w wolontariacie Drużynowych Mistrzostw Europy w Szachach będzie niezapomnianym przeżyciem oraz źródłem satysfakcji dla każdego. Wszystkie zainteresowane osoby prosimy o przesłanie zgłoszenia drogą mailową na adres a.przezdziecka@pzszach.org.pl. Z chęcią udzielimy dodatkowych informacji.
SERDECZNIE ZAPRASZAMY DO WSPÓŁPRACY!
REKLAMA
Budimex - sponsor generalny Budimex Indywidualnych Mistrzostw Polski Kobiet

Enea sponsorem generalnym Enea Indywidualnych Mistrzostw Polski 2013


REKLAMA
PKP Cargo Logistics - sponsor Finału Akcji Szachiści Grają dla Polonii


MISTRZOSTWA, MISTRZOSTWA...
Mistrzostwa Europy w Legnicy

W Legnicy w dniach 5-17 maja odbyły Indywidualne Mistrzostwa Europy. Na starcie stanęło łącznie 286 zawodników z 38 federacji. W Mistrzostwach udział wzięło wielu zawodników ze ścisłej europejskiej czołówki w tym aktualny Mistrz Europy Dmitry Jakowienko, Władimir Akopian, Maxim Vachier-Lagrave, Jan Niepomiaszczyj, DawidNawara czy Baadur Jobava. Grała  także cała Polska czołówka z Radosławem Wojtaszkiem i aktualnym mistrzem Polski Bartoszem Soćko na czele. 


FM Michał Bartel
Pierwsze miejsce podzieliło aż 10 zawodników, którzy zgromadzili 8 punktów. Ostatecznie najlepszą wartościowość  miał Ukrainiec Aleksander Moiseenko, którzy wyprzedził Rosjan Ewgienija Aleksejewa oraz Ewgienija Romanowa. 
Ciekawostką jest fakt, że Ukrainiec wygrał mimo porażki w ostatniej rundzie.  Dodatkowo Moiseenko dopuszczony do turnieju został w ostatniej chwili co sprawiło, że w pierwszej rundzie grał z zawodnikiem o rankingu 1500. Ta niefortunna sytuacja nie przeszkodziła mu mieć najlepszego wartościowania, którym był średni ranking przeciwników!
 

Wyniki: Wśród Polaków najwyższe miejsca zajęli Radosław Wojtaszek, Aleksander Miśta i Kamil Mitoń, którzy z 7 punktami podzielili 27-51 miejsce. Większość czołowych polskich zawodników zanotowała staty rankingowe i nie zaliczą Mistrzostw Europy do udanego turnieju.
Z bardzo dobrej strony zaprezentowali się polscy juniorzy, którzy bez kompleksów walczyli z dużo bardziej utytułowanymi zawodnikami.
Normy arcymistrzowskie zdobyli Grzegorz Nasuta ( który grał z samymi arcymistrzami i uzyskła 50% na średnim rankingu 2573!) oraz Jan-Krzysztof Duda. Dla Jana jest to już ostatnia norma i wkrótce Polska będzie miała nowego arcymistrza, gratulacje!!

Normę arcymistrzowską wypełniła także Joanna Worek, dla której także jest to ostatnia norma!

Nagrodę specjalna za największy przyrost rankigowy wygrał junior Jakub Szóstko, którego ranking uzyskany przewyższył własny o ponad 350 punktów. 

Pierwszy ruch w Partii Duda-Jakowienko wykonał główny sponsor Mistrzostw Andrzej Dadełło.
fot. www.eicc2013.pl
W Pierwszej rundzie doszło do przyjemnej niespodzianki na pierwszej szachownicy Jan Krzysztof Duda zremisował z Dmitry Jakowienką. ---> Relacja z Otwarcia Mistrzostw
 ---> Kanał Polonii Wrocław na Youtube, na którym zamieszczane będą filmy z Mistrzostw

 ---> Wyniki 

 ---> Strona Mistrzostw


Dwa złota ME w solvinguW rozegranych w dniach 26-28.04.2013 w Wilnie Mistrzostwach Europy w solvingu polscy reprezentanci wywalczyli 2 złote medale. GRATULACJE!

A.Miśta, K.Piorun, P.Górski, P.Murdzia (fot. A.Selivanov)

Polskę tradycyjnie reprezentowała silna ekipa w składzie: Piotr Murdzia, Kacper Piorun, Aleksander Miśta, Piotr Górski oraz Paweł Stawarz.

Klasyfikacja drużynowa:
1. Polska - 198,25 (Kacper Piorun, Aleksander Miśta, Piotr Górski, Piotr Murdzia)
2. Serbia - 191
3. Ukraina - 176,50
szczegóły

Startowało 17 drużyn z 16 państw.

Klasyfikacja indywidualna:
1. Piotr Murdzia (Polska) - 72,25
2. Eddy van Beers (Belgia) - 66,50
3. Vladimir Podinic (Serbia) - 66,50
4. Bojan Vuckovic (Serbia) - 64,50
5. Aleksander Miśta (Polska) - 63,75
...
10. Kacper Piorun (Polska) - 58,75
28. Piotr Górski (Polska) - 44,25
48. Paweł Stawarz (Polska) - 34


szczegóły

 ---> strona mistrzostw

Soćkowie mistrzami Polski!W zakończonych 21 kwietnia w Chorzowie Budimex Indywidualnych Mistrzostwach Polski Kobiet i Enea Indywidualnych Mistrzostwach Polski po emocjonujących dogrywkach zwyciężyli Monika i Bartosz Soćkowie.
Podobna sztuka udała się parze naszych arcymistrzów już po raz drugi - poprzednio dwa złote medale mistrzostw Polski zdobyli w 2008 roku.

W obydwu turniejach potrzebne były dogrywki. Wśród mężczyzn w dogrywce spotkali się Bartosz Soćko i Grzegorz Gajewski. Wśród kobiet o I miejsce walczyły aż cztery zawodniczki: Monika Soćko, Iweta Rajlich, Jolanta Zawadzka i Karina Szczepkowska-Horowska. Ostatecznie medale zdobyli:

Kobiety:
1. Monika Soćko
2. Jolanta Zawadzka
3. Karina Szczepkowska-Horowska

 Pełne wyniki

Mężczyźni:
1. Bartosz Soćko
2. Grzegorz Gajewski
3. Mateusz Bartel

Pełne wynikiGratulujemy!


Nagrodzone uczestniczki Budimex Indywidualnych Mistrzostw Polski Kobiet 2013
Fot. Urszula Strąk


Laureaci nagród Enea Indywidualnych Mistrzostw Polski 2013
Fot. Urszula Strąk


Za najpiękniejsze partie nagrodami specjalnymi - wyjazdami do Hoteli SPA Dr Irena Eris wyróżnieni zostali: Karina Szczepkowska-Horowska i Marcin Tazbir.

Warto dodać, że laureatka nagrody za najpiękniejszą partię w turnieju kobiet - brązowa medalistka tegorocznych rozgrywek arcymistrzyni Karina Szczepkowska-Horowska była pierwszą zawodniczką wyróżnioną przez Laboratoria Kosmetyczne DR Irena Eris oraz Hotele SPA dr Irena Eris nagrodą dla nowych polskich arcymistrzyń i już kolejny raz będzie mogła wypoczać po trudach turniejów i przygotowań w luksusowym ośrodku SPA naszego sponsora. Drugą arcymistrzynią była WGM Katarzyna Toma. Czekamy na kolejny sukces i trzymamy kciuki za nowe tytuły arcymistrzowskie wśród pań!
I sesja Sygnity Ekstraligi
 

24 maja, równo o godzinie 15.00 rozpoczęła swe rozgrywki SYGNITY Ekstraliga. Pierwsza sesja rozegrywana jest w dniach 24-26 maja we Wrocławiu. W tegorocznych rozgrywkach zabraknie jednego z najbardziej zasłużonych i utytułowanych klubów w historii Polskich szachów - warszawskiej Polonii, która boryka się z ogromnymi problemami organizacyjnymi i finansowymi. Miejsce Polonii w Sygnity Ekstralidze zajął absolutny beniaminek - TKKF Drogowiec Kraków, w którym na pierwszej szachownicy zobaczyć możemy Jana Krzysztof Dudę.Na stronie Chessarbiter opublikowane zostały składy drużyn. Pod nieobecność aktualnego jeszcze mistrza, za zdecydowanego faworyta uchodzi zeszłoroczny srebrny medalista KSz HETMAN Katowice, którego średni ranking pierwszego składu wynosi ponad 2600! Po pierwszej sesji prowadzą faworyci Stilon Gorzów Wielkopolski oraz WASKO HETMAN Katowice. 
Już w pierwsze rundzie doszło do pojedynku, który może zadecydować o złotym medalu. Hetman, nie bez problemów, pokonał Polonię Wrocław 3,5-2,5. 

ddsf
---> Strona Sygnity Ekstraligi 2013

---> Serwis Sygnity Ekstraligi
 


Z KRAJU I ZE ŚWIATA
Mistrzostwa Wojska Polskiego


 
W dniach 12-18 maja w Ryni rozegrano Mistrzostwa Wojska Polskiego. Mistrzostwo zdobył Michał Bielawski, a pozostałe medale zdobyli Adam Karbowiak oraz Piotr Kaczorowski. ---> wyniki w serwisie chessarbiter

W załączeniu znajduje się sprawozdanie autorstwa Jerzego Kufla wiceprezesa ds. organizacyjnych Wojskowego Stowarzyszenia "Sport - Turystyka - Obronność".

 
Medaliści Mistrzostw Polski Wojska Polskiego: Michał Bielawski, Adam Karbowiak i Piotr Kaczorowski. 

Stanisław Kornasiewicz - sędzia główny Mistrzostw

uczestnicy Mistrzostw Wojska Polskiego
Fotografie są autorstwa Martyny Józefiak oraz Krzysztof Stefańskiego.

66. Mistrzostwa Warszawy19 maja zakończyły się 66. Mistrzostwa Warszawy. W grupie A na starcie stanęło 34, a w grupie B 51 zawodników. Szachiści kolejny raz rywalizowali w gościnnych progach Natolińskiego Ośrodka Kultury, który jest miejscem rozgrywek także wielu innych stołecznych zawodów, m.in. Mistrzostw Warszawy w szachach szybkich i błyskawicznych oraz turniejów mikołajkowych Szachiści Grają dla Polonii.

W turnieju A zwyciężył Rafał Przedmojski z wynikiem 7pkt., drugie miejsce zajął Michał Janczarski 6,5 punktu, a trzecie - mistrz Warszawy z 2012 roku Zbigniew Strzemiecki. Wśród kobiet najlepsza okazała się aktualna mistrzyni Polski do lat 18 Maria Leks, która w klasyfikacji kobiet wyprzedziła mistrzynię Polski do lat 16 Ewę Harazińską i Elżbietę Kowalską, mistrzynię Polski kobiet z 1967 roku, która do dziś jest aktywną zawodniczką rozgrywek warszawskich i mazowieckich. Wśród juniorów zwyciężył Łukasz Jarmuła.

Nagrodzeni zawodnicy turnieju A z Krzysztofem Gosławskim - prezesem SM Wyżyny i sędziami turnieju FA Markiem Prusem i Wojciechem Kulikiem.
Od lewej: Krzysztof Gosławski, Zbigniew Strzemiecki, Michał Janczarski, Rafał Przedmojski, Andrzej Adamski, Łukasz Jarmuła, Mirosław Grabarczyk, Adam Deszczyński, Marcin Maciąga, Marek Prus i Wojciech Kulik.


W turnieju B bezapelacyjnie zwyciężył Paweł Kozioł z wynikiem 8,5 punktu. Drugie miejsce zajął Wojciech Sawicki 7,5 punktu, a trzecie marek Przeździecki 6,5 punktu. W klasyfikacji kobiet najlepszą zawodniczką została Małgorzata Starczewska, która w klasyfikacji ogólnej zajęła 10 miejsce.Zwycięzcy turnieju B.
od lewej: Paweł Kozioł, Wojciech Sawicki, Marek Przeździecki, Marek Prus i Krzysztof Gosławski.

Szachy świata - wystawa na zamku w Baranowie Sandomierskim
Na zamku w Baranowie Sandomierskim została zorganizowana wystawa
"SZACHY ŚWIATA"

Zamek w Baranowie Sandomierskim jest idealnym miejscem by ukazać szachy jako królewską grę. Wystawiany na zamku zbiór liczy przeszło 150 kompletów szachów pochodzących z różnych zakątków świata. Można tu podziwiać zestawy przywiezione m. in. z: Peru, Mongolii, Meksyku, Turcji, Japonii, Malezji, Afryki, Indii, Chin, Indonezji, USA, Rosji, Holandii, Węgier, Czech, Hong Kongu, Anglii, Belgii, Ukrainy, Pakistanu, Kirgistanu, Azerbejdżanu, Tunezji, Grecji, Wietnamu, Nepalu, Francji, Białorusi, Austrii, Litwy, Włoch, Bawarii, Boliwii, Kairu oraz Polski. . Wykonane są one z różnych materiałów, w tym m.in. z gliny, kamionki, hebanu, kamienia mydlanego, drzewa sandałowego, kryształu, lawy wulkanicznej, porcelany a także z sierści lamy i poroży jelenia. Sporą część kolekcji stanowią szachy dla dzieci i młodzieży przedstawiające postacie ze znanych bajek i filmów np.: szachy Shrek, Chupa Chups, Star Trek, Władca Pierścieni, Piraci z Karaibów, South Park, Lucky Luke, Trans Formers, Looney Tunes, The Simpsons, Dragon Ball, Star Wars, Asterix, Super Mario, Super Heroes, Disney, Scooby Doo, Flinstonowie czy też szachy Coca Cola i szachy Lego. Główną część ekspozycji uzupełniają stare zdjęcia, pocztówki, plakaty oraz książki - podręczniki do nauki gry w szachy wydane w I połowie ubiegłego stulecia, a także figurki porcelanowe.

Prezentowane eksponaty pochodzą z prywatnej kolekcji pasjonata i popularyzatora gry w szachy Andrzeja Czochry oraz jego żony Magdaleny i córki Weroniki.

Kolekcję oglądać można do końca czerwca 2013 r.
Mistrz Prawego Brzegu
19 kwietnia w Zamku Królewskim w Arkadach Kubickiego odbył się Finał drużynowego Turnieju Szkół Podstawowych w Szachach o Tytuł Mistrza Prawego Brzegu Warszawy 2013. Turniej, w ramach którego w cyklu turniejów eliminacyjnych udział brało kilkadziesiąt szkół podstawowych Pragi Północnej i Południowej, Targówka, Rembertowa i Wesołej (łącznie blisko 1500 dzieci, został zorganizowany przez senatora Marka Borowskiego oraz Polski Związek Szachowy.

Turniej nie doszedłby do skutku, gdyby nie ogromne wsparcie Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa SA, dzięki któremu dzieci zostały uhonorowane licznymi atrakcyjnymi nagrodami.

  >>> strona turnieju

Pamiątkowe zdjęcie finalistów ( w tle senator Marszałek Borowski, Prezes PZSzach Tomasz Sielicki) - klikając na zdjęcie przejdziesz do galerii

Galeria zdjęć na stronie UKS Towarzystwo Szachowe Zieloni Zielonka


Gambit Radomia 2013


W niedzielę 19 maja w Radomiu odbyła się szesnasta edycja Gambitu Królewskiego imienia byłego zasłużonego prezesa PZSzach Jacka Żemantowskiego. Jest to bez wątpienia najbardziej znany turniej tematyczny w Polsce, a wszystkie partie zaczynają się od drugiego ruchu czarnych, po uprzednim przestawieniu ruchów: 1.e4 e5 2. f4!

W turnieju a pewne zwycięstwo odniósł Grzegorz Gajewski, który jako jedyny nie poniósł porażki. Najlepszą kobietą była Monika Soćko, która w ogólnej klasyfikacji zajęła 7 miejsce.
 

 ---> strona turnieju 
---> serwis turniejowy na ChessarbitrzeCZASOPISMO SZACHOWE MAT
W numerze 2/2013
W numerze 2/2013:

BICIE W PRZELOCIE
WOJTASZEK COMARCH TEAM

Kolejny sukces Jana-Krzysztofa Dudy
ŚWIAT
Turniej pretendentów: Carlsen znowu wygrywa - GM Mateusz Bartel
Polska ekipa na Reykjavik Open - GM Bartosz Soćko
Mistrzostwa świata w Astanie: złoto dla Ukrainy - GM Adrian Michalczyszyn
baden-Baden: przebudzenie Ananda - GM Mateusz Bartel
WYWIAD
Partia angielska z marszałkiem Sejmu - Marek Borowski
Wielka pasja w małej miejscowości - Adam Krawiec
Okiem prezesa - Tomasz Sielicki
POLSKA
Mistrzostwa Polski Młodzikow - Piotr Kaim
SZKOŁA MATA
Zadania
Komentarz na cztery ręce - Dominik Pędzich, Wojciech Niedbała
Do gołych króli - Piotr Kaim
Dawid ogrywa Goliata - Mariola Woźniak
Autor się myli - Piotr Kaim
Mistrzostwa Polski w rozwiazywaniu zadań - Mariusz Stoppel
Grajmy lepiej - GM Jacob Aagaard
Rozwiązania zadań
HISTORIA
Bez zegarów i pomieszczeń: polskie szachy po 1945 r. - Michał Starczewski


Przypominamy, że najlepsza drogą kupna "Mata" jest prenumerata roczna!REKLAMA
Wojtaszek Comarch Tean

OPP


SZACHOWA EDUKACJA
Szachy w szkole - program wystartował!


Program "Edukacja przez Szachy w Szkole" ruszył pełną parą. Pilotażowe programy wystartowały w trzech głównych województwach: mazowieckim, dolnośląskim i podlaskim. program budzi ogromne zainteresowanie: w samej Warszawie zgłosiła się niemal połowa szkół podstawowych - aż 75 szkół na 154 zadeklarowało chęć przystąpienia do projektu! Oznacza to, że w tych szkołach przez dwa lata szachy będą zajęciami obowiązkowymi, dając szansę uczniom najmłodszych klas na nauczenie się podstaw królewskiej gry. Od marca trwają kursy dla nauczycieli z mazowieckich szkół, na których mogą poznać zasady gry w szachy, zdobyć podstawową wiedzę z zakresu techniki gry szachowej oraz zapoznać się z metodyką nauczania szachów.

Informacje o pilotażu warszawskim

W maju odbyła się konferencja we Wrocławiu - stolicy jednego z trzech glównych regionów projektu. Program "Edukacja przez Szachy w Szkole" realizowany jest tam przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego wspólnie z Dolnośląskim Kuratorium Oświaty, Dolnośląskim Ośrodkiem Doskonalenia Nauczycieli we Wrocławiu, Dolnośląskim Związkiem Szachowym. Wystąpili na niej przedstawiciele władz ogólnopolskich i regionalnych: marszałek Rafał Jurkowlaniec, Joanna Berdzik - Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej, Elżbieta Pawłowicz - Dolnośląski Kurator Oświaty i Piotr Borys - poseł do Parlamentu Europejskiego, Małgorzata Bacia - Dyrektor DODN we Wrocławiu oraz Dominik Kulaś - Prezes Dolnośląskiego Związku Szachowego. Była to już druga konferencja poświęcona projektowi na Dolnym Śląsku - pierwsza odbyła się już w marcu. W województwie dolnośląskim twra nabor do projektu, a szkolenia nauczycieli odbędą się jesienią.

Informacje o pilotażu dolnośląskim

Trwa nabór do projektu w województwie podlaskim, w którym zgłoszenia szkół lub samorządów do projektu przyjmuje dyrektor Zespołu Szkół nr 3 w Suwałkach Piotr Zieliński (piotr11z@wp.pl). CEN w Białymstoku przeprowadził kurs dla nauczycieli przygotowujący do programu, taki sam kurs kończy się właśnie w CEN w Suwałkach, następny kurs odbędzie się w Suwałkach w dniach 9-15.08.br.

Informacje o pilotażu podlaskim

Z inicjatywny Świętokrzyskiego Związku Szachowego program pilotażowy będzie prowadzony także w tym województwie. W maju i czerwcu trwaja tam kursy dla nauczycieli pod nazwą "Wesołe szachy".

Informacje o pilotażu świętokrzyskimSzachy w szkole - konferencja 2013Uprzejmie informuję, że 7 czerwca (piątek) br. Biuro Edukacji Urzędu m.st. Warszawy i Polski Związek Szachowy organizują konferencję „Szachy w szkole”, adresowaną  do nauczycieli, doradców metodycznych, przedstawicieli władz oświatowych oraz osób i instytucji zajmujących się edukacją szachową – program w załączeniu.

Głównym przedmiotem konferencji, planowanej początkowo w maju br., będą zagadnienia związane z dydaktycznymi aspektami gry w szachy. Część III – zamknięta, adresowana jest do dyrektorów szkół podstawowych, które zakwalifikowały się do warszawskiego pilotażu "WARS i SAWA grają w szachy", ogólnopolskiego projektu "Szachy w szkole".

Uczestnicy konferencji, która odbędzie się w Hotelu Novotel przy ul. Marszałkowskiej 94/98 w Warszawie, otrzymają zaświadczenia uczestnictwa.

Zainteresowane osoby proszone są o przesłanie zgłoszenia, zawierającego imię i nazwisko, adres zamieszkania oraz nazwę adres szkoły/klubu/placówki do 3 czerwca 2013 r. na adres mailowy: konferencja2013@pzszach.org.pl. Pytania dotyczące organizacji części III można kierować na adres ejaromin@um.warszawa.pl .

Serdecznie zapraszam do udziału w konferencji!


Magdalena Zielińska
Koordynator projektu "Edukacja przez Szachy w Szkole"KALENDARZ PZSZACH
Wakacje z szachami 2013
                                    

Zapraszamy do zapoznania się komunikatem organizacyjnym obozu sportowego dla dzieci i młodzieży "Wakacje z Szachami", który odbędzie się w dniach 4-18 sierpnia 2013 w Puławach (woj. Lubelskie). Projekt "Wakacje z Szachami 2013" współfinansowany jest przez Ministerstwo Sportu i Turystyki z Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej. Koordynatorem obozu jest Kamila Kałużna, wszelkie pytania prosimy kierować na adres kamila.kaluzna87@gmail.com

---> Strona Wakacji

IMP i DMP w Szachach Błyskawicznych

Piknik Olimpijski
 

9 czerwca (niedziela) w godzinach 12.00-18.00 w Warszawie na Kępie Potockiej (blisko Centrum Olimpijskiego) odbędzie się kolejny, już 14. Piknik Olimpijski. Na tym wielkim wydarzeniu nie zabraknie stoiska szachowego, przygotowanego przez Polski Związek Szachowy. W Programie Szachowego Pikniku znajdzie się między innymi symultana z arcymistrzem, pokaz gry na ślepo z komentarzem, turniej szachów błyskawicznych, pokaz gry ultraszybkiej tzw. bulletów.

Więcej informacji podamy wkrótce.

---> Strona PKOL 
 ---> Relacja z Pikniku Olimpijskiego w 2012 roku

Aktualnie online 15 gości