00-697 Warszawa, Al. Jerozolimskie 49
   Telefon/Fax: +48 22 841-41-92, +48 22 841-94-60
   e-mail: biuro@pzszach.org.pl
AKTUALNOŚCI | KONTAKT | KALENDARZ | KOMISJE | PZSZACH | WZSZACHY | FINANSE | LICENCJE | REGULAMINY | AKADEMIA | KNJBIS | CENTRALNY REJESTR

Serdecznie zapraszamy do korzystania z nowej strony

PZSzach pod adresem pzszach.pl


Numer 6/2012 - Newsletter Polskiego Związku Szachowego - 23.11.2012

SŁOWO WSTĘPNE
Dyrektor biura PZSzach Piotr Murdzia


Ostatnie miesiące obfitowały w wiele ważnych dla polskich szachów wydarzeń. Najbardziej nośnym medialnie wydarzeniem była wizyta w naszym kraju Garriego Kasparowa. Dla rosyjskiego arcymistrza Polska jest w tej chwili najważniejszym miejscem realizacji programu „Szachy w szkole”. Spotkania w MSiT, MEN i PZSzach świadczą dobitnie o zaangażowaniu się mistrza świata w ów projekt.

Pilotażowy kurs dla nauczycieli, który zbiegł się z wizytą Kasparowa, stanowił doskonały punkt wyjścia dla programu „szachy w szkole”.

     IM Piotr Murdzia

Zgodnie z wymogami nowej ustawy o sporcie Polski Związek Szachowy przeprowadził Walne Sprawozdawcze Zgromadzenie Delegatów, podczas którego przyjęto zmianę Statutu oraz Regulamin Dyscyplinarny. Ponadto jednogłośnie zaakceptowano sprawozdanie Zarządu PZSzach i udzielono mu absolutorium.

Oczy i serca pasjonatów szachowych były jednak zwrócone na imprezy sportowe, które przysparzały niezwykłych emocji. Nie bacząc na chronologię wydarzeń, to myślę że najwięcej towarzyszyło ich nam podczas rozgrywek o Mistrzostwo Świata Kobiet w Chanty-Mansyjsku. Zwycięstwo z II rundy Moniki Soćko w meczu z aktualną mistrzynią świata Hou-Yifan przejdzie już na stałe do historii polskich szachów.

Ktoś powie, ze mniej spektakularnym był sukces Dariusza Świercza, który na MŚJ w Mariborze dorzucił do swojej bogatej kolekcji złoty medal. Wygrywać "na żądanie", choćby było się głównym faworytem, nie należy do rzeczy prostych i świadczy o klasie zawodnika. Cieszymy się jednocześnie, że Darek ma w kraju konkurentów, którzy błyskawicznie idą w jego ślady. Mowa oczywiście o Janie-Krzysztofie Dudzie i Kacprze Drozdowskim. Ich wynik w Mariborze nie pozostawia wątpliwości, ze lada rok w kadrze seniorów dojdzie do zmian.

Wreszcie nasz najlepszy zawodnik Radosław Wojtaszek mógł sprawdzić swoich sił w superturnieju, do jakich bez wątpienia należy Poikovsky. Egzamin Radka wypadł pomyślnie. Z niecierpliwością czekamy na wejście Radka do TOP 10.

Polonia Warszawa obroniła tytuł Drużynowego Mistrza Polski.

A w solvingu dalej bez zmian. Polacy po raz 4 raz z rzędu wywalczyli drużynowe złoto tradycyjnie okraszając ów sukces medalami indywidualnymi.


Przekaż 1% podatku na obóz szachowy dla dzieci!

Drodzy Szachiści i Miłośnicy Szachów!

Z radością informujemy, ze Polski Związek Szachowy uzyskał status Organizacji Pożytku Publicznego. Oznacza to, ze mogą Państwo przekazać 1% swojego podatku na rzecz naszego stowarzyszenia, a dzięki tym wpłatom dofinansowany zostanie obóz szachowy dla dzieci.

Dlaczego warto?

• Przekazanie 1% podatku nic Państwa nie kosztuje – wystarczy wpisać numer KRS Polskiego Związku Szachowego w corocznym rozliczeniu podatkowym. Liczy się każda złotówka!

• Zarząd Polskiego Związku Szachowego zdecydował, ze całość przekazanego przez Państwa 1% podatku zostanie przeznaczona na wsparcie dorocznej akcji Wakacje z Szachami. Ta akcja to wakacyjny obóz szkoleniowo-wypoczynkowy dla dzieci, dzięki któremu najmłodsi miłośnicy królewskiej gry z całej Polski, ci poszkodowani przez los lub najbardziej potrzebujący, będą mieli okazję rozwijać swoją pasję.

• Nabór uczestników na obóz Wakacje z Szachami realizowany jest przez Wojewódzkie Związki Szachowe, a więc o tym, kto weźmie w nim udział, zdecydują osoby posiadające najlepsze rozeznanie w terenie, a nie działacze szczebla centralnego.

• Przekazując nam 1% podatku oferujesz dzieciom radość. A co ważniejsze, dajesz dzieciom nadzieję na lepsze jutro, inwestując w ich przyszłość. Szachy rozwijają intelekt i wyobraźnię, uczą odwagi i odpowiedzialności za własne decyzje. Kształtują cierpliwość, wytrwałość, uczą pokory i szacunku dla przeciwnika.

Zarząd Polskiego Związku SzachowegoREDAKCJA
Spis treści
 
W NEWSLETTERZE:
 
SKŁAD I REDAKCJA: 

Dorota Rzepecka
Specjalista ds. Promocji PZSzach
d.rzepecka@pzszach.org.pl
1.   O TYM SIĘ MÓWI
1.1 Monika Soćko i Iweta Rajlich w MŚ Kobiet

2. LISTA RANKINGOWA
2.1 Listopadowa lista rankingowa

3. NORMY, TYTUŁY, WYRÓŻNIENIA
3.1 Nowe tytuły dla Polaków

4. MISTRZOSTWA, MISTRZOSTWA...
4.1 Kolejne złoto Dariusza Świercza!
4.2 MŚ w solvingu
4.3 Podwójnie złota Praga
4.4 Mistrzostwa Polski w szachach błyskawicznych
4.5 Quatra Ekstraliga
4.6 Polska wicemistrzem NATO!

5. Z KRAJU I ZE ŚWIATA
5.1 Zurab Azmaiparashvili w rządzie Gruzji!
5.2 Udany start Wojtaszka w Poikowsky
5.3 Monika Soćko w Grand Prix Kobiet
5.4 Ministerstwo Edukacji Narodowej o szachach w szkole
5.5 Kasparow w Sejmie RP
5.6 Jakubowski i Rajlich mistrzami Warszawy na rok 2012
5.7 IX Turniej Szachowy o Puchar Związku Banków Polskich

6.   CZASOPISMO SZACHOWE MAT
6.1 W numerze

7.   MAT-LETTER: Z KRAJU I ZA ŚWIATA
7.1 Wywiad numeru - z Waldemarem Świciem rozmawia Krzysztof Jopek
7.2 Srebrne pocieszenie

8. ZARZĄD i BIURO PZSZACH
8.1 Pilotażowy kurs dla nauczycieli
8.2 Koordynator ds. szachów w szkole

STAŁA WSPÓŁPRACA:

Tomasz Sielicki, Prezes PZSzach

Tomasz Delega, Sekretarz Generalny PZSzach

Zenon Chojnicki, Przewodniczący Komisji Klasyfikacji
i Rankingu PZSzach

IM Piotr Murdzia, Dyrektor Biura PZSzach

FM Michał Bartel, Specjalista ds. Organizacyjnych PZSzach

Tomasz Lissowski,Przewodniczący Komisji Historycznej PZSzach


9. KSIĄŻKI I PUBLIKACJE
9.1 Grajmy w szachy cz. III

10. KALENDARZ PZSZACH
10.1 Drużynowe Mistrzostwa Polski Kobiet
10.2 W grudniu szachiści ponownie zagrają dla Polonii!O TYM SIĘ MÓWI
Monika Soćko i Iweta Rajlich w MŚ Kobiet

pokaz żywych szachów podczas uroczystości otwarcia Mistrzostw Świata Kobiet
zdjęcie ze strony organizatora:
http://chess2012.ugrasport.com
 

Mistrzyni Polski Iweta Rajlich oraz liderka polskiej lisy rankingowej Monika Soćko wzięły udział w rozgrywkach o mistrzostwo świata kobiet. 64 najlepsze szachistki globu stanęły do rywalizacji systemem pucharowym. Iweta Rajlich w I rundzie została pokonana przez Rosjankę Olgę Giriję (2467), która w kolejnej rundzie uległa Francuzce Marie Sebag.

Występ Moniki Soćko przyniósł nam więcej radości. Zawodniczka Hetmana Szopienice Katowice w I rundzie pokonała Almirę Skripczenko, aby w Ii trafić na samą mistrzynię świata. W pierwszej partii Polka przegrała, ale w drugiej sprawiła ogromną niespodziankę, pokonując Yifan Hou. Jest to jedno z nielicznych zwycięstw polskich szachistów nad "urzędującymi" mistrzami i mistrzyniami świata. Donosząc o sukcesie Moniki, odnotowaliśmy zwycięstwa Rubinsteina nad Laskerem i Tartakowera nad Alechinem. Smpatycy szachów uzupełnili ten rejestr o inne sukcesy:

  • 2006 MŚ kobiet Jekaterynburg. W 2 rundzie Iweta Rajlich wyeliminowała aktualną mistrzynię świata Antoanetę Stefanową wygrywając 3:1 (0,1,1,1).
  • 2002 Olimpiada w Bled. Iweta Rajlich wygrała z aktualną mistrzynią świata Zhu Chen (Chiny)
  • 1998, Polanica Zdrój. Michał Krasenkow pokonał Anatolija Karpowa - aktualnego wówczas mistrza świata FIDE


    >>> o sukcesie Moniki Soćko donosi strona Ministerstwa Sportu i Turystyki

    >>> m.in. o reakcji mistrzyni świata po porażce    Poniżej historyczne zwycięstwo Moniki Soćko nad Yifan Hou:


zdjęcie ze strony organizatora: http://chess2012.ugrasport.com/

Po zwycięstwie nad Chinką stan meczu wynosił 1-1 i o wyniku miały zadecydować baraże. W tych Polka okazała się zdecydowanie lepsza i tym samym wyeliminowała Yifan Hou z dalszych rozgrywek. Była to sensacja rundy, szczególnie że rankingowo Yifan Hou przewyższała Polkę o 150 punktów. Chinka jest numerem 3 światowej listy rankingowej FIDE i z rankingiem 2606 znajduje się za Judit Polgar i Humpy Koneru. Hinudska Humpy Koneru także odpadła z rozgrywek już w II rundzie, pokonana przez Ukrainkę Natalię Żukową.
Niestety, na mistrzostwach świata kobiet nie można liczyć na chwilę oddechu, gdyż wszystkie przeciwniczki są bardzo wymagające i trudne, a stawka jest bardzo wysoka. W III rundzie, gdy na placu boju zostało tylko szesnaście zawodniczek, Polka zagrała z była mistrzynią świata Antoanetą Stefanową z Bułgarii i musiała uznać jej wyższość. W innych ciekawych meczach 1/8 finału zmierzyły się dwie siostry Kosincewy, czołowe Rosjanki. Pojedynek Nadieżdy i Tatiany zakończył się w dogrywce zwycięstwem pierwszej z nich.

Warto dodać, że Rosjanki, aktualne mistrzynie olimpijskie i drużynowe mistrzynie Europy, nie miały szczęścia na tych mistrzostwach, gdyż do ćwierćfinału awansowała tylko jedna z nich, gdyż w III rundzie Alisa Galjamowa została pokonana przez Marie Sebag z Francji, a Natalia Pogonina przez Annę Uszeninę z Ukrainy. W ćwierćfinale Nadieżda Kosincewa przegrała mecz z Anną Uszeniną i ostatecznie do półfinału nie weszła żadna z aż dwunastu zawodniczek rosyjskich: Nadieżda Kosincewa odpadła w IV rundzie, Tatiana Kosincewa odpadła w III rundzie, Natalia Pogonina odpadła w III rundzie, Alisa Galjamowa odpadła w III rundzie, Aleksandra Kosteniuk odpadła w II rundzie, wyeliminowana przez rodaczkę Natalię Pogoninę,  Walentyna Gunina  odpadła w II rundzie, wyeliminowana przez Alisę Galjamową, Olga Girija odpadła w II rundzie, Jekaterina Kowalewska odpadła w I rundzie, wyeliminowana przez Alisę Galjamową, Anastazja Bondaruk odpadła w I rundzie, Eugenia Owod odpadła w I rundzie, Marina Romanko odpadła w I rundzie, Swietłana Matwiejewa odpadła w I rundzie, wyeliminowana przez Natalię Pogoninę.

Drugą pod względem liczby zawodniczek federacją były Chiny: w MŚ Kobiet zagrało 7 zawodniczek z tego kraju, z których aż trzy znalazły się w ćwierćfinale.
 
Dalsze rozgrywki wyłoniły półfinałową czwórkę: Anna Uszenina z Ukrainy, Antoaneta Stefanowa z Bułgarii, Dronawalli Harika z Indii i Wenjun Ju z Chin. Półfinał wyłoni dwie najlepsze, które zmierzą się w czteropartiowym meczu.

Cztery półfinalistki Mistrzostw Świata Kobiet 2012:
Antoaneta Stefanowa, Anna USzenina, Wenjun Ju i Dronawalli Harika.
Fot. organizatora
http://chess2012.ugrasport.com  >>> oficjalna strona IMŚK

>>> transmisja partii na żywo


  >>> czytaj informacje  Polskiej Agencji Prasowej


REKLAMA
X-Code


LISTA RANKINGOWA
Listopadowa lista rankingowa
Listopadowa lista rankingowa nie przyniosła wielkich zmian w czołówce polskiej. Warto odnotowac, że arcymistrz Marcin Dziuba odnotował na niej życiowy ranmking i przekroczył próg 2600. Gratulacje!

Czołówka Polaków:Czołówka Polek:
 
REKLAMA
Wojtaszek Comarch Team


MISTRZOSTWA, MISTRZOSTWA...
Kolejne złoto Dariusza Świercza!
Mistrz świata do lat 20 z 2011 roku Dariusz Świercz zdobył złoty medal mistrzostw świata juniorów do lat 18! W tej samej grupie wiekowej w czołówce znaleźli się nasi dwaj młodsi zawodnicy: Jan Krzysztof Duda 8,0 (IV miejsce) i Kacper Drozdowski 8,0 (VII miejsce). Gratulujemy!

Dariusz Świercz (KSz Polonia Wrocław), który błyszczał w reprezentacji na tegorocznej olimpiadzie szachowej, rozstawiony w Mariborze z pierwszym numerem startowym, pewnie dowiódł swoich umiejętności i nie zawiódł pokładanych w nim nadziei. Świetnie wypadli nasi młodsi reprezentanci w tej grupie. Młodzi zawodnicy zdobyli w tym roku dwa złote medale mistrzostw Europy w swoich grupach wiekowych:Jan Krzysztof Duda (MKS MOS Wieliczka) w grupie do lat 14 i Kacper Drozdowski (UKS "Rotmistrz" Grudziądz) w grupie do lat 16. Bardzo wysokie lokaty w starszej grupie wiekowej mistrzostw świata potwierdziły ich nieprzeciętny talent i szybki rozwój sportowy.Gratulacje na stronie Ministerstwa Sportu i Turystyki


Od lewej: Jan Krzysztof Duda, Dariusz Świercz, Kacper Drozdowski i kierownik reprezentacji Michał Bartel.
 

 
Reprezentacja Polski w Mariborze

Polskę reprezentowali także:

Juniorzy do lat 8: Krzysztof Kabaciński, Jakub Suder
Juniorki do lat 8: Zuzanna Adamczyk, Jagoda Bieńko, Monika Marcińczyk

Juniorzy do lat 10: Jakub Kosakowski
Juniorki do lat 10: Honorata Kucharska, Zofia Szulc, Joanna Święch

Juniorzy do lat 12: Kamil Kozioł, Szymon Walter
Juniorki do lat 12: Julia Antolak, Oliwia Kiołbasa, Alicja Śliwicka

Juniorzy do lat 14: Kamil Kozioł, Radosław Gajek
Juniorki do lat 14: Aleksandra Dadełło, Ewa Harazińska, Mariola Woźniak

Juniorzy do lat 16: Filip Cukrowski, Aleksander Kaczmarek, Grzegorz Nasuta
Juniorki do lat 16: -

Juniorzy do lat 18: Kacper Drozdowski, Jan Krzysztof Duda, Dariusz Świercz, Marcin Krzyżanowski
Juniorki do lat 18: Aleksandra Lach, Maria Leks

W poprzednim roku na Mistrzostwach Świata w brazylijskim Caldas Novas Polska reprezentacja wróciła na tarczy. W tym roku, mimu sukcesów w grupie do lat 18, również nie możemy mówić o zadowoleniu z wyniku.

Nie powiódł się start naszych młodych nadziei w grupie do lat 12 – Oliwii Kiołbasy i Alicji Śliwickiej oraz Julii Antolak, która w mistrzostwach Polski wyprzedziła swoje bardziej utytułowane koleżanki. Liczyliśmy po cichu także na sukcesy Kamila Kozioła, Radosława Gajka i Marioli Woźniak którzy w obecnym roku uczynili wielki postęp i dawali nadzieje na pozytywną niespodziankę. Dla Aleksandry Lach Mistrzostwa były ważnym sprawdzianem, jednak Ola, która w tym roku w występach krajowych odnotowała wiele bardzo udanych startów, nie zdołała nawiązać do swoich wielkich sukcesów z lat ubiegłych.


MŚ w solvingu

złoci medaliści: Aleksander Miśta, Piotr Murdzia, Kacper Piorun

Na rozegranych w Kobe w Japonii Mistrzostwach Świata w solvingu polska reprezentacja w składzie: Piotr Murdzia, Kacper Piorun i Aleksander Miśta, zdobyła złoto w klasyfikacji drużynowej. Jest to kolejny mistrzowski tytuł Polaków. W klasyfikacji indywidualnej aż dwa miejsca na podium przypadły naszym reprezentantom: broniący tytułu mistrza świata z 2011 roku Kacper Piorun, obecnie arcymistrz i w solvingu, i w szachach klasycznych, zajął III miejsce, a złoto przypadło najbardziej utytułowanemu zawodnikowi w historii tej dyscypliny Piotrowi Murdzi. Gratulujemy!

Do zawodów solverowcy przygotowywali się na zgrupowaniu w Ostródzie. W przerwie między treningami działacze MLKS "Ostródzianka" Ostróda przygotowali dla kadrowiczów niespodziankę - wieczór japoński. W trakcie kolacji doświadczony znawca Dalekiego Wschodu zapoznał ich z kulturą japońską. Podczas 3-godzinnego wykładu można również było skosztować tradycyjnych potraw z tego odległego kraju.

Wyniki

World Chess Solving Championship 2012 - report by David Friedgood

Wywiad z Mistrzami Świata w Solvingu 2012!


Podwójnie złota Praga: Mistrzostwa Europy Juniorówreprezentacja polski w Pradze, fot. Jan Nogal
 
W rozegranych w Pradze Mistrzostwach Europy Juniorów w szachach Polscy młodzi mistrzowie zdobyli dwa złote medale, ze wspaniałymi wynikami 8 pkt z 9 możliwych.

Jan-Krzysztof Duda wywalczył złoty medal w kategorii do lat 14, a Kacper Drozdowski okazał się najlepszy w kategorii do lat 16. Już wcześniej w tym roku obaj zawodnicy wykazywali się wysoką formą. Jan-Krzysztof wygrał międzynarodowy arcymistrzowski turniej w Ołomuńcu i zdobył pierwszą normę na arcymistrza. Jest to pierwszy przypadek w historii polskich szachów, że 14-latek wygrywa kołowy turniej międzynarodowy z normą arcymistrza. Kacper z kolei w lipcu 2012 zdobył wraz z drużyną złoty medal Drużynowych Mistrzostw Europy.


Jan Krzysztof Duda na podium, fot. Jan Nogal

IM Duda całkowicie zdominował rywalizację wygrywając pierwsze 7 partii i gwarantując sobie zwycięstwo na rundę przed końcem. Faworyzowany Rosjanin Vladislav Artemiev został rozgromiony przez Jana-Krzysztofa w rundzie 6 w fantastycznej partii. Zdruzgotany lider listy startowej przegrał kolejną partię i zajął dopiero 9 miejsce. Cały polski świat szachów wierzył, że Jan-Krzysztof zdobędzie złoty medal i 14-latek wspaniale wytrzymał presję. Jest to kolejny wielki sukces po złotym medalu na MŚ do lat 10 w 2008 roku, oraz dwóch medalach MŚ do lat 12 w latach 2009 oraz 2010.


Kacper Drozdowski, fot. Jan Nogal

Walka w grupie 16-latków była bardziej zacięta. Kacper nie był faworytem do złotego medalu, a główny faworyt, mistrz Avital Boruchovsky z Izraela, wygrywał partię za partią, pokonując po drodze naszego mistrza. Avital nie wytrzymał jednak nerwowo i przegrał dwie ostatnie partie, podczas gdy FM Drozdowski pokazał stalową psychikę wygrywając w czterech ostatnich rundach i z przewagą 1 pkt zdobył Mistrzostwo Europy.

Wygrywać na zawołanie umieją tylko wielcy!” – powiedział o zwycięstwie Jana-Krzysztofa Dudy, prezes PZSzach Tomasz Sielicki.

Osiem zwycięstw i jedna porażka, bez remisów, a także wspaniała aktywna gra oznacza, że Kacper wchodzi do elity najlepszych juniorów świata. Teraz niech inni się boją” – skomentował prezes grę Mistrza Europy do lat 16.

Dziewczynom zabrakło trochę szczęścia, a może też odporności psychicznej i umiejętności. Wiele z nich do ostatniej partii walczyło o medale, ale niestety skończyło się na miejscach w czołówce. Oliwia Kiołbasa (D12) była czwarta i przegrała medal tylko dodatkową wartościowością, Aleksandra Lach (D18) piąta, Klaudia Wiśniowska (D18) siódma, a Jagoda Bieńko (D8) i Ewa Harazińska (D14) dziesiąte.

Wśród chłopców o medal do końca walczył Radek Gajek (C14) zajmując siódme miejsce, a Kamil Kozioł (C12) dziewiąte.


Zachęcamy do przeczytania relacji naszego kierownika ekipy Winicjusza Drozdowskiego, która jest dostępna na stronie Akademii PZSzach.


Fotogaleria Jana Nogala

Jeszcze raz gratulujemy!!!

  --> Strona Młodzieżowej Akademii Szachowej

---> Wyniki

--> Oficjalna strona Mistrzostw

Mistrzostwa Polski w szachach błyskawicznych

W miniony weekend w galerii handlowej Focus Mall w Bydgoszczy zostały rozegrane indywidualne i drużynowe mistrzostwa Polski w szachach błyskawicznych. W rozgrywkach mężczyzn zwyciężył GM Bartosz Soćko przed m Maciejem Klekowskim i GM Grzegorzem Gajewskim. W zawodach wzięlo udział 134 zawodników. W klasyfikacji kobiet ze stuprocentowym wynikiem triumfowała GM Monika Soćko, która z przewaga aż 3,5 punktu wyprzedziła pozostałe medalistki: WFM Klaudię Kulon i WIM Joannę Worek.

Wśród drużyn triumfowały: w klasyfikacji mężczyzn: KSz. Odrodzenie Kożuchów przed GK Baszta MOS I Żnin i KSz Warsaw Sharks Warszawa; w klasyfikacji kobiet kolejność była następująca: MCKiS Jaworzno, SSz. Pocztowiec Bydgoszcz i GK Baszta MOS Żnin.

Gratulujemy zwycięzcom!


Quatra Ekstraliga


W ostatni weekend września w Katowicach został rozegrany trzeci zjazd Quatra Ekstraligi 2012. Zamykająca tegoroczny cykl rozgrywek sesja przyniosła sporo emocji. Wydawało się, że nikt nie zatrzyma HetMaNa Szopienice, niestety dwa nieoczekiwane i dość pechowe remisy z niżej rozstawionymi zespołami zepchnęły gospodarzy na II miejsce. Polonia Warszawa, oprócz porażki ze Ślązakami wygrała wszystkie inne spotkania i dzięki większej liczbie małych punktów zdobyła złoto. Warto zwrócić uwagę, że jest to już 14 tytuł w historii warszawskiego klubu.


Z Quatra Ekstraligą pożegnali się: LKS Nadnarwianka Pułtusk oraz LKS Wrzos Międzyborów.

Medaliści Quatra Ekstraligi 2012.
Fot. Piotr Rutkowski

I miejsce
KSz Polonia Warszawa

GM Bartłomiej Macieja, GM Grzegorz Gajewski, GM Robert Kempiński, GM Eduardas Rozentalis, GM Michał Olszewski, IM Tomasz Warakomski, GM Anna Muzyczuk, WGM Karina Szczepkowska-Horowska

II miejsce
KSz WASKO HetMaN Szopienice Katowice

GM David Navara, GM Bartosz Soćko, GM Kamil Mitoń, GM Piotr Bobras, GM Jacek Gdański, IM Krzysztof Bulski, IM Grzegorz Masternak, GM Monika Soćko, WGM Marta Michna, WGM Anna Zozulia

III miejsce
KSz STILON Gorzów Wlkp.

GM Yuriy Kryvoruchko, GM Michał Krasenkow, IM Kacper Piorun, IM Marcel Kanarek, IM Kamil Dragun, k++ Kamil Klim, WGM Beata Kądziołka, m Klaudia Wiśniowska

Najlepsi na szachownicach:

1. David Navara 5 (6)
KSz WASKO HetMaN Szopienice Katowice

2. Grzegorz Gajewski 6,5 (9)
KSz Polonia Warszawa


3. Paweł Jaracz 6,5 (9)
GK BASZTA MOS Żnin

4. Olszewski Michał 7,5(9)
KSz Polonia Warszawa


GM Michał Olszewski otrzymuje nagrodę za najlepszy wynik na IV szachownicy
Fot. Piotr Rutkowski5. Warakomski Tomasz 7 (9)
KSz POLONIA Warszawa

6. Karina Szczepkowska - Horowska 5,5 (6)
KSz Polonia Warszawa


Karina Szczepkowska-Horowska otrzymuje nagrodę za najlepszy wynik na VI szachownicy
Fot. Piotr Rutkowski

 

Podczas III sesji odbył sie towarzyski mecz piłki nożnej pomiędzy szachistami a pracownikami Katowickich Wodociągów S.A. Niestety, szachiści musieli uznać wyższość przeciwników i mecz zakończył się wynikiem 6:1 dla gospodarzy.


W piłkarskim meczu udział wzięli GM Bartosz Soćko, GM Mirosław Grabarczyk, GM Michał Olszewski,  GM Kamil Mitoń, GM Krzysztof Bulski, IM Tomasz Warakomski, IM Arkadiusz Leniart, IM Kamil Dragun, IM Marcel Kanarek, FM Michał Bartel, Maciej Nurkiewicz
Fot. Tadeusz Szafraniec

Polska wicemistrzem NATO!


W rozegranych we Francji mistrzostwach NATO Polska zajęła II miejsce, ulegając Niemcom dopiero drugą punktacją pomocniczą. Za Niemcami i Polską uplasowała się Francja, Dania i Turcja.

W klasyfikacji indywidualnej brązowy medal wywalczył Mateusz Sypień, a tytuł wicemistrza NATO w szachach błyskawicznych zdobył Adam Karbowiak. Gratulujemy!

Polskę reprezentowali: Piotr Bieluszewski, Piotr Kaczorowski, Adam Karbowiak, Sławomir Kędzierski, Daniel Michalski, Mateusz Sypień oraz Dariusz Sycz, który grał w drużynie NATO, ale odbierając punkty konkurentom Polaków przyczynił się do końcowego sukcesu.


1. Niemcy          19,0 pkt.          116          83,5
2. Polska           19,0 pkt.          116          82,0
3. Francja          19,0 pkt.          111          77,5
4. Dania             18,5 pkt.
5. Turcja             17,5 pkt.

- Oficjalna strona

- Transmisja
NORMY, TYTUŁY, WYRÓŻNIENIA
Nowe tytuły dla Polaków
FIDE przyznało Polakom kolejne tytuły arcymistrzów, mistrzów międzynarodowych i sędziów FIDE.

Na 83 Kongresie FIDE w Stambule zostały Polakom nadane następujące tytuły:

Krzysztof Bulski - GM
Kacper Piorun - GM
Jan Krzysztof Duda -IM
Tadeusz Agaciński - FA

Serdecznie życzymy dalszych sukcesów!

Arcymistrzowie Krzysztof Bulski i Kacper Piorun w obiektywie Sylwii Rudolf


Z KRAJU I ZE ŚWIATA
Zurab Azmaiparashvili w rządzie Gruzji!
Miło nam poinformować, że znakomity arcymistrz szachowy Zurab Azmaiparashvili został wiceministrem ds. sportu i młodzieży w rządzie Gruzji.

Jest to obecnie drugi w Europie szachista na tak wysokim państwowym stanowisku - ministrem ds. sportu i młodzieży w Serbii jest słynna szachistka Alisa Marić.


Arcymistrz Zurab Azmaiparashvili - pierwszy z prawej
Zdjęcie ze strony Ministerstwa ds. Sportu i Młodzieży Gruzji:
http://msy.gov.ge


Informacja na stronie Ministerstwa

Informacja na stronie FIDE

Dobry wynik Wojtaszka w Poikowsky

W XIII Turniej "Poikovsky" imienia Anatolija Karpova bardzo dobre trzecie miejsce zajął Radosław Wojtaszek.

Na uwagę zwraca znakomity wynik czarnym kolorem - 2 wygrane partie z Bołoganem i Motylewem. Szkoda, że Radosław tym razem gorzej zagrał białym kolorem bo mógłby włączyć się do walki o pierwsze miejsce. Do swojego życiowego rankingu (2733) Wojtaszek dorzucił kolejne 3 cenne oczka.


Końcowe wyniki:

1. Dmitry Jakowenko 6
2. Rusłan Ponomarjow 5.5
3-4. Aleksander Motylew i Radosław Wojtaszek po 5 5.
Wang Yue 4.5
6-9. Bruzon Batista Lazaro, Bołogan Wiktor, Rublewski Sergiej i Onischuk Aleksander po 4
10. Short Nigel 3


  >>> oficjalna strona turnieju

>>> transmisja partii 

Uczestnicy turnieju:


Bruzon, Lazaro Kuba 2713
Onischuk, Alexander USA 2672
Short, Nigel Wielka Brytania 2698
Jakovenko, Dmitry Rosja 2724
Motylev, Alexander Rosja 2658
Rublevsky, Sergei Rosja 2693
Ponomariov, Ruslan Ukraina 2729
Wojtaszek, Radoslaw Polska 2713
Bologan, Viktor Mołdawia 2712
Wang, Yue Chiny 2691


Monika Soćko w Grand Prix KobietW rozegranym w Ankarze Women's Grand Prix wystartowała  Monika Soćko. Wśród dwunastu zawodniczek najwyższe rankingi miały GM Anna Muzyczuk (2606), Humpy Koneru (2593) i Xue Zhao (2549), które podzieliły między siebie trzy pierwsze lokaty.

 


>>> Kojarzenia i wyniki
 Informacje na stronie FIDE

Raport ChessBase
Start Moniki był niezbyt udany, prawdopodobnie z powodu zmęczenia po olimpiadzie szachowej. Nasza czołowa zawodniczka straciła na rankingu. Poniżej jedna z partii, którą warto obejrzeć ze względu na rzadki motyw wściekłego hetmana, jaki zaskoczył czołową chińską zawodniczka w kompletnie wygranej pozycji. Warto dodać, że Wenjun Ju w trwających Mistrzostwach Świata Kobiet gra w półfinale.


Ministerstwo Edukacji Narodowej o szachach w szkole
24 września minister sportu i turystyki Joanna Mucha oraz podsekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej Mirosław Sielatycki odbyli spotkanie z rosyjskim szachistą Gari Kasparowem, w celu omówienia możliwości popularyzowania w polskich szkołach nauki gry w szachy. W spotkaniu wzięli udział także eurodeputowany z Europejskiej Partii Ludowej Piotr Borys oraz prezes Polskiego Związku Szachowego Tomasz Sielicki.
Od lewej: europoseł Piotr Borys, Wiceminister Edukacji Narodowej Mirosław Sielatycki, były mistrz świata w szachach Garri Kasparow, Minister Sportu i Turystyki Joanna Mucha oraz prezes Polskiego Związku Szachowego Tomasz Sielicki
źródło: Ministerstwo Edukacji Narodowej

Podczas spotkania europoseł Piotr Borys przedstawił przyjętą w 2012 r. przez Parlament Europejski deklarację w sprawie wprowadzenia do systemów oświaty w Unii Europejskiej programu „Szachy w szkole" (dokument w załączeniu). Podkreślił, że gra w szachy przyczynia się do osiągnięcia spójności i integracji społecznej, zwalczania dyskryminacji, zmniejszenia wskaźnika przestępczości czy nawet walki z różnymi rodzajami uzależnień.

Wiceminister edukacji narodowej Mirosław Sielatycki podzielił się doświadczeniami w zakresie edukacji szachowej w polskim systemie oświaty (zajęcia w blisko 0,5 tys. polskich szkół). Zwrócił przy tym uwagę na podstawy prawno-organizacyjne tego rodzaju zajęć w szkołach publicznych. Podkreślił rolę wychowawczą gry w szachy, jak również ich wartość dodaną w kształceniu umiejętności matematycznych i analitycznych, rozwijaniu wyobraźni i kreatywności, a także nauce logicznego myślenia i podejmowania decyzji.

Gari Kasparow przedstawił doświadczenia innych państw, takich jak Estonia, Gruzja, Armenia, Francja, Niemcy (niektóre kraje związkowe) czy USA (niektóre stany), które zintegrowały naukę gry w szachy ze szkolnymi programami nauczania. Rosyjski szachista podkreślał duże znaczenie gry w szachy dla poprawy koncentracji i pamięci, uczenia cierpliwości i wytrwałości, a także determinacji, motywacji i postaw sportowego zachowania. Zwrócił uwagę na wiele studiów i analiz potwierdzających tezę, że nauka gry w szachy niesie ze sobą ogromny potencjał rozwojowy dzieci i młodzieży.

Uczestnicy spotkania zgodzili się, że jest wiele podmiotów podejmujących działania edukacyjne w zakresie gry w szachy, jednak cechuje je duża różnorodność i brak spójności programowej. Za jedno z głównych wyzwań uznano opracowanie systemu szkolenia nauczycieli i trenerów, którzy podjęliby się zadania uczenia gry w szachy w ramach fakultatywnych zajęć szkolnych oraz pozyskanie środków na wsparcie tego typu aktywności w szkołach.

Ustalono, że powstanie grupa robocza składająca się m.in. z przedstawicieli Ministerstwa Sportu i Turystyki, Ministerstwa Edukacji Narodowej, Polskiego Związku Szachowego oraz zaangażowanych partnerów społecznych, która wspólnie zastanowi się nad możliwościami opracowania programu pilotażowego w zakresie nauki gry w szachy dla wybranych placówek oświatowych oraz możliwościami wsparcia edukacji szachowej w polskim szkolnictwie. Jako główne źródło wsparcia zidentyfikowano środki Europejskiego Funduszu Społecznego, w oparciu o które w wybranym województwie można będzie zrealizować systemowy program pilotażowy promujący grę w szachy w szkołach.

Kasparow w Sejmie RP
Przedstawiamy relację Adama Dzwonkowskiego:
Fot. Adam Dzwonkowski

26 września 2012 o godzinie 12:00 odbyło się spotkanie Mistrza Świata Garriego Kasparowa z posłami Parlamentarnego Zespołu Szachowego oraz innymi parlamentarzystami – miłośnikami szachów.

Spotkanie rozpoczęło się od oklasków oraz gorącego powitania jednego z najwybitniejszych szachistów w historii.
Poseł Małgorzata Adamczak przywitała Mistrza Świata oraz opowiedziała o działalności Parlamentarnego Zespołu Szachowego.
Słynny arcymistrz w samych superlatywach wypowiadał się o zaangażowaniu polskich europarlamentarzystów, którzy w największej liczbie poparli deklarację o wprowadzeniu szachów do szkół.

Zapytany o swoje doświadczenia opowiadał o realizacji swojego autorskiego programu nauczania szachów w szkołach w Stanach Zjednoczonych, Gruzji i Estonii.

Odpowiadał na wiele pytań posłów. Minister Tadeusz Jarmuziewicz zapytał, czy Kasparow popiera organizację w Polsce Mistrzostw Świata Parlamentarzystów. Arcymistrz na wesoło odpowiedział, że nie spodziewa się za wysokiej frekwencji i może to raczej być turniej krajów dawnego bloku wschodniego. Zwrócił uwagę, że parlamentarzyści nie lubią przegrywać, co w szachach jest normą. Przypomniał też, że deputowanym do Dumy Rosyjskiej jest Mistrz Świata Anatolij Karpow.

Poseł Andrzej Dera zwrócił uwagę, że polscy Parlamentarzyści do tchórzliwych nie należą i ciągle zdarza im się grywać w szachy z różnym skutkiem.

Posłowie z różnych regionów zwracali się z propozycją włączenia ich rejonów do programu „Szachy w szkole” i przypominali, że polska akcja rozpoczęła się kilka lat temu na podkarpaciu. Europoseł Piotr Borys powiedział, że mamy już dwóch kandydatów do pilotażu z województw mazowieckiego oraz dolnośląskiego.

Poseł Iwiński poruszył temat relacji Kasparowa z FIDE. Mistrz Świata powiedział, że bardzo sobie ceni współpracę z Europejską Unią Szachową i to jest jego główny partner do realizacji programu „Szachy w szkole”. FIDE wymaga gruntownej reformy, w celu pozyskania sponsorów korporacyjnych.

Dla rosyjskiego arcymistrza Polska jest w tej chwili najważniejszym miejscem realizacji programu „Szachy w szkole” i zamierza się bardziej zaangażować w jego wdrażanie.

Spotkanie przebiegało w przyjaznej atmosferze, a parlamentarzyści wykazali się wiedzą o szachach oraz wyśmienitą znajomością rosyjskiego, co zaskoczyło Mistrza, kiedy w tym języku dostawał pytania i został poinformowany, że nie musi korzystać z tłumacza.
Parlamentarzyści mieli okazję zrobienia sobie zdjęć z Mistrzem Świata oraz uzyskać autografy, a przedstawiciele PZSzach - Piotr Zieliński i Adam Dzwonkowski rozdali podręczniki do nauki gry w szachy „Grajmy w szachy” wydane przez Związek.

Fot. Adam Dzwonkowski

IX Turniej Szachowy o Puchar Związku Banków Polskich

Bartosz Warszawski (z lewej) - zwycięzca turnieju


W rozegranym 17 listopada w Warszawie IX Turnieju Szachowym o Puchar Związku Banków Polskich na starcie stanęli pracownicy banków oraz ich dzieci. W turnieju głównym z wynikiem 7,5 punktów samodzielnie zwyciężył Bartosz Warszawski reprezentującym Bank Millennium S.A. Drugie miejsce zajął Maciej Cajbel, również z Banku Millenium S.A. Trzecie miejsce na podium wywalczył Kamil Grycel z Pekao S.A. W klasyfikacji kobiet najlepsza była Magdalena Judek, PKO BP.

Gratulujemy!

Organizatorem turnieju była Akademia Sportu Klubu Bankowca. Zawody sędziował sędzia klasy międzynarodowej Andrzej Szewczak.

Magdalena Judek - najlepsza w klasyfikacji kobiet


W turnieju młodych mistrzów, w którym mogły startować dzieci pracowników banków, zwyciężył Bartosz Prażmowski (SGB Bank S.A.) przed Maciejem Kowalcem (BOŚ SA) i Jakubem Piotrowiczem (KUKE S.A.). Wśród juniorek najlepsza była Małgorzata Gowin (Millennium TFI S.A.).

Pełne wyniki


turniej dziecięcy

W klasyfikacji drużynowej najlepszy okazał się Bank Millenium S. A. przed Bankiem Zachodnim WBK S.A. oraz Pekao S.A.


 

Galeria zdjęć z zawodówCZASOPISMO SZACHOWE MAT
W numerze

Na okładce:
Jan Krzysztof Duda
mistrz Europy do lat 14.
Fot. Sylwia Rudolf
W numerze 6/2012:

Bicie w przelocie
Szachy nad jeziorem - Danuta Sanetra
Decyzje zapadły - Michał Bartel
Pierwsza już jest - Jan Krzysztof Duda
Dwa mazurki w Pradze - Winicjusz Drozdowski
Bez sukcesów w Atenach - Arkadiusz Leniart
Srebrne pocieszenie - Mateusz Bartel
Sześć medali w Bośni i Hercegowinie - Krzysztfo Parol
Hetman idzie po tytuł - Michał Bartel
Spokój na górze, nerwy na dole - Olga Zajkowska, Michał Rudolf
Z sal turniejowych
Udany atak - Karina Sczepkowska-Horowska
Zadania
Zorganizowane liczenie - Jan Przewoźnik
Szachy i życie - Krzysztof Jopek
Grajmy lepiej - Jacob Aagaard
Rozwiazania kombinacji
Kiedy Rubinstein zaczął grać dobrze?
- Avital Pilpel
W ogniu pytań
- Dariusz Świercz
PrenumerataMAT-LETTER: Z KRAJU I ZA ŚWIATA
Wywiad numeru - z Waldemarem Świciem rozmawia Krzysztof Jopek
W najbliższych numerach "Mata" czeka nas seria wywiadów, przeprowadzonych przez Krzysztofa Jopka, autora popularnego szachowego blogu "Psychologia i szachy". Krzysztof Jopek w pierwszym z nich rozmawia ze znanym trenerem Waldemarem Świciem. Polecamy tę lekturę zarówno zawodnikom, trenerom, jak i rodzicom!

Srebrne pocieszenie
W szóstym numerze "Mata" zapraszamy do zapoznania się z analizami partii naszych indywidualnych medalistów szachowej olimpiady. Medale Jolanty Zawadzkiej, Radosława Wojtaszka i Bartłomieja Maciei były wielką radością kibiców. Warto przypomnieć, że Radka Wojtaszka w klasyfikacji indywidualnej na najwyższej szachownicy wyprzedził tylko numer dwa światowej listy rankingowej Lewon Aronian! Niżej od naszego czołowego arcymistrza znalazł się m.in. Teimur Radżabow, którego Wojtaszek pokonał w bezpośrednim pojedynku.
ZARZĄD i BIURO PZSZACH
Pilotażowy kurs dla nauczycieli
W siedzibie Polskiego Związku Szachowego odbył się pilotażowy kurs szachowy dla nauczycieli, zorganizowany w ramach przygotowań do wprowadzenia w Polsce programu unijnego „Szachy w szkole”.

Celem kursu było przygotowanie nauczyciela do nauczania podstaw gry w szachy dzieci w wieku wczesnoszkolnym i przedszkolnym. Kurs nie wymaga od słuchaczy umiejętności gry w szachy, jedynie kreatywności i otwarcia na nowe trendy w nauczaniu. Program zajęć obejmował zapoznanie z terminologią szachową, naukę gry w szachy, metodykę nauczania gry w szachy, standardy kompetencji nauczyciela przedmiotu „szachy”, wykorzystanie zasobów Internetu w prowadzeniu zajęć oraz wybrane zagadnienia z kodeksu szachowego.
 
Zajęcia na kursie prowadzili: Andrzej Modzelan, Piotr Zieliński, Magdalena Zielińska, Piotr Wajszczyk, Olga Zajkowska i Dorota Rzepecka. Wykład o historii polskcih szachów miała także WIM Mirosława Litmanowicz, autorka wielu znanych szachowych publikacji.

  Szczegółowe informacje

Z lewej: Mirosława Litmanowicz podpisuje książki


Koordynator ds. szachów w szkole
Informujemy, że w dniu 11 listopada br. Polski Związek Szachowy powołał na stanowisko Koordynatora Ogólnopolskiego Projektu: "Edukacja przez Szachy w Szkole" Magdalenę Zielińską - autorkę popularnej serii książek dla dzieci "Grajmy w szachy".

W zakres zadań Koordynatora wchodzić będąm.in.  następujące czynności:

- uruchomienie pilota Projektu od 1 września 2013 roku w minimum dwóch województwach w minimum 60 publicznych szkołach podstawowych pod patronatem i za zgodą Kuratoriów Wojewódzkich

- zbieranie doświadczeń innych krajów a także badań pokazujących efekty edukacyjne szachów w szkołach, w tym przygotowanie takich badań w polskich szkołach przez wybrane specjalistyczne instytucje
- spowodowanie organizacji kursów dla nauczycieli w zakresie Projektu, w tym wybór właściwych wykładowców

- pozyskiwanie, we współpracy z zarządem PZSzach, środków na finansowanie Projektu

- promocja Projektu w mediach poprzez wywiady i artykuły, w tym czasopismo PZSzach Mat np. w formie cyklu poświęconego Projektowi

- prowadzenie strony Projektu.

Pani Magdalenie Zielińskiej życzymy sukcesów!

---------------------------------------------------------------------------------------------------------

Mgr Magdalena Zielińska - Nauczyciel, sędzia i instruktor szachowy od 2002 r. Po ukończeniu studiów magisterskich i pedagogicznych studiów podyplomowych, od 2008 r. uczy przedmiotu szachy w jednej z najlepszych warszawskich szkół podstawowych i w gimnazjum. Wykładała również dydaktykę i metodykę nauczania szachów w szkołach na kursach dla instruktorów sportu w dyscyplinie szachy. Pomysłodawczyni i współorganizatorka Ogólnopolskich Konferencji Szkoleniowo - Metodycznych "Szachy w szkole". Członkini Komisji Szachów Szkolnych Polskiego Związku Szachowego. Na co dzień pracuje z dziećmi i młodzieżą, głównie w wieku 6 - 15 lat. Autorka popularnej serii książek dla dzieci "Grajmy w szachy".


KSIĄŻKI, PUBLIKACJE
Grajmy w szachy cz. III
Grajmy w szachy cz. III już w sprzedaży!!!

Zachęcamy do kupna III części książki Magdaleny Zielińskiej. To ciąg dalszy tego popularnego wśród trenerów i nauczycieli oraz lubianego przez dzieci podręcznika. Objętość: 90 stron, format A4.

Sprzedaż wysyłkową obsługuje Świętokrzyski Związek Szachowy.

Zamówienia: biuro@szszach.pl, tel. 41 3443215, kom. 510 10 84 85.

Wysyłka realizowana jest po przelaniu wpłaty na konto:
Świętokrzyski Związek Szachowy
ul. Targowa 18/1211
25-520 Kielce
Nr konta: ING O. Kielce 35 1050 1416 1000 0022 4221 7517

Warunki sprzedaży - takie jak części pierwszej i drugiej (które również są
dostępne):

Cena za 1 egz. (bez kosztów przesyłki): 20 zł.
Cena jednostkowa przy zakupie min. 5 egz. - 16 zł.
(Możliwość negocjacji przy zamówieniach hurtowych)

Koszty przesyłki:
1 egz. - 2,70 zł; 2 egz. - 4,80 zł, 3-5 egz. - 7,30 zł; 6-13 egz. - 13 zł;
14-26 egz. - 18 zł.
Większe ilości - przesyłka kurierska (cena w zależności od zamówienia).
KALENDARZ PZSZACH
Drużynowe Mistrzostwa Polski Kobiet


W grudniu szachiści ponownie zagrają dla Polonii!


Regulamin akcji „Szachiści grają dla Polonii 2012”

1. Cel Akcji

Celem akcji „Szachiści grają dla Polonii” jest:
a) Popularyzacja szachów w całym kraju.
b) Integracja środowiska szachowego.
c) Pozyskanie środków finansowych na rzecz zaproszenia dzieci Polaków z Ukrainy na obóz szachowy „Wakacje z szachami 2013”.
d) Popularyzacja idei budowania relacji Polonii zagranicznej z Polską.
e) Promocja szachów w lokalnych społecznościach oraz środowiskach polonijnych.
f) Budowa relacji środowiska szachowego z władzami centralnymi i samorządowymi.

2. Zasięg Akcji
Akcja zostanie rozegrana na terenie Rzeczpospolitej Polskiej.

3. Organizator Akcji
Organizatorem akcji „Szachiści grają dla Polonii” jest Polski Związek Szachowy.

4. Czas trwania Akcji
Akcja „Szachiści grają dla Polonii” odbędzie się w miesiącach listopadzie oraz grudniu 2012 r.

5. Uczestnictwo
Prawo do uczestnictwa w zawodach ma każda osoba potrafiąca grać w szachy.

6. Założenia Akcji
a) Uprawniony do organizacji turnieju w ramach akcji „Szachiści grają dla Polonii” jest każdy członek PZSzach.
b) Formuła turnieju, jego regulamin oraz forma organizacji turnieju leży w całkowitej gestii organizatora każdego turnieju.
c) Turniej powinien być zgłoszony do PZSzach minimum tydzień przed rozpoczęciem.
d) PZSzach nie pobiera żadnych dodatkowych opłat za organizację turnieju.
e) Każdy organizator turnieju ma prawo do wykorzystania logo oraz banera akcji.
f) Forma uzyskania środków na realizację zadania zaproszenia dzieci Polaków z Ukrainy należy do organizatora turnieju,

7. Uprawnienia organizatora turnieju

a) Każdy organizator turnieju nabywa prawo do oddelegowania dwójki dzieci do lat 12 wraz z opiekunem do Finału akcji rozegranego w I kwartale 2013 roku. Dzieci powinny być różnych płci.
b) Każdy organizator ma prawo do opublikowania sprawozdania z turnieju na stronie akcji.
c) Każdy organizator ma prawo do zamieszczenia materiału max. ¼ strony w magazynie szachowym MAT lub innym oficjalnym medium PZSzach.

8. Ostateczna interpretacja regulaminu należy do Polskiego Związku Szachowego.

9. Osoba kontaktową w PZSzach jest: Dorota Rzepecka, e-mail: d.rzepecka@pzszach.org.pl, tel. kom. 602-463-034, tel. stacjonarny 22-841-41-92 (pon.-pt. 9.00-17.00).


 Małżonka Prezydenta RP Anna Komorowska po raz kolejny wspiera akcję "Szachiści grają dla Polonii". Poniżej przedstawiamy list, jak Pani Prezydentowa przesłała do uczestników naszej akcji.
Aktualnie online 18 gości