00-697 Warszawa, Al. Jerozolimskie 49
   Telefon/Fax: +48 22 841-41-92, +48 22 841-94-60
   e-mail: biuro@pzszach.org.pl
AKTUALNOŚCI | KONTAKT | KALENDARZ | KOMISJE | PZSZACH | WZSZACHY | FINANSE | LICENCJE | REGULAMINY | AKADEMIA | KNJBIS | CENTRALNY REJESTR

Serdecznie zapraszamy do korzystania z nowej strony

PZSzach pod adresem pzszach.pl


Numer 5/2012 - Newsletter Polskiego Związku Szachowego - 14.09.2012

REDAKCJA
Spis treści
 
W NEWSLETTERZE:
 
SKŁAD I REDAKCJA: 

Dorota Rzepecka
Specjalista ds. Promocji PZSzach
d.rzepecka@pzszach.org.pl
1.   O TYM SIĘ MÓWI
1.1  Trzy olimpijskie medale indywidualne w Stambule

2. NORMY, TYTUŁY, WYRÓŻNIENIA
2.1 Trzecia norma arcymistrzowska Kacpra Pioruna

3. KADRA
3.1 KN w szachach szybkich i błyskawicznych

4. MISTRZOSTWA, MISTRZOSTWA...
4.1 Mistrzostwa Polski Juniorów w szachach szybkich i błyskawicznych
4.2 I Liga - Poronin
4.3 II Liga - Łazy
4.4 Ekstraliga Juniorów
4.5 I Liga Juniorów
4.6 II Liga Juniorów

5. Z KRAJU I ZE ŚWIATA
5.1 Ankieta Gazety WYborczej: Honorowe obywatelstwo Radomia dla Jacka Żemantowskiego
5.2 Gruziński arcymistrz zwyciężył w Poznaniu
5.3 Gruzinki górą w Warszawie!
5.4 Polki wygrały z Niemkami

6.   CZASOPISMO SZACHOWE MAT
6.1 W numerze 4/2012
6.2 W numerze 5/2012

7.   MAT-LETTER: Z KRAJU I ZA ŚWIATA
7.1 W ogniu pytań: Katarzyna Toma

STAŁA WSPÓŁPRACA:

Tomasz Sielicki, Prezes PZSzach

Tomasz Delega, Sekretarz Generalny PZSzach

Zenon Chojnicki, Przewodniczący Komisji Klasyfikacji
i Rankingu PZSzach

IM Piotr Murdzia, Dyrektor Biura PZSzach

FM Michał Bartel, Specjalista ds. Organizacyjnych PZSzach

Tomasz Lissowski,Przewodniczący Komisji Historycznej PZSzach
8. KSIĄŻKI I PUBLIKACJE

8.1 Akiba Rubinstein współcześnie
8.2 Prasa o polskich szachistach

9. SZACHOWA EDUKACJA
9.1 Nauczycielu, poznaj szachy!

10. BIURO PZSZACH

10.1 Nowy pracownik biura PZSzach

11. KALENDARZ PZSZACH
11.1 Wyniki konkursu ofert na 2013 rok
11.2 IX Ogólnopolski Turniej Szachowy o Puchar Związku Banków PolskichO TYM SIĘ MÓWI
Trzy olimpijskie medale indywidualne w Stambule
W rozgrywkach 40. Olimpiady Szachowej Polacy i Polki drużynowo wypadli z pierwszej dziesiątki, choć przebieg turnieju dawał nadzieje na dużo wyższe lokaty, szczególnie u pań, które zremisowały mecz z mistrzyniami olimpijskimi - Rosjankami.

W XI rundzie reprezentacja męska grała z USA, a kobieca z Armenią. Losy meczów ważyły się do ostatniej partii, gdy przy stanie remisowym w meczu z Armenią na placu boju pozostała tylko Iweta Rajlich, a w meczu z USA Bartłomiej Macieja. Niestety, żadnemu z nich nie udało się uratować partii i wyniku całego meczu. Polki po porażce w ostatniej rundzie z Ormiankami spadły na dalekie XV miejsce, a Polacy po porażce z Amerykanami uplasowali się na XIII pozycji.

W turnieju otwartym po raz trzeci z ostatnich czterech olimpiad triumfowali Ormianie, wyprzedzając Rosję oraz Ukrainę. W turnieju kobiet zwyciężyły Rosjanki przed Chinkami i Ukrainkami.

Klasyfikacja końcowa - kobiety:


Klasyfikacja końcowa - mężczyźni:Na pocieszenie w klasyfikacji indywidualnej polscy zawodnicy zdobyli 3 srebrne medale. Jest to największa zdobycz medalowa na Olimpiadzie po II wojnie światowej.Największym osiągnięciem był srebrny medal lidera naszej drużyny Panów na pierwszej desce, arcymistrza Radosława Wojtaszka.  Na tej szachownicy grali niemal wszyscy najlepsi szachiści świata. Radek w ostatnich 3 rundach wygrał wszystkie partie, pokonując po drodze dwóch zawodników z czołowej piątki na świecie: Tejmura Radżabowa z Azerbejdżanu oraz Hikaru Nakamurę z USA.

„Był to mój najlepszy turniej w życiu, i osiągnąłem w nim najwyższy ranking na poziomie numeru 1 światowych szachów – Magnusa Carlsena.” – powiedział Wojtaszek, nasz jedyny szachista w elicie światowej.
Srebrne medale wywalczyli także arcymistrzyni Jolanta Zawadzka oraz arcymistrz Bartłomiej Macieja.

WGM Zawadzka osiągnęła rewelacyjny wynik 9 pkt z 11 partii oraz swój najlepszy w życiu wynik rankingowy na poziomie silnych arcymistrzów. „Poza wspaniałym rankingiem, najbardziej cieszę się z pokonania byłej mistrzyni świata, Rosjanki Aleksandry Kostieniuk” – stwierdziła rozradowana bohaterka drużyny kobiecej.

Arcymistrz Macieja długo był jedynym niepokonanym Polskim zawodnikiem, zabrakło trochę szczęścia i może precyzji w ostatniej rundzie z nadzieją szachów amerykańskich Rayem Robsonem.

„Moja dobra gra na Olimpiadzie, a wcześniej na Mistrzostwach Polski, to dowód na wpływ psychiki na wyniki szachowe. Ślub oraz spodziewany potomek dały mi dużo więcej spokoju i pewności siebie” – powiedział nasz doświadczony arcymistrz Macieja.Małżonka arcymistrza Maciej grała na olimpiadzie w kobiecej reprezentacji meksyku.
 

Wspaniale na Olimpiadzie zadebiutował jeden z naszych najmłodszych w historii olimpijczyków, 18-letni arcymistrz i mistrz świata do lat 20 z roku 2011 Dariusz Świercz.
Darek pojechał na olimpiadę jako zawodnik nominowany na mocy wspólnej decyzji wiceprezesa ds. sportowych Włodzimierza Schmidta i trenera kardy Michała Krasenkowa. Okazało się to strzałem w dziesiątkę. Młody arcymistrz, który w tym roku wspaniale spisał się w towarzyskim meczu z Ukrainą w Lublinie, na olimpiadzie również był silnym punktem drużyny.

7 pkt z 10 partii to rewelacyjny rezultat, który pozwolił naszej wielkiej nadziei wejść do nielicznego klubu polskich szachistów z rankingiem powyżej 2600. Zasłużenie dumny z wyniku Darek powiedział: „Po raz pierwszy w partii rozgrywanej tempem klasycznym pokonałem arcymistrza z elity powyżej 2700 Aleksandra Moisiejenkę w ważnym meczu z Ukrainą”.

W rozgrywkach drużynowych zabrakło szczęścia. Miejsca w drugiej dziesiątce nie są na miarę naszych ambicji i oczekiwań, a także gorsze od zaprezentowanego poziomu gry. Z nadzieją czekamy na Olimpiadę 2014!

W przyszłym roku czeka nasze drużyny ogromnie ważny sprawdzian. Drużynowe Mistrzostwa Europy w kategorii otwartej oraz kobiet odbędą się po raz pierwszy w historii w Polsce. Liczymy, że obie nasze drużyny będą walczyć o medale. W przygotowaniach do tych ważnych zawodów nie do przecenienia będzie rola naszych trenerów kadry, którzy mają nie tylko pomagać zawodnikom w wyborze debiutów oraz robić charakterystyki przeciwników podczas zawodów, ale prowadzić także prace na rozwojem siły gry przez cały rok. „Mam nadzieję, że w przyszłym roku układ gwiazd będzie dla nas przychylny” – powiedział arcymistrz Michał Krasenkow, trener kadry mężczyzn.REKLAMA
Citi Handlowy - sponsor tytularny mistrzostw Polski Juniorów w Szachach Szybkich i Błyskawicznych

REKLAMA
Wojtaszek Comarch TeamKADRA
KN w szachach szybkich i błyskawicznychPod koniec czerwca br. Polski Związek Szachowy otrzymał dofinansowanie z Ministerstwa Sportu i Turystyki w wysokości 80.000 zł. na nowy projekt "Kadra Narodowa Juniorów w Szachach Szybkich i Błyskawicznych".

Z regulaminem można zapoznac się tutaj:
>>> REGULAMIN POWOŁYWANIA KADRY NARODOWEJ JUNIORÓW W SZACHACH SZYBKICH I BŁYSKAWICZNYCH PZSZACH


Niebawem, bo w dniach 22-28 września w Centralnym Ośrodku Sportu w Spale odbędzie się pierwsze zgrupowanie Kadry Narodowej Juniorów w Szachach Szybkich i Błyskawicznych. Zajęcia prowadzić będą: GM Włodzimierz Schmidt, GM Artur Jakubiec, IM Marek Matlak, IM Jan Przewoźnik, IM Przemysław Skalik, IM Jacek Bielczyk i FM Waldemar Świć.

Na zgrupowanie zostali powołani następujący zawodnicy:
Malvina Chrząszcz, Ryszard Eggink, Jakub Gładysz, Mirosław Lewicki, Łukasz Licznerski, Magdalena Mucha, Katarzyna Murawko, Jan Musiałkiewicz, Kinga Pastuszko, Mateusz Szymanowski, Damian Śliwicki, Eneasz Wiewióra, Aleksandra Zmarzły, Grzegorz Nasuta, Tomasz Klepaczka, Aleksandra Tarnowska, Batrosz Nowicki, Joanna Maruszczak, Anna Rudnik, Anna Kołtowska.


MISTRZOSTWA, MISTRZOSTWA...
Mistrzostwa Polski Juniorów w szachach szybkich i błyskawicznych


Citi Handlowy Mistrzostwa Polski Juniorów w Szachach Szybkich i Błyskawicznych 2012 odbyły się w dniach 2-5 sierpnia w Warszawie. Zawody, które są największą szachową impreza juniorską w kraju, jak zwykle zgromadziły mnóstwo zawodników, trenerów i kibiców z całej Polski. Patronat honorowy nad mistrzostwami objęli: Minister Sportu i Turystyki Joanna Micha, Minister Edukacji Narodowej Krystyna Szumilas oraz Marszałek woj. Mazowieckiego Adam Struzik.

Zawody zostały rozegrane w jednym z najbardziej prestiżowych obiektów sportowych w Polsce, w przestronnej hali Torwar. Przestronna sala gry pozwoliła zapewnić odpowiednio okazałą oprawę zawodów i komfortowe warunki gry dla młodych zawodników.

Mistrzostwa odbyły się w dwóch etapach. W dniach 2-4 sierpnia odbyły się rozgrywki w szachach szybkich, a 4-5 – w szachach błyskawicznych. Zawodnicy rywalizowali w kategoriach wiekowych do 8, 10, 12, 14, 16 i 18 lat, oddzielnie juniorzy i juniorki. Najliczniejszą grupę wśród chłopców stanowili juniorzy do 10 lat (96 zawodników w szachach szybkich i 80 w błyskawicznych), a wśród dziewcząt – juniorki do 12 lat (64 zawodniczki w szachach szybkich, 53 w błyskawicznych). W każdej grupie wiekowej najlepsi zawodnicy otrzymali puchary i nagrody finansowe lub rzeczowe. W najmłodszych grupach wszystkie dzieci dostały pamiątkowe dyplomy i upominki. Nagrodzono również najlepsze kluby w kategorii szachów szybkich i szachów błyskawicznych. Tradycyjnie także podczas zawodów wręczono puchary im. Zbigniewa Czajki dla klubów, które zwyciężyły we współzawodnictwie sportowym dzieci i młodzieży w ubiegłym roku.

Rangę zawodów dodatkowo podniósł fakt, iż tegoroczne Citi Handlowy Mistrzostwa Polski Juniorów w Szachach Szybkich i Błyskawicznych były jednocześnie eliminacjami do Kadry Narodowej Juniorów w Szachach Szybkich i Błyskawicznych, która powstała w 2012 roku dzięki dotacji z Ministerstwa Sportu i Turystyki.
 Galerie zdjęć oraz informacje o zawodach znajdują się na stronie http://mpj2012.pzszach.pl


 

Klasyfikacja Indywidualna Citi Handlowy Mistrzostwa Polski Juniorów i Młodzików w Szachach Szybkich, Warszawa 2-4.08.2012

Mistrzostwa Polski Juniorów w Szachach Szybkich, Warszawa, 2-4.08.2012
Dziewczęta do 18 lat
1  Aleksandra Lach  UKS Czarny Koń Olkusz
2  Anna Iwanow  KSz Polonia Wrocław
3  Klaudia Wiśniowska  KSz Stilon Gorzów Wlkp


Mistrzostwa Polski Juniorów w Szachach Szybkich, Warszawa, 2-4.08.2012
Chłopcy do 18 lat 
1  Marcin Krzyżanowski  MKS Polonia Warszawa
2  Daniel Sadzikowski  UKS przy SP 8 Chrzanów
3  Kacper Drozdowski  UKS Rotmistrz Grudziądz

 
Mistrzostwa Polski Juniorów w Szachach Szybkich, Warszawa, 2-4.08.2012
Dziewczęta do 16 lat
1  Katarzyna Murawko  KSz. Javena Hańcza Suwałki
2  Joanna Maruszczak  KSz Gryf Szczecin
3  Anna Rudnik  MUKS Stoczek 45 Białystok

 
Mistrzostwa Polski Juniorów w Szachach Szybkich, Warszawa, 2-4.08.2012
 Chłopcy do 16 lat
1  Grzegorz Nasuta  MUKS Stoczek 45 Białystok
2  Aleksander Kaczmarek  KMKSz Victoria Kielce
3  Bartosz Nowicki  MKS Polonia Warszawa


Mistrzostwa Polski Juniorów w Szachach Szybkich, Warszawa, 2-4.08.2012
Dziewczęta do 14 lat
1  Mariola Woźniak  KKSz Kraków
2  Ewa Harazińska  MKS Polonia Warszawa
3  Oliwia Kiołbasa  LKS Augustovia Augustów

 
Mistrzostwa Polski Juniorów w Szachach Szybkich, Warszawa, 2-4.08.2012
Chłopcy do 14 lat
1  Jakub Lizak  Ssz Strzybniczanka Tarnowskie Góry
2  Łukasz Jarmuła  MKS Polonia Warszawa
3  Dawid Niekraś  UKS KSM Tęcza Kościan

 
Mistrzostwa Polski Juniorów w Szachach Szybkich, Warszawa, 2-4.08.2012
Dziewczęta do 12 lat
1  Agata Stebel  UKS Ognisko Rydułtowy
2  Martyna Ziziuk  LUKSz Orient Sokółka
3  Alicja Śliwicka  UKS OPP Toruń

 
Mistrzostwa Polski Juniorów w Szachach Szybkich, Warszawa, 2-4.08.2012
Chłopcy do 12 lat
1  Kamil Kozioł  MKSz Rybnik
2  Igor Janik  KSz Zakrzewo-Start Elbląg
3  Dawid Klementowski  MKSz Rybnik

 
Mistrzostwa Polski Młodzików w Szachach Szybkich, Warszawa, 2-4.08.2012
Dziewczęta do 10 lat
1  Honorata Kucharska  UKS przy SP 8 Chrzanów
2  Michalina Rudzińska  KSz. Javena Hańcza Suwałki
3  Joanna Święch  LKSz GCKiP Czarna
Mistrzostwa Polski Młodzików w Szachach Szybkich, Warszawa, 2-4.08.2012
Chłopcy do 10 lat
1  Miłosz Szpar  LKSz GCKiP Czarna
2  Jakub Kosakowski  MKSz-MDK Białystok
3  Mateusz Lis  UKS Czarny Koń Olkusz

 
Mistrzostwa Polski Młodzików w Szachach Szybkich, Warszawa, 2-4.08.2012
Dziewczęta do 8 lat
1  Laura Czernikowska  LKSz GCKiP Czarna
2  Jagoda Bieńko  UKS REFLEKS Gościno
3  Monika Marcińczyk  KSz Maraton Łomża

 
Mistrzostwa Polski Młodzików w Szachach Szybkich, Warszawa, 2-4.08.2012
Chłopcy do 8 lat
1  Oskar Ogłaza  UKS Rodło Opole
2  Jakub Suder  MLKSz Myślenice
3  Gracjan Grzesik  Pałac Młodzieży Koszalin

Szczegółowe wyniki


Klasyfikacja Klubowa Citi Handlowy Mistrzostwa Polski Juniorów w Szachach Szybkich, Warszawa 2-4.08.2012

1. MKS Polonia Warszawa - 56
2. KSz. Javena Hańcza Suwałki - 38
3. KSz Polonia Wrocław – 36

Pobierz szczegółowe wyniki

Klasyfikacja Wojewódzka Citi Handlowy Mistrzostwa Polski Juniorów w Szachach Szybkich, Warszawa 2-4.08.2012

1. Woj. podlaskie - 115
2. Woj. małopolskie - 84
3. Woj. mazowieckie - 78

Pobierz szczegółowe wyniki


 
Citi Handlowy Mistrzostwa Polski Juniorów i Młodzików w Szachach Błyskawicznych – klasyfikacja indywidualna

Mistrzostwa Polski Juniorów w Szachach Błyskawicznych, Warszawa, 4-5.08.2012
Dziewczęta do 18 lat
 
1  Aleksandra Lach  UKS Czarny Koń Olkusz
2  Anna Iwanow  KSz Polonia Wrocław
3  Maria Leks  MKS Polonia Warszawa

 
Mistrzostwa Polski Juniorów w Szachach Błyskawicznych, Warszawa, 4-5.08.2012
Chłopcy do 18 lat
 
1  Kamil Dragun  KSz Stilon Gorzów Wlkp.
2  Kacper Drozdowski  UKS Rotmistrz Grudziądz
3  Tomasz Klepaczka  KSz Piątka Skierniewice

 
Mistrzostwa Polski Juniorów w Szachach Błyskawicznych, Warszawa, 4-5.08.2012
Dziewczęta do 16 lat
 
1  Angelika Dziodzio  MKSZ Rybnik
2  Katarzyna Murawko  KSz. Javena Hańcza Suwałki
3  Anna Kotłowska KKS Ormuzd Kartuzy 

 
Mistrzostwa Polski Juniorów w Szachach Błyskawicznych, Warszawa, 4-5.08.2012
Chłopcy do 16 lat

1  Aleksander Kaczmarek  KMKSz Victoria Kielce
2  Grzegorz Nasuta  MUKS Stoczek 45 Białystok
3  Damian Śliwicki  UKS OPP Toruń

 
Mistrzostwa Polski Juniorów w Szachach Błyskawicznych, Warszawa, 4-5.08.2012
Dziewczęta do 14 lat
 
 
1  Mariola Woźniak  KKSz Kraków
2  Ewa Harazińśka  MKS Polonia Warszawa
3  Oliwia Kiołbasa  LKS Augustovia Augustów

 
Mistrzostwa Polski Juniorów w Szachach Błyskawicznych, Warszawa, 4-5.08.2012
Chłopcy do 14 lat
 
1  Łukasz Jarmuła  MKS Polonia Warszawa
2  Filip Delekta  KSz Stilon Gorzów Wlkp.
3  Piotr Śnihur  UKS Smecz KoninMistrzostwa Polski Juniorów w Szachach Błyskawicznych, Warszawa, 4-5.08.2012
Dziewczęta do 12 lat
 
1  Alicja Śliwicka  UKS OPP Toruń
2  Julia Antolak  GKSz Solny Grzybowo
3  Agata Stebel  UKS Ognisko Rydułtowy

 
Mistrzostwa Polski Juniorów w Szachach Błyskawicznych, Warszawa, 4-5.08.2012
Chłopcy do 12 lat
 
1  Kamil Kozioł  MKSz Rybnik
2  Szymon Walter  UKS 21 Podlesie
3  Igor Janik  KSz Zakrzewo-Start Elbląg

 
Mistrzostwa Polski  Młodzików w Szachach Błyskawicznych, Warszawa, 4-5.08.2012
Dziewczeta do 10 lat
 
1  Honorata Kucharska  UKS przy SP 8 Chrzanów
2  Pola Mościcka  UKS Szachylice Chylice
3  Magdalena Harazińska   MKS Polonia Warszawa

 
Mistrzostwa Polski Młodzików w Szachach Błyskawicznych, Warszawa, 4-5.08.2012
Chłopcy do 10 lat
 
1  Miłosz Szpar  LKSz GCKiP Czarna
2  Paweł Teclaf  KKS Ormuzd Kartuzy
3  Maciej Pytel  MUKS Stoczek 45 Białystok

 
Mistrzostwa Polski Młodzików w Szachach Błyskawicznych, Warszawa, 4-5.08.2012
Dziewczęta do 8 lat
 
1  Martyna Wikar  UKS Hetman Koronny Trzebinia
2  Monika Marcińczyk   KSz Maraton Łomża
3  Marta Mucha  UKS przy SP 8 Chrzanów

 
Mistrzostwa Polski Młodzików w Szachach Błyskawicznych, Warszawa, 4-5.08.2012
Chłopcy do 8 lat
 
1 Oskar Ogłaza UKS Rodło Opole
2 Gracjan Grzesik Pałac Młodzieży Koszalin
3 Jakub Suder MLKSz Myślenice


Mistrzostwa Polski Młodzików w Szachach Błyskawicznych – klasyfikacja klubowa

1. MKS Polonia Warszawa 56 pkt.
2. MKSz Rybnik 36 pkt.
3. UKS przy SP 8 Chrzanów 34 pkt.

Pobierz szczegółowe wyniki


Mistrzostwa Polski Młodzików w Szachach Błyskawicznych – klasyfikacja wojewódzka

1. Woj. małopolskie 96 pkt.
2. Woj. śląskie 87 pkt.
3. Woj. mazowieckie 74 pkt.

Pobierz szczegółowe wyniki
Klasyfikacja Klubowa Citi Handlowy Mistrzostwa Polski Juniorów w Szachach Szybkich, Warszawa 2-4.08.2012

1. MKS Polonia Warszawa - 56
2. KSz. Javena Hańcza Suwałki - 38
3. KSz Polonia Wrocław – 36

Pobierz szczegółowe wyniki

Klasyfikacja Wojewódzka Citi Handlowy Mistrzostwa Polski Juniorów w Szachach Szybkich, Warszawa 2-4.08.2012

1. Woj. podlaskie - 115
2. Woj. małopolskie - 84
3. Woj. mazowieckie - 78

Pobierz szczegółowe wyniki

II Liga - Łazy


Rozgrywki II Ligi w Łazach odbyły się bez niespodzianek. Do I ligi uzyskały awans trzy drużyny rozstawione na trzech pierwszych miejscach listy startowej, zamieniając się tylko kolejnością: KSz Warsaw Sharks, TS Wisła Kraków i UKS Hetman Częstochowa. Gratulacje!
 
>>> strona turnieju

>>> wynikiI Liga - Poronin
W rozegranej w bardzo dobrych warunkach ośrodka "Limba" w Poroninie I lidze triumfowało KSz Odrodzenie Kożuchów przed ASSz Miedź Legnica i MO TKKF Drogowiec Kraków. Dwie pierwsze drużyny uzyskały awans do Ekstraligi 2013. Gratulacje!
 Ekstraliga Juniorów
Drużynowy Mistrz Polski 2012 - KSz Polonia Wrocław
Fot. Polonia Wrocław

Ksz Polonia Wrocław
zwycieżyła w Ekstralidze Juniorów, wyprzedzając KSz Polonia Warszawa i KSz Stilon Gorzów Wielkopolski. Wrocławska Polonia wygrała osiem meczów i zremisowała jeden (z MUKS SToczek Białystok).

Zwycięzcy grali w składzie: OSkar Wieczorek, Paweł Stankiewicz, Przemysław Piotrowski, Kacper Grela, Anna Iwanow, Aleksandra Dadełło. Gratulacje!
Pełne wynikiI Liga Juniorów
W rozgrywkach I Ligi Juniorów 2012 zwyciężył UKS Hetman Koronny Trzebinia (14 pkt.) w składzie: Michał Popiół, Kamil Tomsia, Dawid Niekraś, Maciej Kasprzyk, Magdalena Mucha, Justyna Filipek, Michał Mirski, Weronika Walasik.

Drugie miejsce zajął KSz Javena Hańcza Suwałki ( Bartosz Sowul, Marcin Pietruszewski, Dawid Mockun, Rafał Buraczewski, Katarzyna Murawko, Julia Murawko, Adam Grabowski).

Trzecie miejsce przypadło UKS GIM-DWOJKA Tomaszow Lubelski (Marcin Bartoszek, Rafał Sikora, Marcin Molenda, Maciej Żądło, Sabina Jabłońska, Małgorzata Bębnik).

 


Pełne wyniki


II Liga Juniorów


W rozgrywkach II Ligi Juniorów w Borowicach brało udział 41 drużyn. Ostatecznie zwyciężyła reprezentacja MTSz Mińsk Mazowiecki (Jakub Suliborski, Paweł Parol, Paweł Dębała, Damian Koseski, Antonina Góra, Arkadiusz Abramowski, Pola Parol).

Drugie miejsce zdobył ŻKSz Żary (Tomasz Klepaczka, Krzysztof Mądrawski, Karol Kucza, Oskar Wołoch, Martyna Sowa, Sara Michalczuk), a trzecie PSSz Pszczyna (Eneasz Wiewióra, Dawid Janulek, Witold Klepek, Dominik Piela, Maria Wiatr, Wiktoria Cieślak).

Gratulacje!


Pełne wyniki


NORMY, TYTUŁY, WYRÓŻNIENIA
Trzecia norma arcymistrzowska Kacpra Pioruna
Z wielką przyjemnością informujemy o zdobyciu przez Kacpra Pioruna trzeciej i ostatniej normy arcymistrzowskiej. Swój sukces Kacper osiągnął na silnym openie w Pardubicach, na którym uzyskał wynik 6,5 z 9 partii i uzyskany ranking 2615.

Warto nadmienić, że Kacper Piorun jest aktualnym mistrzem świata w solvingu oraz jednym z nielicznych zawodników na świecie posiadającym 2 tytuły arcymistrzowskie: w grze praktycznej i solvingu. Ciekawostką jest również fakt, że Kacper udał się na turniej w Czechach prosto ze zgrupowania dla solverowców (na których notabene zasygnalizował nieprawdopodobnie wysoką formę). Jak widać można skutecznie łączyć obie dyscypliny razem.

  >>> wynik Kacpra PiorunaZ KRAJU I ZE ŚWIATA
Wakacje z szachami
„Wakacje z szachami” odbyły się w miejscowości Bęsia koło Olsztyna w dniach 5-19 sierpnia. Wzięły w nich udział dzieci Polaków mieszkających na Litwie i Białorusi. Ich pobyt był możliwy dzięki akcji "Szachiści grają dla Polonii", przeprowadzonej w grudniu ubiegłego roku na terenie całego kraju.

Podczas obozu, jak co roku, uczestnicy brali udział w zajęciach szachowych, turniejach i wypoczywali w malowniczej okolicy.

Zapraszamy do zapoznania się z relacjami uczetsników "Wakacji z szachami":


 

Honorowe obywatelstwo Radomia dla Jacka Żemantowskiego
Szanowni Państwo,

w imieniu działaczy szachowych z Radomia prosimy o oddanie głosu na śp. Jacka Żemantowskiego w sondzie Gazety Wyborczej, kto powinien otrzymać honorowe obywatelstwo miasta. Na liście dotychczasowych honorowych obywateli Radomia są m.in. Edward Śmigły-Rydz, Lech Wałęsa, Leszek Kołakowski i Andrzej Wajda.

Listę osób, zgłoszonych do tego wyróżnienia, mogą Państwo zobaczyć tutaj:
http://radom.gazeta.pl/radom/9,35219,12459267.html
Tu również można oddać głos na wybranego kandydata.

Jacek Żemantowski był wybitnym dziennikarzem sportowym i zasłużonym działaczem, a także zawodnikiem, odnoszącym sukcesy na szczeblu krajowym. Związał się z dwoma dyscyplinami – szachami i szermierką. Pełnił funkcję prezesa Polskiego Związku Szachowego w latach 1988-2000. Stworzył m.in. Młodzieżową Akademię Szachową, która nieprzerwanie kształci najzdolniejszych juniorów i “Wakacje z szachami”, popularyzujące królewską wśród dzieci i młodzieży na corocznych letnich obozach.

Radomskie Stowarzyszenie Sportowe Gambit zwróciło się z takim wnioskiem do władz miasta już w 2007 roku. Sonda oczywiście nie zapewni przyznania tego zaszczytu, ale może pokazać zarówno władzom, jak i mieszkańcom Radomia, że trwająca przez całe życie działalność Jacka Żemantowskiego, a także wymyślony przez niego turniej “Królewski Gambit”, który co roku przyciąga elitę polskich szachistów, przynoszą chlubę miastu i zasługują na szczególne upamiętnienie.

Link do sondażu:
http://radom.gazeta.pl/radom/9,35219,12459267.html

Informacja o sondażu:
http://radom.gazeta.pl/radom/56,35219,12459381,Komu_honorowe_obywatelstwo_Radomia___SONDAZ_.html

Z góry dziękujemy za oddane głosy!


Gruziński arcymistrz zwyciężył w Poznaniu
W dniach 24-28 lipca w Poznaniu odbył się pojedynek GM Radosława Wojtaszka z gruzińskim arcymistrzem Baadurem Jobawą. Mecz został rozegrany na dystansie 4 rund partii klasycznych oraz 4 partii w szachach szybkich. Dla Radka była to idealna okazja do rewanżu za Puchar Świata, w którym GM Jobava wyeliminował naszego zawodnika.

Mecz transmitowany był na żywo w Internecie, a komentowali go GM Włodzimierz Schmidt, GM Grzegorz Gajewski, GM Mateusz Bartel i GM Jacek Tomczak. Kibice mogli także śledzić transmisję video.

Adam Dzwonkowski
Zwycięstwem 5:3 gruzińskiego arcymistrza Baadura Jobawy (21 na świecie) nad najlepszym polskim szachistą arcymistrzem Radosławem Wojtaszkiem (26 na świecie) zakończył sie prestiżowy mecz szachowy, który odbywał się w Centrum Wykładowym Politechniki Poznańskiej.

Zawodnicy rozegrali 8-partiowy pojedynek, z czego połowa partii rozgrywana była tempem klasycznym, a połowa tempem szybkim.
Na przestrzeni całego meczu gruziński zawodnik okazał się wymagającym przeciwnikiem dla naszego młodego zawodnika,a o zwycięstwie zadecydowało głównie większe doświadczenie turniejowe, gdyż Polak od kilku miesięcy praktycznie nie grał w turniejach szachowych, ze względu na przygotowania do obrony tytułu Mistrza Świata w szachach hinduskiego arcymistrza Viswanathana Ananda.„Mecz był ciężki, a Radek, jak zwykle wymagającym przeciwnikiem. Wiedziałem, że długo nie grał, więc starałem się komplikować pozycję, aby wykorzystać swoje doświadczenie oraz szachowe „ogranie”. I to udało mi się w 100%, gdyż sam wiem, jak trudno jest powrócić do rytmu turniejowego i wykorzystywać swój intelekt na najwyższym poziomie. Przy okazji bardzo cieszę, że że przyjechałem do Polski, gdzie zdobyłem w zeszłym roku tytuł Mistrza Europy w szachach szybkich, a która w moim kraju jest uważana za wielkiego przyjaciela Gruzji.” – powiedział zadowolony lider gruzińskiej reprezentacji na Olimpiadę szachową.

O zamiarach Jobawy kibice mogli się przekonać już w pierwszej partii, w której gruziński arcymistrz zdecydował się na ostre komplikacje.

„Wiedziałem, że ten mecz będzie dla mnie „drogą przez mękę”. Specjalnie zdecydowałem się na takiego przeciwnika, który gra oryginalne szachy i zmusza do wytężonej pracy. W sumie na pewno nie jestem zadowolony z wyniku oraz gry, jednak nie to było głównym celem tego pojedynku, a raczej ponowne „wdrożenie się” do szachów oraz zdobycie materiału do pracy przed Olimpiadą, która dla mnie i całej druzyny jest najważniejszym startem w tym roku. Mam nadzieję, że i kibicom dostarczyliśmy dużo emocji, szczególnie, że transmisja z zawodów prowadzona była na najwyższym światowym poziomie” – powiedział Radek Wojtaszek po meczu.

„Promocja szachów w Poznaniu w połączeniu z promocją Politechniki Poznańskiej, która bardzo mocno wspiera klub AZS Politechnika Poznańska Pocztowiec na pewno była udana. O meczu tym pisano w mediach krajowych oraz w zagranicznych serwisach szachowych. Po raz pierwszy zastosowaliśmy najnowocześniejsze technologie do transmisji przebiegu partii. Mecz mogę uznać za wartościowy i udany ze względów szkoleniowych” - powiedział poznański arcymistrz Włodzimierz Schmidt, wiceprezes Polskiego Związku Szachowego do spraw sportowych.

Mecz, rozgrywany w Centrum Wykładowym Politechniki Poznańskiej, cieszył się dużym zainteresowaniem, choć większość widzów oglądała transmisję na żywo w Internecie, którą komentowali wybitni polscy arcymistrzowie – Włodzimierz Schmidt, Mateusz Bartel, Grzegorz Gajewski oraz Jacek Tomczak a także mistrz międzynarodowy Marcin Szeląg, który znakomicie przygotował i prowadził transmisję internetową. Po raz pierwszy w naszym kraju przeprowadzono też transmisję wideo wraz z profesjonalnym komentarzem, na wzór tej, która odbyła się podczas meczu o mistrzostwo świata Anand – Gelfand.

Funkcję sędziego i w dużej części współorganizatora meczu pełnił Marek Zboroń, prezes WZSzach.

Teraz Radek oraz nasi kadrowicze poświęcą już czas na przygotowanie się do Olimpiady, która rozegrana zostanie na przełomie sierpnia i lipca w Stambule.
 


Gruzinki górą w Warszawie!

W Warszawie dobiegł końca rozpoczęty 2 lipca II Arcymistrzowski Turniej Szachowy Kobiet im. Krystyny Hołuj-Radzikowskiej, w którym rywalizowało dziesięć zawodniczek z Gruzji, Holandii i Polski.


Prezydent PKPP Lewiatan dokonała symbolicznego otwarcia Turnieju. - Nie ma lepszej patronki turnieju, który ma wywalczyć dla kobiet więcej miejsca pod szachowym niebem, niż Henryka Bochniarz - podkreślił prezes PZSzach Tomasz Sielicki.

Prezydent PKPP Lewiatan życzyła wszystkim uczestniczkom sukcesów. Podziękowała też organizatorom za zaproszenie: - Dzięki wam mogłam się zetknąć z prawdziwa pasją i emocjami – powiedziała.

Na prośbę organizatorów wykonała też pierwszy ruch na szachownicy zeszłorocznej zwyciężczyni Turnieju - arcymistrzyni Kariny Szczepkowskiej-Horowskiej.
Henryka Bochniarz przemawia podczas otwarcia turnieju
fot. Lena Skrzypczak

Gruzińska arcymistrzyni Inga Charkhalashvili z wynikiem 7 punktów z 9 partii wyprzedziła swoją rodaczkę Nino Batsiashvili (6,5 pkt.) oraz mistrzynię Polski Iwetę Rajlich (5,5 pkt.). Inga Charkhalashvili ukończyła turniej bez porażki, a pięć zwycięstw i cztery remisy pozwoliły jej na samodzielne zwycięstwo w zawodach. Również druga Gruzinka nie przegrała ani jednej partii. Najlepsza Polka Iweta Rajlich (KSz Polonia Wrocław), przegrała jedynie ze zwyciężczynią turnieju oraz sensacyjnie z jedną z jego najmłodszych uczestniczek – siedemnastoletnią Anną Iwanow, która uzyskała 50% możliwych do zdobycia punktów i zajęła szósta lokatę. Zeszłoroczna zwyciężczyni Karina Szczepkowska-Horowska (MKSz Rybnik) w dramatycznym pojedynku w ostatniej rundzie przegrała z Iwetą Rajlich i ostatecznie zajęła czwartą lokatę.

Pełne wyniki

 


 
Największe emocje budził start trzech młodych zawodniczek: mistrzyni Polski do lat 18 Aleksandry Lach, wicemistrzyni Klaudii Wiśniowskiej i brązowej medalistki Anny Iwanow. Turniej im. Krystyny Hołuj-Radzikowskiej jest bowiem przede wszystkim dla nich. W przyszłym roku Polski Związek Szachowy będzie organizatorem Drużynowych Mistrzostw Europy i planuje, jeśli będzie taka możliwość, wystawić drugą drużynę kobiecą, w której zagrają zawodniczki będące zapleczem podstawowej kadry. Turniej Radzikowskiej ma je przygotować do walki z trudnymi rywalkami i dać szansę na zdobycie międzynarodowych tytułów.

Niestety, w tym roku nie padła żadna norma, ale za to wszystkie trzy zawodniczki wypadły dobrze, walcząc z silniejszymi przeciwniczkami, można więc mieć nadzieję, że upragnione normy przyjdą wkrótce.


Wśród młodych zawodniczek ponownie najlepsza okazała się Anna Iwanow (KSz Polonia Wrocław), która otrzymała puchar z rąk trenera kadry narodowej kobiet Marka Matlaka.

Anna Iwanow (KSz Polonia Wrocław) w zeszłym roku na Turnieju Radzikowskiej zdobyła normę na mistrzynię międzynarodową. W tym roku walczyła o normę arcymistrzowską. W ostatniej rundzie po dramatycznej walce przegrała z Gruzinką Sofio Gvetadze i zakończyła turniej z 50% rezultatem. Na pociechę pozostaje jej zwycięstwo nad mistrzynią Polski w ósmej rundzie.

Ranking uzyskany 2263
+19 punktów rankingowych


Wicemistrzyni Polski do lat 18 Klaudia Wiśniowska zdobyła 3,5 punktu z 9 partii, przy dwóch zwycięstwach z zawodniczkami z Holandii. Klaudia od półtora roku odnotowuje wyłącznie zyski na kolejnych listach rankingowych.
Ranking uzyskany 2183
+8 punktów rankingowych


Aleksandra Lach zdobyła 3,5 punktu. Ola zwyciężyła z holenderskimi mistrzyniami międzynarodowymi i zremisowała m.in. z silnymi Gruzinkami Nino Batsiashvili i Sofio Gvetadze.

Ola pierwszą normę zdobyła zimą w Capelle la Grande, gdzie rozpoczęłą serię udanych startów. Mamy nadzieję, że upragnione normy szybko przyjdą!

Ranking uzyskany 2183
+10 punktów rankingowych


Szachowy turniej kobiet w Warszawie: Gruzinki i Rajlich na podium


   >>> relacja w ChessBase (wersja niemiecka)


Polki wygrały z Niemkami
 

 
 
Zwycięstwem Polek zakończył sie towarzyski mecz z Niemkami, rozegrany w Gladenbach. W polskiej reprezentacji najlepiej zagrały Monika Soćko i Klaudia Kulon, które uzyskały po 3,5 punktu. Klaudia zyskała 23 punkty rankingowe na następną listę.

Zawodniczki rozegrały również mecz w szachach błyskawicznych, w którym Polska zwyciężyła 26,5:23,5. Najlepszy wynik w szachach błyskawicznych uzyskała WGM Karina Szczepkowska-Horowska.

Trener kadry narodowej kobiet Marek Matlak, który towarzyszył zawodniczkom podczas rozgrywek, podkreślił znakomitą organizację i atmosferę meczu. Gospodarze wyrazili chęć rozegrania meczu rewanżowego.
WFM Klaudia Kulon, WGM Katarzyna Toma, WIM Joanna Worek, WGM Karina Szczepkowska-Horowska, GM Monika Soćko, trener kadry narodowej kobiet Marek Matlak
 

 
 
  Pamiątkowe zdjęcie uczestniczek meczu i organizatorów

Poniżej partia, jaką rozegrały najmłodsze uczetsniczki meczu - Klaudia Kulon i Hanna-Marie Klek. Dla obydwu szachistek mecz był rozgrzewką przed Mistrzostwami Świata do lat 20.

 

----> TRANSMISJA ONLINE

---> Wyniki

---> Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć trenera kadry Marka Matlaka (Kliknięcie w miniaturę powoduje powiększenie zdjęcia)
 


CZASOPISMO SZACHOWE MAT
W numerze 4/2012
W NUMERZE 4/2012:

BICIE W PRZELOCIE - GM Mateusz Bartel, FM Michał Rudolf
Z ŻYCIA PZSZACH
Warsztaty dla organizatorów - Tomasz Delega, FM Michał Bartel
Kadrowicz to brzmi dumnie - Tomasz Delega
O szachach w szkole - Piotr Zieliński
WOJTASZEK COMARCH TEAM
Cisza przed burzą - Adam Dzwonkowski
WYWIAD
Zarwane noce sekundantów - GM Radosław Wojtaszek, FM Michał Rudolf
ŚWIAT
Widziane zza kulis - GM Radosław Wojtaszek
Alfabet Ananda - GM Radosław Wojtaszek
Jak chiński medrzec - FM Michał Rudolf
Ściany nie pomogły - GM Adrian Michalczyszyn
Legia Cudzoziemska - FM Michał Rudolf
POLSKA
Gruzinki górą w Warszawie - Dorota Rzepecka
Spiesz się powoli - GM Dariusz Świercz
Pamięci mistrza - Marek Ścisły
Lepszy od Kasparowa - Tomasz Brusiło
Srzeż się juniorów - Dorota Rzepecka, FM Michał Rudolf
Nie tylko szachy - Łukasz Turlej
Z sal turniejowych
SZKOLENIE
Zadania
Ruchy kandydaty - Jan Przewoźnik
Grajmy lepiej - Jacob Aagaard
HISTORIA
O szachach inaczej - Dorota Rzepecka
Mogiła w Brompton - Tomasz Lissowski
W OGNIU PYTAŃ
Katarzyna Toma


Zaprenumeruj Mata!

W numerze 5/2012

W NUMERZE 5/2012:


BICIE W PRZELOCIE
- GM Mateusz Bartel, FM Michał Rudolf
PZSZACH
Gdzie zagramy? - FM Michał Bartel
Kto na olimpiadę - IM Piotr Murdzia
WOJTASZEK COMARCH TEAM
Na początek - sukcesy juniorów - Adam Dzwonkowski
ŚWIAT
Medale z lodowiska - IM Jacek Bielczyk
Decarlsenizacja - GM Mateusz Bartel
Cudzoziemiec w raju szachistów - GM Mateusz Bartel
Olimpijski sprawdzian - IM Marek Matlak
POLSKA
Biltzujący tłum - Olga Zajkowska
Arcymistrzowskie podium w Gdańsku - Miłosz Kulewski
Stabilna czołówka - FM Michał Bartel
Faworyci za podium - Krzystzof Parol
Wojtaszek wraca do gry - Adam Dzwonkowski
Z sal turniejowych
PARTIE KOMENTOWANE
Wszyscy się mylą - WIM Anna Iwanow
SZKOLENIE
Zadania
Liczyć daleko - Jan Przewoźnik
Grajmy lepiej - Jacob Aagaard
Holenderskie końcówki - GM Bartosz Soćko
HISTORIA
Gliga nie żyje - Tomasz Lissowski
W OGNIU PYTAŃ
Kacper Piorun

Zaprenumeruj Mata!REKLAMA
Budimex - sponsor Turnieju Kobiet im. Krystyny Hołuj-Radzikowskiej

Isolution - sponsor Turnieju Kobiet im. Krystyny Hołuj-Radzikowskiej


MAT-LETTER: Z KRAJU I ZA ŚWIATA
W ogniu pytań: Katarzyna Toma

Bohaterką rubryki "W ogniu pytań" czwartego numeru "Mata" jest Katarzyna Toma - nowa polska arcymistrzyni. Jej największym sukcesem jest tytuł Drużynowej Wicemistrzyni Europy 2011. Ma w dorobku również medale mistrzostw kraju w różnych kategoriach wiekowych. Była także mistrzynią Europy juniorek w szachach szybkich.

Arcymistrzyni Katarzyna Toma pierwszą normę zdobyła już w 2004 roku. Kolejną - w 2007, a ostatnią - w 2011 roku na turnieju Cracovia.

W wywiadzie dla "Mata" opowiada czytelnikom o sobie, ulubionych szachowych mistrzach, a także o tym, jak widzi przyszłość szachów kobiecych.

Katarzyna Toma z zawodu jest lekarzem weterynarii - jak zdradziła czytelnikom "Mata", to było jej pierwsze marzenie z dzieciństwa. Drugie - o zdobyciu tytułu arcymistrzyni - właśnie niedawno się spełniło. Gratulujemy i trzymamy kciuki za dalsze sukcesy!


SZACHOWA EDUKACJA
Nauczycielu - poznaj szachy!
ZAPROSZENIE
W ramach promocji programu SZACHY W SZKOLE dotyczącego wprowadzenia tej gry do europejskich szkół rozpoczynamy cykl szkoleń dla nauczycieli, które w pełni przygotują ich do tego zadania. Wprowadzenie szachów do europejskich szkół zyskało poparcie większości posłów do Parlamentu Europejskiego w Oświadczeniu Pisemnym 50/2011. 

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych nauczycieli na FORUM: „Gra w szachy jako narzędzie stymulujące rozwój intelektualny i emocjonalny dziecka”
Udział w forum jest bezpłatny.


Termin i miejsce: 20 września 2012 roku godz. 18.00 – 20.00
Centrum Olimpijskie, Warszawa, ul. Wybrzeże Gdyńskie 4.

Forum poprowadzi Magdalena Zielińska, autorka popularnej serii książek dla dzieci pod tytułem "Grajmy w szachy".

Prosimy o zgłaszanie uczestnictwa do 17 września na adres
ggosia75@wp.pl lub malgorzata.plichcinska@wcies.edu.pl

Czytaj całość zaproszenia - >

--------------------------------------------
Informujemy jednocześnie, że Polski Związek Szachowy przygotowuje w najbliższym czasie przeprowadzenie kursu szkoleniowego dla nauczycieli. Szczegóły na stronie PZSzach wkrótce.KSIĄŻKI, PUBLIKACJE
Akiba Rubinstein współcześnie

AKIBA RUBINSTEIN w 1912 roku jako trzydziestolatek osiągnął niebywały sukces. W jednym roku wygrał kolejnych pięć wielkich międzynarodowych turniejów: w San Sebastian, Pieszczanach, Wrocławiu, Warszawie i Wilnie. Aby uczcić ten wielki wyczyn, rok 2012 został ogłoszony przez Europejską Federację Szachową Rokiem Akiby Rubinsteina.

Polski Związek Szachowy podjął decyzję o złożeniu hołdu wielkiemu polskiemu szachiście. Tak powstała praca zbiorowa opatrzona wstępem prof. Tadeusza Wolszy z komentarzami do wybranych przez Tomasza Lisowskiego partii Akiby Rubinsteina. Partii zarówno tych najsłynniejszych, o których mówią wszyscy szachiści jak i tych, które mają największe znaczenie dla teorii otwarć i końcówek. Partii, które mimo upływu lat nadal mogą być materiałem szkoleniowym dla młodzieży i pomocą dydaktyczną dla trenerów.

Komentarze te opracowali wybitni współcześni polscy szachiści i trenerzy:

Mateusz Bartel, Ryszard Bernard, Jacek Bielczyk, Krzysztof Bulski, Paweł Czarnota, Grzegorz Gajewski, Kamil Mitoń, Michał Krasenkow, Bartłomiej Macieja, Marek Matlak, Wojciech Moranda, Piotr Murdzia, Kacper Piorun, Iweta Rajlich, Włodzimierz Schmidt, Bartosz Soćko, Monika Soćko, Dariusz Świercz, Katarzyna Toma, Radosław Wojtaszek.

Format A5, 264 strony, 30 zdjęć, 55 partii.

W celu uzyskania szczegółowych informacji prosimy o kontakt ze Świętokrzyskim Związkiem Szachowym: tel. 41 344 32 15, kom. 510 10 84 85, biuro@szszach.pl
 Prasa o polskich szachistach
W lipcowym numerze "Świata kobiety" ukazał się artykuł o wicemistrzu Polski Bartłomieju Maciei i jego narzeczonej, a obecnie już żonie Alejandrze Guerrero-Rodriguez, mistrzyni międzynarodowej z Meksyku. Zapraszamy do lektury!

Cały artykuł można przeczytać >>>tutaj
 
"Szachy to sport dla ludzi, którzy szukają perfekcji" -w sierpniowym dodatku Gazety Wyborczej - Wysokich Obcasach ukazał się wywiad z mistrzynią Polski Iwetą Rajlich.

Iweta opowiedziała o swoim szachowym życiu, dlaczego w rubryce zawód wpisuje "szachistka", choć jest z wykształcenia psychologiem, o powrocie do szachów po urodzeniu dziecka i o tym, jaką alternatywną nazwę dla programu szachowego "Rybka" proponowała w żartach mężowi.


Czytaj on-line
BIURO PZSZACH
Nowy pracownik biura PZSzach
Informujemy, że ogłoszony konkurs na Szefa Wyszkolenia został nierozstrzygnięty, w związku z czym Zarząd PZSzach przyjął następujące rozwiązanie: Szefem Wyszkolenia pozostaje w dalszym ciągu Piotr Murdzia, który od połowy maja pełni również funkcję Dyrektora biura.

Pragniemy również poinformować, że 23 lipca br. pracę w biurze PZSzach rozpoczęła Olga Zajkowska - doktorantka na Wydziale Nauk Ekonomicznych SGGW w Warszawie, instruktor oraz sędzia szachowy.


KALENDARZ PZSZACH
Wyniki konkursu ofert na 2013 rok
Zarząd Polskiego Związku Szachowego na zebraniu zarządu w dn. 25 sierpnia 2012 przyznał imprezy z kalendarza centralnego PZSzach na rok 2013 poniższym podmiotom:

1. Mistrzostwa Polski Przedszkolaków i Puchar Polski do lat 8 - UKS przy SP 8 Chrzanów (Limba, Poronin)

2. Mistrzostwa Polski Juniorów do lat 10 - Świętokrzyski Związek Szachowy (Orle Gniazdo, Szczyrk)

3. Mistrzostwa Polski Juniorów do lat 16 i 18 - UKS Podlesie (Orle Gniazdo, Szczyrk)

4. Turniej Pierwszej Szansy - Opolski Związek Szachowy (OW Juhas, Ustroń)

5. Drużynowe Mistrzostwa Polski Juniorów Ekstraliga i I Liga - UKS El-Tur Bogatynia (Mieszko, Karpacz)

6. Drużynowe Mistrzostwa Polski II Liga Juniorów - Śląski Związek Szachowy (Orle Gniazdo, Szczyrk)

7. Drużynowe Mistrzostwa Polski I Liga - Agencja 64 (Sudety, Szklarska Poręba)

8. Drużynowe Mistrzostwa Polski II Liga - UKS przy SP 8 Chrzanów (Limba, Poronin)

9. Turniej Ostatniej Szansy - Zachodniopomorski Związek Szachowy (Fala, Łazy)

10. Drużynowe Mistrzostwa Polski Kobiet - KSz Polonia Wrocław (siedziba Klubu Polonia Wrocław)

IX Ogólnopolski Turniej Szachowy o Puchar Związku Banków Polskich
IX Ogólnopolski Turniej Szachowy o Puchar Związku Banków Polskich
pod honorowym patronatem Prezesa PZSzach Tomasza Sielickiego

Turniej Szachowy o Puchar Związku Banków Polskich to jedno z wydarzeń Akademii Sportu Klubu Bankowca. 17 listopada w Klubie Bankowca w Warszawie przy ul. Smolnej 6 odbędzie się jego IX edycja. Wzorem ubiegłego roku Turniej rozegrany będzie w dwóch grupach: Turniej Główny i Turniej Młodych Mistrzów.

Do zmagań zapraszamy pracowników banków, instytucji międzybankowych, Ministerstwa Finansów, innych podmiotów sektora finansowego w tym firm leasingowych, towarzystw ubezpieczeniowych a także podmiotów współpracujących z sektorem bankowym.

Do zmagań w Turnieju Młodych Mistrzów zapraszamy dzieci i młodzież wymienionych pracowników. W tym roku nasz Turniej został objęty honorowym patronatem Prezesa Polskiego Związku Szachowego Pana Tomasza Sielickiego.

Szczegóły będą dostępne na stronie  Akademii Sportu Klubu Bankowca

Zapraszamy!


Aktualnie online 53 gości