00-697 Warszawa, Al. Jerozolimskie 49
   Telefon/Fax: +48 22 841-41-92, +48 22 841-94-60
   e-mail: biuro@pzszach.org.pl
AKTUALNOŚCI | KONTAKT | KALENDARZ | KOMISJE | PZSZACH | WZSZACHY | FINANSE | LICENCJE | REGULAMINY | AKADEMIA | KNJBIS | CENTRALNY REJESTR

Serdecznie zapraszamy do korzystania z nowej strony

PZSzach pod adresem pzszach.pl


Numer 4/2012 - Newsletter Polskiego Związku Szachowego - 21.06.2012

SŁOWO WSTĘPNE
Zaczyna się szachowe lato!
Cieszymy się, że warsztaty dla organizatorów imprez szachowych zostały bardzo pozytywnie odebrane przez ich uczestników, o czym można się przekonać przeglądając wyniki ankiet. Wygląda na to, że był to strzał w dziesiątkę. Już dziś planujemy kolejne warsztaty dla osób, które nie mogły do nas przyjechać 2 czerwca.

Za niespełna 2 tygodnie rusza II Arcymistrzowski Turniej Szachowy Kobiet im. Krystyny Hołuj-Radzikowskiej. Ponownie będzie to doskonała okazja dla naszych młodych i utalentowanych zawodniczek do zmierzenia się z silnymi rywalkami oraz szansą na wypełnienie normy na tytuł arcymistrzyni. Dla Anny Iwanow, Aleksandry Lach i Klaudii Wiśniowskiej będzie to jednocześnie doskonały sprawdzian przed zbliżającymi się Mistrzostwami Europy Juniorów w Pradze. Z kolei dla Iwety Rajlich i Kariny Szczepkowskiej-Horowskiej będzie to okazja do rozegrania się przed Olimpiadą w Turcji. Spodziewamy się, że dziewczyny zapewnią nam piękne widowisko.

Krótko po zakończeniu turnieju Ola i Klaudia pojadą reprezentować Polskę na Drużynowych Mistrzostwach Europy w Pardubicach. Mamy nadzieję, że zawodniczki wzmocnione doświadczeniem z Warszawy nie dadzą najmniejszych szans swoim rywalkom w Czechach.

Mieli swój mecz niedawno panowie, czas więc i na panie. W połowie lipca Polki zagrają przeciwko Niemkom. Szczegóły na ten temat można przeczytać w serwisie sportowym. W ubiegłym roku zgrupowanie z kobiecą kadrą Niemiec przyniosło bardzo dobre efekty, tak więc kontynuujemy współpracę z federacją Niemiec. Jak pokazał mecz naszej męskiej reprezentacji z Ukrainą, tego rodzaju spotkania są bardzo potrzebne, żeby nie powiedzieć - niezbędne, bo z jednej strony pomagają ocenić szanse i możliwości, a z drugiej sprzyjają zgrywaniu się drużyny. Chcemy, aby idea towarzyskich meczów z silnymi reprezentacjami zagościła na stałe w planach Polskiego Związku Szachowego.

Skoro już tyle piszę o kobietach, to warto jeszcze przywołać niedawny sukces Iwety Rajlich, która na kwietniowym turnieju w Budapeszcie uzyskała normę na męskiego arcymistrza. Liczymy na więcej, aby Monika Soćko (jedyna w kraju posiada tytuł męskiego GM) nie czuła się osamotniona.


REDAKCJA
W numerze
 
W NEWSLETTERZE:

SŁOWO WSTĘPNE
Piotr Murdzia, dyrektor biura PZSzach

 
SKŁAD I REDAKCJA: 

Dorota Rzepecka
Specjalista ds. Promocji PZSzach
d.rzepecka@pzszach.org.pl
1.   O TYM SIĘ MÓWI
1.1 Viswanathan Anand obronił tytuł mistrza świata!
1.2 MJuż niedługo rozpocznie się II Turniej Kobiet im. Krystyny Hołuj-Radzikowskiej
1.3 Mecz kobiet Polska-Niemcy
1.4 Spory wokół Olimpiady
1.5 Garri Kasparow będzie kandydował na prezydenta FIDE?

2. Z KRAJU I ZE ŚWIATA
2.1 Mecz Polska-Ukraina
2.2 Innowacyjne warsztaty dla organizatorów
2.3 XIII Piknik Olimpijski
2.4 Zbigniew Strzemiecki mistrzem Warszawy 2012

3.   CZASOPISMO SZACHOWE MAT
3.1 W numerze 3/2012

4.   MAT-LETTER: Z KRAJU I ZA ŚWIATA
4.1 Iweta Rajlich zwycieża w Budapeszcie
4.2 Pierwszy taki mecz: Kramnik i Aronian w Zurychu

5. MAT-LETTER: SZKOŁA ARCYMISTRZÓW
5.1 Aleksandra Lach komentuje

6. KSIĄŻKI I PUBLIKACJE
6.1 Nowa promocja książek szachowych!
6.2 Kronika Sportu 2011
6.3 Monika i Bartosz Soćkowie w Gazecie Wyborczej

STAŁA WSPÓŁPRACA:

Tomasz Sielicki, Prezes PZSzach

Tomasz Delega, Sekretarz Generalny PZSzach

Zenon Chojnicki, Przewodniczący Komisji Klasyfikacji
i Rankingu PZSzach

IM Piotr Murdzia, Dyrektor Biura PZSzach

FM Michał Bartel, Specjalista ds. Organizacyjnych PZSzach

Tomasz Lissowski,Przewodniczący Komisji Historycznej PZSzach

O TYM SIĘ MÓWI
Viswanathan Anand obronił tytuł mistrza świata!


Viswanathan Anand, fot. ze strony organizatora
Viswanathan Anand obronił tytuł mistrza świata!


W Moskwie rozegrany został mecz o szachowy tron, który rozegrali: Viswanathan Anand (Indie) i Borys Gelfand (Izrael). Mecz odbył się w moskiewskiej Galerii Tretiakowskiej - słynnym muzeum sztuki rosyjskiej. Fundusz nagród wynosił ponad dwa i pół miliona dolarów: 60% tej sumy przypadło zwycięzcy, a 40% pokonanemu.

Mecz w szachach W dwunastu partiach meczu rezultatywne wyniki padły tylko w dwóch: w VII rundzie pretendent pokonał mistrza świata, ale już w następnej rundzie stan meczu się wyrównał, po błyskawicznej wygranej Ananda. Gelfand przeszedł niestety do historii jako ten zawodnik, który przegrał najkrótszą partię w meczu o mistrzostwo świata. Ponieważ mecz w szachach klasycznych zakończył się wynikiem remisowym, zgodnie z regulaminem rozegrano dogrywkę w szachach szybkich. Typowany na zdecydowanego faworyta w szachach szybkich Anand nie zawiódł oczekiwań kibiców i zwycięstwem w II rundzie obronił tytuł.

Mistrz świata Viswanathan Anand urodził się w roku 1969. Od dwudziestu lat jest w światowej czołówce graczy. W latach dziewięćdziesiątych słynne były jego mecze z Karpowem i Kasparowem.

Obecnie z rankingiem 2791 zajmuje czwarte miejsce na liście rankingowej FIDE, za Carlsenem, Aronainem i Kramnikiem.

Jest postacią znaną w swoim kraju. W dużej mierze dzięki jego sukcesom szachy w Indiach stały się modne, zaczęły przyciągać rzesze zwolenników i znakomicie się rozwijają.
Dogrywka - szachy szybkie:
  I runda
II runda III runda IV runda Wynik
Viswanathan Anand 0,5 1  0,5  0,5  2,5
Borys Gelfand 0,5 0  0,5  0,5  1,2
 
 
Mecz
  I
11.05
II
12.05
III
14.05
IV
15.05
V
17.05
VI
18.05
VII
20.05
VIII
21.05
IX
23.05
X
24.05
XI
26.05
XII
28.05
wynik
 
Viswanathan Anand  0,5  0,5  0,5  0,5  0,5  0,5  0  1  0,5  0,5  0,5  0,5  6,0
Borys Gelfand  0,5  0,5  0,5  0,5  0,5 0,5  1  0  0,5  0,5  0,5  0,5  6,0
 

Oficjalna strona meczu o mistrzostwo świata

MŚ w szachach: Anand i Gelfand walczą o tytuł i duże pieniądze


Relacje i komentarze w serwisie Chessbrains


Już niedługo rozpocznie się II Turniej Kobiet im. Krystyny Hołuj-Radzikowskiej!
Już niebawem rozpocznie się w Warszawie II Arcymistrzowski Szachowy Turniej Kobiet im. Krystyny Hołuj-Radzikowskiej. W tym roku zostanie rozegrany w obsadzie polsko-gruzińsko-holenderskiej z udziałem 10 zawodniczek. Rozgrywki potrwają od 2 do 9 lipca, a sala gry znajdować się będzie w Polskim Związku Szachowym, w Al. Jerozolimskich 49 w Warszawie.

Najwyższy ranking w turnieju będzie miała mistrzyni Polski Iweta Rajlich. Drugi ranking w turnieju będzie miała gruzińska arcymistrzyni Nino Batsiashvili (karta na stronie FIDE), a trzeci - zeszłoroczna triumfatorka Karina Szczepkowska-Horowska. W gronie arcymistrzyń znalazły się także Inga Charkhalashvili i Sofio Gvetadze z Gruzji. Aż dwie zawodniczki z grona arcymistrzyń mają także tytuł mistrza międzynarodowego (Iweta Rajlich i Sofio Gvetadze). Dwie zawodniczki z Holandii to mistrzynie międzynarodowe Arlette Van Weersel i Anne Haast.

Głównym celem sportowym drugiego z zaplanowanych przez Polski Związek Szachowy corocznych międzynarodowych turniejów kobiecych jest wspieranie rozwoju polskich szachistek i umożliwienie młodym zawodniczkom, medalistkom mistrzostw Polski i reprezentantkom kraju na tegoroczne mistrzostwa świata i Europy juniorek, zmierzenia się z silnymi przeciwniczkami i walki o normę na najwyższy tytuł arcymistrzyni szachowej. Na liście startowej znalazły się więc trzy młode Polki - medalistki mistrzostw Polski do lat 18: Aleksandra Lach (UKS Czarny Koń Olkusz), Klaudia Wiśniowska (KSz Stilon Gorzów Wlkp.) i Anna Iwanow (KSz Polonia Wrocław).

Udział młodych zawodniczek w turnieju z szansą na normę arcymistrzowską, w całości opłacony przez PZSzach, jest dodatkowym wyróżnieniem za zdobycie medali mistrzostw Polski juniorek. Jednocześnie turniej ten jest jednym z podjętych przez PZSzach działań, mających wzmocnić i rozszerzyć polską kadrę kobiecą, szczególnie wobec nadchodzących Drużynowych Mistrzostw Europy 2013, na które, jako gospodarze rozgrywek, będziemy mogli wystawić dwie kobiece reprezentacje.
 

W zeszłym roku w turnieju zwyciężyła arcymistrzyni Karina Szczepkowska-Horowska (z lewej, fot. Paweł Suwarski), a wśród juniorek triumfowała Anna Iwanow (z prawej, fot. Paweł Suwarski), która wypełniła normę na tytuł mistrzyni międzynarodowej.


Uczestniczki (według rankingów na 1.05.2012):

1. IM Iweta Rajlich, Polska, 2441
2 WGM Nino Batsiashvili, Gruzja, 2436
3 WGM Karina Szczepkowska-Horowska, Polska, 2387
4 IM Sofio Gvetadze, Gruzja, 2338
5 WGM Inga Charkhalashvili, Gruzja, 2334
6 WIM Anne Haast, Holandia, 2268
7 WIM Anna Iwanow, Polska, 2184
8 WIM Arlette Van Weersel, Holandia, 2181
9 m Klaudia Wiśniowska, Polska, 2159
10 WFM Aleksandra Lach, 2153

strona turnieju

serwis turniejowy

Mecz kobiet Polska-Niemcy
 


Już niebawem, bo za miesiąc, rozpocznie się towarzyski mecz kobiet Polska-Niemcy, którego celem jest podnoszenie poziomu czołowych szachistek obu krajów i promowanie szachów kobiecych. Rozmowy na temat meczu zostały rozpoczęte w 2011 roku podczas spotkania z przedstawicielami Niemieckiej Federacji Szachowej w Poczdamie, w którym ze strony PZSzach uczestniczyli Tomasz Sielicki, Waldemar Taboła i Piotr Murdzia. Pierwszym krokiem we współpracy było zgrupowanie polskich i niemieckich zawodniczek z arcymistrzem Adrianem Michalczyszynem latem ubiegłego roku, przed drużynowymi mistrzostwami Europy. Teraz, w miesiącu poprzedzającym Olimpiadę Szachową oraz mistrzostwa świata do lat 20, szachistki spotkają się, aby rozegrać sparing.

Podobnie jak majowy mecz panów Polska-Ukraina, mecz pań zostanie rozegrany systemem Scheveningen., czyli każda zawodniczka z drużyny polskiej zagra z każdą zawodniczką drużyny niemieckiej. Mecz będzie liczony do rankingu FIDE. Rozgrywki będa się toczyły w dniach 16-23 lipca w miejscowości Gladenbach (ok. 80 km na północ od Frankfurtu). Wszystkie uczestniczki meczu otrzymają cenne nagrody rzeczowe - nowoczesne laptopy.

Obie reprezentacje zagrają w składzie: 4 zawodniczki z pierwszej dziesiątki kobiet kraju (ELO >2300) oraz najlepsza juniorka do lat 20.

W drużynie Niemiec zagrają:

1. WGM Marta Michna (2385)

2. WGM Tatjana Melamed (2341)

3. WGM Melanie Ohme (2315)

4. WGM Elena Levushkina (2313)

5. Hanna-Marie Klek (2220)

Polki zagrają w składzie:

 


arcymistrz Monika Soćko
ELO 2484
 
W 2008 jako pierwsza i jak dotąd jedyna Polka uzyskała tytuł arcymistrza. Numer I polskiej listy rankingowej, wielokrotna medalistka mistrzostw Polski kobiet. niezmienny mocny punkt polskiej reprezentacji kobiecej, z którą zdobyła brązowy medal Olimpiady Szachowej w 2002 r. 3 medale drużynowych mistrzostw Europy kobiet: złoty w 2005 roku w Göteborgu, srebrny w 2007 r. w Heraklionie i 2011 r. w Porto Carras. Za wynik indywidualny otrzymała również złoty medal Olimpiady w 2002 r. i złoty w 2005 w Göteborgu.
arcymistrzyni Karina Szczepkowska-Horowska
ELO 2387

Arcymistrzyni od 2010 roku. Drużynowa wicemistrzyni Europy z 2011 roku, znakomicie przyczyniła się do zdobycia przez Polki srebrnego medalu, uzyskując medal także za wynik indywidualny. Zwyciężczyni I Arcymistrzowskiego Szachowego Turnieju Kobiet im. Krystyny Hołuj-Radzikowskiej. Zajmuje III miejsce na liście rankingowej Polek.

W 2012 roku będzie reprezentować Polskę na Olimpiadzie Szachowej w Istambule.

mistrzyni międzynarodowa Joanna Worek
ELO 2319Wielokrotna finalistka mistrzostw Polski Kobiet. Zajmuje VI miejsce na liście rankingowej Polek, jej obecny ranking (2319) jest najwyższy w życiu. W tegorocznych mistrzostwach Polski kobiet zdobyła nagrodę za najwyższy przyrost rankingowy i za najpiękniejszą partię turnieju. Niedawno zdobyta w czeskim Frydku-Mistku druga norma na tytuł arcymistrzyni i zyski rankingowe zapowiadają, że możemy mieć ogromna nadzieję na kolejną zawodniczkę z najwyższym kobiecym tytułem!


arcymistrzyni Katarzyna Toma
ELO 2305

Tytuł arcymistrzyni uzyskała w 2012 roku. W 2011 roku grając w polskiej reprezentacji kobiecej zdobyła w Grecji srebrny medal drużynowych mistrzostw Europy. Zajmuje X miejsce na liście rankingowej Polek, ma obecnie najwyższy ranking w życiu.


mistrzyni FIDE Klaudia Kulon
ELO 2236

Wielokrotna reprezentantka Polski na mistrzostwach Europy i świata juniorek w różnych kategoriach wiekowych, finalistka mistrzostw Polski kobiet. Liderka polskiej listy rankingowej juniorek do 20 lat.

W 2012 roku będzie reprezentować Polskę na mistrzostwach świata do lat 20, które odbędą się w pierwszej połowie sierpnia w Atenach.


Przed meczem Polska-Niemcy WGM Karina Szczepkowska-Horowska zagra w II Arcymistrzowskim Turnieju Kobiet im. Krystyny Hołuj-Radzikowskiej w Warszawie, w którym zwyciężyła w ubiegłym roku (strona turnieju), a WIM Joanna Worek w openie w Hiszpanii. Arcymistrzynie Monika Soćko i Katarzyna Toma nie planują do tego czasu ważniejszych startów, podobnie jak Klaudia Kulon, którą czeka sesja egzaminacyjna na rozpoczętych w ubiegłym roku studiach na Politechnice Poznańskiej.
 
O przebiegu meczu będziemy informować na stronie PZSzach. Zapraszamy do kibicowania naszym zawodniczkom!

Spory wokół Olimpiady


     Wielkie kontrowersje budzi organizacja nadchodzącej Szachowej Olimpiady, czyli najważniejszej szachowej imprezy na świecie, której organizatorem jest w tym roku Turecka federacja Szachowa. Zgodnie z planem, Olimpiada ma się odbyć na przełomie sierpnia i września w Istambule. Tymczasem ostatnio w tej sprawie zostały wystosowane aż trzy listy otwarte: Prezydenta ECU Silvio Danailova, Garriego Kasparowa, a także Angielskiej Federacji Szachowej. Prezydent ECU zaprotestował przeciwko zawyżonym kosztom udziału w zawodach. Na Olimpiadzie, podobnie jak na wielu innych oficjalnych imprezach, obowiązuje zakwaterowanie w ośrodku organizatora. Wydawać by się mogło, że przy takiej liczbie uczestników, organizator jest w stanie wynegocjować korzystne stawki. Tymczasem koszty zakwaterowania i wyżywienia zawodników i trenerów przekroczyły granice rozsądku.

     Ponadto Turecka Federacja Szachowa wybierając sędziów na olimpiadę w liście otwartym oznajmiła, że sędziowie z 7 federacji nie zostana przyjęci do obsady sędziowskiej. Pismo to dostępne jest na oficjalnej stronie FIDE. W liście prezydent Tureckiej Federacji Szachowej stwierdza, że Turecka Federacja Szachowa reaguje jako jedna z federacji poszkodowanych przez działania tamtej siódemki. Ciężko pracujemy dla dobra szachów, podczas gdy niektórzy tylko "blablają" i nie robią nic oprócz niszczenia naszej rodziny.

Wybuchł skandal, gdyż udział sędziów w wielkich międzynarodowych rozgrywkach, takich jak olimpiada czy drużynowe mistrzostwa kontynentów, jest niezmiernie ważny, bo umożliwia im podwyższanie kwalifikacji, zdobywanie doświadczenie oraz daje prawo do ubiegania się o wyższą klasę sędziowską, a tym samym prawo do sędziowania najważniejszych krajowych i międzynarodowych imprez.. Jest tajemnicą poliszynela, o które federacje chodzi. Są to: Anglia, Francja, Niemcy, Gruzja, Szwajcaria, Ukraina i Stany Zjednoczone, czyli o kraje z wielkimi szachowymi tradycjami i osiągnięciami. Federacje te zaskarżyły FIDE po poprzednich wyborach.

Na razie sytuacja jest w zawieszeniu, brak oficjalnej odpowiedzi ze strony FIDE na pismo prezydenta ECU. Do Olimpiady pozostało nieco ponad dwa miesiące.
 
List Prezydenta ECU Silvio Danailova do prezydenta FIDE Kirsana Ilumżynowa

Strona Olimpiady


Garri Kasparow będzie kandydował na prezydenta FIDE?
14 czerwca w gazecie Frankfurter Allgemeine Zeitung Garri Kasparow zapowiedział, że być może będzie kandydował na stanowisko prezydenta FIDE. Rozważa wystartowanie w wyborach, które odbędą się w 2014 r. podczas Olimpiady Szachowej w Tromso.

Garri Kasparow, od kilku lat działacz opozycji politycznej w Rosji (w Warszawie gościł w 2008 roku, podczas pokazu filmu dokumentalnego na festiwalu Planete Doc Rewiev), sprzeciwia się zaangażowaniu Kirsana Ilumżynowa w politykę i utrzymywania bliskich kontaktów z dyktatorami - ostatnio z Basharem al-Assadem (prezydent FIDE Kirsanm Ilumżynow przebywa obecnie w Syrii).

Kasparow dwa lata temu zakopał topór wojenny z Karpowem i poparł jego kandydaturę na stanowisko prezydenta Międzynarodowej Federacji Szachowej. Karpowowi nie udało się jednak zwyciężyć. Kasparow najwyraźniej zamierza teraz wykorzystać zdobyte wówczas doświadczenie. Były mistrz świata ma za sobą wielki sukces, jakim było przeforsowanie w Strasburgu oświadczenia o szachach w szkołach - stało się to w dużej mierze dzięki intensywnej kampanii, w której wspierał Europejską Unię Szachową.

Byłby to drugi były mistrz świata na czele FIDE - pierwszym był holenderski mistrz świata Max Euwe, który pokonał w 1935 r. Alechina, a w 1937 przegrał mecz rewanżowy. Stanowisko prezydenta FIDE piastował w latach 1970-1978.

Garri Kasparow, fot. Wikipedia

Niedawno Kasparow świętował dziesięciolecie działalności Szachowej Fundacji Kasparowa. W USA objęła swoim programem 3500 szkół, a obecnie, jak oświadczył Kasparow w wywiadzie dla ChessBase,  w Gruzji pomaga wprowadzić szachy do 2000 placówek.

Czy Kasaprow byłby dobrym prezydentem FIDE? Być może za dwa lata będziemy mogli to sprawdzić! Jedno jest pewne: jest to jedna z najbardziej rozpoznawalnych postaci szachowego świata.


Garry Kasparov celebrates special 10th anniversary in ManhattanREKLAMA
Hotele SPA Dr Irena Eris


REKLAMA
WCTZ KRAJU I ZE ŚWIATA
Mecz Polska-Ukraina
We wtorek w Lublinie zakończył się towarzyski mecz rozegrany pomiędzy reprezentacją mężczyzn Polski i Ukrainy. Celem spotkania było przygotowanie polskich zawodników do zbliżających się ważnych zawodów: Olimpiady (27.08-10.09.2012, Istambuł), Mistrzostw Świata do lat 20 (1-16.08, Ateny) i superturnieju w Dortmundzie. Do udziału w meczu zostali powołani czterej zawodnicy z czołówki rankingowej (oprócz Radosława Wojtaszka, który w tym czasie pełnił funkcję sekundanta V. Ananda w meczu o mistrzostwo świata) oraz najlepszy zawodnik do lat 20 Dariusz Świercz. Dla młodego mistrza świata miał to być ważny sprawdzian po nie do końca udanych startach w ostatnich miesiącach i szansa na zmierzenie się z silnymi przeciwnikami.

Reprezentacja Ukrainy oraz Vladyslav Kanevskyi  (3 od lewej) Konsul Ambasady Ukraińskiej w Lublinie

 
Nasi rywale zostali wybrani nieprzypadkowo. Ukraina zajmuje 2 miejsce na światowej liście rankingowej,
dwukrotnie wygrywała Olimpiadę Szachową
. Pomimo nieobecności W. Iwańczuka, R. Ponomariowa, A. Mojsiejenki czy A. Wołokitina, drużyna ukraińska wciąż była faworytem, bo średni ich ranking wynosił 2661, gdy tymczasem nasz tylko 2626. Zgodnie z przewidywaniami, nasi zawodnicy mieli niełatwe zadanie. Rywale okazali się silniejsi i lepiej przygotowani. Mecz szachów klasycznych zakończył się zwycięstwem Ukrainy stosunkiem punktów 14,5 - 10,5. Polakom udało się wygrać tylko 1 pojedynek (runda 5), przy 4 porażkach (rundy 1-4). Bardziej wyrównana była walka w meczu w szachach szybkich, bowiem Polacy wygrali 2 z 5 pojedynków, a różnica punktowa nie była już tak wielka, bo wyniosła tylko 2 punkty (13,5-11,5).  Mecz, na który składały się szachy klasyczne i szybkie, zakończył się wynikiem 28 do 22. Nie ma powodu do wyrywania sobie włosów, choć nie ulega wątpliwości, że naszych zawodników czeka teraz ogrom pracy. Musi również znaleźć się czas na wyciągnięcie wniosków i poprawienie słabych elementów. Bardzo cieszy nas postawa Dariusza Świercza (notabene dziś Dariusz Świercz obchodzi 18 urodziny - WSZYSTKIEGO NAJLEPSZEGO Darku!), który wypadł zdecydowanie najlepiej z polskich zawodników. Wygrał łącznie aż 5 partii i w obu meczach uplasował się na drugim miejscu w klasyfikacji indywidualnej. Brawo!Mistrz Polski Mateusz Bartel ma powody do niezadowolenia. Tylko 1,5 z 5 partii w klasykach i 4 remisy w partiach szybkich. Mamy nadzieję, że to chwilowy kryzys i Mateusz w dobrej formie zagra w lipcu w Dortmundzie!Bartosz Soćko przeżywa znaczący spadek formy. W pojedynkach klasycznych uzyskał tylko 3 remisy przy 2 porażkach, a w rapidzie wygrał tylko 1 partię i 1 zremisował. Powinien to być sygnał do wprowadzenia zmian. Może nawet nie w samej grze, bo Bartosz grać potrafi, a na poziomie motywacji?!

Brązowy medalista mistrzostw Polski Kamil Mitoń w Lublinie nie zabłysnął. 4 remisy i 1 porażka w klasykach oraz 50% w partiach szybkich. Warto sobie odpowiedzieć na pytanie, co jest przyczyną takiego występu. Niewykluczone, że problem leży, podobnie jak u Bartosza,  na poziomie motywacji.Wicemistrz Polski Bartłomiej Macieja jako jeden z dwóch Polaków zyskał na rankingu. W obu meczach uzyskał po 2,5 punktu, co można uznać za satysfakcjonujący rezultat.Mistrz świata do lat 20 Dariusz Świercz wypadł najlepiej z Polaków i uzyskał w oklasykach i rapidzie po 3 pkt. z 5 partii.
Dzięki wynikowi z Lublina Darek zbliżył sie już bardzo do magicznej granicy 2600, na której przekroczenie przez młodego zawodnika czekamy z niecierpliwością. Brawa za bardzo dobry wynik!
Pisząc o meczu nie sposób pominąć twórców całego przedsięwzięcia oraz osób i instytucji, które je wsparły. Impreza stała na wyjątkowo wysokim poziomie organizacyjnym, a jej echa odbiły się głośno na wielu stronach internetowych całego świata. Na szczególne słowa uznania zasłużyli p. Tadeusz Sobieszek - Dyrektor Turnieju, Zbigniew Pyda - Sędzia Główny zawodów, ale i koordynator całego projektu, Tadeusz Popławski – Sędzia Asystent. Impreza nie mogłaby się odbyć, gdyby nie ogromna przychylność i wsparcie władz Lublina z Prezydentem Krzysztofem Żukiem na czele, reprezentowanym przez Włodzimierza Wysockiego - Zastępcę Prezydenta ds. Oświaty, Kultury i Sportu. Cieszymy się również, że i Polski Związek Szachowy miał swój istotny udział w tym niewątpliwie udanym przedsięwzięciu.
Nie można pominąć wielu innych imprez tegorocznego festiwalu szachowego: licznych turniejów towarzyszących oraz wspaniałego pokazu żywych szachów. Dziękujemy gościnnemu Lublinowi za dostojne przyjęcie szachistów. Mamy nadzieję, że szachiści będą mieli okazję jeszcze nie raz pojawić się w tym pieknym mieście.Tabela turniejowa szachów klasycznych:                                            serwis turniejowy


Tabela turniejowa szachów szybkich: serwis turniejowy


MECZ SZACHÓW BŁYSKAWICZNYCH: serwis turniejowy

Innowacyjne warsztaty dla organizatorów
W dniu 2 czerwca 2012 odbyły się pierwsze Innowacyjne Warsztaty dla organizatorów imprez szachowych. W szkoleniu brali udział przedstawiciele wojewódzkich związków szachowych oraz osoby imiennie zaproszone na podstawie przesłanych listów motywacyjnych.

Wśród uczestników byli przedstawiciele różnych środowisk - obok uznanych organizatorów wielu udanych imprez szachowych, były także osoby które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z organizacją. Byli także obecni przedstawiciele AZS-u, z którym PZSzach rozwija współpracę, a w 2014 roku w Katowicach odbędą się Akademickie Mistrzostwa Świata.


FM Michał Bartel


Zagadnień i wątków związanych z organizacją imprez szachowych (nie tylko turniejów!) jest wiele a z uwagi na ograniczony czas prelegenci postanowili skupić sie  na pięciu różnych aspektach:

1. Motywacja - na tym niezwykle ważnym zagadnieniu skupił się nowy dyrektor biura PZSzach Piotr Murdzia, który bazując na własnych doświadczeniach szachowych, solvingowych, trenerskich i jako działacz przekazał konkretną wiedzę i starał się przekonać uczestników, że warto działać w szachach.

2. Produktywność i skuteczność w pracy. O tych dwóch rzeczach i wielu innych mówił ekspert Marcin Kwieciński. Wiedza przekazana przez p. Marcina użyta może być zarówno w pracy zawodowej, działalności społecznej (jaką często są szachy), prywatnej i pokazuje jak można ją wykorzystać do godzenia tych wszystkich aspektów, wybieraniu priorytetów  i usystematyzowaniu pracy co zwiększa efektywność działacza, czy pracownika.


Jak znaleźć na to czas? - Marcin Kwieciński

3. Jak pozyskiwać środki prywatne? O tym mówił prezes PZSzach Tomasz Sielicki, który przybliżył swoje doświadczenia, metody i sposob na pozyskanie oraz owocną i wieloletnią współpracę z partnerami. Przedstawił także przykładową ofertę sponsorską oraz dokumentację podsumowającą i rozliczającą imprezę.


Jak pozyskiwać środki publiczne? - Tomasz Sielicki

 

4. Jak pozyskiwać środki publiczne przedstawił sekretarz generalny PZSzach Tomasz Delega. Wskazał potencjalne miejsca, konkursy i urzędy w których można uzyskać dofinansowanie oraz pokazał przykładowy wniosek, który pozytywnie został zaopiniowany przez MSiT. Potwierdzeniem, że pieniądze są nieomal na wyciągnięcię ręki jest fakt, że w przeddzień warsztatów Ministersto Sportu i Turtystyki ogłosiło wyniki II Etapu konkursu na realizację zadań na Sport Wszystkich Dzieci. PZSzach uzyskał dofinansowanie paru zadań na łączną sumę 55.000 zł.

5. Jak zrobić udaną imprezę? Ostatni prelegent ekspert z firmy Skris Krzystof Skubis przekazał cenną wiedzę na temat usystematyzowanego i uporządkowanego podejścia do każdego projektu (z naciskiem na imprezę szachową). 

 


Jak zrobić udaną imprezę? - Krzysztof Skubis

 

Celem jaki przyświecał organizatorom Warsztatów było przekazania wiedzy, sposobów i wskazanie drzwi do których należy zapukać by zdobyć partnerów. Jak to ujął Piotr Murdzia szkolenie miało zainspirować i zmotywować uczestników do działania, dać im "wędkę a nie rybę". Wierzymy, że Warsztaty osiągną swój cel i na mapie Polski pojawi się wiele nowych imprez, a organizatorzy dotychczasowych imprez dostaną impuls do organizacji jeszcze lepszych, większych i atrakcyjniejszych imprez.

Na szkoleniu obecni byli: Waldemar Dudziński, Barbara Chmielecka, Piotr Klukiewicz, Łukasz Dębowiak, Aleksander Czerwoński, Jan Błaszczak, Anna Mrozińska, Jerzy Śniadecki, Barbara Juszkiewicz, Bogdan Jeżak, Rafał Siwik, Anna Pyrek, Mirosław Matysiak, Mariusz Stoppel, Iwona Lisowska, Łukasz Turlej, Artur Główka, Maciej Cybulski, Czesław Spisak i Mirosław Orłowski. Niestety z różnych przyczyn losowych nie wszyscy zaproszeni uczestnicy mogli przybyć na szkolenie.

Na zakończenie warsztatów wszyscy uczestnicy poproszeni byli o wypełnienie anonimowych ankiet, dzięki którym organizatorzy mogą dokonać podsumowania. Na podsawie wyników ankiet wydaje się, że Warsztaty spotkały się ze znakomitym odbiorem słuchaczy, poruszane tematy były interesujące, wysoko ocenione zostały aspekty merytoryczne, a większość uczestników uważa, że wiedza zdobyta na warsztatach zostanie wykorzystana w ich życiu zawodowym i prywatnym.


Wartości wyrażone w poszczególnych kratkach dla każdego pytania podają ile razy wystąpiła w odpowiedziach wartość ze skali na górze. Z krótkiej analizy wynika więc, że środkowa/przeciętna wartość (mediana) wynosi dla wszystkich pytań 9.

Widząc zapotrzebowanie na szkolenia tego typu PZSzach planuje powtórzyć Warsztaty w najbliższym czasie, prawodpodobnie na jesieni. Wszystkich potencjalnie zainteresowanych zapraszamy już dziś!

XIII Piknik Olimpijski
Piknik Olimpijski to tradycyjna coroczna impreza, organizowana przez Polski Komitet Olimpijski przy współpracy z Polskimi Związkami Sportowymi na warszawskiej Kępie Potockiej. Przez cały dzień wszyscy chętni mogą spotkać się z działaczami i zawodnikami, spóbować swoich sił w różnych konkurencjach i spędzić czas w sportowej atmosferze. Piknik cieszy się zawsze ogromną popularnością, przyciągając prawdziwe tłumy.

13 Piknik Olimpijski odbył się 26 maja 2012 i tak jak od wielu lat, obecne były na nim szachy. W tym roku Polski Związek Szachowy zapraszał na symultanę z Mistrzem Międzynarodowym Krystianem Kuźmiczem. Z okazji trzynastego pikniku symultana rozgrywana była na trzynastu szachownicach, a największą niespodziankę sprawił ośmioletni Jonasz Baum, który nomen omen grał na trzynastej szachownicy i pokonał mistrza!

     
FM Michał BartelJonasz Baum pokonuje symultanistę!

Warto zapamiętać to nazwisko, gdyż Jonasz talent ma nieprzeciętny, czego potwierdzeniem było zajęcie w tym roku drugiego miejsca ww pucharze Polski do lat 8. Jonasz od kilkunastu tygodni współpracuje z Krystianem, jednak trener nie stosował żadnej taryfy ulgowej, a przegrał przez piękny taktyczny motyw.

 

Daniel Sanz Wawer z dziadkiem.                                       Poddaję się!

Ogólny wynik symultany to 23 zwycięstwa, 2 remisy i jedna porażka.
 

Symultana
 
Drugim punktem programu był widowiskowy pokaz gry na ślepo. W pierwszej partii doszło do rewanżu czyli do partii Kuźmicz - Baum, przy czym młody zawodnik mógł przestawiać ruchy na szachownicy.
Tym razem pewne zwycięstwo odniósł mistrz, jednak licznie zgromadzona publiczność nagrodziła młodego zawodnika brawami za waleczność. Druga partia pokazu na ślepo toczyła się pomiędzy mistrzami międzynarodowymi Krystianem Kuźmiczem i Jerzym Słabym.

 
Krystian Kuźmicz - Jerzy Słaby grają na ślepo. Komentarz Michał Bartel.


Kibice śledzą poczynania zawodników grających na ślepo

Poniżej prezentujemy tą ciekawą partię:Po pokazie gry na ślepo rozegrano turniej szachów błyskawicznych,


 

Brało udział 29 zawodników, wszyscy uczestnicy szachowego Pikniku Olimpijskiego dostali pamiątkowe dyplomy, gadżety, napoje.
 

Juz dziś zapraszamy wszystkich sympatyków sportu i przede wszystkim szachów na kolejną edycję Pikinku Olimpijskiego, na której szachy z pewnością będą obecne!


Finał Złotej Wieży w Olkuszu

 

W  Ogólnopolskim Turnieju o Złotą Wieżę, rozegranym w dniach 1-6 czerwca 2012 w Olkuszu zwyciężyła drużyna LKSz GCKiP Czarna I w składzie: Damian Lewtak, Paweł Sygulski, Mirosław Lewicki i Katarzyna Cyboran. II miejsce zajęła KSz. Javena Hańcza Suwałki - zeszłoroczny zwycięzca tych rozgrywek - w składzie: Bartosz Sowul, Adam Grabowski, Marcin Pietruszewski i Katarzyna Murawko. III miejsce zdobył MLKSz Archon+ Myślenice w składzie: Marcin Wątorek, Paweł Brylski, Marcin Chmiel, Małgorzata Leszczyńska-Wilczyńska i Agnieszka Wałęga.

W zawodach wzięło udział 27 drużyn reprezentujących Ludowe Kluby Sportowe z całej Polski. Każda drużyna składała się z dwóch zawodników, juniora lub juniorki do lat 18 oraz zawodniczki. W finale mogły zagrać drużyny, które uzyskały awans z eliminacji wojewódzkich. Finał Złotej Wieży odbył się już po raz 54.

Gratulujemy zwycięzcom!


Konferencja szachowa w Sandomierzu
Pani Agnieszki Stempin z Muzeum Archeologicznego w Poznaniu szachistom już nie trzeba przedstawiać - jest autorką znakomitych wystaw szachowych (zeszłoroczną można było oglądać m.in. w Sejmie RP, w siedzibie PZSzach, podczas Festiwalu Szachowego w Poznaniu i przy wielu innych okazjach). W tym roku nie tylko przygotowała kolejną wystawę "Magia gry" poświęconą historii gier, którą można oglądać w Muzeum w Poznaniu, ale była motorem i pomysłodawczynią Międzynarodowej Konferencji Szachowej, która odbyła się pod koniec maja w Sandomierzu z okazji 50 rocznicy odkrycia szachów sandomierskich.
 
Sandomierskie szachy zazwyczaj są przechowywane w muzealnym skarbcu, a zwiedzający mogą podziwiać tylko ich kopię. Z okazji rocznicy muzeum umożliwiło zwiedzającym obejrzenie oryginalnego znaleziska. Fot. Olga Smoleńska

Sandomierskie szachy to jedno z najważniejszych szachowych znalezisk archeologicznych w Europie. Prawie kompletny zestaw bierek (brakuje tylko trzech białych pionków), datowanych na XII-XIII wiek znaleziono przypadkiem w zwykłej mieszkalnej półziemiance podczas badań archeologicznych wczesnośredniowiecznej osady na Wzgórzu Świętojakubskim, prowadzonych pod kierownictwem Jerzego i Eligii Gąssowskich. Jak napisał w liście do uczestników konferencji prof. Jerzy Gąssowski, który z powodu stanu zdrowia nie był w stanie osobiście dotrzeć do Sandomierza, jego ojciec był wielkim miłośnikiem szachów. Dlatego przed pięćdziesięciu laty udało mu się rozpoznać w znalezisku komplet bierek do gry. O jego odkryciu polscy szachiści mogą poczytać w książce Jerzego Giżyckiego "Z szachami przez wieki i kraje".

O szachach sandomierskich na stronie Muzeum Okręgowego w Sandomierzu


Współorganizatorami konferencji byli: Muzeum Archeologiczne w Poznaniu, Muzeum Okręgowe w Sandomierzu i Polski Związek Szachowy. Patronat nad konferencją sprawował prof. Andrzej Buko - dyrektor Instytutu Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk. Głównym motorem całego przedsięwzięcia była oczywiście pani Agnieszka Stempin. A do Sandomierza zjechali badacze z całej Europy: Holandii, Ukrainy, Hiszpanii, Białorusi, Anglii, Włoch, Szkocji, Niemiec i oczywiście z Polski. Na konferencję zjechały takie sławy, jak sam prof. Andrzej Buko i prof. Leszek Słupecki, czy też jeden z największych polskich specjalistów od historii gry w szachy - dr hab. Robert Bubczyk.

Wśród prelegentów znaleźli się także szachiści. Jan Przewoźnik przedstawił referat pt. "Cechy myślenia szachistów i szachistek: podobieństwa i różnice. Analiza psychologiczna".
Państwo Elżbieta i Jan Kusinowie opowiedzieli o zabytkach szachowych w krakowskich muzeach. Olga Smoleńska przedstawiła prezentację: "Gra w szachy jako element kultury, sztuki, mediów i rekreacji człowieka". Krzysztof Pańczyk wystąpił z prelekcją: "Wielojęzykowa terminologia szachowa - analiza diachroniczna i synchroniczna", a Jacek Gajewski omówił szachy z perspektywy różnych definicji sportu. Z kolei Paweł Rymarowicz, najmłodszy prelegent konferencji, omówił funkcjonowanie motywów związanych z grą
w szachy we współczesnych przekazach reklamowych. Władze Polskiego Związku Szachowego reprezentował wiceprezes ds. młodzieżowych Piotr Zieliński, który prowadził obrady pierwszego dnia po południu.

W konferencji wzięła udział także przedstawicielka Biblioteki Kórnickiej - Monika Małecka, która przejęła opiekę nad cennymi szachowymi zbiorami Tassila von Heidebrandta und der Lasa po zmarłej pani kustosz Marii Łuczak, która zorganizowała dwie konferencje historyków szachowych typu - w 2002 roku (relację można przeczytać w Szachowej Vistuli) oraz w 2007 roku (relacja z II konferencji w Vistuli).

Obrady toczyły się po polsku i angielsku. W przyszłym roku planowane jest wydanie książki konferencyjnej, a za dwa lata czeka nas podobna konferencja                    Arcymistrzyni Hanna Ereńska-Barlo              Dyrektor Muzeum Archeologicznego w Poznaniu Marzena Szmyt


                               Krzysztof Pańczyk                                                      Wiceprezes PZSzach Piotr Zieliński


                                   Elżbieta i Jan Kusinowie                                                   Olga Smoleńska

Konferencji towarzyszyły różnorodne imprezy, popularyzujące królewską grę. W klubie "Lapidarium" odbył się pokaz filmów o tematyce szachowej, na którym widzowie mogli obejrzeć "Siódmą pieczęć” w reżyserii Ingmara Bergmana, „Gangsterzy i filantropi” Jerzego Hoffmana i Edwarda Skórzewskiego oraz „Szachowe dzieciństwo” Stevena Zailliana.

W sandomierskim ratuszu otwarta została wystawa „Szachy w średniowieczu – średniowiecze w szachach”, przybliżająca historię powstania gry w szachy.

Podczas konferencji symultanę szachową rozegrał GM Artur Jakubiec - arcymistrz i trener Młodzieżowej Akademii Szachowej Polskiego Związku Szachowego, współautor sukcesów najmłodszego polskiego arcymistrza Dariusza Świercza oraz trener zespołu Wojtaszek Comarch Team.

Całość obrad zakończył koncert muzyki dawnej w wykonaniu zespołu Il Canto, który zagrał na sandomierskim zamku.

Na wszystkie imprezy towarzyszące wstęp był bezpłatny.

Kadr z filmu "Gangsterzy i filantropi"


Symultana z GM Arturem Jakubcem, fot. Olga Smoleńska


Zbigniew Strzemiecki mistrzem Warszawy 2012

Na przełomie maja i czerwca w siedzibie Natolińskiego Ośrodka Kultury w Warszawie zostały rozegrane Otwarte Mistrzostwa Warszawy w grupach A i B. Jest to kolejna stołeczna impreza szachowa, która odbyła się w  przyjaznym szachistom ośrodku.

Organizatorami zawodów byli: Mazowiecki Związek Szachowy, Natoliński Ośrodek Kultury -S.M.Wyżyny i Fundacja Wspierania Inicjatyw Lokalnych NOK. W turnieju A wzięło udział 38, a w turnieju B - 53 zawodników. Turniej sędziowali: sędzia klasy FIDE Marek Prus oraz sędziowie asystenci: Wojciech Kulik i Krzysztof Fedorczyk. Zawody odbyły się w sympatycznej atmosferze. Podczas każdej rundy dla zawodników był przygotowany bufet kawowy, a na zakończenie - tort dla wszystkich zawodników i kibiców.
W Mistrzostwach Warszawy na rok 2012 z przewagą punktu nad resztą zawodników zwyciężyli mistrz międzynarodowy Zbigniew Strzemecki (MKS Polonia Warszawa, 7,0 pkt.) i Arkadiusz Leniart (MLKS Nadnarwianka Pułtusk, również 7,0 pkt.). O wyniku zdecydowala punktacja pomocnicza, w której Z. Strzemiecki był lepszy o pół punktu średniego Bucholza.

Trzecie miejsce zajął arcymistrz Mirosław Grabarczyk ( ŻTMS Baszta Żnin, 6,0 pkt.). W klasyfikacji kobiet zwyciężyła arcymistrzyni Karina Szczepkowska-Horowska (MKSz Rybnik) przed Alejandrą Guerrero Rodriguez i Kingą Pastuszko.

Warto dodać, że znakomity wynik uzyskał czternastoletni Łukasz Jarmuła z MKS Polonia Warszawa, który wygrał m.in. z Andrzejem Adamskim, Maciejem Nurkiewiczem i Michałem Janczarskim i zdobył ponad 50 oczek rankingowych. Gratulacje!W zawodach wzięło udział 10 zawodników z tytułami międzynarodowymi, a wśród nich czterokrotny mistrz Polski i wieloletni reprezentant Polski na najważniejszych zawodach międzynarodowych IM Aleksander Sznapik, który na Olimpiadzie w Lucernie w 1982 roku na I szachownicy pokonał samego Wiktora Korcznoja, a dwa lata temu w meczu w Warszawie rozgromił czołową polską szachistkę Iwetę Rajlich, pokazując , że mimo wielu lat przerwy w grze turniejowej nadal ma lwi pazur i jest bardzo groźnym przeciwnikiem. Pamiętający ten mecz kibice z niecierpliwością oczekiwali na jego pojedynek z najlepszą zawodniczką turnieju Kariną Szczepkowską-Horowską. Partia zakończyła się zwycięstwem grającej czarnym i bierkami arcymistrzyni.


 
Wyniki - turniej A


W rozgrywanym równolegle turnieju B zwyciężył Cezary Borowy (7 pkt.) przed Markiem Choczykiem (również 7 pkt.) i Pawłem Koziołem (6,5 pkt.). Gratulacje!


CZASOPISMO SZACHOWE MAT
W numerze
W NUMERZE 3/2012:

BICIE W PRZELOCIE
- GM Mateusz Bartel, FM Michał Rudolf

Z ŻYCIA PZSZACH
Piknik z szachami - Michał Bartel

WOJTASZEK COMARCH TEAM
Szkoła jest ważna - Adam Dzwonkowski

ŚWIAT
Anand obronił tytuł - GM Mateusz Bartel
Pierwszy taki mecz - GM Mateusz Bartel
Szczęśliwa sobota - IM Iweta Rajlich
Plany wykonany - WIM Joanna Worek

POLSKA
Zaczęli! - FM Michał Bartel
Zachęcić do gry w szachy - Tomasz Stefaniak
Olimpijskie pułapki - FM Michał Bartel
Trudny egzamin - IM Piotr Murdzia
Czarne lepsze - FM Michał Bartel
Z sal turniejowych

PARTIE KOMENTOWANE
Nieszczęsna para goncow - WFM Aleksandra Lach, GM Mateusz Bartel

SZKOLENIE
Zadania
Parametry myślenia - Jan Przewoźnik
Grajmy lepiej - Jacob Aagaard

SOLVING

Solvingowe Euro - IM Kacper Piorun

SYLWETKI
Amerykańsko-włoski talent - Antonio Barra

W OGNIU PYTAŃ
Dimitr Jakowienko

PRENUMERATAREKLAMA
MicrosoftMAT-LETTER: Z KRAJU I ZA ŚWIATA
Iweta Rajlich zwycieża w Budapeszcie
Dla czytelników Mata Iweta Rajlich skomentowała przebieg turnieju, w którym wywalczyła normę na tytuł arcymistrza. Zapraszamy do lektury,

Prezentujemy w całości partię z IV rundy, którą Iweta rozegrała po zdobyciu 3 punktów z III partii, w której, jak sama arcymistrzyni określiła: "uciekła spod noża".

Pierwszy taki mecz: Kramnik i Aronian w Zurychu

Zanim świat szachowy zaczął żyć meczem Ananda z Gelfandem, w kwietniu w Szwajcarii odbył się pojedynek dwóch innych gigantów. Lewon Aronian (2805) zagrał z Władimirem Kramnikiem (2820) sześciopartiowy mecz, który został zorganizowany przez liczący ponad 200 lat (!) klub szachowy w Zurychu.

Lewon Aronian zajmuje obecnie drugie, a Władimir Kramnik trzecie miejsce na liście rankingowej FIDE. Kibice mieli prawo spodziewać się emocjonującego meczu na najwyższym poziomie. I chyba się nie zawiedli!

Organizatorzy w oryginalny sposób zadbali o to, aby kibice szachowi byli usatysfakcjonowani. Regulamin zawodów po każdej partii klasycznej zakończonej remisem przed upływem trzech godzin gry przewidywał dodatkową partię szachów szybkich, graną odwróconymi kolorami. Co ciekawe, partie te nie liczyły się do ostatecznego wyniku, były więc wyłącznie ukłonem na rzecz kibiców i sponsorów. Może to dziwić tych, którzy znajdują się zazwyczaj po tej stronie barierek,co Aronian i Kramnik, ale cała reszta wie, że nie ma nic bardziej irytującego, niż przyjechać po pracy czy szkole na turniej, żeby popatrzeć, jak grają ulubieni zawodnicy i zamiast nich przy szachownicy zobaczyć ustawione bierki!


Strona turnieju


MAT-LETTER: SZKOŁA ARCYMISTRZÓW
Aleksandra Lach komentuje
Dla czytelników "mata" Aleksandra Lach z pomocą Mateusza Bartla skomentowała partię z mistrzem międzynarodowym Klausem Bergiem, którą rozegrała w Capelle la Grande. Partia, choć zakończona remisem, miała bardzo żywy i ciekawy przebieg, a Ola Lach udowodniła, że potrafi grać niestandardowe, fantazyjne ruchy.

Przypominamy, że był to udany start naszej zawodniczki, która z corocznego francuskiego openu przywiozła normę na tytuł mistrzyni międzynarodowej, a gra we Francji tak jej posłużyła, że w marcowych mistrzostwach Polski do lat 18 w świetnym stylu wywalczyła złoty medal!KSIĄŻKI, PUBLIKACJE
Nowa promocja książek szachowych!


Promocja książek


Kronika Sportu 2011

Polski Związek Szachowy informuje, że nakładem Fundacji Dobrej Książki została wydana "KRONIKA SPORTU POLSKIEGO 2011".

Jest to bogato ilustrowane wydawnictwo o charakterze encyklopedycznym, zawierające informacje i liczne kolorowe fotografie prezentujące sukcesy polskich sportowców w roku 2011.

Cena 1 egzemplarza wynosi 89 zł (przy zamówieniu 1-2 szt.). Wszystkich zainteresowanych zakupem nowego wydania Kroniki Sportu prosimy o kontakt z biurem PZSzach:
biuro@pzszach.org.pl

W załączeniu prezentujemy za zgodą Fundacji Dobrej Książki fragment poświęcony szachom.


Monika i Bartosz Soćkowie w Gazecie Wyborczej

Aktualnie online 17 gości