00-697 Warszawa, Al. Jerozolimskie 49
   Telefon/Fax: +48 22 841-41-92, +48 22 841-94-60
   e-mail: biuro@pzszach.org.pl
AKTUALNOŚCI | KONTAKT | KALENDARZ | KOMISJE | PZSZACH | WZSZACHY | FINANSE | LICENCJE | REGULAMINY | AKADEMIA | KNJBIS | CENTRALNY REJESTR

Serdecznie zapraszamy do korzystania z nowej strony

PZSzach pod adresem pzszach.pl


Numer 3/2012 - Newsletter Polskiego Związku Szachowego - 23.05.2012

SŁOWO WSTĘPNE
Sekretarz Generalny PZSzach

  W dniu 2 czerwca br. PZSzach organizuje w biurze w Warszawie warsztaty dla organizatorów imprez szachowych. Cieszymy się, że ta inicjatywa została bardzo dobrze przyjęta przez środowisko, co potwierdza liczba zgłoszeń na miejsca z puli PZSzach – zgłoszeń było prawie trzy razy tyle, co miejsc. Nie mogliśmy tym razem przyjąć wszystkich, ale postaramy się zorganizować jeszcze podobne warsztaty pod koniec tego roku. Mamy nadzieję, że przyjadą wszyscy, którzy się zgłosili, bo każda osoba, która została zakwalifikowana, a nie przyjedzie, zabierze miejsce innemu chętnemu. Cieszymy się także z tego powodu, że na liście chętnych pojawiło się kilka nowych nazwisk – ludzi młodych pełnych zapału i chęci. Nie chcę przez to powiedzieć, że młodzi są lepsi od tych bardziej doświadczonych, ale zawsze z nowymi osobami wiążemy jakieś nadzieje na zmiany, szczególnie w tych regionach kraju, w których od lat nic się nie dzieje, a mamy, niestety, na mapie Polski kilka takich białych plam.

 
     Tomasz Delega
Sekretarz Generalny PZSzach


Nie będę zdradzał szczegółów tego, o czym chcemy opowiedzieć – tematyka została zaanonsowana w agendzie – ale chciałbym, żeby wszyscy, którzy przyjadą, wyjechali z przekonaniem, że się da, że można, że warto. Szachy to produkt, produkt, który jest do sprzedania. I tylko od jakości tego produktu, czyli jakości imprezy szachowej, oraz naszych umiejętności, czyli kompetencji w szeroko rozumianej sprzedaży, zależy to, czy ktoś go kupi. A jak już kupi raz, to warto o niego zadbać, żeby był zadowolony, bo wtedy kupi jeszcze raz, czyli pozostanie z nami na dłużej. Celowo używam terminu impreza szachowa, bo nie zawsze musi to być turniej – są przecież jeszcze symultany, mecze, pokazy (np. gry na ślepo).

Motywacja, zarządzanie, finanse, organizacja – to wszystko w pigułce w jeden dzień. Zdajemy sobie sprawę, że nie da się w tak krótkim czasie zagłębić się we wszystkie szczegóły. Jeśli będzie taka potrzeba, a to zależy tylko od Was, postaramy się w przyszłości rozwinąć te tematy, które były najbardziej interesujące.

Jeszcze raz zapraszamy!REDAKCJA
W numerze
 
W NEWSLETTERZE:

SŁOWO WSTĘPNE
Tomasz Delega, Sekretarz Generalny PZSzach

 
SKŁAD I REDAKCJA: 

Dorota Rzepecka
Specjalista ds. Promocji PZSzach
d.rzepecka@pzszach.org.pl
1.   O TYM SIĘ MÓWI
1.1 Anand i Gelfand grają o szachowy tron
1.2 Mecz Polska-Ukraina
1.3 I zjazd Quatra Ekstraligi za nami
1.4 Nowa strona Młodzieżowej Akademii Szachowej!

2. NORMY, TYTUŁY, WYRÓŻNIENIA
2.1 Mamy nową arcymistrzynię!


3. MISTRZOSTWA, MISTRZOSTWA

3.1 Piotr Murdzia mistrzem Europy w rozwiązywaniu zadań
3.2 I Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży w Sportach Umysłowych


4. Z KRAJU I ZE ŚWIATA
4.1 Robert Kempiński zwyciężył w XV Królewskim Gambicie Radomia
4.2 Akiba Rubinstein - projekt Muzeum Historii Żydów Polskich
4.3 Normy arcymistrzowskie Polek
4.4 Ogólnopolskie Mistrzostwa Szkół Podstawowych
4.5 Szachowa Noc Muzeów

5.   CZASOPISMO SZACHOWE MAT
5.1 W numerze

6.   MAT-LETTER: Z HISTORII SZACHÓW
6.1 Polski ślad

7. MAT-LETTER: SZKOŁA ARCYMISTRZÓW
7.1 Laureatki - najpiękniejsze partie mistrzostw Polski

8. ZARZĄD I BIURO PZSZACH
8.1 PZSzach uzyskał status Organziacji Pożytku Publicznego

9. BIURO PZSZACH
9.1 Zmiana na stanowisku dyrektora PZSzach
9.2 Konkurs na Szefa Wyszkolenia PZSzach

STAŁA WSPÓŁPRACA:

Tomasz Sielicki, Prezes PZSzach

Tomasz Delega, Sekretarz Generalny PZSzach

Zenon Chojnicki, Przewodniczący Komisji Klasyfikacji
i Rankingu PZSzach

IM Piotr Murdzia, Szef Wyszkolenia PZSzach

FM Michał Bartel, Specjalista ds. Organizacyjnych PZSzach

Tomasz Lissowski,Przewodniczący Komisji Historycznej PZSzach

O TYM SIĘ MÓWI
Anand i Gelfand grają o szachowy tron
Viswanathan Anand i Borys Gelfand zagrają w Moskwie mecz o mistrzostwo świata
 
W Moskwie trwa mecz o szachowy tron, który rozgrywają Viswanathan Anand (Indie) i Borys Gelfand (Izrael). Areną walki jest Galeria Tretiakowska - słynne muzeum sztuki rosyjskiej. Fundusz nagród wynosi ponad dwa i pół miliona dolarów.
 
Zgodnie z regulaminem, mecz składa się z 12 partii. Zwycięża ten zawodnik, który pierwszy osiągnie 6,5 punktu - w przypadku uzyskania takiego wyniku z mniejszej liczby partii, mecz może zakończyć się wcześniej. W przypadku zakończenia meczu remisem, zostanie przeprowadzona dogrywka - 4 partie tempem 25 minut + 10 sekund na ruch dla zawodnika.

Kibice, którzy będą na żywo śledzić walkę o szachowa koronę, będą mogli słuchać komentarzy takich sław, jak Piotr Swidler i Władimir Kramnik. Pełną informację o zespole komentatorskim można znaleźć tutaj. Gośćmi honorowymi rozgrywek będą m.in. byli mistrzowie świata Anatolij Karpow i Garri Kasparow oraz dwie żywe legendy światowych szachów: Wiktor Korcznoj i Jurij Awerbach.

Dla tych, którzy będą mogli obserwować mecz przez Internet, największe portale szachowe przygotowały zespoły komentarze online. Dla portalu Chessdom partie analizować będą online Arkadij Naiditsch, Csaba Balogh i Kamil Mitoń oraz inni arcymistrzowie, dla PlayChess - m.in. Daniel King, Yannick Pelletier i Loek van Wely. Dla polskich kibiców na portalu ChessBrains partie komentują najwybitniejsi polscy arcymistrzowie.

Komentarz debiutowy arcymistrza Włodzimierza Schmidta do partii 1-8

21.05. Ósma runda - GM Dariusz Świercz i GM Grzegorz Gajewski

20.05. Siódma runda - GM Kamil Mitoń

18.05. Szósta runda - GM Grzegorz Gajewski

17.05 Piąta runda - GM Bartosz Soćko

15.05 Czwarta runda - GM Kamil Mitoń

14.05. Trzecia runda - GM Bartosz Soćko

12.05. Druga runda - GM Mateusz Bartel

11.05 Pierwsza runda - GM Mateusz Bartel


Po ośmiu rundach mamy w meczu remis 4:4. Po serii sześciu remisów, w siódmej rundzie zwyciężył Gelfand. Jednak najwyraźniej napięcie nerwowe okazało się za silne, gdyż w następnej rundzie popełniając gruby błąd przegrał w miniaturze. Poniżej partia, która obiegła cały świat:


 
  I
11.05
II
12.05
III
14.05
IV
15.05
V
17.05
VI
18.05
VII
20.05
VIII
21.05
IX
23.05
X
24.05
XI
26.05
XII
28.05
wynik
 
Viswanathan Anand  0,5  0,5  0,5  0,5  0,5  0,5  0  1          4
Borys Gelfand  0,5  0,5  0,5  0,5  0,5 0,5  1  0          4
 

Oficjalna strona meczu o mistrzostwo świata

Galeria Tretiakowska


Chessdom: Anand – Gelfand LIVE!Polskie media:

MŚ w szachach: Anand i Gelfand walczą o tytuł i duże pieniądze


Relacje i komentarze w serwisie ChessbrainsMecz Polska-Ukraina
24 maja nastąpi uroczyste rozpoczęcie towarzyskiego meczu pomiędzy reprezentacjami Polski i Ukrainy. Mecz został zorganizowany dzięki intensywnym staraniom Polskiego Związku Szachowego, Lubelskiego Klubu Szachowego i Ukraińskiej Federacji Szachowej. Mecz zostanie rozegrany systemem Scheveningen, tj. każdy zawodnik jednej drużyny gra z każdym zawodnikiem drużyny przeciwnej. Wszystkie partie będą transmitowane na żywo.

Rozgrywki potrwają od 23 do 29 maja i odbędą się w Lublinie w ramach IV Międzynarodowego Arcymistrzowskiego Turnieju Szachowego im. Unii Lubelskiej. Impreza ta została objęta honorowym patronatem Pani Minister Sportu i Turystyki - Joanny Muchy. Podczas meczu obecni będą prezesi Ukraińskiej i Polskiej Federacji Szachowej: Viktor Kapustin i Tomasz Sielicki.
  >>> oficjalna strona zawodów


Polscy szachiści zagrają z Ukrainą


I zjazd Quatra Ekstraligi za nami 
W pierwszy majowy weekend (4-6.05) w centrum Olimpijskim w Warszawie zostały rozegrane mecze I, II i III rundy Quatra Ekstraligi - Drużynowych Mistrzostw Polski w szachach.

Liga została sprawnie zorganizowana przez gospodarza I sesji - Ksz Polonia Warszawa. Miejsce gry - przestronna sala centrum Olimpijskiego, znana szachistom z corocznych listopadowych Turniejów Niepodległości, pomieściła nie tylko rozgrywki Ekstraligi, ale także Warszawską Olimpiadę Młodzieży. Gośćmi specjalnymi otwarcia byli senator Marek Borowski, który jest patronem honorowym I sesji Ekstraligi oraz Norbert Biedrzycki - prezes SYGNITY SA, właściciela marki Quatra, sponsora tytularnego tegorocznej Ekstraligi. Inaugurację poprowadzili Maria i Jan Maciejowie.
 
Dużym wydarzeniem był udział czołowej szachistki świata Anny Muzyczuk (2598), która zagrała trzy partie na szachownicy kobiecej w reprezentacji broniącego tytułu mistrza Polski KSz Polonia Warszawa. Stołeczny klub, którego etatową reprezentantką przez ostatnie sezony była IM Joanna Dworakowska, wzmocnił się także Kariną Szczepkowską-Horowską, która jednak w tej sesji nie zagrała. Jest tajemnicą poliszynela, że Polonia chce w tym roku również sięgnąć po najwyższe trofeum, a że od razu w I rundzie czekała ją od razu przeprawa z mającym bardzo silny skład KSz WASKO HetMaN Szopienice Katowice, postanowiła wzmocnić się, wystawiając na najsilniejszą polską zawodniczkę groźną konkurentkę.

Dwie zawodniczki wystawił za to do gry KSz Polonia Votum Wrocław (M. Bartel, D. Świercz, D. Mastrovasilis, O. Wieczorek, I. Rajlich, J. Zawadzka), mający w składzie dwie medalistki tegorocznych mistrzostw Polski kobiet: Iweta Rajlich zagrała na V, a Jolanta Zawadzka na VI szachownicy. Niestety, dla Iwety, która niedawno w Budapeszcie zwyciężyła w turnieju kołowym, zdobywając normę na tytuł arcymistrza, start w Warszawie nie był zbyt udany, gdyż po remisie z Radosławem Gajkiem (Elo 2203) przegrała kolejno z Krzysztofem Bulskim i Tomaszem Warakomskim. Z zawodniczek Polonii Votum Wrocław również Jola miała powody do niezadowolenia, gdyż po przegranej w II rundzie z Moniką Soćko zagrała na koniec zjazdu z Anną Muzyczuk i mimo obiecującej pozycji nie zdołała doprowadzić do zwycięstwa i musiała zadowolić się remisem. Niestety, bez Radosława Wojtaszka wrocławska Polonia wygrała zaledwie jeden mecz z trzech i zajmuje ósme miejsce.

Z faworytów nie zawiódł KSz WASKO HetMaN Szopienice Katowice (D. Navara, B. Soćko, K. Mitoń, P. Bobras, J. Gdański, K. Bulski, M. Soćko), który pewnie i wysoko wypunktował Polonię Warszawa (4:2), Polonię Wrocław (4,5:1,5) i Nadnarwiankę Pułtusk (4,5:1,5). Drugie miejsce zajmuje po III rundach GK BASZTA MOS Żnin (M. Grabarczyk, A. Maksimenko, P. Jaracz, B. Heberla, M. Krysztofiak, B. Jaracz), którego zawodnicy nie przegrali żadnej partii. Baszta pokonała MLKS Nadnarwianka Pułtusk, KSz Stilon Gorzów i IMPACT TEAM Ostróda i po tej sesji wielu zaczęło się spodziewać, że można w niej upatrywać przyszłego medalistę. Oczywiście, kolejne rundy pokażą, czy słusznie - choć wiadomo już, że drużyna ze Żnina będzie mieć najcięższą przeprawę na sam koniec ligi, grając w przedostatniej rundzie z Hetmanem, a w ostatniej z wrocławską Polonią. Trzecie miejsce zajmuje AZS Politechnika Poznańska Pocztowiec (J. Tomczak, M. Szeląg, K. Urban, K. Chojnacki, W. Schmidt, M. Chlost).

W ostatniej chwili ze startu w Ekstralidze zrezygnował LKS Pasjonat Dankowice. Wobec tak krótkiego czasu, jaki pozostał do rozpoczęcia rozgrywek, kolejne drużyny rezerwowe nie były w stanie wziąć udziału w zawodach i ostatecznie na miejsce Pasjonata w lidze zagrała reprezentacja LKS Wrzos Międzyborów, który w roku ubiegłym awansował do I ligi.

Kolejne zjazdy odbędą się w Gorzowie Wielkopolskim (14-16 września) i Katowicach (28-30 września). Wszystkie informacje na temat Ekstraligi publikowane sa na stronie ligaszachowa.pl.

 

 

Chessbase o Ekstralidze

   Ekstraliga szachowa: Szopienice i Żnin bez porażki

Prezes PZSzach Tomasz Sielicki, Prezes SYGNITY SA Norbert Biedrzycki oraz Senator Marek Borowski, fot. Sylwia Rudolf

Senator Marek Borowski i sędzia zawodów IA Jacek Matlak przy szachownicy Davida Navary i Bartłomieja Maciei, fot. Sylwia Rudolf


Jednym z najciekawszych pojedynków I sesji Quatra Ekstraligi była z pewnością partia Mateusza Bartla i Bartłomieja Maciei, czyli mistrza Polski z Polonii Wrocław i wicemistrza z Polonii Warszawa. W pojedynku lepszy okazał się reprezentant wrocławskiej Polonii, lecz w całym meczu musiała ona uznać wyższość swojej imienniczki z Warszawy.
 


W drużynie Baszty punkty zapewniał arcymistrz Paweł Jaracz, który jako jedyny zawodnik w całej lidze nie stracił podczas i zjazdu nawet połówki. Poniżej zwycięstwo, jakie w meczu trzeciej rundy odniósł czarnymi nad Krzysztofem Jakubowskim.
Mocnym punktem drużyny Pocztowca (obecnie AZS Politechnika Poznańska Pocztowiec) był świeżo upieczony arcymistrz Jacek Tomczak (na zdjęciu z lewej, fot. Sylwia Rudolf), który zdobył 2 punkty, wygrywając z Aleksandrem Miśtą.
 
Wśród pań najbardziej oczekiwanym przez kibiców pojedynkiem była partia Anny Muzyczuk z Moniką Soćko, rozegrana w I rundzie. W tym pojedynku górą była zdecydowanie Muzyczuk, która zdobyła dla Polonii jedyne zwycięstwo w tym meczu.

Anna Muzyczuk przed partią z Moniką Soćko, fot. Sylwia Rudolf

Nowa strona Młodzieżowej Akademii Szachowej!
Szanowni Państwo!

Mamy ogromną przyjemność zaprosić sympatyków królewskiej gry do odwiedzania nowej strony Młodzieżowej Akademii Szachowej.

Na naszej stronie znajdziecie Państwo informacje, między innymi na temat słuchaczy i absolwentów, kierownictwa i kadry szkoleniowej, terminów sesji i grup szkoleniowych oraz historii i sukcesów sportowych szkoły.

Szczególne słowa uznania kierujemy do pana Winicjusza Drozdowskiego za zaangażowanie i pomoc w przygotowaniu strony. Składamy podziękowania Piotrowi Murdzi i Michałowi Sokalskiemu, którzy również przyczynili się do jej powstania.

Zachęcamy już dziś do odwiedzania naszej strony!

Agnieszka Fornal – Urban
                                                                              
Dyrektor Akademii
                                                                                                             

Marek Matlak
 
Trener Koordynator

 

 
                                                                           
REKLAMA
MicrosoftREKLAMA
WCTMISTRZOSTWA, MISTRZOSTWA...
Piotr Murdzia mistrzem Europy w rozwiązywaniu zadań


Srebrna polska drużyna: Kacper Piorun, Ryszard Królikowski, Piotr Górski, Piotr Murdzia.
 

W dniach 20-22.IV w Kijowie (Ukraina) odbyły się Mistrzostwa Europy w solvingu. Polska drużyna wystąpiła w następującym składzie:

Kacper Piorun - aktualny mistrz świata oraz mistrz Polski,
Piotr Murdzia - aktualny mistrz Europy i brązowy medalista MŚ,
Piotr Górski i Ryszard Królikowski.

Zgodnie z prognozami w walce pomiędzy drużynami o podium w tym roku liczyły się Ukraina, Rosja, Serbia, Azerbejdżan oraz Polska. Rywalizacja była do samego końca emocjonująca. Od zwycięskiej drużyny Serbii Polaków dzielił zaledwie 1 punkt, co na długim 6-rundowym dystansie jest ułamkiem. Serbom należą się ogromne brawa za to, że w sytuacji, w której większość drużyn występowało w składach 4-osobowych, sięgnęli po złoto w trójkę! Nie po raz pierwszy Polakom nie udaje się stanąć w ME na najwyższym stopniu podium. Jest to o tyle zdumiewające, że z ostatnich trzech MŚ przywoziliśmy tylko złoto. Przypomnijmy, że w zeszłym roku Polacy na ME wywalczyli w identycznym składzie medal brązowy. (Pół roku później na MŚ Polacy stanęli na najwyższym stopniu podium).

Za nami uplasowała się odwiecznie niebezpieczna Rosja, która ostatnimi czasy przechodzi jakiś kryzys w zespole. Ukraina nie zdołała obronić tytułu drużynowego mistrza Europy i musiała zadowolić się dopiero miejscem 4-tym. Warto zwrócić uwagę na postęp reprezentacji Azerbejdżanu, która z roku na rok staje się coraz silniejsza i już wkrótce możemy spodziewać się ich sukcesów. Wystarczy spojrzeć na rezultat M.Iskandarova. Nikomu nie znany szesnastolatek uplasował się na bardzo wysokim 6-tym miejscu.
 
Wyniki klasyfikacji drużynowej:
1. Serbia
2. Polska
3. Rosja
4. Ukraina

Szczegółowe wyniki:
Wyniki indywidualne
Wyniki drużynowe

W klasyfikacji indywidualnej wystartowało 67 zawodników, w tym większość zawodników z czołówki światowej. Zwycięstwo, już piąte, w zawodach tej rangi osiągnął Piotr Murdzia, który wciąż utrzymuje wysoką i bardzo stabilną formę. Tuż za nim uplasowali się dwaj serbscy arcymistrzowie: Vladimir Podinic oraz Bojan Vuckovic (ten ostatni jest silnym arcymistrzem w grze praktycznej). Tradycyjnie na wysokim miejscu (4) znalazł się Rosjanin - wielokrotny mistrz świata- Georgij Jewsjejew. Piąte miejsce w ME aktualnego mistrza świata jest dobrym osiągnięciem, trzeba mieć bowiem na uwadze wiek zawodnika. Z pewnością Kacper jeszcze nie raz stanie na podium. Swoim rezultatem udowodnił swoją przynależność do ścisłej elity.

Przyzwoicie wypadł Piotr Górski, któremu brakowało niewiele do pierwszej dziesiątki. W każdym razie u Piotra obserwujemy powrót do dobrej formy, zasygnalizowanej już podczas tegorocznych Mistrzostwach Polski.

I Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży w Sportach Umysłowych
Przedstawiamy zwycięzców I Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w sportach umysłowych i zapraszamy do obejrzenia filmu!

Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży w Sportach Umysłowych, Solina, 14-21.04.2012
Juniorki do lat 14


1  Marioła Woźniak   KKSz Kraków
2  Agnieszka Dmochowska  MUKS MDK Śródmieście Wrocław
3  Ewa Harazińska  MKS Polonia Warszawa

Szczegółowe wyniki

Juniorzy do lat 14

1  Radosław Gajek  UKS Rotmistrz Grudziądz
2  Piotr Śnihur  UKS Smecz Konin
3  Dawid Niekraś  UKS KSM Tęcza Kościan

Szczegółowe wyniki


Juniorki do lat 12

1  Julia Antolak  GKSz Solny Grzybowo
2  Oliwia Kiołbasa  LKS Augustovia Augustów
3  Agata Dwilewicz  KSz Polonia Wrocław

Szczegółowe wyniki

Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży w Sportach Umysłowych, Solina, 14-21.04.2012
Juniorzy do lat 12

1  Kamil Kozioł  MKSz Rybnik
2  Igor Janik  KSz Zakrzewo-Start Elbląg
3  Kacper Grela  KSz Polonia Wrocław

Szczegółowe wynikiNORMY, TYTUŁY, WYRÓŻNIENIA
Mamy nową arcymistrzynię!
Miło nam zawiadomić, że FIDE przyznała tytuł arcymistrzowski Katarzynie Tomie. Gratulujemy!!!Katarzyna Toma
(u. 1985) jest zawodniczką KSz Drakon Lublin.

Reprezentowała Polskę na Drużynowych Mistrzostwach Europy Kobiet w 2011 roku, gdy ekipa naszych Pań odniosła wielki sukces i stanęła na drugim stopniu podium. Jest pięciokrotną finalistką mistrzostw Polski kobiet (2001, 2008, 2009, 2010, 2011).

Prywatnie nowa polska arcymistrzyni jest lekarzem weterynarii.

Pierwszą normę Kasia zdobyła już w 2004 roku, kolejną w 2007, a trzecią - na festiwalu Cracovia na przełomie 2010 i 2011 roku. Po przekroczeniu progu rankingowego 2300 na majowej liście rankingowej FIDE zatwierdziła jej tytuł.

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!


Również czołowa polska juniorka Anna Iwanow (KSz Polonia Wrocław) może cieszyć się nowym tytułem, gdyż
FIDE zatwierdziła jej tytuł mistrzyni międzynarodowej. Anna Iwanow jest aktualną brązową medalistką mistrzostw Polski juniorek. Szachowi kibice wiążą duże nadzieje z wrocławską zawodniczką. Ania już wkrótce zagra w II Arcymistrzowskim Turnieju Szachowym Kobiet im. Krystyny Hołuj-Radzikowskiej, w którym rok temu zdobyła normę na tytuł WIM. Teraz trzymamy kciuki za normę arcymistrzowską!

Ponadto tytuł mistrza międzynarodowego otrzymał Daniel Sadzikowski. Gratulujemy! 


Z KRAJU I ZE ŚWIATA
Robert Kempiński zwyciężył w XV Królewskim Gambicie Radomia
 
Arcymistrz Robert Kempiński (KSz Polonia Warszawa) zwyciężył w rozegranym w niedzielę 20 maja 2012 XV Królewskim Gambicie Radomia, wyprzedzając zeszłorocznego triumfatora Mateusza Bartla (KSz Polonia Wrocław) i Bartłomieja Macieję (KSz Polonia Warszawa).

W zawodach wzięło udział 19 arcymistrzów i arcymistrzyń. Robert Kempiński uzyskał wspaniały wynik 8 z 9, wygrywając siedem partii i remisując dwie, z Jackiem Gdańskim i Bartłomiejem Macieją. W klasyfikacji kobiet najlepsza była Joanna Majdan-Gajewska (AKSz Hetman-Politechnika Koszalińska Koszalin) - 5,5 pkt. przed Joanną Dworakowską (KSz Polonia Warszawa) - 5 pkt. i Anną Gasik (MLKS Nadnarwianka Pułtusk) - również 5 pkt. Tradycyjnie, wszyscy zawodnicy turnieju A grali zaczynając od pozycji gabitu królewskiego po ruchach: 1. e4 e5 2. f4. jest to największy turniej tematyczny w Polsce.

A na XVI Gambit Radomia organziatorzy zapraszają już w maju przyszłego roku!


Pełne wyniki - ChessArbiter


Zapraszamy do obejrzenia fotogalerii Marka Skrzypczaka!
Akiba Rubinstein - projekt Muzeum Historii Żydów Polskich
12 kwietnia w siedzibie Polskiego Związku Szachowego miała miejsce niecodzienna sesja fotograficzna. Arcymistrz Bartłomiej Macieja wcielił się w rolę Akiby Rubinsteina, a Warszawiacy - w uczestników symultany z legendarnym polskim mistrzem. W Muzeum Historii Żydów Polskich dobiega bowiem końca realizacja projektu, mającego przypomnieć Warszawiakom wybitnych przedwojennych sportowców żydowskiego pochodzenia. Dziesięć archiwalnych fotografii zyskało współczesne wersje, a w role przedwojennych gwiazd wcielali się współcześni wybitni przedstawiciele każdej dyscypliny, Znalazł się wśród nich także Akiba Rubinstein, którego rolę odegrał wielokrotny medalista mistrzostw Polski Bartłomiej Macieja. Zdjęcia można obecnie oglądać na wystawie na stacji Metro Centrum.

Wszystkie fotografie wykonał Tadeusz Rolke, polski artysta fotografik, wykładowca na Wydziale Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego oraz w Warszawskiej Szkole Fotografii dr Mariana Schmidta. Za wybitne zasługi na polu kultury został odznaczony złotym medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis.
 
Tak wyglądała sesja zdjęciowa w siedzibie PZSzach...


Zapraszamy do obejrzenia relacji z sesji fotograficznej oraz rozmów z Tadeuszem Rolke i organizatorami w TVN Warszawa!

- relacja w TVN Warszawa
Akiba Rubinstein podczas symultany

Bartłomiej Macieja jako Akiba Rubinstein, fot. Tadeusz Rolke

strona internetowa Muzeum Historii Żydów Polskich


Normy arcymistrzowskie Polek
Wiosną dwie nasze czołowe zawodniczki uzyskały cenne normy arcymistrzowskie:


W rozegranym w Budapeszcie arcymistrzowskim turnieju kołowym z serii First Saturday zwyciężyła mistrzyni Polski Iweta Rajlich, zdobywając normę na tytuł arcymistrza. Iweta rozegrała turniej bez porażki, wygrywając pięć partii i remisując cztery, co dało jej ranking uzyskany 2616. Gratulujemy!


  >>> wyniki

>>> oficjalna strona turnieju

Drugą normę na tytuł arcymistrzyni w turnieju kołowym we Frydku - Mistku uzyskała WIM Joanna Worek (pierwszą zawodniczka zdobyła w roku 2008 w Sztokholmie).
Wielkie brawa! Dodać należy, że do normy na męskiego mistrza międzynarodowego Asi zabrakło zaledwie pół punktu.  Z wynikami tego turnieju można zapoznać się tutaj.
Ogólnopolskie Mistrzostwa Szkół Podstawowych
W Koszalinie odbyły się Ogólnopolskie Mistrzostwa Szkół Podstawowych, zorganizowane przez AKSz Hetman-Politechnika Koszalińska. Startowało 29 drużyn ze szkół z całej Polski. W rywalizacji zwyciężyła reprezentacja Szkoły Podstawowej nr 2 w Rybniku. Gratulujemy!

I miejsce - SP 2 RYBNIK
Kamil Kozioł, Dawid Klementowski, Mateusz Smrek, Wiktoria Cieślak

II miejsce - SP 5 Skierniewice
Radosław Psyk, Maciej Rak, Szymon Karwat, Natalia Najuch, Małgorzata Budzińska

III miejsce - SP 11 Suwałki
Filip Szulc, Mateusz Sienko, Zofia Szulc, Natalia Popiel

Gimnazja i licea będą rywalizowały w dniach 25-28 maja.
Strona zawodówI miejsce - SP RybnikII miejsce - SP 5 Skierniewice

III miejsce - SP 11 Suwałki

Szachowa Noc Muzeów

W nocy z 19 na 20 maja Polski Związek Szachowy uczestniczył w obchodach Nocy Muzeów. W siedzibie PZSzach prezentowana była wystawa o Akibie Rubinsteinie, odbył się turniej szachów błyskawicznych i szachów Fischera, a Piotr Murdzia zaprezentował nieśmiertelną partię Akiby Rubinsteina. W turnieju szachów błyskawicznych zwyciężył Kacper Piorun przed Agnieszką Brustman i Michałem Paterkiem.

PZSzach wsparł również organizację sportowego pikniku przy Muzeum Historii Żydów Polskich, podczas którego Tomasz Lissowski przedstawił wykład historyczny, a mistrz Polski Mateusz Bartel rozegrał symultanę.

Zapraszamy do przeczytania relacji z Nocy Muzeów, którą przedstawił Krzysztof Jopek na blogu "Psychologia i szachy" .
CZASOPISMO SZACHOWE MAT
W numerze
W NUMERZE 2/2012:

BICIE W PRZELOCIE - GM Mateusz Bartel, FM Michał Rudolf

Z ŻYCIA PZSZACH
Unia wspiera szkoły!
- Piotr Zieliński

WOJTASZEK COMARCH TEAM
Zadanie wykonane - Adam Dzwonkowski

POLSKA

Droga na szczyt - IM Jacek Bielczyk
Rejsem po Solinie - Tomasz Stefaniak
Szirow w Gliwicach - WFM Marlena Chlost
Powrót do Trzcianki - Justyna Kamińska
Z sal turniejowych

SOLVING
Mocny słaby czempionat -  IM Kacper Piorun

ŚWIAT:
Kapela – to norma! - IM Mateusz Kołosowski
Jak dobrze być kobietą - GM Adrian Michalczyszyn
Bułgarska klątwa - GM Mateusz Bartel

KOMPUTERY

Siła czy fart? - IM Krzysztof Bulski

PARTIE KOMENTOWANE
Laureatki GM Mateusz Bartel, WIM Joanna Worek

SZKOLENIE
Psychologia myślenia w szachach - Jan Przewoźnik
Zadania
Grajmy lepiej - Jacob Aagaard

s. 32-33
Gonić króliczka - FM Michał Rudolf

HISTORIA
Polski ślad -
Tomasz Lissowski, GM Bartłomiej Macieja

W OGNIU PYTAŃ
- WGM Iweta Rajlich

PRENUMERATA
REKLAMA
Quatra - sponsor generalny Quatra EkstraligiMAT-LETTER: Z HISTORII SZACHÓW
Polski ślad
W najnowszym "Macie" Tomasz Lissowski opowiada o polskich korzeniach zmarłego 24 grudnia 2011 Witalija Cieszkowskiego. Witalij Cieszkowski zmarł w grudniu, niemalże przy szachownicy - arcymistrz zasłabł podczas I rundy turnieju w Krasnodarze. Po przewiezieniu do szpitala nie odzyskał przytomności.

Witalij Cieszkowski był potomkiem polskiej rodziny szlacheckiej z Wołynia. Jego pradziadek Antoni Cieszkowski został zesłany na Syberię za udział w powstaniu styczniowym. Tomasz Lissowski wspomina rozmowę z Memoriału Stanisława Gawlikowskiego w 1994 roku. Cieszkowski powiedział wówczas, że "Mój ojciec Walery jak skarbu pilnował małego rodzinnego archiwum. Ale zwłaszcza lata 30. były takie, ze nie należało się niczym wyróżniać, a afiszowanie się polskim pochodzeniem było równoznaczne z wyrokiem śmierci (...)".

Refleksję Tomasza Lissowskiego o polskich korzeniach wielkiego arcymistrza uzupełnia wicemistrz Polski Bartłomiej Macieja, który opowiada o wieloletniej udanej współpracy z Witalijem Cieszkowskim, dzięki której przekroczył próg 2600.

Zapraszamy do lektury ciekawego artykułu Tomasza Lissowskiego i Bartłomieja Maciei!


Witalij Cieszkowski, 1973
źródło: Wikipedia


MAT-LETTER: SZKOŁA ARCYMISTRZÓW
Laureatki - najpiękniejsze partie mistrzostw Polski
Przedstawiamy dwie partie - laureatki nagród "za piękność", przyznanych na zakończeniu tegorocznych Mistrzostw Polski. Dla czytelników "Mata" skomentowali je zwycięzcy - arcymistrz Mateusz Bartel i mistrzyni międzynarodowa Joanna Worek.

Joanna Majdan-Gajewska i Joanna Worek, fot. Sylwia Rudolf


ZARZĄD i BIURO PZSZACH
PZSzach uzyskał status Organizacji Pożytku Publicznego
Informujemy, że postanowieniem Sądu Rejonowego m. st. Warszawy Polski Związek Szachowy uzyskał status organizacji pożytku publicznego (OPP).  Numer KRS: 0000143874.


BIURO PZSZACH
Zmiana na stanowisku dyrektora PZSzach

Z dniem 12 maja 2012 r. pracę na stanowisku Dyrektora Biura PZSzach zakończył Tomasz Delega. Powodem rezygnacji, przyjętej w sobotę przez zarząd, jest brak możliwości dalszego łączenia pracy w biurze z obowiązkami zawodowymi.

Zarząd PZSzach jednocześnie powołał na stanowisko Dyrektora Biura dotychczasowego Szefa Wyszkolenia Piotra Murdzię. Piotr, do czasu powołania na stanowisko Szefa Wyszkolenia nowej osoby, będzie jednocześnie pełnił dotychczasowe obowiązki.

Tomasz Delega nie tylko nie rezygnuje z aktywnego wspierania szachów i w dalszym ciągu pozostaje w Zarządzie Polskiego Związku Szachowego w funkcji Wiceprezesa oraz Sekretarza Generalnego, ale zarząd powierzył mu także nadzór nad biurem PZSzach z ramienia zarządu.

Polski Związek Szachowy składa serdeczne podziękowania Tomaszowi Deledze za jego zaangażowanie w pracę biura, a Piotrowi Murdzi życzy wielu sukcesów w zarządzaniu Biurem Związku.


Z szachowym pozdrowieniem

Prezes PZSzach
Tomasz Sielicki


Konkurs na Szefa Wyszkolenia PZSzach
Polski Związek Szachowy ogłasza konkurs na stanowisko Szefa Wyszkolenia lub Specjalisty d/s Szkoleniowych

Zakres zadań:
• przygotowywanie planów i programów szkolenia zawodników oraz kadry trenersko-instruktorskiej
• opracowywanie planów przygotowań i startów zawodników kadry
• prowadzenie dokumentacji szkoleniowej oraz sprawozdawczej
• organizowanie zgrupowań kadry oraz konsultacji szkoleniowych
• uczestnictwo w naradach i konferencjach dotyczących metodyki szkolenia
• opiniowanie powołań do kadry i reprezentacji
• koordynacja działań związanych z programem szachy w szkole
• współpraca z Ministerstwem Sportu i Turystyki

Wymagania:
• wyższe wykształcenie
• uprawnienia do pracy szkoleniowej (opis doświadczeń w pracy szkoleniowej)
• dobra znajomość języka angielskiego
• umiejętność pracy w zespole, komunikatywność i kreatywność
• łatwość podejmowania decyzji
• umiejętność posługiwania się komputerem (pakiet MS Office)

Wymagania dodatkowe:
• umiejętność przygotowywania syntetycznych informacji oraz dłuższych opracowań tematycznych
• doświadczenie w redagowaniu publikacji szachowych
• mile widziane doświadczenie w edytowaniu stron internetowych

Wymagane dokumenty:
• życiorys i list motywacyjny
• pisemne określenie swojego postrzegania priorytetów w pracy na stanowisku Szefa Wyszkolenia
• kopie dokumentów potwierdzających wykształcenie
• kopie dokumentów potwierdzających kwalifikacje
• oświadczenie kandydata o wyrażeniu zgody na przetwarzanie danych osobowych do celów rekrutacji

Inne informacje:
• Oferty odrzucone zostaną komisyjnie zniszczone.

Dokumenty należy przesłać w formie elektronicznej, do 31 maja 2012 r., na adres e-mail p.murdzia@pzszach.org.pl wpisując w temacie wiadomości SZEF WYSZKOLENIA.

Oferty otrzymane po terminie oraz niespełniające wymagań formalnych i koniecznych nie będą rozpatrywane. Kandydaci wybrani we wstępnym etapie procedury naboru zostaną powiadomieni o terminie i miejscu rozmowy kwalifikacyjnej.

Piotr Murdzia
Dyrektor Biura PZSzach

Aktualnie online 15 gości