00-697 Warszawa, Al. Jerozolimskie 49
   Telefon/Fax: +48 22 841-41-92, +48 22 841-94-60
   e-mail: biuro@pzszach.org.pl
AKTUALNOŚCI | KONTAKT | KALENDARZ | KOMISJE | PZSZACH | WZSZACHY | FINANSE | LICENCJE | REGULAMINY | AKADEMIA | KNJBIS | CENTRALNY REJESTR

Serdecznie zapraszamy do korzystania z nowej strony

PZSzach pod adresem pzszach.pl


Numer 5/2011 - Newsletter Polskiego Związku Szachowego - 14.10.2011

REDAKCJA
W numerze
 
 W NEWSLETTERZE: 
SKŁAD I REDAKCJA: 

Dorota Rzepecka
Specjalista ds. Promocji PZSzach
d.rzepecka@pzszach.org.pl

1.   O TYM SIĘ MÓWI
1.1 Historyczny złoty medal Dariusza Świercza!
1.2 Podwójne złoto dla solverowców: Kacper Piorun mistrzem świata!
1.3 I Karina Szczepkowska zwyciężczynią I Memoriału Krystyny Hołuj-Radzikowskiej
1.4 Odnawiamy grób Johannesa Zukertorta - apel Komisji Historycznej
1.5 HP sponsorem Mobilnej Mocy Obliczeniowej Wojtaszek COMARCH Team

3.   MISTRZOSTWA, MISTRZOSTWA...
3.1 Trzy medale na Mistrzostwach Europy Juniorów
3.2 Polacy w Pucharze Świata
3.3 Ekstraliga: PGNiG Polonia Warszawa drużynowym mistrzem Polski!
3.4 Drużynowe Mistrzostwa Polski - I Liga
3.5 Drużynowe Mistrzostwa Polski - II Liga
3.6 Citi Handlowy Mistrzostwa Polski Juniorów

4. WYWIAD NUMERU
4.1 Wywiad z Kariną Szczepkowską-Horowską

5.   Z KRAJU I ZE ŚWIATA
5.1 Uniwersjada w Shenzhen
5.2 Z żałobnej karty: Bogumił Paterek (1954-2011)

6.   CZASOPISMO SZACHOWE MAT
6.1 W numerze

7.   MAT-LETTER: Z KRAJU I ZE ŚWIATA
7.1  Wielki powrót Moro
7.2  Wojtaszek znowu w formie

8.   MAT-LETTER: Z HISTORII SZACHÓW
8.1 Zdarzyło się... 80 lat temu

8. ROZMOWY, WYWIADY
8.1 Szachy i polityka - z Markiem Borowskim rozmawia Mirosław Pieńkowski

9. ZARZĄD i BIURO PZSZACH
9.1 Konkurs ofert na 2012 rok
9.2 Reaktywacja forum szachowego
9.3 MZSzach w PZSzach
 

STAŁA WSPÓŁPRACA:

Tomasz Sielicki, Prezes PZSzach

Tomasz Delega, Sekretarz Generalny PZSzach

Zenon Chojnicki, Przewodniczący Komisji Klasyfikacji
i Rankingu PZSzach

IM Piotr Murdzia, Szef Wyszkolenia PZSzach

WGM Joanna Majdan-Gajewska, Specjalista ds. Projektów Strategicznych PZSzach

FM Michał Bartel, Specjalista ds. Organizacyjnych PZSzach

Tomasz Lissowski,Przewodniczący Komisji Historycznej PZSzach

O TYM SIĘ MÓWI
Historyczny złoty medal Dariusza Świercza!
W zakończonych 15 sierpnia w Chennai Mistrzostwach Świata Juniorów do lat 20 tytuł Mistrza Świata wywalczył Dariusz Świercz, jeden z najmłodszych szachistów, który zdobył tytuł arcymistrza, wielokrotny Mistrz Polski i medalista Mistrzostw Świata i Europy juniorów w szachach oraz brązowy medalista MŚ do lat 20 w 2010 roku. Darek jest pierwszym Polakiem, który zdobył tytuł Mistrza Świata w 61-letniej historii tych rozgrywek. Mistrzostwo Świata do lat 20 rozpoczęło wielkie międzynarodowe kariery przyszłych Mistrzów Świata seniorów Borysa Spasskiego, Anatolija Karpowa, obecnego Króla Szachów Vishi Ananda, czy wreszcie wielkiego Garry Kasparowa.
  IM Piotr Murdzia


Złote medale Mistrzostw Świata do lat 20 zdobyły w historii tych zawodów dwie Polki: WGM Agnieszk
a Brustman i WGM Krystyna Dąbrowska, jednak do tej pory najwyższym osiągnięciem wśród mężczyzn był srebrny medal GM Jacka Gdańskiego w 1989 roku.

Walka była dramatyczna, bo jeszcze przed ostatnią rundą Darek miał 0.5 pkt straty do prowadzącego Ormianina Roberta Howgannisjana. Ostatnia runda to remis lidera i wspaniałe zwycięstwo Darka w partii z Białorusinem Władisławem Kowalewem po 92-ruchowym maratonie. Złoty medal Dariusza Świercza był jak najbardziej zasłużony. Darek zdobył 10,5 pkt z 13 partii, co jest fantastycznym wynikiem, a w partii ze srebrnym medalistą na dwie rundy przed końcem był bliski zwycięstwa i tylko świetną grą reprezentant Armenii zdołał obronić remis.

Końcówka turnieju w wykonaniu Darka była piorunująca: 5,5 pkt z 6 możliwych. Przy ogromnym zmęczeniu pod koniec rozgrywek jest to wielkim osiągnięciem. Nic dziwnego, że tego tempa nie byli w stanie wytrzymać nawet wyżej notowani arcymistrzowie z całego świata, w tym faworyzowani Rosjanie. Finisz turnieju pokazał, że świetne przygotowanie Darka wykracza poza wspaniałe umiejętności czysto szachowe. Przygotowanie psychologiczne oraz fizyczne jest równie ważne i tu Darek także
pokazał klasę.

"Do sukcesu Darka, poza jego ciężką pracą, przyczynił się specjalny program szkoleniowy, który rozpoczął się w 2010 roku. Program ten połączył wysiłki rodziców, klubu Polonia Votum Wrocław oraz, dzięki współpracy z firmą Microsoft, Polskiego Związku Szachowego. Darek otrzymał środki na starty kontrolne oraz na trene
rów, w tym na specjalne sesje z czołowymi trenerami świata. Nie do przecenienia jest stały nadzór nad planem szkoleń i startów ze strony klubu oraz Szefa Wyszkolenia PZSzach, Piotra Murdzi" - podsumował prezes PZSzach Tomasz Sielicki.

"Jesteśmy ogromnie szczęśliwi z sukcesu Darka. To, że już w drugim roku specjalnego programu szkoleniowego PZSzach realizowanego dzięki wsparciu Microsoft polskie szachy odniosły tak spektakularny sukces, dowodzi wspaniałych możliwości polskiej młodzieży, także w informatyce i matematyce." - powiedział Jacek Murawski, Dyrektor Generalny Microsoft Polska.

Unikalny i pilotażowy program Dariusza Świercza, połączony z wejściem do czołówki szachowej naszego najlepszego zawodnika Radosława Wojtaszka, pozwoliły na uruchomienie nowego programu PZSzach realizowanego z myślą o przyszłej Polskiej Drużynie Olimpijskiej: „Wojtaszek Comarch Team”, a wspierany przez czołową polską firmę informatyczną Comarch SA. Program ten objął opieką nie tylko Radka i Darka,
ale także kilka naszych nadziei szachowych. W ramach programu członkowie poza środkami na starty i szkolenia, otrzymali, dzięki specjalnym warunkom zaoferowanym przez firmę Hewlett Packard Polska, najnowszy sprzęt komputerowy, oraz możliwości korzystania z mocy obliczeniowej serwera firmy Intel. Serwer ten był ważnym elementem przygotowań do walki już podczas turnieju w Indiach.

„Pasja i pracowitość Darka, połączona ze wsparciem rodziny, warunkami stworzonymi dzięki partnerom PZSzach, oraz klubowi Polonia Votum Wrocław, dały wspaniały efekt. Wielkie podziękowania należą się trenerom-arcymistrzom: Arturowi Jakubcowi oraz Aleksandrowi Sulypie. Mam nadzieję, że przeżyjemy dzięki Darkowi jeszcze wiele wspaniałych chwil.” – powiedział szczęśliwy prezes Polskiego Związku Szachowego, Tomasz Sielicki. „Specjalne programy szkoleniowe stanowią kolejny etap rozwoju dla wybitnych absolwentów elitarnej Młodzieżowej Akademii Szachowej, która finansowana jest we współpracy z Ministerstwem Sportu i
Turystyki.” – dodał prezes.

W zawodach z Polakow brali udział także: IM Kacper Piorun, który zakończył zawody na 19 miejscu oraz WIM Klaudia Kulon, która zajęła 13 lokatę. Trenerem reprezentacji podczas wyjazdu był GM Artur Jakubiec.

Wyniki końcowe

 
                    Szczegółowe wyniki                                                   Szczegółowe wyniki turnieju kobiet


Podwójne złoto dla solverowców: Kacper Piorun mistrzem świata!
W rozegranych w Jesi (Włochy) mistrzostwach świata w solvingu Polska reprezentacja zdobyła tytuł drużynowego mistrza świata. W klasyfikacji indywidualnej Polacy zdobyli dwa medale: złoto wywalczył IM Kacper Piorun – wybitnie zdolny szachista młodego pokolenia, reprezentant Polski na tegorocznych mistrzostwach świata w szachach do lat 20 w Indiach, odnoszący sukcesy zarówno w szachach klasycznych, jak i w solvingu.

Złoty medal w rozwiązywaniu zadań w Jesi jest największym sukcesem Kacpra Pioruna w tej dysycplinie. Kacper rozpoczał zawody od zwycięstwa w tradycyjnym bardzo silnie obsadzonym turnieju Open, poprzedzajacym zawsze główne zawody, a potem sięgnął po złoto.

Brązowy medal w klasyfikacji indywidualnej zdobył wielokrotny medalista mistrzostw świata i Europy w solvingu, aktualny mistrz Europy w rozwiazywaniu zadań IM Piotr Murdzia.

Polska reprezentacja zdobyła także złoty medal w klasyfikacji drużynowej.IM Kacper Piorun. Fot. Sylwia Rudolf

Wyniki indywidualne:


   1. Kacper Piorun (Polska) 83.0 337’
   2. John Nunn (Wielka Brytania) 80.0 288’
   3. Piotr Murdzia (Polska) 80.0 319’
    ...
   30. Aleksander Miśta
   41. Piotr Górski
   42. Ryszard Królikowski
   65. Jakub Marciniszyn

Wyniki drużynowe:

1. Polska 164.0 631'
2. Wielka Brytania 154.0 629’
3. Serbia 152.0 602’

Szczegółowe wyniki


Karina Szczepkowska zwyciężczynią I Memoriału Krystyny Hołuj-Radzikowskiej
W sierpniu w Warszawie po raz pierwszy odbył się I Arcymistrzowski Turniej Szachowy Kobiet im. Krystyny Hołuj Radzikowskiej.
Ideą przyświecającą organizacji silnego kobiecego turnieju kołowego w siedzibie Polskiego Związku Szachowego było umożliwienie młodym zawodniczkom dołączenia do elitarnego grona utytułowanych starszych koleżanek. Do udziału w turnieju uprawnione były złote i srebrne medalistki mistrzostw Polski juniorek do 16 i 18 lat. Ostatecznie wzięły w nim udział: mistrzyni Polski do lat 18 Monika Głuszko, mistrzyni Polski do lat 16 Anna Iwanow i wicemistrzyni Polski do lat 16 Maria Leks , które stanęły do rywalizacji z doświadczonymi krajowymi i zagranicznymi arcymistrzyniami.
Dorota Rzepecka

W turnieju udział wzięły dwie polskie arcymistrzynie: nr 2 polskiej listy rankingowej Iweta Rajlich (KSz Polonia Wrocław) i brązowa medalistka mistrzostw Polski kobiet Karina Szczepkowska-Horowska (MKSz Rybnik) oraz mistrzyni międzynarodowa Joanna Worek (JKSz MCKiS Jaworzno). Siódmą Polką w turnieju była reprezentująca obecnie Niemcy arcymistrzyni Marta Michna, grająca w polskiej Ekstralidze w KSz "Odrodzenie" Kożuchów. Wśród zawodniczek zagranicznych najwyższy ranking miała Cristina Adela Foisor, nr 1 listy rankingowej w Rumunii, która na turniej przyjechała razem z córką, mistrzynią FIDE Mihaelą Veronicą Foisor. Cristina Adela Foisor od lat jest zawodniczką europejskiej czołówki, była uczestniczką turnieju pretendentek w Tilburgu w 1994, a w roku 2001 w Moskwie po raz drugi awansowała do najlepszej dziesiątki mistrzostw świata kobiet, pokonując w III rundzie Elisabeth Pähtz z Niemiec. W turnieju wzięła również udział arcymistrzyni Anna Zouzulia - nr 1 wśród kobiet w Belgii, arcymistrzyni Anna Sharevich - nr 1 wśród szachistek na Białorusi oraz arcymistrzyni Julia Kochetkova – czołowa szachistka Słowacji. W sali gry była jeszcze jedna arcymistrzyni, której sukcesy nawet przewyższają osiągnięcia uczestniczek: arcymistrzyni Agnieszka Brustman, sędzia główny turnieju.


Już po ogłoszeniu planowanego turnieju, Mirosław Gnieciak ze Śląskiego Związku Szachowego zgłosił propozycję, aby turniej dedykować pamięci arcymistrzyni Krystyny Hołuj-Radzikowskiej, dziewięciokrotnej mistrzyni Polski i wielokrotnej reprezentantki Polski na szachowych olimpiadach oraz w turniejach strefowych i turniejach pretendentek.

Propozycja została przyjęta entuzjastycznie, gdyż trudno o lepszą patronkę turnieju dla młodych szachistek, niż legendarna śląska arcymistrzyni, nie tylko wybitna zawodniczka, ale także wszechstronnie wykształcona kobieta (ukończyła średnią szkołę muzyczną, a później studia na Politechnice Śląskiej), która karierę sportową łączyła udanie z pracą w zawodzie inżyniera.

Wart uwagi jest fakt, że akurat w 2011 roku przypadają trzy ważne rocznice, związane z postacią arcymistrzyni Krystyny Hołuj-Radzikowskiej: 80 rocznica urodzin, 60 rocznica zdobycia pierwszego tytułu mistrzyni Polski oraz 5 rocznica śmierci.

Patronat honorowy nad turniejem objęły Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz oraz Prezes Stowarzyszenia Sportu Kobiet i członek Prezydium Polskiego Komitetu Olimpijskiego Dorota Idzi.


    
Sponsorami turnieju zostali stali partnerzy PZSzach: firma Budimex SA, która wspiera polskie szachy kobiece jako sponsor tytularny Mistrzostw Polski Kobiet oraz firma Isolution, która w tym roku sponsorowała galę Hetmanów. Nagrody rzeczowe dla uczestniczek ufundował sponsor nowych polskich arcymistrzyń - Laboratoria Kosmetyczne DR Irena Eris.

Polski Związek Szachowy jeszcze raz składa podziękowania Partnerom, którzy kolejny raz zdecydowali się wesprzeć królewską grę i wyraża nadzieję na kontynuację udanej współpracy w przyszłości.

Gośćmi honorowymi na otwarciu turnieju byli szachiści związani osobiście z nieżyjącą wielką arcymistrzynią: Mirosława Litmanowicz,  prof. Tadeusz Wróbel i Mirosław Gnieciak. Mirosława Litmanowicz przedstawiła sylwetkę Krystyny Hołuj-Radzikowskiej, swojej wieloletniej przyjaciółki, z którą razem reprezentowały Polskę na pięciu olimpiadach szachowych, podkreślając, że była nie tylko fenomenalnie utalentowaną i znakomita szachistką, ale także wspaniałym człowiekiem. Mirosław Gnieciak, honorowy członek Polskiego Związku Szachowego, przyjął podziękowania od dyrektora turnieju Piotra Murdzi i przypomniał wszystkim, że w tym roku obchodzimy potrójną rocznicę: osiemdziesięciolecie urodzin, sześćdziesięciolecie pierwszego tytułu mistrzyni Polski (złotych medali było jeszcze osiem!) i  piątą rocznicę śmierci Arcymistrzyni. Wiceprezes Polskiego Związku Szachowego Tomasz Delega zabrał głos w imieniu władz PZSzach, dziękując zebranym za przybycie, a dyrektorowi turnieju Piotrowi Murdzi za pomysł, aby zorganizować turniej arcymistrzowski dla złotych i srebrnych medalistek mistrzostw Polski juniorek w najstarszych grupach wiekowych oraz trud i wysiłek, jaki włożył w organizację turnieju.

W rozpoczęciu udział wziął udział także Marek Matlak – od wielu lat trener polskiej kadry kobiet , współautor sukcesów Polek na olimpiadach i drużynowych mistrzostwach Europ, i jednocześnie trener-koordynator Młodzieżowej Akademii Szachowej. Nie zabrakło przewodniczącego Komisji Historycznej Polskiego Związku Szachowego Tomasza Lissowskiego. A wśród kibiców znalazł się arcymistrz Sergiei Movsesian, aktualny drużynowy mistrz świata w reprezentacji Armenii, legitymujący się rankingiem 2700.

                                              
Karina Szczepkowska-Horowska, zwyciężczyni turnieju           Krzysztof Kozioł, Dyrektor Biura ds.Komunikacji i rzecznik prasowy  Fot. Paweł Suwarski                                                                           Budimex SA, najważniejszego sponsora polskich szachów kobiecych,                                                                                                                    podczas uroczystego zakończenia turnieju. Fot. Paweł Suwarski

Mirosława Litmanowicz wręcza puchar Karinie Szczepkowskiej-Horowskiej. Fot. Paweł Suwarski

Andrzej Mikołajczyk - Isolution gratuluje zdobywczyni II miejsca Iwecie Rajlich oraz III miejsca - Joannie Worek.
Fot. Paweł SuwarskiDorota Idzi, Prezes Polskiego Stowarzyszenia Sportu Kobiet i Członek Prezydium Polskiego Komitetu Olimpijskiego gratuluje najlepszej juniorce w turnieju, Annie Iwanow, która w Warszawie zdobyła ostatnią normę na tytuł mistrzyni miedzynarodowej.
Fot. Paweł Suwarski 
Profesor Tadeusz Wróbel, gość honorowy I Turnieju Arcymistrzowskiego Kobiet im. Krystyny Hołuj-Radzikowskiej, został odznaczony Złotą Odznaką Polskiego Związku Szachowego. Profesorowi Tadeuszowi Wróblowi polskie szachy zawdzięczają odkrycie talentu Krystyny Hołuj-Radzikowskiej. To on, organizując rozrywki kulturalne dla studentów latem 1950 roku wśród których oczywiście nie zabrakło królewskiej gry, wypatrzył znakomicie i niezwykle bojowo grającą dziewczynę. Poznawszy się na jej wybitnym kombinacyjnym talencie, zaprosił ją do gry w klubie AZS Gliwice, który wówczas był drużynowym mistrzem Polski W następnym roku Krystyna Hołuj, debiutując w mistrzostwach Polski kobiet, zdobyła swój pierwszy złoty medal i tytuł najlepszej szachistki kraju.
 
Piotr Murdzia, Szef Wyszkolenia PZSzach i Dyrektor Turnieju:
Skala turnieju przerosła moje najśmielsze oczekiwania. Nie zaskoczyła mnie natomiast bojowość zawodniczek. Przez cały turniej wszystkie szachistki prezentowały ogromną waleczność. Cieszy mnie również fakt zdobycia przez Annę Iwanow ostatniej normy na mistrzynię międzynarodową, jak również fakt, że Ania była bliska uzyskania normy arcymistrzowskiej. Niewątpliwie jest to sukces samej zawodniczki, ale również zasługa obecnego na turnieju trenera Piotra Mickiewicza, który na stałe prowadzi zawodniczkę. Całkiem dobrze wystąpiły również Monika Głuszko i Maria Leks, które potrafiły niejednokrotnie nawiązać równorzędna walkę z bardziej doświadczonymi i utytułowanymi zawodniczkami. Myślę, że ten turniej dowiódł, że tego typu turnieje dla naszych zawodniczek są potrzebne, gdyż dają im możliwość nabycia doświadczenia i sprawdzenia swoich umiejętności z bardzo wymagającymi i trudnymi przeciwniczkami. Kolejną, nie mniej ważną jest to, że dzięki temu turniejowi mogliśmy uczcić pamięć Krystyny Hołuj-Radzikowskiej, dziewięciokrotnej mistrzyni Polski, jednej z najlepszych polskich szachistek w historii.

 
 
 
 

Odnawiamy grób Johannesa Zukertorta - apel Komisji HistorycznejAPEL
DO WSZYSTKICH MIŁOSNIKÓW SZACHÓW
RENOWACJA GROBU ZUKERTORTA
W LONDYNIE
Szanowni Państwo,

The Polish Heritage Society in the United Kingom, organizacja skupiająca Polaków zamieszkałych na Wyspach Brytyjskich (adres internetowy: http://www.polishheritage.co.uk) wystąpiła ostatnio z inicjatywą renowacji grobu Jana Hermana Zukertorta (1842 – 1888), znajdującego się na londyńskim cmentarzu w Brompton. Projekt zakłada podniesienie starej płyty nagrobnej, która z upływem lat osunęła się w głąb gruntu na głębokość około pół metra oraz ufundowanie zupełnie nowego fragmentu pomnika, a mianowicie kamiennej płyty ustawionej pionowo, na której dwujęzyczny napis (po polsku i po angielsku) miałby głosić:

Tu spoczywa Jan Herman Zukertort
Urodzony w 1842 roku w Lublinie (Polska)
Zmarły w 1888 roku w Londynie
Najwybitniejszy polski sportsmen XIX wieku
Uczestnik pierwszego oficjalnego meczu o szachowe mistrzostwo świata
Na zawsze w naszej pamięci

Postaci Jana Hermana Zukertorta przypominać specjalnie nie trzeba. Urodził się w Lublinie, uczęszczał do gimnazjum w Piotrkowie Trybunalskim, w pruskim wówczas Wrocławiu uzyskał maturę i studiował medycynę na tamtejszym uniwersytecie. Karierę szachową kontynuował w Berlinie i Londynie. Po zwycięskim turnieju w Londynie w 1883 roku był przez wielu uważany za najsilniejszego szachistę świata. Mecz o światowy prymat z Wilhelmem Steinitzem w 1886 roku przegrał mimo początkowego prowadzenia 4:1. Wielokrotnie J. H. Zukertort był patronem klubów oraz rozmaitych imprez szachowych. W jego rodzinnym Lublinie ostatnio organizowano silnie obsadzone turnieje arcymistrzowskie pod nazwą Memoriał Zukertorta.
Nadarza się niezwykła okazja, by polskie środowisko szachowe, w sposób zauważalny dla reszty świata, dało sygnał, iż pamięta o swoich dawnych mistrzach i chce dla nich coś uczynić nawet po ich śmierci. Nasz rodak – najwybitniejszy polski sportsmen XIX wieku – był reprezentantem właśnie naszej dyscypliny, gry królewskiej szachów.
Polskie służby dyplomatyczne już zagwarantowały na rzecz projektu znaczną sumę pieniędzy. Jest szansa, że do inicjatywy dołączy się Angielska Federacja Szachowa i szeregowi miłośnicy szachów z całej Wielkiej Brytanii. Ale pierwszy impuls powinien wyjść z Polski.

Wspomóżcie ten projekt !

Polski Związek Szachowy założył specjalne konto bankowe, na które każdy może wpłacić dowolną sumę z przeznaczeniem na odnowienie grobu J. H. Zukertorta w Brompton. Oto dane:

Bank: Citi Handlowy
74 1030 0019 0109 8533 0002 0082


Jeśli chociaż tysiąc osób wpłaci po kilka lub kilkanaście złotych, uzbiera się pokaźna suma. A przecież jest nas znacznie więcej. Nie pozwólcie, by płyta nagrobna Arcymistrza z Lublina leżała zagrzebana głęboko po warstwą ziemi.


                                                                      Komisja Historyczna
                                                                      Polskiego Związku Szachowego

                                                                      Warszawa, 27.09.2011

HP sponsorem Mobilnej Mocy Obliczeniowej Wojtaszek COMARCH Team
           
WGM Joanna Majdan-Gajewska
HP sponsorem
Mobilnej Mocy Obliczeniowej „Wojtaszek COMARCH Team”

Jest nam niezmiernie miło poinformować Państwa, że do grona Wojtaszek Comarch Team, dołączył  amerykański koncern informatyczny HP. Uroczyste upubliczenie faktu podpisania umowy miało miejsce 24.08.2011, chwilę przed wyjazdem na Puchar Świata Radka Wojtaszka, Bartosza Soćko oraz Grzegorza Gajewskiego. Dzięki temu, nasi zawodnicy pojechali na najważniejszą imprezę w roku wzmocnieni nowym sprzętem.

Producent najwyższej klasy laptopów doceniając osiągnięcia  „Wojtaszek COMARCH Teamu” Radka Wojtaszka, Dariusza Świercza, Jana Krzysztofa Dudy oraz Aleksandry Lach postanowił wesprzeć ich oraz ich sztab trenerski najnowocześniejszymi komputerami przenośnymi .

Zawodnicy i trenerzy „Wojtaszek COMARCH Team” zostali wyposażeniy w 8 komputerów przenośnych o najmocniejszej dostępnej mocy obliczeniowej. Komputery z linii HP EliteBook 8560w, a szczególnie HP EliteBook 8760w są najbardziej zaawansowanymi laptopami w ofercie HP.
„Komputery udostępnione nam przez firmę HP są wielokrotnie bardziej wydajne niż te, które mieliśmy do tej pory. Poza tym są bardzo odporne na zniszczenia, co często towarzyszy szachistom, którzy praktycznie cały rok podróżują. Od tej chwili należymy do ścisłej czołówki światowej, jeżeli chodzi o „mobilną moc obliczeniową”.” – powiedział Radek Wojtaszek, 24-letni lider zespołu.

Liczymy, że nasi zawodnicy wykorzystają sprzęt na 100% jego mocy i dzięki temu zdobędą kolejne złote krążki do swojej kolekcji.
Pierwsza konfiguracja laptopa Bartosza
Tomasz Szewczak z HP podpowiada  Radkowi Wojtaszkowi jak najlepiej wykorzystać moc komputera


Przedstawiciel HP Tomasz Szewczak udowadnia wytrzymałość laptopa HP Elitebook 8760w


od lewej Grzegorz Gajewski, Paweł Kozyra - Comarch, Tomasz Szewczak - HP, Radek Wojtaszek i Bartosz Soćko
 


WYWIAD NUMERU
Wywiad z Kariną Szczepkowską-Horowską
Zapraszamy do obejrzenia wywiadu, jakiego udzieliła Karina Szczepkowska-Horowska, zwyciężczyni I Arcymistrzowskiego Turnieju Szachowego Kobiet im. Krystyny Hołuj-Radzikowskiej. Wywiady z uczestniczkami turnieju przeprowadził FM Michał Bartel.

Więcej wywiadów znajdą państwo na kanale Polskiego Związku Szachowego na Youtube 
    FM Michał Bartel                    Wywiad ze zwyciężczynią turnieju - WGM Kariną Szczepkowską-Horowską
 
Wywiad z IM Iwetą Rajlich - zdobywczynią II miejsca

Wywiad z najlepszą juniorką w turnieju i zdobywczynią normy na tytuł mistrzyni miedzynarodowej Anną Iwanow:

 


REKLAMA
Microsoft - sponsor Dariusza Świercza

REKLAMA
Wojtaszek Comarch Team


Fundacja Kronenberga

HP - sponsor mocy obliczeniowej Wojtaszek Comarch TeamMISTRZOSTWA, MISTRZOSTWA...
Trzy medale na Mistrzostwach Europy Juniorów
 
IM Piotr Murdzia  FM Michał Bartel

W rozegranych w Albenie (Bułgaria) Mistrzostwach Europy Juniorów, polscy szachiści zdobyli 3 medale: jeden złoty (Alicja Śliwicka w kategorii do 10 lat) i dwa srebrne (Marcel Kanarek do lat 18 oraz Jan-Krzysztof Duda do lat 14). Tym samym w klasyfikacji medalowej Polska zajęła drugie miejsce w Europie, jedynie za faworyzowaną Rosją.

Alicja Śliwicka
(UKS "OPP" Toruń)
ZŁOTY MEDAL w grupie do lat 10

Alicja była prawdziwą gwiazdą Mistrzostw Europy, uzyskując zdecydowanie najlepszy wynik Mistrzostw - 8.5/9! Po remisie w pierwszej rundzie w poczynania torunianki mogła wkraść się niepewność, jednak z każdą kolejną rundą Alicja "rozkręcała się" i do końca turnieju nie oddała nawet połówki, wygrywając wszystkie następne 8 partii.

Wielu specjalistów porównuje styl gry Alicji do stylu gry legendarnego, niekoronowanego Mistrza Świata, Amerykanina Paula Morphy’ego: szybka mobilizacja figur, inicjatywa i atak. Ogromną zaletą Alicji jest jej odporność psychiczna i szybkość, co przy jej aktywnym stylu gry wywierało ogromną presję na przeciwniczki.

Wielke gratulacje dla zawodniczki z Torunia!

Alicja Śliwicka - Mistrzyni Europy 2011

O krok od medalu w tej samej grupie wiekowej była Agata Dwilewicz (KSz Polonia Wrocław), która zajęła 4 miejsce, minimalnie ustęując rywalce wartościowaniem. Medal był dosłownie o krok, gdyż po 8 rundach Agata dzieliła trzecią lokatę a w dodatku ostatnią partię wygrała... Tym razem Caissa uśmiechnęła się do innej zawodniczki.


 
Alicja Śliwicka i Agata Dwilewicz na ceremonii zakończenia Mistrzostw
 

 

MARCEL KANAREK
(AKSz "Hetman-Politechnika Koszalińska" Koszalin)
SREBRNY MEDAL w grupie do lat 18

 
Mistrz międzynarodowy Marcel Kanarek z Koszalina (7/9) w najstarszej grupie wiekowej zasłużenie zdobył srebrny medal (7/9), w ostatniej rundzie znalazł fantastyczną drogę do zwycięstwa, w wydawałoby się remisowej koncówe. Na uwagę zasługuje komplet pięcu zwycięstw czarnym kolorem, co przy 4 remisach białymi pozwoliło na zajęcie drugiego miejsca na podium.
 
Mistrz międzynarodowy Marcel Kanarek z Koszalina był o włos od sprawienia ogromnej niespodzianki i pokonania faworyta i późniejszego złotego medalisty arcymistrza Nielsa Grandeliusa ze Szwecji. Zabrakło szczęścia i ich partia skończyła się remisem, a do złota zabrakło, przy tej samej ilości punktów z partii, kilku punktów punktacji pomocniczej.
 
Marcel Kanarek - wicemistrz Europy do lat 18

 

JAN KRZYSZTOF DUDA
(MKS MOS Wieliczka)
SREBRNY MEDAL W GRUPIE DO 14 LAT


13-letni Jan-Krzysztof Duda z Krakowa to były Mistrz Świata do lat 10 i brązowy medalista Mistrzostw Świata do lat 12 z zeszłego roku. Jest jedną z naszych największych nadziei szachowych i najmłodszym członkiem elitarnego zespołu szkoleniowego Wojtaszek Comarch Team. Jan-Krzysztof upatrywany był w grupie głównych faworytów Mistrzostw, mimo że rozstawiony był z 3 numerem startowym, a jego przeciwnikami byli często starsi o rok zawodnicy.  Jan nie zawiódł oczekiwań, w kilku partiach pokazując wielką siłę gry i pewnie zdobywając kolejny medal do swojej kolekcji.
 

Jan Krzysztof Duda - wicemistrz Europy do lat 14W toku mistrzostw wydawało się, że nasze młode szachistki zdobędą jeszcze kilka medali. Na uwagę zasługuje świetny występ naszych zawodniczek w grupie do lat 12, które dosłownie otarły się o medal. Zeszłoroczna mistrzyni Europy do lat 10 Oliwia Kiołbasa, w w tym roku startująca już w starszej grupie wiekowej, czwarte miejsce, a Agnieszka Dmochowska piąte.

Zabrakło szczęścia w kategorii do lat 16, w której trzy nasze zawodniczki Ania Iwanow, Aleksandra Lach oraz Maria Leks walczyły o medale, ale w niezwykle wyrównanej stawce skończyło się tylko na miejscach Anny Iwanow i Aleksandry Lach w pierwszej dziesiątce.

Oliwia Kiołbasa i Agnieszka Dmochowska na ceremonii zakończenia

Wszystkim medalistom gratulujemy!


Zdjęcia są autorstwa kierownika ekipy Winicjusza Drozdowskiego.

- strona zawodów
- zestawienie wyników Polaków


Polacy w Pucharze Świata
 
 
                              GM Radosław Wojtaszek i GM Bartosz Soćko

Nieudanie zakończył się występ Bartosza Soćko i Radosława Wojtaszka w rozgrywanym w Chanty-Mansyjsku Pucharze Świata. Z rozgrywek już w pierwszej rundzie odpadł Bartosz Soćko, przegrywając 0,5 do 1,5  z  Wiktorem Bołoganem z Mołdawii. Polskim kibicom pozostało wspieranie Radosława Wojtaszka, który w pierwszym meczu pokonał w obydwu partiach Armana Pashikiana z Armenii, wygrywając 2:0. Niestety, w drugiej rundzie GM Radosław Wojtaszek przegrał z Baadurem Jobavą 0,5-1,5. Po remisie czarnymi w pierwszej partii, przegrał białymi drugi pojedynek i tym samym odpadł z dalszych rozgrywek Pucharu Świata. Na pociechę został niewielki zysk rankingowy.

WYNIKI II rundy:

1 Baadur, Jobava 0,5-0,5 Wojtaszek, Radoslaw (POL)
2 Wojtaszek, Radoslaw (POL)  0:1 Baadur, Jobava

WYNIKI I rundy:


1 Wojtaszek, Radoslaw (POL) 1:0 Pashikian, Arman (ARM)
2 Pashikian, Arman (ARM)  0:1 Wojtaszek, Radoslaw (POL)

Radosław Wojtaszek

 1 Socko, Bartosz (POL) 0:1 Bologan, Viktor (MDA)
2 Bologan, Viktor (MDA)  0,5-0,5 Socko, Bartosz (POL)


Partie i wyniki - tutaj:

Ekstraliga: PGNiG Polonia Warszawa drużynowym mistrzem Polski!
We wrześniu i październiku odbyły się dwa zjazdy Drużynowych Mistrzostw Polski - Ekstraliga 2011. II zjazd odbył się w Międzybrodziu Żywieckim, a organizatorem był LKS Pasjonat Dankowice. III zjazd zorganizował KSz WASKO HetMaN Szopienice Katowice. Polski Związek Szachowy składa podziękowania organizatorom za trud włożony w przygotowanie zjazdów.
W tegorocznej Ekstralidze triumfowała PGNiG Polonia Warszawa. Drugie miejsce przypadło obrońcy tytułu z 2010 roku - KSz WASKO HetMaN Katowice. Trzecie miejsce na podium wywalczył KSz STILON Gorzów Wielkopolski. Dwie zeszłoroczne medalowe drużyny znalazły się poniżej podium: Polonia Votum Wrocław na IV, a LKS Pasjonat Dankowice na V miejscu. Do I ligi spadły drużyny KSz Odrodzenie Kożuchów i Drakon Skok Chmielewskiego Lublin.
 
I miejsce
PGNiG POLONIA Warszawa

GM Bartłomiej Macieja, GM Robert Kempiński, GM Grzegorz Gajewski, GM Eduardas Rozentalis, GM Michał Olszewski, IM Tomasz Warakomski, IM Dominik Pędzich, WGM Joanna Dworakowska
 
II miejsce
KSz WASKO HetMaN Katowice

GM David Navara, GM Bartosz Soćko, GM Kamil Mitoń, GM Jacek Gdański, GM Bartłomiej Heberla, GM Vlastimil Bobula, GM Piotr Bobras, IM Krzysztof Bulski, Gm Monika Soćko
 
III miejsce
KSz STILON Gorzów Wielkopolski

GM Yuriy Kryvoruchko, GM Michał Krasenkow, IM Kacper Piorun, IM Kamil Dragun, IM Maciej Rutkowski, k++ Kamil Klim, WGM Beata Kądziołka
 

Zwycięzcy na szachownicach:

I - Yuriy Kryvoruchko (KSz STILON Gorzów Wlkp.)
II - Mateusz Bartel (POLONIA VOTUM Wrocław)
III - Imre Hera (ROTMISTRZ TWOJA SZKOŁA Grudziądz)
IV - Kamil Dragun (KSz STILON Gorzów Wlkp.)
V - Michał Olszewski (PGNiG POLONIA Warszawa)
VI - Monika Soćko (KSz WASKO HetMaN Szopienice)


  Galeria zdjęć z II zjazdu Ekstraligi w Międzybrodziu Żywieckim autorstwa Michała Paździory

   Partie Ekstraligi 2011

  Serwis Turniejowy Ekstraligi

Drużynowe Mistrzostwa Polski - I Liga
W dniach 3-11 września 2011 w Mrzeżynie zostały rozegrane Drużynowe Mistrzostwa Polski - I Liga.

Zwycięzyła drużyna Baszta - MOS Żnin przed Impact Team Ostróda, które uzyskały awans do przyszłorocznej Ekstraligi. Trzecie meijsce zajęła drużyna AZS WSB Wrocław. Gratulacje!

I miejsce:
Baszta - MOS Żnin: Mirosław Grabarczyk, Andrei Maksimienko, Paweł Jaracz, Marcin Krysztofiak, Rafał Borgula, Aleksander Kraiński i Barbara Jaracz.

II miejsce:
Impact Team Ostróda: Aleksander Miśta, Jean-Pierre Le Roux, Krzysztof Jakubowski, Sylwester Bednarek, Krzysztof Lisowski i Joanna Górecka.

III miejsce:
AZS WSB Wrocław: Michał Luch, Maciej Świcarz, Kamil Stachowiak, Maciej Marszałek, Łukasz Butkiewicz, Krzysztof Jasik, Małgorzata Kucypera i Paulina Cagara.Serwis turniejowy I Ligi


Drużynowe Mistrzostwa Polski - II Liga
W II Lidze, rozegranej w Mrzeżynie równolegle z I Ligą, startowały 32 drużyny. Zwyciężyła startująca z siódmym numerem startowym drużyna MKS Polonia Trade Trans przed drugim i pierwszym numerem startowym: LKS Wrzos Międzyborów i GKS Pniówek 74 Pawłowice. Trzy zwycięskie drużyny uzyskały awans do I Ligi. Gratulacje!

I miejsce:
MKS Polonia Trade Trans w składzie: Zbigniew Strzemiecki, Marcin Krzyżanowski, Maciej Kukawski, Paweł Jarmuła, Bartosz Nowicki, Michał Solnicki i Ewa Harazińska.

II miejsce
LKS Wrzos Międzyborów  w składzie: Tomasz Babik, Maciej Nurkiewicz, Marcin Szymański, Grzegorz Protaziuk, Tomasz Delega, Radosław Śliwerski i Dorota Rzepecka.

III miejsce:
GKS Pniówek 74 Pawłowice w składzie: Mateusz Kołosowski, Marcin Kolago, Paweł Jaroch, Janusz Raszka, Karol Jaroch i Martina Mareckova.Pełne wyniki i serwis turniejowy:


Citi Handlowy Mistrzostwa Polski Juniorów
W ostatni weekend lipca odbyły się Citi Handlowy Mistrzostwa Polski Juniorów i Puchar Polski Juniorów w szachach szybkich. W zawodach wzięło udział ponad 800 zawodniczek i zawodników, którzy rywalizowali w kategoriach wiekowych do 8, 10, 12, 14, 16 i 18 lat. Podczas uroczystego zakończenia odbył się pokaz rycerski poświęcony szachom średniowiecznym z udziałem członków Stowarzyszenia Promocji i Odtwórstwa Kultury i Sportów Dawnych Hanza. Po rozgrywkach w szachach szybkich odbyły się Citi Handlowy Mistrzostwa Polski w szachach błyskawicznych.

Puchary, medale, dyplomy i nagrody wręczali: Szef Pionu Bankowości Transakcyjnej Citi Handlowy Małgorzata Wojciechowska,  szef gabinetu politycznego Ministra Sportu i Turystyki Michał Czaykowski, zastępca dyrektora Departamentu Strategii Ministerstwa Eudkacji Narodowej Aleksandra Lisek, prezes Polskiego Związku Szachowego Tomasz Sielicki oraz wiceprezes Polskiego Związku Szachowego Tomasz Delega.

Zapraszamy do fotogalerii

Zwycięzcom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
 
Medaliści Mistrzostw Polski Juniorów i Pucharu Polski Młodzików w szachach szybkich:

Juniorki do 18 lat


1. Katarzyna Adamowicz, AKSz Hetman-Politechnika Koszalińska Koszalin
2. Malwina Chrząszcz, UKS przy SP 8 Chrzanów
3. Aleksandra Zmarzły, ASSz Miedź Legnica

Pełne wyniki juniorek do 18 lat

Juniorzy do 18 lat

1. Kamil Dragun,
KSz Stilon Gorzów Wlkp.
2. Jan-Krzysztof Duda,
MKS MOS Wieliczka
3. Michał Janczarski,  MKS Polonia Warszawa

Pełne wyniki juniorów do lat 18

Juniorki do 16 lat

1. Aleksandra Lach, UKS Czarny Koń Olkusz
2. Maria Leks, MKS Polonia Warszawa
3. Anna Iwanow, KSz Polonia Wrocław

Pełne wyniki juniorek do 16 lat

Juniorzy do 16 lat

1. Kacper Drozdowski, UKS Rotmistrz Grudziądz
2. Jan Musiałkiewicz,
UMKS Na Pięterku Poznań
3. Łukasz Licznerski,
UKS MDK Nr 1 - Hetman Bydgoszcz

Pełne wyniki juniorów do lat 16

Juniorki do 14 lat

1. Ewa Harazińska, MKS Polonia Warszawa
2. Mariola Woźniak, Mariola KKSz Kraków 
3. Katarzyna Murawko, KSz. Javena Hańcza Suwałki

Pełne wyniki juniorek do 14 lat

Juniorzy do 14 lat

1. Damian Śliwicki, UKS OPP Toruń
2. Przemysław Piotrowski, MUKS MDK Śródmieście Wrocław
3.  Ryszard Eggink


Pełne wyniki juniorów do 14 lat

Juniorki do 12 lat

1. Anna Marczuk, KKSz Kraków
2. Agnieszka Dmochowska, MUKS MDK Śródmieście Wrocław
3. Karolina Olechnicka, TKKF Rzemyk Gdynia

Pełne wyniki juniorek do 12 lat

Juniorzy do 12 lat

1. Maciej Adamczewski, KSz Szachmistrz Kalisz
2. Filip Michalski,  OTSz Ostrów Wielkopolski
3. Bartłomiej Kurzępa, UKS GIM Dwójka Tomaszów Lubelski

Pełne wyniki juniorów do lat 12

Juniorki do 10 lat

1. Zofia Frej, MUKS MDK Śródmieście Wrocław
2. Alicja Śliwicka, UKS OPP Toruń
3. Agata Dwilewicz, KSz Polonia Wrocław

Pełne wyniki juniorek do 10 lat

Juniorzy do 10 lat
1. Jakub Kosakowski, MKSz-MDK Białystok
2. Jakub Garbowski, UKS Gedanensis Gdańsk
3. Jan Pułtorak, PUKS Rodło Opole

Pełne wyniki juniorów do lat 10

Juniorki do 8 lat

1. Magdalena Harazińska, MKS Polonia Warszawa
2. Zofia Szulc, UMKSz. Jaćwież Suwałki
3. Magdalena Budkiewicz, UKS GONIEC Staniątki

Pełne wyniki juniorek do 8 lat

Juniorzy do 8 lat


1. Paweł Teclaf, KKS Ormuzd Kartuzy
2. Jan Golecki, UKS Czternastka Warszawa
3. Szymon Poziomkowski, MAZSzach w Warszawie

Pełne wyniki juniorów do 8 lat


Sala gry pomieściła ponad 800 zawodników. Na pierwszym planie pojedynek Michał Janczarski - Jan-Krzysztof Duda w grupie najstarszych juniorów.

Medaliści Mistrzostw Polski Juniorów i Pucharu Polski Młodzików w szachach błyskawicznych
 
Juniorki do 18 lat

1. Malwina Chrząszcz, UKS przy SP 8 Chrzanów
2. Katarzyna Adamowicz, AKSz Hetman-Politechnika Koszalińska Koszalin
3. Aleksandra Zmarzły, ASSz Miedź Legnica

 Pełne wyniki juniorek do 18 lat
 
Juniorzy do 18 lat

1. Jan-Krzysztof Duda, MKS MOS Wieliczka
2. Eneasz Wiewióra, PSSz Pszczyna
3. Kamil Dragun, KSz Stilon Gorzów Wlkp.

Pełne wyniki juniorów do lat 18

Juniorki do 16 lat

1. Anna Iwanow, KSz Polonia Wrocław
2. Klaudia Wiśniowska, KSz Stilon Gorzów Wlkp.
3. Magdalena Mucha, UKS Hetman Koronny Trzebinia

Pełne wyniki juniorek do 16 lat

Juniorzy do 16 lat

1. Łukasz Licznerski, UKS MDK Nr 1 - Hetman Bydgoszcz
2. Jan Musiałkiewicz, UMKS Na Pięterku Poznań
3. Mirosław Lewicki, LKSz GCKiP Czarna

Pełne wyniki juniorów do lat 16
 
Juniorki do 14 lat

1. Kinga Pastuszko,MKS Polonia Warszawa
2. Aleksandra Dadełło, KSz Polonia Wrocław
3. Mariola Woźniak, Mariola KKSz Kraków

Pełne wyniki juniorek do 14 lat

Juniorzy do 14 lat

1. Mateusz Szymanowski, UKS Gedanensis Gdańsk
2. Jakub Gładysz, LKS Brzozovia -MOSiR Brzozów
3. Radosław Gajek,UKS Rotmistrz Grudziądz

Pełne wyniki juniorów do 14 lat
 
Juniorki do 12 lat

1. Agnieszka Dmochowska, MUKS MDK Śródmieście Wrocław
2. Karolina Olechnicka, TKKF Rzemyk Gdynia
3. Anna Marczuk, KKSz Kraków

Pełne wyniki juniorek do 12 lat

Juniorzy do 12 lat

1. Mikołaj Winiarski,UKS Szachylice Chylice
2. Bartłomiej Kurzępa, UKS GIM Dwójka Tomaszów Lubelski
3. Dawid Mockun,  KSz. Javena Hańcza Suwałki

Pełne wyniki juniorów do lat 12

Juniorki do 10 lat

1. Joanna Święch, KSz SDK-Lotnik Mielec
2. Alicja Śliwicka, UKS OPP Toruń
3. Alicja Cebula, UKS Czarny Koń Olkusz

Pełne wyniki juniorek do 10 lat

Juniorzy do 10 lat
1. Radosław Psyk, KSz Piątka Skierniewice
2. Igor Szymanowski, UKS Drapol-Jantar Pruszcz Gdański
3. Miłosz Szpar, RzKSz Rzeszów

Pełne wyniki juniorów do lat 10

Juniorki do 8 lat

1. Zofia Szulc, UMKSz. Jaćwież Suwałki
2. Kinga Wołągiewicz, KSz. Javena Hańcza Suwałki
3. Patrycja Waszczuk, MUKS Gambit Międzyrzec Podlaski

Pełne wyniki juniorek do 8 lat

Juniorzy do 8 lat

1. Paweł Teclaf, KKS Ormuzd Kartuzy
2. Jan Golecki, UKS Czternastka Warszawa
3. Paweł Kozłowski, MKSz-MDK Białystok

Pełne wyniki juniorów do 8 lat


Z KRAJU I ZE ŚWIATA
Uniwersjada w Shenzhen


21 sierpnia zakończyły się szachowe rozgrywki w ramach Uniwersjady w Shenzhen (Chiny). Polska reprezentacja w składzie: WGM Jolanta Zawadzka, GM Wojciech Moranda, GM Paweł Czarnota, GM Michał Olszewski oraz IM Krzysztof Bulski zdobyła w klasyfikacji drużynowej VII miejsce.

Z polskiej ekipy najlepiej zaprezentował się IM Krzysztof Bulski, który z dorobkiem 6 pkt. z 9 partii zdobył 11 miejsce. Tuż za nim był GM Michał Olszewski (również 6 z 9). GM Paweł Czarnota zajął 18, a GM Wojciech Moranda 29 miejsce. Arcymistrzyni Jolanta Zawadzka zakończyła turniej z 13 lokatą i wynikiem 5,5 z 9.

W obydwu turniejach dominowali Chińczycy, którzy zdobyli 5 z 6 medali: komplet wśród mężczyzn oraz złoto i brąz wśród kobiet, zwyciężając w kalsyfikacji drużynowej. Polska w klasyfikacji drużynowej zajęła VII miejsce.

Informacja Polskiej Agencji Prasowej

Z żałobnej karty: Bogumił Paterek (1954-2011)
Z głębokim smutkiem informujemy, że we wtorek 27 września 2011 roku w Radomiu zmarł dr inż. Bogumił Paterek. Był pracownikiem naukowym Politechniki Radomskiej i jedną z najważniejszych postaci życia szachowego w Radomiu przełomu XX i XXI wieku, znany przede wszystkim jako działacz, sędzia, trener i wychowawca szachowy.

W latach 1993-2000 pełnił funkcję prezesa Radomskiego Okręgowego Związku Szachowego, a w 1999 roku został wiceprezesem nowoutworzonego Mazowieckiego Związku Szachowego, w którym działał do końca swych dni. Najwięcej uwagi poświęcał pracy z dziećmi i młodzieżą. W roku 1993 w Szkole Podstawowej nr 5 założył sekcję szachową „Macik”, w której przez dwa lata społecznie zajmował się nauczaniem dzieci królewskiej gry. Później uczniowie tej szkoły uczęszczali na zajęcia w MDK, a także w ramach Uczniowskiego Klubu Sportowego 5. Pod jego okiem zawodnicy klubu UKS MDK Radom, wcześniej MDK „Orlęta” Radom, zdobywali medale Mistrzostw Polski oraz walczyli w II lidze juniorów.

Za swoją działalność Bogumił Paterek został uhonorowany wieloma wyróżnieniami i odznakami, między innymi dyplomem uznania z Kuratorium Oświaty w Radomiu, dyplomem uznania od Wojewody Radomskiego i WOSZS, nagrodą od Wojewody Radomskiego za osiągnięcia sportowe i dydaktyczne, Srebrną Odznaką Polskiego Związku Szachowego oraz wieloma innymi.

Polski Związek Szachowy składa kondolencje i wyrazy współczucia rodzinie.
Cześć Jego Pamięci!


CZASOPISMO SZACHOWE MAT
W numerze
W NUMERZE:

BICIE W PRZELOCIE - GM Mateusz Bartel, FM Michał Rudolf

Z ŻYCIA PZSZACH
Nowy klub w Warszawie - FM Michał Bartel

WOJTASZEK COMARCH TEAM
Pracowite lato - Adam Dzwonkowski
Wojtaszek znowu w formie - GM Mateusz Bartel

ŚWIAT:

Wielki powrót Moro - GM Mateusz Bartel
Rosja w odwrocie - GM Mateusz Bartel
Złoto na placu budowy - Marian Sadzikowski
Greckie Wakacje - GM Mateusz Bartel
Dziesięć razy Kramnik - GM Mateusz Bartel

POLSKA

Faworyt pierwszy we Wrocławiu - Tomasz Brusiło
Markowski zwycięzcą Festiwalu Najdorfa - FM Michał Rudolf
Szybcy młodzi - Dorota Rzepecka
Wakacje z szachami - Adam Dzwonkowski
Walka dwóch Polonii - FM Michał Rudolf
Rankingi nie grają - FM Michał Rudolf
Nadmorski rekord - FM Michał Bartel
Opolski sprawdzian - FM Waldemar Świć
Z sal turniejowych - Leszek Zega, Miłosz Kulewski, Tomasz Brusiło

KOMBINACJE

OKIEM SĘDZIEGO:

Doping w szachach - Tomasz Delega
KOŃCÓWKI
Mat starszy! - FM Michał Rudolf
ABC SOLVINGU
Studia cz. 2 - IM Piotr Murdzia
SZKOLENIE
Ofiafa jakości za inicjatywę - IM Alekander Kaczur
ROZWIĄZANIA

WYWIAD

Szachy i polityka - z Markiem Borowskim rozmawia Mirosław Pieńkowski
HISTORIA
Zdarzyło się... 80 lat temu - Tomasz Lissowski
W OGNIU PYTAŃ - GM Kamil Mitoń
PRENUMERATAREKLAMA
Budimex - sponsorem I Arcymistrzowskiego Turnieju Szachowego Kobiet im. Krystyny Hołuj-Radzikowskiej

Isolution sponsorem I Arcymistrzowskiego Turnieju Szachowego Kobiet im. Krystyny Hołuj-Radzikowskiej

Laboratorium Kosmetyczne DR Irena Eris


MAT-LETTER: Z KRAJU I ZA ŚWIATA
Wielki powrót Moro
GM Mateusz Bartel prezentuje sprawozdanie z turnieju w Biel, jednego z najbardziej emocjonujących turniejow w tym roku. Choć rozgrywki zakończyły się zwycięstwem faworyta - fenomenalnego Magnusa Carlsena, to kibiców śledzących przebieg zawodów (dwukołowy turniej ze średnim rankingiem 2709, XIX kategoria FIDE) równie mocno, co nazwisko zwycięzcy, interesował start Aleksandra Moroziewicza. Rosyjski arcymistrz był trzykrotnym zwyciezcą z Biel (2003, 2004 i 2006), a przed tym turniejem zwyciężył w bardzo silnie obsadzonym półfinale Rosji, więc można było mieć nadzieje na kolejny sukces i popisowe partie w niepowtarzalnym stylu. Co ciekawe, w turnieju stosowano punktację "piłkarską" - 3 punkty za zwycięstwo i 1 punkt za remis.

Poniżej zwycięska partia Moroziewicza (czarne) ze zdobywcą III miejsca, Francuzem Maximem Vachier-Lagrave.
 

Wojtaszek znowu w formie
Specjalnie dla czytelników Mata, GM Radosław Wojtaszek komentuje swoją partię Ferencem Berkesem (ELO 2693)  z turnieju dwukołowego w Paks (Węgry), w którym odniósł zwycięstwo z przewagą półtora punktu nad drugim w tabeli Ilią Smirinem. Zapraszamy do lektury piątego numeru Mata!MAT-LETTER: Z HISTORII SZACHÓW
Zdarzyło się... 80 lat temu
Rok 1931 obfitował w ciekawe szachowe wydarzenia, których zapowiedzią była sensacyjna partia, w której Mir Sultan Khan (na zdjęciu z lewej, fot. Wikipedia) podczas turnieju noworocznego w Hastings pokonał samego Capablankę. W VII Czempionacie ZSRR zwyciężył przyszły mistrz świata, 20-letni Michaił Botwinnik.

Dla polskich szachistów wydarzeniem roku była Olimpiada Szachowa w Pradze, podczas której polscy szachiści  występowali jako obrońcy złotego medalu, zdobytego rok wcześniej w Hamburgu. Niepokój kibiców przed zawodami budził Akiby Rubinsteina, który - nie mając dochodów z gry turniejowej z powodu braku zaproszeń na silne turnieje - dał serię symultan w kraju, uzyskując  wyniki  świadczące o słabej formie legendarnego arcymistrza. Pomimo tych niepokojów, reprezentacja Polski w składzie: Rubinstein, Tartakower, Przepiórka, Makarczyk i Frydman zajęła ostatecznie II miejsce, tracąc nieszczęśliwie złoty medal w ostatnim meczu, w którym Dawid  Przepiórka nie wytrzymał napięcia i przegrał lekkofigurową końcówkę. Do wygranej w meczu i całej olimpiadzie zabrakło zaledwie... pół punktu.

Rok 1931 zakończył złowieszczy akcent, którego waga nie została należycie oceniona przez środowisko szachowe na świecie: 13 grudnia w Berlinie powstał Wielkoniemiecki Związek Szachowy, którego statut głosił, że członkami związku mogą być wyłącznie Niemcy o aryjskim pochodzeniu.

Zachęcamy do lektury rubryki "Zdarzyło się...", prowadzonej przez Tomasza Lissowskiego!


ROZMOWY, WYWIADY
Szachy i polityka - z Markiem Borowskim rozmawia Mirosław Pieńkowski
Znany polityk i miłośnik gry w szachy, były Marszałek Sejmu Marek Borowski uroczyście otworzył turniej Perła Bałtyku w Łazach. Z tej okazji udzielił wywiadu Mirosławowi Pieńkowskiemu z Radia Koszalin, opowiadając o swojej trwającej całe życie pasji do szachów, którą zaraził swojego wnuka i którą teraz propaguje w Sejmie i Senacie jako członek Parlamentarnego Zespołu Szachowego.

"Szachy powinny być we wszystkich szkołach, bo uczą konsekwencji, logicznego myślenia, koncentracji. Dzieci lepiej uczą się innych przedmiotów, kiedy grają w szachy" - zachwalał naszą dyscyplinę marszałek. Słuchaczom Radia Koszalin i czytelnikom Mata zdradził też, dlaczego lepiej się sprawdził jako nauczyciel gry w szachy wnuka niż syna, a także - czym różnią się szachy od polityki. Zapraszamy do lektury!
                                                                                     Marek Borowski przy szachownicy z Mateuszem Bartlem
Fot. Sylwia Rudolf                                         


ZARZĄD i BIURO PZSZACH
Konkurs ofert na 2012 rok

Zarząd Polskiego Związku Szachowego na posiedzieniu 17 września 2011 roku podjął decyzję o przyznaniu imprez z kalendarza centralnego 2012 nastęującym organizatorom:

Impreza Organizator Miejsce rozgrywek Termin
Mistrzostwa Polski Juniorów do lat 16 i 18 WDW Solina WDW Solina 17-24.03
Mistrzostwa Polski Juniorów do lat 10* UKS SP 8 Chrzanów OW "Limba" Poronin 3-10.03
Mistrzostwa Polski Przedszkolaków i Pucharu Polski do lat 8 Świętokrzyski Związek Szachowy CKiR "Orle Gniazdo" Szczyrk 28-29.04
30.04-03.05
Turniej Pierwszej Szansy EL-Tur Bogatynia Hotel Mieszko Karpacz 29.06-05.07
Drużynowe Mistrzostwa Polski Ekstraliga i 1 Liga Juniorów Świętokrzyski Związek Szachowy OW Łucznik  Sielpia Wielka 21-29.07
Drużynowe Mistrzostwa Polski Juniorów II Liga Dolnośląski Związek Szachowy Przesieka/Podgórzyn 21-29.07
Drużynowe Mistrzostwa Polski I Liga UKS SP 8 Chrzanów OW "Limba" Poronin 01-09.09
Drużynowe Mistrzostwa Polski II Liga AKS Politechnika Koszalin OWR "Uniwersal" Łazy k. Koszalina 01-09.09
Turniej Ostatniej Szansy Opolski Związek Szachowy OSW Sudety Pokrzywna 20-25.11
Drużynowe Mistrzostwa Polski Kobiet EL-Tur Bogatynia ZNP ZG Nauczycielskie Centrum W-R Zakopane 04-10.11

Za powyższą uchwałą głosowało 7 członków Zarządu, a 1 wstrzymał się od głosu.
Czas na zgłaszanie ewentualnych uwag lub reklamacji mija 26 września 2011.

* Mistrzostwa Polski do lat 12 mają zostać rozegrane razem z Mistrzostwami Polski do lat 14 i rozgrywki odbywać się mają w ramach nowo powstałej Olimpiady Gier Umysłowych.

Reaktywacja forum szachowego
Uprzejmie informujemy, że forum szachowe, które działało na domenie www.pzszach.pl, zmieniło swój adres na:
www.forumszachowe.pl. Administratorami forum są Miłosz Rudnicki i GM Bartłomiej Macieja.

Jednocześnie zaznaczamy, iż PZSzach nie bierze odpowiedzialności za treści tam publikowane.

Zapraszamy Państwa do odwiedzania forum i merytorycznego udzielania się na tematy szachowe!

MZSzach w PZSzach
Informujemy, że od września tego roku w poniedziałki w siedzibie PZSzach w Alejach Jerozolimskich 49 w godz. 17.00-19.00 dyżurują działacze Mazowieckiego Związku Szachowego. Jednocześnie poniedziałkowe turnieje szachów błyskawicznych pozostają bez zmian. Zapraszamy!

Aktualnie online 17 gości