00-697 Warszawa, Al. Jerozolimskie 49
   Telefon/Fax: +48 22 841-41-92, +48 22 841-94-60
   e-mail: biuro@pzszach.org.pl
AKTUALNOŚCI | KONTAKT | KALENDARZ | KOMISJE | PZSZACH | WZSZACHY | FINANSE | LICENCJE | REGULAMINY | AKADEMIA | KNJBIS | CENTRALNY REJESTR

Serdecznie zapraszamy do korzystania z nowej strony

PZSzach pod adresem pzszach.pl


Numer 4/2011 - Newsletter Polskiego Związku Szachowego - 18.07.2011

SŁOWO WSTĘPNE
Zbigniew Czajka – osobiste wspomnienie
 Mijają właśnie dwa lata, od kiedy nie ma z nami Zbyszka Czajki…

Odszedł od nas 18 lipca 2009 roku, w dniu, co jakże znamienne, w którym odbywało się w Warszawie Walne Zgromadzenie Delegatów Polskiego Związku Szachowego. Na zjazd już się nie wybierał, bo nie pozwalał mu na to stan jego zdrowia. W ciągu ostatnich dwóch lat życia bardzo schudł, a jego sylwetkę nadwątliły dodatkowo problemy z kręgosłupem. Zmarł w swoim niewielkim mieszkaniu położonym w Warszawie w Al. Jana Pawła II, w którym mieszkał od ponad 30 lat. Na jego pogrzeb, który odbywał się w Poznaniu, przyszła jedynie garstka szachistów…
    Tomasz Delega

Był człowiekiem wyjątkowym, jedynym w swoim rodzaju, ostatnim Mohikaninem. W zasadzie całe swoje dorosłe życie przepracował w Polskim Związku Szachowym. Pełnił w tym czasie różne funkcje w Zarządach PZSzach, wielokrotnie był wiceprezesem, ale najdłużej, bo 30 lat (1976-2006), sprawował funkcję szefa wyszkolenia. Był sędzią międzynarodowym (IA), a w grze bezpośredniej posiadał tytuł kandydata na mistrza.

Pana Zbyszka poznałem w 1989 roku, kiedy to jako 17-letni chłopak zacząłem grać w szachy. Kiedy po roku zrobiłem pierwszą kategorię Pan Zbyszek, jako czujny szef wyszkolenia, błyskawicznie to dostrzegł i zaproponował mi udział w organizowanym w Legnicy Pucharze Polski Juniorów i, ponieważ nie było mnie stać nawet na dojazd, pożyczył mi swoje prywatne pieniądze. Rok później namówił mnie do uzyskania uprawnień sędziowskich oraz do wejścia do Zarządu Warszawskiego Okręgowego Związku Szachowego. Dzięki niemu mogłem też zarobić jedne ze swoich pierwszych pieniędzy sprzątając piwnice siedzibie PZSzach przy ul. Czerniakowskiej w Warszawie.

Zbyszek kochał swoją pracę, kochał szachy. Był zawsze uśmiechnięty, nawet wtedy gdy trzeba było oznajmić komuś jakąś nieprzyjemną wiadomość. W swoich sądach był niezwykle wyważony, a podejmując decyzje nigdy nie myślał o jakimś partykularnym interesie, tylko o dobru umiłowanej dyscypliny. Można śmiało powiedzieć, że wychował wiele pokoleń szachistów, nie tylko jako kierownik wyszkolenia PZSzach, ale także jako trener w Warszawskiej Polonii.                                                           
                                                               Zbigniew Czajka 1934-2009                         

Był człowiekiem otwartym na ludzi, ale jednocześnie skrytym i tajemniczym. Bardzo rzadko dzielił się z innymi swoimi osobistymi sprawami. Kiedy czasem odwiedzałem go w jego mieszkaniu nasze rozmowy rzadko schodziły z szachowych torów. Mimo iż był inżynierem nie bardzo umiał się odnaleźć w komputerowej rzeczywistości i wkrótce stałem się jego przewodnikiem w tym temacie. Nie powiem żeby było łatwo, bo Pan Zbyszek próbował wszystko zapisywać na kartkach, a potem do tych kartek już nigdy nie zaglądał, ale dopiero po latach zrozumiałem, że to był tylko pretekst do naszych spotkań.

Nigdy się nie żalił, ale bardzo przeżył rozstanie z PZSzachem. To w zasadzie wtedy skończyło się jego życie. Pożegnano go w marnym stylu. Każdy kiedyś musi odejść z pracy, ale forma zakończenia współpracy z człowiekiem, który dla szachów poświęcił całe swoje życie powinna być zupełnie inna. Przez dwa lata prowadził jeszcze szachową szkółkę w Polonii, ale nie umiał odnaleźć się po utracie swojego ukochanego miejsca pracy. Coraz trudniej było mu też zrozumieć współczesny, pędzący świat.

Odszedł i nie da się już niczego naprawić …


REDAKCJA
W numerze
 
 W NEWSLETTERZE:

SŁOWO WSTĘPNE
Zbigniew Czajka – osobiste wspomnienie
Tomasz Delega

 
SKŁAD I REDAKCJA: 

Dorota Rzepecka
Specjalista ds. Promocji PZSzach
d.rzepecka@pzszach.org.pl

1.   O TYM SIĘ MÓWI
1.1 Paks zdobyty!
1.2 I Arcymistrzowski Turniej Kobiet im. WGM Krystyny Hołuj Radzikowskiej

2. LISTA RANKINGOWA
2.1 Lista rankingowa 1.07.2011

3.   MISTRZOSTWA, MISTRZOSTWA...
3.1 Ekstraliga Juniorów
3.2 I Liga Juniorów
3.3 II Liga Juniorów

4.   Z KRAJU I ZE ŚWIATA
4.1 Wakacje z szachami
4.2 Bartłomiej Macieja wygrał VI Turniej Polonii Wrocław
4.3 Wirtualne Muzeum Szachów

5.   CZASOPISMO SZACHOWE MAT
5.1 W numerze

6.   MAT-LETTER: Z KRAJU I ZE ŚWIATA
6.1 Viktorija Cmilyte najlepsza w Europie
6.2 Siła spokoju: mecze pretendentów

7.   MAT-LETTER: Z HISTORII SZACHÓW
7.1 Zdarzyło się... 90 lat temu

8. MAT-LETTER: SZACHOWA EDUKACJA
8.1 Lekcje mistrza strategii

8. BIURO PZSZACH
8.1 Klub szachowy w Al. Jerozolimskich 49
 

STAŁA WSPÓŁPRACA:

Tomasz Sielicki, Prezes PZSzach

Tomasz Delega, Sekretarz Generalny PZSzach

Zenon Chojnicki, Przewodniczący Komisji Klasyfikacji
i Rankingu PZSzach

IM Piotr Murdzia, Szef Wyszkolenia PZSzach

FM Michał Bartel, Specjalista ds. Organizacyjnych PZSzach

Tomasz Lissowski,Przewodniczący Komisji Historycznej PZSzach

O TYM SIĘ MÓWI
Paks zdobyty!

Po chwilowym załamaniu formy Radosława Wojtaszka, który to uwidocznił się w ostatnim czasie na turnieju w Lublinie (+0 – 3 = 4) oraz na Drużynowych Mistrzostwach Francji (+1 – 2 = 3), większość kibiców z niepokojem oczekiwało na kolejny start lidera polskich szachistów w turnieju kołowym na Węgrzech (17-27 czerwiec, Paks). Niepokój ten był niepotrzebny. Radek jest już dojrzałym zawodnikiem, który potrafi wyciągać właściwe wnioski ze swoich niepowodzeń. Widać to szczególnie na podstawie załączonej poniżej tabeli i świadczy, że lekcje po Lublinie i Francji zostały sumiennie odrobione. Ponadto nie omieszkam przytoczyć tu swojego komentarza po występie Wojtaszka w Lublinie:
IM Piotr Murdzia

Niestety nasi zawodnicy zawiedli: łącznie na 14 rozegranych przez nich partii nie udało im się wygrać ani jednej, a tylko 8 z nich zakończyło się remisem. Taki zimny prysznic w karierze każdego zawodnika jest potrzebny, bo pozwala to na dostrzeżenie swoich braków i zapobiega spoczęciu na laurach. Trudno oczekiwać, aby GM Radosław Wojtaszek rozgrywał każdy turniej, w jakim uczestniczy, na swoim najwyższym poziomie, bo jest to po prostu niemożliwe. Kiedyś zawsze musi przyjść słabsza forma. Najważniejsze jest jednak to, aby z wysoką formą trafić na najważniejszą imprezę. Tak stało się np. na ostatnich ME we Francji i wierzymy, że równie skuteczny będzie start Radka w zbliżającym się Pucharze Świata (przełom sierpnia i września). Ponadto zawodnika należy oceniać na przestrzeni dłuższego okresu czasu, a w tej perspektywie słaby występ w Lublinie lidera polskich szachistów niczego nie zmienia i Radek wciąż jest niekwestionowanym numerem 1 w kraju z ogromnymi szansami na przyszłość w szachach światowych.

Turniej na Węgrzech trudno co prawda zakwalifikować do tych najważniejszych, ale nie ulega wątpliwości, że mój spokój w ocenie występu Radka w Lublinie był zasadny. Spójrzmy na tabelę końcową turnieju w Paks:
Turniej posiadał XVII kategorię, a średni ranking uczestników wynosił 2664 punktów ELO. Podobnie jak w Lublinie Radek i w tym turnieju posiadał najwyższy ranking. Na tym podobieństwo się kończy. Postawa naszego arcymistrza na Węgrzech budzi wielki szacunek; nie tylko z uwagi na fakt uzyskania końcowego rankingu na poziomie 2900 oraz 1,5-punktowej przewagi nad kolejnym rywalem, ale na z uwagi na poziom rozgrywanych przez niego partii. Swą drogę do zwycięstwa Radek rozpoczął od serii trzech zwycięstw na początku turnieju: z Salado, Berkelem i Acsem. Po remisie czarnym kolorem ze Smirinem doszedł kolejny wartościowy punkt z Bologanem – zawodnikiem, przed którym jeszcze do niedawna każdy Polak miał powody do obaw. W rundach 6 i 7 nastąpiły 2 remisy z Salado i Berkelem, bynajmniej nie bez gry. W przedostatniej rundzie Radek, nie patrząc na tabelę, podjął pryncypialną walkę o zwycięstwo, ofiarowując w tym celu pionka. I ta odwaga została wynagrodzona. Tym sposobem nasz zawodnik został zwycięzcą turnieju już na rundę przed jego końcem. Wspaniałe osiągnięcie Radosława Wojtaszka! Nie było ani jednej partii, w której Radek popadł w jakieś debiutowe tarapaty. To oczywiście efekt znakomitego przygotowania i wielogodzinnej pracy pomiędzy startami.

Na mnie szczególne wrażenie zrobiła partia Radka z przedostatniej rundy z Bologanem, w której została zademonstrowana wysoka technika oraz silna wola zwycięstwa w pozycji, w której wielu zawodników pewnie zgodziłoby się dawno na remis. Nie zmienia to faktu, że warto jest przestudiować wszystkie partie Radka z turnieju!
Ciekawe linki dot. turnieju w Paks:
ChessBase (niem.) - 
ChessBase (ang.) - 
Strona turnieju -

I Arcymistrzowski Turniej Kobiet im. WGM Krystyny Hołuj Radzikowskiej


Już niebawem w Warszawie startuje I Arcymistrzowski Turniej Kobiet im. Krystyny Hołuj-Radzikowskiej. W turnieju wezmą udział trzy polskie juniorki: mistrzyni Polski do lat 18 Monika Głuszko (MKS "Polonia" Warszawa), mistrzyni Polski do lat 16 Anna Iwanow (KSz Polonia Wrocław) oraz wicemistrzyni Polski do lat 16 Maria Leks (MKS "Polonia" Warszawa), które walczyć będą o normy na tytuł arcymistrzyni i mistrzyni międzynarodowej. W turnieju wezmą udział doświadczone i utytułowane zawodniczki z Polski i zagranicy, młodym Polkom nie będzie więc łatwo! Mamy nadzieję, że mimo wysokiej poprzeczki, nasze młode medalistki będą mogły zaliczyć ten turniej do swoich sukcesów.

Wszystkie partie turnieju będą transmitowane na żywo na stronie turnieju, dostępnej pod adresem wgmradzikowska.pl. Sędzią głównym zawodów będzie sędzia klasy międzynarodowej arcymistrzyni Agnieszka Brustman. Wszystkich kibiców zapraszamy do śledzenia rozgrywek na żywo oraz w Internecie!

  Anna Iwanow i  Maria Leks - medalistki mistrzostw Polski do lat 16 będą najmłodszymi Polkami w turnieju.
 
LISTA STARTOWA
Lp Imię i nazwisko Tytuł Ranking Federacja
 1  Iweta Rajlich  arcymistrzyni  2436  Polska
 2  Cristina-Adela Foisor  arcymistrzyni  2427  Rumunia
 3  Marta Michna  arcymistrzyni  2397  Niemcy
 4  Anna Zouzulia  arcymistrzyni  2381  Belgia
 5  Anna Sharevich  arcymistrzyni  2344  Białoruś
 6  Karina Szczepkowska-Horowska  arcymistrzyni  2339   Polska
 7  Julia Kochetkova  arcymistrzyni  2319  Słowacja
 8  Joanna Worek  mistrzyni międzynarodowa  2306   Polska
 9  Mihaela-Veronica Foisor  mistrzyni FIDE  2217  Rumunia
 10  Anna Iwanow  mistrzyni FIDE  2162   Polska
 11  Monika Głuszko  I++  2103   Polska
 12  Maria Leks  kandydatka na mistrzynię FIDE  2082   PolskaLISTA RANKINGOWA
Lista rankingowa 1.07.2011
Ukazały się nowe listy rankingowe FIDE na 1 lipca 2011. Polki zajmują 8 miejsce na świecie (średni ranking pierwszej dziesiątki 2349), a Polacy 13 (średni ranking pierwszej dziesiątki 2625).

W czołówce kobiet największe zyski odnotowała Beata Kądziołka (+14), a największe straty Joanna Dworakowska (-13), Iweta Rajlich (-10) i Barbara Jaracz (-10).

W czołówce męskiej najwięcej zyskał na rankingu Kamil Mitoń (+16) . Wśród mężczyzn dwóch zawodników straciło znacząco na rankingu: Radosław Wojtaszek po gorszych wynikach w czerwcu (kołówka arcymistrzowska w Lublinie oraz liga francuska) stracił aż 38 oczek. Bartosza Soćkę słaby start w Lublinie kosztował 23 oczka straty. Równiez Michał Krasenkow stracił 12 oczek.
 
 
TOP 10 - Polki (tylko zawodniczki aktywne):

Lp Nazwisko i imię Ranking Zmiana Liczba partii
1 Soćko, Monika 2490 +3
3
2 Rajlich, Iweta 2436  -10 3
3 Zawadzka, Jolanta 2405  +5 11
4 Majdan-Gajewska, Joanna 2386  0 0
5 Szczepkowska-Horowska, Karina 2339  +3 20
6-7 Dworakowska, Joanna 2306  -13 3
6-7 Worek, Joanna 2306  +4 2
8 Kądziolka, Beata 2286  +14 3
9 Matras-Clement, Agnieszka 2272  +6 2
10 Jaracz, Barbara 2265  -10 9
TOP 100 Polek >>> FIDE


TOP 10 - Polacy (tylko zawodnicy aktywni):

  Nazwisko i imię Ranking Zmiana Liczba partii
1  Wojtaszek, Radoslaw  2683 -38  16
2  Miton, Kamil  2635  +16 14
3  Soćko, Bartosz  2631  -23  13
4  Macieja, Bartlomiej  2612  -4  7
5-6  Bartel, Mateusz  2611  +3  3
5-6  Markowski, Tomasz  2611  -4  3
7  Krasenkow, Michal  2607  -12  14
8  Gajewski, Grzegorz 2607  0  3
9  Kempiński, Robert 2600  +7  3
10  Dziuba, Marcin  2593  0  3
TOP 100 Polaków >>>FIDE

Zestawienia rankingowe Polaków znajdują sie tutaj:


REKLAMA
Wojtaszek Comarch Team


REKLAMA
Microsoft


MISTRZOSTWA, MISTRZOSTWA...
Ekstraliga juniorów: KSz Polonia Wrocław drużynowym mistrzem Polski!

Mistrzowie z KSz Polonii Wrocław - Dariusz Świercz, Oskar Wieczorek, Komil Khamidov, Szymon Kulaś, Anna Iwanow, Aleksandra Dadełłooraz trenerzy Piotr Mickiewicz i Oleksandr Sulypa

W dniach od 24 czerwca do 2 lipca w Ustroniu zostały rozegrane rozgrywki Ekstraligi oraz I ligi juniorów. W rozgrywkach najwyższego szczebla wystąpiło 10 drużyn. Faworytami do zwycięstwa były praktycznie tylko 3 drużyny: KSz Polonii Wrocław, Polonii Trade Trans Warszawa i KSz Stilon Gorzów Wlkp. Jak się jednak okazało w trakcie trwania zawodów ,do walki o podium włączyła się również drużyna z Koszalina. Już 1 runda przyniosła zimny prysznic dla Polonii Wrocław, która poległa z rąk Stilonu Gorzów 2,5 – 3,5. „Noga powinęła” się jeszcze Politechnice Koszalin, która tylko zremisowała z Chrzanowem. Tylko Polonia Warszawa odnotowała łatwe zwycięstwo z Jaworznem. W kolejnej rundzie Polonia Wrocław odniosła pewne zwycięstwo ze Skierniewicami, Polonia Warszawa zwyciężyła z Chrzanowem, zaś w meczu pomiędzy Koszalinem a Gorzowem górą byli zawodnicy znad morza. Po 3 rundzie już zarysował się układ w górnej tabeli: Polonia Wrocław ograła drużynę z Koszalina, a Warszawa uczyniła to samo z ekipą gorzowską. W rundzie 4 Polonia Warszawa zwyciężyła z Koszalinem, zaś Polonia Wrocław ograła drużynę z Rybnika. W rundzie 6 w meczu pomiędzy obiema Poloniami, praktycznie o 1 miejsce w turnieju, zdecydowane zwycięstwo odnieśli zawodnicy z Wrocławia. I właściwie już w tym momencie karty zostały rozdane.

Zwycięstwo na 1 szachownicy w klasyfikacji indywidualnej odniósł Marcel Kanarek (AKSz Hetman-Politechnika Koszalińska), który uzyskał 7,5 punktu z 9 partii. Taki sam wynik punktowy uzyskał również Dariusz Świercz.Zgodnie z regulaminem DMP do I ligi zdegradowane zostały kluby, które zajęły miejsca 8-10, czyli MUKS MDK Śródmieście Wrocław, UKS Hetman Koronny Trzebinia oraz JKSz Mikis Jaworzno.
Krakowski Klub Szachistów 1893 zwycięzcą I ligi juniorów

Również w rozgrywkach I ligi wystąpiło 10 drużyn. Zgodnie z regulaminem rozgrywek awans do I ligi uzyskały zespoły, które uplasowały się na miejscach 1-3: Krakowski Klub Szachistów 1893, MUKS Stoczek 45 Białystok i KS Polonia Wrocław II, a do II ligi spadły drużyny z miejsc 8-10 (KŚ AZS Politechniki Śląskiej Gliwice, Assi Miedź Legnica i KSz Stilon Gorzów II).

Zwycięzca I ligi zagrał w składzie: Przemysław Święch, Bartosz Sobolewski, Dominik Marczuk, Maciej Jajte-Pachota, Mariola Woźniak i Anna Marczuk. Gratulujemy!

 


Krakowski Klub Szachstów 1893
 
II Liga Juniorów
W rozegranych w Darłówku rozgrywkach Druzynowych Mistrzostw Polski Juniorów - II Liga zagrało aż 50 drużyn. Zgodnie z uchwałą Zarządu PZSzach, podjętą na zebraniu w dn. 18 czerwca br., ze względu na wyjątkowo wysoką frekwencję, w roku 2011 w II lidze juniorów zostały 32 drużyny zamiast 24.

W zawodach z ogromną przewagą zwyciężył faworyt - rozstawiona z I numerem startowym drużyna KSz Silesia Racibórz w składzie: Michał Obruśnik, Kacper Polok, Viktor Gazik, Aleksandra Wieczorek i Veronika Gazikova. Zwycięzcy zdobyli 21 punktów meczowych z 22 możliwych, wygrywając 10 meczów i remisując tylko z reprezentacją KSz HetMaN Szopienice Katowice w VII rundzie. Ogromne gratulacje!

Drugie miejsce zajęła drużyna UKS GIM-DWOJKA Tomaszow Lubelski z wynikiem 16 punktów. Wicemistrzowie ligi grali w składzie: Marcin Bartoszek, Rafał Sikora, Bartłomiej Kurzępa, Marcin Molenda, Anna Żądło, Małgorzata Bębnik i Natalia Madej.

Trzecie miejsce zdobył KSz HetMaN Szopienice Katowice, również 16 punktów, w składzie: Damian Graczyk, Bartłomiej Karcz, Mateusz Kosmala, Bartłomiej Mazur, Natalia Graczyk i Katarzyna Pokrzywa.
 
Zwycięzcom gratulujemy awansu do I Ligi!

Pełne wyniki:

KSz Silesia Racibórz - zwycięska drużyna II Ligi JuniorówZ KRAJU I ZE ŚWIATA
Wakacje z szachami
W lipcu w Rowach odbyły się "Wakacje z szachami", zorganizowane przez Polski Związek Szachowy. Wyjazd miał charakter szkoleniowo-wypoczynkowy. W obozie wzięło udział 102 dzieci, w tym dzieci z terenów poszkodowanych przez powódź w 2010 roku, które były beneficjantami akcji realizowanej pod Patronatem Parlamentarzystów oraz wspieranej przez Panią Annę Komorowską – żonę obecnego prezydent RP. O szczegółach pisaliśmy na stronie Akcji www.SzachisciGrajaDlaPowodzian.pl.

Uczestnicy "Wakacji z szachami" podczas zajęć z Adamem Dzwonkowskim

Młodzi szachiści mieli szczęście i cieszyli się lepszą pogodą niż w prawie całej Polsce. Nad bezpieczeństwem dzieci i realizacją zadań czuwała profesjonalna kadra wychowawczo-merytoryczna: wychowawcy ( M. Turek, M. Knap, B. Sanetra, A. Paszek, Z. Miećko, P. Miećko, A. Bobula), zajęcia szachowe prowadzili: Adam Dzwonkowski, Jolanta Guzik, Tomasz Stefaniak, zajęcia sportowe organizował Kazimierz Bobula, nad zdrowiem czuwali: lekarz Joanna Starkowska i pielęgniarka Krystyna Tracz.Podczas "Wakacji z szachami" odbyła się symultana szachowa dla młodych miłośników królewskiej gry, której udzielił reprezentat Polski na mistrzostwa świata do lat 20 oraz członek medalowej reprezentacji Polski w solvingu, mistrz międzynarodowy Kacper Piorun.
Zapraszamy do fotogalerii "Wakacji z szachami"Bartłomiej Macieja wygrał VI Turniej Polonii Wrocław
Prezentujemy relację pana Aleksandra Sokólskiego z Wrocławia.

Rozstawiony z numerem 1 arcymistrz Bartłomiej Macieja zwyciężył w VI Międzynarodowym Turnieju Klubu Szachowego Polonia Wrocław. Na zakończenie zmagań w centrum Wrocławia wspaniały spektakl szachowy wystawiła grupa teatralna „Cracovia Danza”. A na koniec Wrocławskiego Festiwalu Szachowego ruszył jubileuszowy XX Memoriał A. Andersena.


Międzynarodowy Turniej Polonii, który w ciągu ostatnich sześciu lat zyskał sporą renomę wśród szachistów, jak zwykle miał silną obsadę. Wśród blisko stu uczestników znalazło się kilku arcymistrzów, m.in. Bartłomiej Macieja, mistrz Europy z 2002 roku. Za wygraną otrzymał on czek na 4 tys. zł oraz okazały puchar. To w nim upatrywano faworyta turnieju i Polak nie zawiódł, choć do ostatniej rundy walczył o wygraną z ukraińskim arcymistrzem Vladymirem Melaniukiem. – Nie było łatwo grać w roli faworyta. Na mecz z liderem każdy się dodatkowo mobilizuje i nie odpuszcza. Bardzo się cieszę, że udało mi się zwyciężyć – powiedział triumfator zawodów. Trzeci był Łukasz Cyborowski. Rywalizację kobiet wygrała zawodniczka Polonii Wrocław – Anna Iwanow.

W grupie B (ranking poniżej 2000 pkt.) zwyciężył Aleksander Łukasiewicz, przed Witoldem Oszczanowskim i Kamilem Puszkarkiem. Czwarta, a pierwsza wśród kobiet, była polonistka Aleksandra Dadełło. W grupie C (rywalizacja młodzieży do lat 14) kolejność na podium wyglądała następująco: 1. Franciszek Sernecki, 2. Adam Kawaler, 3. Paweł Korolewicz.

Podczas rozgrywek honorowymi gośćmi Polonii były Panie Apolonia Litwińska i Mirosława Litmanowicz, które w walce o mistrzostwo Polski przy szachownicy spotkały się… 50 lat temu. Zdobyty wówczas przez Panią Apolonię Litwińską złoty medal był pierwszym takim krążkiem wywalczonym przez wrocławiankę.
  
Andrzej Dadełło i Bartłomiej Macieja, fot. Wojciech Zawadzki

Apolonia Litwińska i Mirosława Litmanowicz we Wrocławiu. Fot. Wojciech Zawadzki

Na zakończenie turnieju w centrum miasta, na deptaku prowadzącym do Rynku, wystąpiła grupa taneczno-teatralna „Cracovia Danza”. Spektakl plenerowy pt. „Szachy” wg poematu Jana Kochanowskiego zachwycił wrocławian bajeczną scenografią, wspaniałymi kostiumami i dopracowaną w najdrobniejszych szczegółach choreografią. Aktorzy zagrali na scenie przypominającej wielką szachownicę, a figury szachowe ludzkich rozmiarów najbardziej zachwyciły najmłodszych widzów.

To nie koniec Wrocławskiego Festiwalu Szachowego. W poniedziałek rusza jubileuszowy XX Memoriał Adolfa Anderssena, który potrwa dwa dni. Rozgrywki będą się toczyć w siedzibie Polonii, przy ul. Wita Stwosza 37-38.

Strona Wrocławskiego Festiwalu Szachowego – www.festiwalszachowy.eu

Wyniki:
Open A – http://www.chessarbiter.com/turnieje/2011/ti_2668/
Partie - http://festiwalszachowy.eu/index.php?a=64&l=0
Open B (do 2000) - http://www.chessarbiter.com/turnieje/2011/ti_2669/
Partie - http://festiwalszachowy.eu/index.php?a=65&l=0
Grupa C (do lat 14) - http://www.chessarbiter.com/turnieje/2011/ti_2670/
Blitz - http://www.chessarbiter.com/turnieje/2011/ti_2689/
Fot. Wojciech Zawadzki

Wirtualne Muzeum Szachów
Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia "Wirtualnego Muzeum Szachów", prowadzonego przez pana Andrzeja Czochrę z Zamościa.

Pan Andrzej jest sędzią, instruktorem i działaczem szachowym, prezesem klubu szachowego "Twierdza Zamość", odznaczonym brązową odznaką Polskiego Związku Szachowego za popularyzację gry w szachy na Zamojszczyźnie. Jego wielką pasją jest kolekcjonowanie szachów ze wszystkich stron świata. W jego zbiorach znajdują się szachy m.in. z Hiszpanii, Chin, Grecji, Peru, Indii, Indonezji, Rosji, Ukrainy, Słowacji, Egiptu, Kenii, Sudanu, Somalii, Niemiec, Holandii, Meksyku, Mongolii, Malezji, Japonii, USA i Polski. Wśród nich są eksponaty wykonane nie tylko ze zwyczajnych materiałów, ale także np. porcelany, lawy wulkanicznej, metalowych śrubek, poroży jelenia, a nawet z... chleba!

Poniżej prezentujemy zdjęcia kilku eksponatów ze zbiorów pana Andrzeja, a wszystkich zapraszamy do odwiedzenia strony "W krainie szachów - wirtualne muzeum szachów".          Andrzej Czochra i jego kolekcja 
                               szachy kredowe


                                                                                                                                  szachy egipskie    


Szachy Disneya


CZASOPISMO SZACHOWE MAT
W numerze
 W NUMERZE:

BICIE W PRZELOCIE - GM Mateusz Bartel, FM Michał Rudolf

Z ŻYCIA PZSZACH
Wojtaszek Comarch Team wystartował! - Adam Dzwonkowski
W nowej siedzibie - Dorota Rzepecka
Szachowa noc - Dorota Rzepecka

TURNIEJE NA ŚWIECIE:
Siła spokoju - GM Mateusz Bartel
Viktorija Cmilyte najlepsza w Europie - FM Michał Rudolf

SOLVING
Studia cz. 1 - IM Piotr Murdzia

KOMBINACJE

KOŃCÓWKI
Przejście do pionkówki - Michał Rudolf

ROZWIĄZANIA

PARTIE KOMENTOWANE
Mistrz Polski na fali - Paweł Weichhold, GM Mateusz Bartel
Arcymistrz komentuje - GM Paweł Jaracz

TURNIEJE W POLSCE
Z Lublina na tarczy - GM Bartosz Soćko
Pierwsza tercja dla WASKO - GM Mateusz Bartel
Światowe szachy w Krakowie - Marek Skrzypczak
Błysk Bartosza - GM Mateusz Bartel
Królewski chaos - GM Mateusz Bartel
Warszawa bez gwiazd - Marek Prus
Najlepsi na Śląsku - Łukasz Turlej
Szachowy tydzień w Lusowie - Olga Smoleńska
Szachy w Kórniku. Historia i teraźniejszość - Dorota Rzepecka, Ryszard Bartkowiak
Z sal turniejowych

Z HISTORII SZACHÓW
Zdarzyło się... 90 lat temu - Tomasz Lissowski

RECENZJE
Lekcje mistrza strategii - IM Stanisław Zawadzki

W OGNIU PYTAŃ - GM Bartłomiej Macieja
REKLAMA
Mistrzostwa Polski Juniorów oraz Puchar Polski Młodzików w szachach szybkich i błyskawicznych


MAT-LETTER: Z KRAJU I ZA ŚWIATA
Viktorija Cmilyte najlepsza w Europie
W lipcowym "Macie" FM Michał Rudolf pisze o zwycięstwie Viktoriji Cmilyte w Indywidualnych Mistrzostwach Europy Kobiet. zapraszamy do lektury!


Siła spokoju: mecze pretendentów
Jak pisze w najnowszym "Macie" arcymistrz Mateusz Bartel: "Działacze szachowi wykazują się sporą kreatywnością w wymyślaniu nowych metod wyłaniania mistrza świata. Puchar świata, czyli system pucharowy, kołówka, mecz zjednoczeniowy - gubili się w tym chyba nawet sami zainteresowani. Tym razem przeciwnika mistrza świata miały wyłonić mecze pretendentów".

Na zachętę do artykułu przedstawiamy jedną z najciekawszych partii zawodów:MAT-LETTER: Z HISTORII SZACHÓW
Zdarzyło się... 90 lat temu
  1921 rok w dziejach szachów obfitował w emocjonujące wydarzenia, a to za sprawą czterech wielkich postaci: Jose Raula Capablanki, Emanuela Laskera, Aleksandra Alechina i Samuela Rzeszewskiego.

Lasker i Capablanka rozgrywają na Kubie mecz o mistrzostwo świata, który zakończył trwajace 27 lat panowanie starego mistrza na szachowym tronie. Pod koniec wiosny Aleksander Alechin przenosi się do Niemiec i rozpoczyna swój wielki powrót do szachów po kilkuletniej przerwie. A za oceanem szachy zyskują niebywałą popularność: przyczyną jest ośmioletnie cudowne dziecko, urodzony pod Łodzią Samuel Rzeszewski (w USA Reshevsky), który daje popisy gry jednoczesnej, wprowadzając w osłupienie i zachwyt tłumy kibiców. O partię z młodziutkim geniuszem szachownicy zabiega sam Charlie Chaplin!

Samuel Rzeszewski, cudowne szachowe dziecko
źródło: Wikipedia
SZACHOWA EDUKACJA
Lekcje mistrza strategii
IM Stanisław Zawadzki w dziale "Recenzje" najnowszego numeru "Mata" przedstawia książkę "Karpov's Strategic Wins 1: The making of a champion 1961-1985", wydaną w tym roku przez wydawnictwo Quality Chess.

Partie mistrza startegii Anatolija Karpova są od lat dla wszystkich szachistów lekcją konsekwentnej, długofalowej gry, gromadzenia małych przewag, skutecznej profilaktyki i subtelnych manewrów. Dla młodych szachistów partie te jednak bez komentarza mogą być trudno zrozumiałe: dzięki najnowszej książce autorstwa Tibora Karolyi'ego, przedstawiająceju czytelnikom dogłębne analizy każdej fazy z 75 wybranych partii dwunastego mistrza świata, tajniki sukcesów Karpova może zgłębiac każdy.

Poniżej jedna z partii, obrazująca te cechy talentu młodego wówczas Karpova.


Aktualnie online 18 gości