00-697 Warszawa, Al. Jerozolimskie 49
   Telefon/Fax: +48 22 841-41-92, +48 22 841-94-60
   e-mail: biuro@pzszach.org.pl
AKTUALNOŚCI | KONTAKT | KALENDARZ | KOMISJE | PZSZACH | WZSZACHY | FINANSE | LICENCJE | REGULAMINY | AKADEMIA | KNJBIS | CENTRALNY REJESTR

Serdecznie zapraszamy do korzystania z nowej strony

PZSzach pod adresem pzszach.pl


Numer 3/2011 - Newsletter Polskiego Związku Szachowego - 22.06.2011

SŁOWO WSTĘPNE
Szach i mat!
W polskich szachach mamy ostatnio istny kalejdoskop wielkich wydarzeń! Mamy wielki sukces sportowy Radosława Wojtaszka i jego srebrny medal Mistrzostw Europy. Radek będzie dzielił się swoim doświadczeniem z trójką najzdolniejszych juniorów, którzy zostali wytypowani do Wojtaszek Comarch Team - zespołu największych polskich szachowych talentów. Wicemistrz Europy będzie miał też swojego sekundanta, którym został znany nie tylko jako bardzo silny arcymistrz, ale także jako świetny analityk Grzegorz Gajewski. Jak powiedział prof. Janusz Filipiak, prezes sponsora Teamu Wojtaszek, jest to inwestycja w talent polskiej młodzieży, zbieżna z misją firmy Comarch, której sukces całkowicie opiera się na polskim kapitale intelektualnym.
     Dorota Rzepecka

Superturniej kołowy w Lublinie, o rekordowym średnim rankingu 2680, staje się powoli jednym z najważniejszych wydarzeń szachowych naszego kontynentu. Wspaniała oprawa zawodów oraz imponująca obsada turnieju arcymistrzowskiego sprawiają, że jest to wielkie szachowe święto. Drugim takim szachowym świętem były Mistrzostwa Świata Szkół w Krakowie, przeprowadzone z wielkim rozmachem organizacyjnym. Warto dodać, że zarówno w Lublinie, jak i w Krakowie można było obejrzeć przepiękne pokazy żywych szachów, które są jedną z najbardziej widowiskowych  form promocji królewskiej gry.  Dzięki tym pokazom z pewnością wróci na nie moda, ku radości wszystkich kibiców!

Również w Polskim Związku Szachowym rozszerzamy działalność. nasza załoga powiększyła się o arcymistrzynię Joannę Majdan-Gajewską. Od 1 czerwca działa klub, w którym od poniedziałku do piątku od godz. 17.00 do 20.00 odbywają się różnorodne zajęcia: turnieje, szkółka dla dzieci, konkursy rozwiązywania zadań, wykłady arcymistrzów i rozmaite inne atrakcje. Gramy nawet w szachy Fischera! Zapraszamy wszystkich, którzy mają ochotę pograć w szachy, do siedziby PZSzach w Alejach Jerozolimskich 49 w Warszawie. PZSzach obecnie mieści się naprzeciwko Dworca Śródmieście, pięć minut od Dworca Centralnego, metra, tramwajów i autobusów, tak więc trudno o dogodniejszą lokalizację. Klub ma już stałe grono bywalców, a mamy nadzieję, że będzie ono się stale powiększać, a nasz lokal stanie się miejscem dla szachistów tak magicznym, jak dawne warszawskie kawiarnie szachowe. A już  w sierpniu zapraszamy wszystkich szachowych kibiców do oglądania I Arcymistrzowskiego Turnieju Kobiet, który zostanie rozegrany w siedzibie PZSzach w dniach 6-14 sierpnia.

Za chwilę rozpoczynają się wakacje, które dla szachistów są świetną okazją do gry. Pojutrze zaczynają się ligi juniorskie, a za tydzień "Wakacje z szachami". Wezmą w nich udział dzieci z całej Polski, w tym poszkodowane przez zeszłoroczną powódź, które wyjadą na szachowy obóz m.in. dzięki funduszom zebranym podczas akcji "Szachiści grają dla powodzian". Ruszają festiwale szachowe we Wrocławiu, Warszawie, Gdańsku, Poznaniu, Kowalewie Pomorskim, Łazach i w innych miejscowościach. Okazji do gry na pewno nikomu nie zabraknie.

Zapraszamy do lektury czerwcowego Newslettera, a wszystkim naszym Czytelnikom życzymy udanych i słonecznych, oczywiście szachowych wakacji!


REDAKCJA
W NUMERZE
 
 W NEWSLETTERZE:

REDAKCJA
Zmian ciąg dalszy!
 
SKŁAD I REDAKCJA: 

Dorota Rzepecka
Specjalista ds. Promocji PZSzach
d.rzepecka@pzszach.org.pl

1.   O TYM SIĘ MÓWI
1.1 Otwarcie nowej siedziby PZSzach
1.2 Marszałek Marek Borowski i prezes PZSzach Tomasz Sielicki  
1.3 Wojtaszek COMARCH Team
2. NORMY, TYTUŁY, WYRÓŻNIENIA
2.1 Nowe tytuły dla Polaków
3.   KADRA
3.1 GM Aleksander Miśta w Kadrze Narodowej w solvingu
3.2 Nowi zawodnicy kadry juniorów
4.   MISTRZOSTWA, MISTRZOSTWA...
4.1 Polki na mistrzostwach Europy kobiet w Tbilisi
4.2 Mistrzostwa Świata Szkół w Krakowie
4.3 I zjazd Ekstraligi za nami
4.4 Indywidualne i Drużynowe Mistrzostwa Polski w szachach błyskawicznych 
5.   Z KRAJU I ZE ŚWIATA
5.1 Klęska Polaków w Lublinie
5.2 XIV Królewski Gambit Radomia
5.3 Sukces Pawła Weichholda w Ostrawie
5.4 Karina wygrywa 8,5 z 9 w Orlovej
5.5 Szachowa Noc Muzeów 2011
5.6 Szachy z Białą Damą
5.7 Szachy w Zamościu
6.   CZASOPISMO SZACHOWE MAT
6.1 W numerze
7.   MAT-LETTER: Z KRAJU I ZE ŚWIATA
7.1 Wojtaszek drugi w Europie!
7.2 Wywiad z posłem Dariuszem Lipińskim
7.3  Gajewski znowu wygrywa
8.   MAT-LETTER: Z HISTORII SZACHÓW
8.1 Zdarzyło się... 100 lat temu
8.2 Groby szachowych mistrzów
9. ZARZĄD I BIURO PZSZACH
9.1 Specjalista ds. projektów strategicznych
10. BIURO PZSZACH
10.1 Klub szachowy w Al. Jerozolimskich 49
10.2 Konkurs drabinkowy
 

STAŁA WSPÓŁPRACA:

Tomasz Sielicki, Prezes PZSzach

Tomasz Delega, Sekretarz Generalny PZSzach

Zenon Chojnicki, Przewodniczący Komisji Klasyfikacji
i Rankingu PZSzach

IM Piotr Murdzia, Szef Wyszkolenia PZSzach

FM Michał Bartel, Specjalista ds. Organizacyjnych PZSzach

Tomasz Lissowski,Przewodniczący Komisji Historycznej PZSzach


  


O TYM SIĘ MÓWI
Otwarcie nowej siedziby PZSzach
Majowy piątek 13 wbrew przesądom okazał się dla szachistów bardzo szczęśliwy. Tego dnia uroczyście otworzyliśmy nową siedzibę w zabytkowej kamienicy w Al. Jerozolimskich 49.  Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji Sylwii Rudolf!Prezes PZSzach otwiera uroczystość.


Wśród zgromadzonych gości byli nasi zasłużeni arcymistrzowie: Włodzimierz Schmidt i Hanna Ereńska-Barlo.


Przedstawiciele Parlamentarnego Zespołu Szachowego: posłowie Marek Borowski, Tadeusz Iwiński i Jan Rzymełka


Prezydent Warszawy Włodzimierz Paszyński zaczyna przecinać wstęgę...Burmistrz Dzielnicy Śródmieście Wojciech Bartelski kontynuuje dzieło...


Wstęgę kończy przecinać Michał Czaykowski, szef gabinetu Ministra Sportu i Turystyki.


Mateusz Bartel i Bartosz Soćko obalają mit o refleksie szachisty, grając partię na 1 minutę.
Kibice nie nadążają z liczeniem ruchów!


Marszałek Marek Borowski w skupieniu próbuje ograć mistrza Polski.


Poseł Tadeusz Iwiński okazał się bardzo trudnym i wymagającym przeciwnikiem.

 
Monika Soćko testuje szachowe umiejętności Michała Żebrowskiego.
Komu kibicuje siedząca obok arcymistrzyni Marta Przeździecka - nie wiadomo!
 


Marszałek Marek Borowski i prezes PZSzach Tomasz Sielicki o nowej siedzibie
Prezes PZSzach Tomasz Sielicki podczas inauguracji nowej siedzibyMarszałek Marek Borowski


Wojtaszek COMARCH Team
Polski Związek Szachowy nawiązał współpracę z globalnym dostawcą rozwiązań IT – krakowską firmą Comarch, kierowaną przez Profesora Janusza Filipiaka.

Firma Comarch, doceniając wybitne osiągnięcia sportowe najlepszego polskiego szachisty, aktualnego wicemistrza Europy, 24-letniego arcymistrza Radka Wojtaszka, postanowiła w oparciu o jego sukcesy oraz doświadczenie w pracy z aktualnym Mistrzem Świata w szachach Hindusem Viswanathanem Anandem, wesprzeć wybranych najzdolniejszych polskich szachistów młodego pokolenia tworząc wspólnie z Polskim Związkiem Szachowym długofalowy program rozwoju najwybitniejszych młodych szachistów Wojtaszek COMARCH Team.

Informacja o powołaniu Wojtaszek COMARCH Team została oficjalnie ogłoszona podczas uroczystego otwarcia siedziby Polskiego Związku Szachowego w Al. Jerozolimskich 49. Program zaprezentowali Paweł Kozyra - Dyrektor Marketingu i Public Relations Comarch oraz Adam Dzwonkowski, członek Zarządu PZSzach i Przewodniczący Komisji d/s Współpracy z Partnerami.

Skład Wojtaszek COMARCH  Team został ogłoszony na konferencji prasowej w dniu 8 czerwca 2011 w siedzibie Polskiego Związku Szachowego w Al. Jerozolimskich 49 w Warszawie. Najzdolniejsi i najbardziej utytułowani juniorzy, którzy pod okiem Radka oraz arcymistrzowskiej kadry trenerskiej, będą przymierzać się do największych sukcesów, to: Dariusz Świercz, Aleksandra Lach i Jan Krzysztof Duda. Wśród trenerów Wojtaszek Comarch Team znaleźli się: Bartosz Soćko, Kamil Mitoń, Grzegorz Gajewski i Artur Jakubiec.
Radek Wojtaszek i nasi najzdolniejsi: Dariusz Świercz, Jan Krzysztof Duda i Aleksandra Lach.

Więcej o Wojtaszek Comarch Team w Rzeczpospolitej: >>> Inwestycja w myślenieREKLAMA
Wojtaszek Comarch TeamREKLAMA
Klub szachowy PZSzachREKLAMA
Microsoft


KADRA
GM Aleksander Miśta w Kadrze Narodowej w solvingu
Arcymistrz Aleksander Miśta odnosi sukcesy nie tylko w szachach klasycznych! Po świetnym wyniku na rozegranych w marcu w Łowiczu Mistrzostwach Europy w rozwiązywaniu zadań, został powołany do Kadry Narodowej w Solvingu. Niebawem wystąpi w reprezentacji Polski na sierpniowych Mistrzostwach Świata, wraz z Piotrem Murdzią i Kacprem Piorunem.

Życzymy sukcesów w i trzymamy kciuki za znakomity wynik indywidualny i drużynowy!


Nowi zawodnicy kadry juniorów
Kadra Narodowa Juniorów została uzupełniona o złotych i srebrnych medalistów Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży. Do kadry powołani zostali: Kinga Pastuszko, Katarzyna Murawko, Radosław Gajek i Jakub Koitka. Gratulujemy!

Aktualny skład kadry Narodowej Juniorów znajduje się tutaj: >>>Kadra NarodowaMISTRZOSTWA, MISTRZOSTWA...
Polki na mistrzostwach Europy kobiet w Tbilisi
 

W tegorocznych Mistrzostwach Europy w Tbilisi (6-18.05) wystąpiło 130 zawodniczek z 26 federacji. Polska była reprezentowana przez 2 zawodniczki: aktualną mistrzynię Polski WGM Jolantę Zawadzką i brązową medalistkę MP WGM Karinę Szczepkowską-Horowską. Trzecia uprawniona zawodniczka GM Monika Soćko, niestety musiała zrezygnować ze startu z powodów osobistych. Naszym reprezentantkom towarzyszył trener IM Oleksandr Sulypa.
  IM Piotr Murdzia             IM Marek Matlak

W mistrzostwach nie zanotowano większych niespodzianek, medale zdobyły zawodniczki zaliczane do głównych faworytek. Wszystkie medalistki posiadają tytuł męskiego arcymistrza (GM) i mają rankingi powyżej 2500. Złoty medal zdobyła Viktorija Cmilyte z Litwy. Dotychczas trzykrotnie zdobywała srebrny medal podczas IME kobiet (2003, 2008, 2010). Wielokrotnie była w ścisłej czołówce mistrzostw świata kobiet, najdalej w roku 2006 doszła do półfinału MŚ kobiet. Srebrny medal wywalczyła Antoaneta Stefanowa z Bułgarii. Największe sukcesy to tytuł mistrzyni świata w latach 2004-2006) i mistrzyni Europy kobiet (2002). Brązowy medal zdobyła Elina Danielian z Bułgarii. Największy sukces Danielian to 2 miejsce za Koneru Humpy w cyklu Grand Prix w roku 2009. Wielokrotnie zdobywała też medale podczas zawodów drużynowych występując zawsze na 1 szachownicy w drużynie Armenii. Największe osiągnięcie, to złoty medal podczas DME w roku 2003.

Jolanta Zawadzka - ELO 2400

Jolanta Zawadzka, choć nie awansowała do Mistrzostw Świata Kobiet (w tym celu należało się znaleźć w pierwszej 14), to rozegrała całkiem dobry turniej. Tylko pół punktu zabrakło do zrealizowania głównego celu i awansu. Jolanta przez wiele rund grała w czołówce turnieju. Na drodze do awansu stanęły dwie „wpadki” czyli niewygranie łatwo wygranych partii. W 4 rundzie po bardzo dobrej grze uzyskała kompletnie wygraną końcówkę z była mistrzynią Europy Lahno i niestety zremisowała, a w 7 rundzie przegrała łatwo wygraną partię z wielokrotną medalistką drużynową i indywidualną w zawodach najwyższej rangi – Gruzinką reprezentującą Szkocję K. Arakhamią. Jeszcze była szansa na awans, gdyby nie porażka w przedostatniej rundzie z mistrzynią świata do 20 lat Anną Muzyczuk.

Niezależnie od tych niepowodzeń turniej był dla Joli Zawadzkiej udany. Polka zyskała kolejne punkty w rankingu i potwierdziła, że jest zawodniczką, z którą czołówka europejska musi się liczyć.

Karina Szczepkowska-Horowska - ELO 2336

Niestety występu Kariny Szczepkowskiej-Horowskiej nie można w żaden sposób zaliczyć do udanych. Karina miała w tym roku wyłącznie udane wyniki, ale dobra passa zakończyła się na turnieju w Tbilisi. Nasza zawodniczka rozegrała turniej bardzo bojowo. W 11 partiach odniosła 6 zwycięstw i 5 porażek, żadnej partii nie remisując.

Aby wynik był dobry – to zdecydowanie trzeba zmniejszyć ilość porażek. Na dystansie 2 – 4 rundy Karina poniosła 3 porażki z rzędu, spadając na miejsce w okolicach setnego. Na szczęście nieco otrząsnęła się i awansowała w tabeli na miejsce niewiele niższe (57) od jej numeru startowego (50).

Mistrzostwa Świata Szkół w Krakowie
 Na przełomie kwietnia i maja młodzi szachiści zjechali do Krakowa, aby walczyć w Mistrzostwach Świata Szkół. Rozgrywki z wielkim rozmachem przygotował Małopolski Związek Szachowy z Prezesem Janem Kusiną na czele i Urząd Miasta Krakowa.

Turniej zachwycał pod względem organizacyjnym, a szczególnie imponująca była uroczystość rozpoczęcia rozgrywek. Z pewnością przejdzie ona do historii jako jedna z najwspanialszych inauguracji szachowych zawodów.

     Piotr Murdzia          Dorota Rzepecka

Pochód szachistów ze wszystkich federacji biorących udział w rozgrywkach z wielką pompą przeszedł ulicami Starego Miasta i dotarł na Plac Szczepański. Wśród gości znaleźli się m.in. Prezydent FIDE Kirsan Ilumżynow oraz Prezes Polskiego Związku Szachowego i zarazem Wiceprezydent ECU Tomasz Sielicki, którzy wygłosili okolicznościowe przemówienia. Inaugurację uświetnił występ artystyczny Baletu Dworskiego "Cracovia Dance", który przedstawił spektakl oparty na utworze "Szachy" Jana Kochanowskiego.


   
Uczestnicy zawodów byli pod wielkim wrażeniem inauguracji / fot. Marek Skrzypczak

   
               Prezydent FIDE  Kirsan Iljumżinow, wielka nadzieja polskich szachów             Dyrektor turnieju Jan Kusina
               Jan Krzysztof-Duda oraz prezes PZSzach Tomasz Sielicki
                  

   
     Jedna ze słynnych krakowskich wież szachowych                                        Pochód uczestników ulicami Krakowa


Kraków już wcześniej przygotował się na przybycie szachistów. Od jesieni zeszłego  roku można było podziwiać słynne na cały kraj szachowe wieże, zdobiące ulice Krakowa i zawiadamiające  przechodniów  o nadchodzących mistrzostwach.  Nic więc dziwnego, że w takiej atmosferze naszym zawodnikom, z nielicznymi wyjątkami, grało się znakomicie. W Mistrzostwach Świata Szkół Polacy wywalczyli aż 7 medali, w tym 3 złote!


Złoci medaliści MŚ Szkół

Magdalena Mucha
złoty medal G17

Mariola Woźniak
złoty medal G13

Mirosław Lewicki
złoty medal Open 17


Srebrni medaliści MŚ Szkół

Aleksandra Dadełło
srebrny medal G13

Joanna Byrka
srebrny medal G17
 
>>> wyniki drużynowe

W klasyfikacji krajowej Polska zajęła 4 miejsce.  W klasyfikacji szkół 1 lokatę zdobył Zespół Sportowych Szkół Ogólnokształcących w Skierniewicach. Gratulujemy!Pełne wyniki:
Dziewczyny do lat 7 do lat 9 do lat 11 do lat 13 do lat 15 do lat 17
Open do lat 7 do lat 9 do lat 11 do lat 13 do lat 15 do lat 17

>>> oficjalna strona MŚ


I zjazd Ekstraligi za nami
I zjazd Ekstraligi został rozegrany we Wrocławiu w dniach 6-8 maja 2011. Nie obyło się bez emocji, zarówno sportowych, jak i organizacyjnych. Te drugie spowodowane były koniecznością zmiany sali gry na III rundę, co wiązało się z przeniesieniem w inne miejsce szachowego sprzętu i ustawieniem na nowo całej transmisji. O sprawności zespołu sędziowskiego i o organizatorach z Wrocławia świadczy najlepiej fakt, że przenosiny odbyły się tak, że zawodnicy nie zauważyli żadnych niedogodności - wszystko działało perfekcyjnie, trzeba było tylko na poranną niedzielną rundę udać się do innej sali gry, skądinąd bardzo przestronnej i wygodnej. Wielkie podziękowania należą się szczególnie Piotrowi Mickiewiczowi, który pełnił funkcję dyrektora zjazdu z ramienia KSz Polonia Wrocław.
     Dorota Rzepecka

Wrażeń sportowych, jak już pisałam, nie zabrakło. Już w pierwszej rundzie zmierzyły się dwie medalowe drużyny z ubiegłego roku: WASKO HetManN Szopienice Katowice i Polonia VOTUM Wrocław. Mecz miał niespodziewany przebieg, bo po trzech dosyć spokojnych remisach nikt nie spodziewał się, że w walce na pozostałej połowie szachownic wszystkie punkty zdobędzie broniąca tytułu mistrza drużyna WASKO, która ostatecznie po pierwszym zjeździe znalazła się na czele turnieju. Warto dodać, że po dwóch rundach sensacyjnie prowadziła Nadnarwianka Pułtusk, która jeszcze dwa lata temu walczyła w II lidze. Duże zainteresowanie wzbudzały partie Iwety Rajlich, która wróciła do gry po przerwie spowodowanej macierzyństwem. Mały Vasik oczywiście we Wrocławiu towarzyszył mamie, oswajając się z atmosferą szachowego turnieju i poznając "ciocie arcymistrzynie" i "wujków arcymistrzów".

Przed nami jeszcze dwa zjazdy: organizowany przez srebrnego medalistę Pasjonata Dankowice wrześniowy zjazd w Międzybrodziu Żywieckim oraz organizowany przez obrońcę mistrzowskiego tytułu Hetmana Szopienice Katowice październikowy zjazd w Katowicach. A już niebawem zapraszamy do przeczytania obszernej relacji z I sesji Ekstraligi w czwartym numerze czasopisma "Mat"!
Rozgrywki I zjazdu odbyły się w położonej w sercu Wrocławia siedzibie klubu Polonia Wrocław

Wyniki po pierwszej sesji Ekstraligi


  Profesjonalistom szachów nigdy dosyć! Po zakończonej partii - obowiązkowo analiza. U pań nawet zamiast kolacji.

Poniżej prezentujemy jedną z najciekawszych partii I zjazdu, rozegraną pomiędzy GM Tomaszem Markowskim a GM Davidem Navarą, która zachwyciła kibiców niestandardowo rozegranym debiutem i nadzwyczajną ofiarą skoczka.
 

Indywidualne i Drużynowe Mistrzostwa Polski w szachach błyskawicznych
W rozegranych 28-29 maja w Katowicach Indywidualnych i Drużynowych Mistrzostwach Polski w szachach błyskawicznych zwyciężyli Bartosz Soćko (13 z 15) i Joanna Majdan-Gajewska (9,5 z 11) - oboje triumfowali z przewagą półtora punktu. Drużynowym Mistrzem Polski został LKS Pasjonat Dankowice, a w klasyfikacji druzynowej pań zwyciężyła reprezentacja KSz WASKO HetMaN Szopienice Katowice.

Zwycięzcom gratulujemy, a naszych Czytelników zapraszamy do obejrzenia rozmów z triumfatorami.
  FM Michał Bartel          IM Piotr Murdzia

Indywidualni Mistrzowie Polski w Szachach Błyskawicznych


Joanna Majdan-Gajewska
AKSz Hetman-Politechnika Koszalińska

pełne wyniki IMP Kobietzdjęcie: M.Skrzypczak

Bartosz Soćko

KSz HetMaN Szopienice Katowice

pełne wyniki IMP
 


oglądaj wszystkie tegoroczne wyniki MP >>> tutaj
 
Drużynowy Mistrz Polski w Szachach Błyskawicznych


zdjęcie: źródło

LKS PASJONAT Dankowice


Drużynowy Mistrz Polski Kobiet w Szachach Błyskawicznych
 

K.Sz. WASKO HetMaN Szopienice Katowice

(M.Soćko, M.Michna, D. Blimke-Dereń)

pełne wyniki DMP Kobiet


NORMY, TYTUŁY, WYRÓŻNIENIA
NOWE TYTUŁY DLA POLAKÓW
    
                   W ostatnim okresie FIDE nadało Polakom nowe tytuły:                      
            
             
                    FM                                                       WFM
                    Michał Bartel                                     Milena Magnucka
                    Oskar Włodarczyk
                    Paweł Dudziński                            
                    Jakub Maciejczak
     
        Zenon Chojnicki                                                           
Gratulujemy!


Z KRAJU I ZE ŚWIATA
Klęska Polaków w Lublinie

Kibice w całym kraju z dużymi nadziejami oczekiwali na pierwszy od lat superarcymistrzowski turniej rozgrywany w Polsce. Lubelscy działacze ze Zbigniewem Pydą na czele konsekwentnie z roku na rok podwyższają sobie poprzeczkę, pragnąc przegonić renomą legendarne turnieje polanickie.

O ile w 2010 roku ranking średni wynosił 2620, to w tym wyniósł rekordowe 2680, przy  udziale dwóch zawodników ze ścisłej czołówki światowej: Radosława Wojtaszka i Aleksieja Szyrowa. Przy zachowaniu tej tendencji już w przyszłym roku możemy być świadkami jednego z najsilniejszych turniejów na świecie!

   FM Michał Bartel

Zawodnicy III Europejskiego Festiwalu Szachowego. Fot. www.bartoszsocko.pl

O organizacji, doskonałej sali gry (Trybunał Koronny) i atmosferze możemy pisać w samych superlatywach. Niestety ,o wyczynach naszych reprezentantów (oprócz Radka grał jeszcze Bartosz Soćko) nie można napisać w ciepłych słowach. Krótka ocena występu naszych zawodników zaprezentowana przez Szefa Wyszkolenia Piotra Murdzię znajduje się na oficjalnej stronie Polskiego Związku Szachowego >>> LINK

Miny naszych zawodników wiele mówią o ich występie…Fot. www.bartoszsocko.pl

O kilka słów na temat wrażeń z turnieju oraz ocenę występu poprosiliśmy Bartosza Soćkę.


Bartosz serdecznie zaprasza także na swoją stronę internetową: http://bartoszsocko.pl/, na której znajduje się krótka relacja z turnieju.


XIV Królewski Gambit Radomia
Królewski Gambit Radomia jest na mapie Polski imprezą wyjątkową. Po pierwsze, to jedyny w Polsce ogólnopolski turniej tematyczny, w dodatku poświęcony tak historycznemu i ekstrawaganckiemu dziś debiutowi, jakim jest gambit królewski. Tu po prostu nie ma nudnych partii! Po drugie, każdy, kto choć raz był w Radomiu, pamiętać będzie wspaniałą życzliwą atmosferę i dbałość organizatorów, z dyrektorem turnieju panem Andrzejem Zygarskim na czele, o najmniejsze nawet szczegóły. Po trzecie - ogromna liczba nagród i pucharów sprawia, że aż chce się przyjeżdżać!

Organizatorzy zapowiadają, że przyszłoroczny turniej będzie jeszcze większym szachowym świętem. Będize to XV Gambit Radomia, rozegrany w dziesiątą rocznicę śmierci pomysłodawcy imprezy Jacka Żemantowskiego. Już dziś zapraszamy na następny Królewski Gambit!

     Arcymistrz Mateusz Bartel zwyciężył w XIV Gambicie Radomia
                                   fot. Marek Skrzypczak


Wyniki turnieju A:

1 GM Bartel, Mateusz 8.0
2 GM Jaracz, Pawel 7.0
3 GM Macieja, Bartłomiej 6.5
4 m Matuszewski, Michał 6.5
5 GM Gritsak, Orest 6.0
6 GM Jakubowski, Krzysztof 6.0
7 GM Miśta, Aleksander 6.0
8 IM Koziak, Vitali 6.0
9 k++ Janczarski, Michał 6.0
10 WGM Dworakowska, Joanna 6.0

startowało 50 zawodników.


                                                                                          Dyrektor turnieju Andrzej Zygarski jak zwykle spisał się na medal
                                                                                                                   fot. Marek Skrzypczak


Strona turnieju >>> Królewski Gambit Radomia
Relacja w serwisie ChessBase >>> czytaj więcejWGM Joanna Dworakowska - najlepsza zawodniczka w turnieju w partii ze zdobywcą drugiego miejsca GM Pawłem Jaraczem
fot. Marek Skrzypczak
 
 
   Arcymistrzynie w Radomiu: Marta Przeździecka, Agnieszka  Brustman i Joanna Majdan-Gajewska
fot. Marek Skrzypczak

Sukces Pawła Weichholda w Ostrawie
W rozegranym w Ostrawie turnieju "Ostravsky konik" piękny wynik uzyskał mistrz Polski do lat 18 Paweł Weichhold (AKSz "Hetman - Politechnika Koszalińska" Koszalin), zdobywając 7 punktów z 9 rund i drugie miejsce na 94 uczestników. Warto dodać, że Paweł miał na liście startowej 31 pozycję, turniej zakończył bez porażki i uzyskując ranking 2532. Gratulujemy!

Udany występ zaliczyli także Michał Matuszewski (MKSz Rybnik), Grzegorz Nasuta (MUKS Stoczek 45 Białystok) i Michał Obruśnik (KSz Silesia Racibórz) - wszyscy 6 z 9. W Ostravskim Koniku zagrały także juniorki - Maria Leks i Monika Głuszko (obie z Polonii Warszawa), odnotowując zyski rankingowe.

Swoją najciekawszą partię z Ostrawy Paweł zaprezentuje w następnym numerze "Mata".


Karina wygrywa 8,5 z 9 w Orlovej


Arcymistrzyni Karina Szczepkowska-Horowska w pięknym stylu zwyciężyła w kołowym arcymistrzowskim turnieju kobiecym w czeskim mieście Orlova. Średni ranking turnieju wynosił 2190, a brązowa medalistka Mistrzostw Polski zdobyła 8,5 punktu z 9 partii, zyskując na rankingu 33 punkty i odrabiając z nadwyżką straty rankingowe po nieudanym starcie na Mistrzostwach Europy w Tbilisi. Gratulacje!

    IM Piotr Murdzia

W turnieju startowały także inne Polki: zyski rankingowe odnotowała WIM Edyta Jakubiec (5.5 z 9, 12 oczek rankingowych). Mniej udany start zaliczyły pozostałe zawodniczki: WGM Barbara Jaracz (5.0), WFM Patrycja Łabędź (2.5) oraz WIM Renata Gazik (2.5).


Wyniki końcowe:

   Nazwisko Imię
Tytuł Fed.  Elo  Punkty  P.dod.
1 Szczepkowska-Horowska Karina WGM POL  2336  8.5  34.00
2 Bhakti Kulkarni CM IND  2333  7.0  23.75
3 Olšarová Karolína WIM CZE  2242  6.0  20.75
4 Jakubiec Edyta WIM POL  2206  5.5  17.00
5 Jaracz Barbara WGM POL  2275  5.0  18.25
6 Doluhanova Evgeniya WGM  UKR  2225  5.0  15.50
7 Labędź Patrycja WFM POL  2108  2.5   5.50
8 Gazik Renata WIM  POL  2074  2.5   4.50
9 Gazikova Veronika -  SVK  2000  2.0   7.25
10 Miturová Magdaléna WFM  CZE  2103  1.0   3.50Szachowa Noc Muzeów 2011

Coroczna Europejska Noc Muzeów od dziesięciu lat jest jednym z najważniejszych wydarzeń kulturalnych naszego kontynentu. W tę szczególną noc muzea, galerie i inne placówki kulturalne otwierają drzwi dla zwiedzających, a bilety do wszystkich ośrodków uczestniczących w akcji są bezpłatne. Chętni muszą tylko wykazać się cierpliwością, stojąc w często gigantycznych kolejkach, bo z roku na rok Noc Muzeów zyskuje coraz większą popularność.


        Dorota Rzepecka

Polski Związek Szachowy po raz drugi uczestniczył w Europejskiej Nocy Muzeów. W zeszłym roku w pałacu pod Blachą w Warszawie urządziliśmy uroczystość uhonorowania Kariny Szczepkowskiej-Horowskiej, która zdobyła tytuł arcymistrzyni. W tym roku sprowadziliśmy do naszej nowej siedziby w pięknej zabytkowej kamienicy w Al. Jerozolimskich 49 wystawę “Szachy w średniowieczu, średniowiecze w szachach”, przygotowaną przez Muzeum Archeologiczne w Poznaniu.
 

Wieczór ubarwiły dwie prezentacje o tematyce historycznej. Autorka wystawy Agnieszka Stempin opowiedziała o pochodzeniu gry w szachy i jej rozwoju do czasów średniowiecza, pokazując, jak królewska gra w każdej epoce jest odzwierciedleniem świata duchowego i mentalności człowieka. Tomasz Lissowski z Komisji Historycznej PZSzach zaprezentował "Szachowy spacerownik warszawski" i zabrał słuchaczy na wirtualną przechadzkę trasą starych szachowych kawiarni, miejsc spotkań przedwojennych mistrzów oraz ich grobów na stołecznych cmentarzach.

Siedziba Polskiego Związku Szachowego była czynna od 19.00 do 1.00 w nocy. W ten wieczór odwiedzili nas zarówno szachiści, w tym uczestnicy trwających równolegle Mistrzostw Warszawy, jak i zwykli Warszawiacy, przechadzający się tłumnie po mieście do późnych godzin nocnych.

Gdzie są szachiści, tam nie może zabraknąć gry, tak więc podczas Nocy Muzeów rozegraliśmy dwa turnieje szachów błyskawicznych, które sędziował FA Ryszard Królikowski. W pierwszym turnieju zwyciężył IM Kacper Piorun, w drugim miejsca I-III z identycznym wartościowaniem dodatkowym podzielili IM Kacper Piorun, k Kamil Plichta oraz FM Michał Bartel.
 
 


Szachy z Białą Damą
Przedstawiamy relację pana Ryszarda Bartkowiaka, prezesa klubu szachowego MUKS Wieża Kornicka, z I Otwartego Błyskawicznego Turnieju Szachowego "Biała Dama 2011", rozegranego 22 maja 2011 na zamku w Kórniku.

W turnieju zagrało 49 szachistów w tym 13 z Gminy Kórnik. W przerwie między rundami szachiści mogli obejrzeć wystawę o tematyce szachowej, prezentującą najcenniejsze obiekty ze zbiorów kórnickiej biblioteki, zawierającej m.in. kolekcję Tassila von Heydebranda, XIX-wiecznego szachisty, autora podręcznikow do teorii gry w szachy: dzieła historyków gry w szachy Alessandra Salvio i Marco Vidy i korespondencje ze słynnymi szachistami oraz XIII-wieczny odpis Kodeksu Justyniana, zawierajacy szachową miniaturę. W przerwie w turnieju pani Katarzyna Woźniak zaprezentowała wystawę, a po zakończeniu turnieju oprowadziła uczestników po Zamku Kórnickim.

Zwyciezcą turnieju okazał sie Wojciech Przybylski z Kórnika, który otrzymał puchar Prezesa PZSzach dla zwyciezcy turnieju oraz puchar Burmistrza Gminy Kórnik dla najlepszego gracza z Kórnika.
Podczas podsumowania turnieju nagrody finansowane przez Gminę Kórnik, puchary i książki wręczali: Burmistrz Gminy Kórnik Pan Jerzy Lechnerowski, przedstawicielka PZSzach Pani Dorota Rzepecka, Prezes WZSzach Pan Marek Zboroń, przedstawicielka Zamku Kórnickiego Pani Katarzyna Woźniak. Miłym akcentem w czasie trwania turnieju była kawa przygotowana przez Panią Alicję Serwatkiewicz oraz ciasto ufundowane przez firmę Mar-Piek z Kórnika.


Prezentacja szachowej kolekcji

Szachy w Zamościu

Przedstawiamy relację pana Andrzeja Czochry z Zamościa.


W piątek 3 czerwca 2011 r. w Galerii Twierdza Zamość miało miejsce niecodzienne wydarzenie - ustanawianie Rekordu Polski w masowej grze w szachy, której organizatorem był Młodzieżowy Dom Kultury im. Kornela Makuszyńskiego w Zamościu. Patronat honorowy nad imprezą objął Prezydent Miasta Zamość Pan Marcin Zamoyski oraz Polski Związek Szachowy. Oficjalny patronat medialny przyjęli: Kronika Tygodnia, Katolickie Radio Zamość oraz Radio Lublin. Głównym sponsorem przedsięwzięcia była Galeria Handlowa – Twierdza Zamość.


Do ustanawiania rekordu przystąpiło 325 osób, szachistów i szachistek m.in. z: Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 5 w Zamościu, Zamojskiego Klubu Fantastyki "Czerwony Smok" w Zamościu, Szkoły Podstawowej Nr 9 w Zamościu, Zespołu Szkół w Wysokim, Gimnazjum Nr 3 w Zamościu, I Liceum Ogólnokształcącego w Zamościu, Zespołu Szkół Społecznych i Młodzieżowego Domu Kultury im K. Makuszyńskiego w Zamościu, a także osoby indywidualne z Zamościa i okolic.

Ustanawianie Rekordu Polski oficjalnie otworzył dyrektor Młodzieżowego Domu Kultury w Zamościu Pan Andrzej Szumowski.
Nad prawidłowym przebiegiem rekordu sprawował piecze Pan Dionizy Zejer z Polskiej Księgi Rekordów i Osobliwości. Po 30 minutach gry w szachy o godz. 12.30 Kontroler Księgi Rekordów oficjalnie ogłosił, iż rekord został ustanowiony. W tym samym czasie partie szachów rozgrywali także osadzeni w Zakładzie Karnym w Zamościu (18 osób), którzy również zostali ujęci w rekordzie.
Każdy z uczestników rekordu otrzymał pamiątkowy certyfikat udziału oraz upominki od Sponsora Głównego - Galerii Twierdza.
Pomysłodawcą i koordynatorem akcji był Andrzej Czochra - nauczyciel gry w szachy MDK Zamość.

Panu Andrzejowi Czochrze i Młodzieżowemu Domowi Kultury w Zamościu gratulujemy świetnej inicjatywy, która z pewnością przyczyni się do popularyzacji gry w szachy!
CZASOPISMO SZACHOWE MAT
W numerze
W NUMERZE:

BICIE W PRZELOCIE - GM Mateusz Bartel

Z ŻYCIA PZSZACH
Europejskie manewry - Tomasz Sielicki
Piknik z szachami - Piotr Wajszczyk

TURNIEJE NA ŚWIECIE:
Srebrne przełamanie - GM Mateusz Bartel
Poprawiny - GM Grzegorz Gajewski

KOMBINACJE

ABC SOLVINGU
Zasady ogólne - IM Piotr Murdzia

OKIEM TRENERA
O blaskach i cieniach przygotowania - Waldemar Świć

KOŃCÓWKI
Sprawdź się w końcówkach - FM Michał Rudolf

PARTIA KOMENTOWANA
O krok od normy - Oskar Wieczorek, GM Mateusz Bartel

WYWIAD
Szachy w parlamencie - FM Wojciech Przybylski

SOLVING
Medale w Łowiczu - FM Michał Rudolf

TURNIEJE W POLSCE
Powtórka z Barei - Tomasz Stefaniak
Wielkie emocje maluchów - Dorota Rzepecka
Mistrzowska gala - GM Mateusz Bartel
Szachowy weekend w Krakowie - Marek Skrzypczak

RECENZJE

Do błędu jeden krok - IM Stanisław Zawadzki

CIEKAWOSTKI
A jak poszedł król na wojnę - FM Michał Rudolf

Z HISTORII SZACHÓW
Zdarzyło się... 100 lat temu - Tomasz Lissowski
Groby szachowych mistrzów - Piotr Hoffmann

W OGNIU PYTAŃ - GM Radosław Wojtaszek
REKLAMA
Isolution i Budimex sponsorują I Arcymistrzowski Turniej Kobiet im. WGM Krystyny Hołuj RadzikowskiejMAT-LETTER: Z KRAJU I ZA ŚWIATA
Wojtaszek drugi w Europie


 
Takiego sukcesu w polskich męskich szachach dawno nie było! Wielką radość kibicom sprawił Radosław Wojtaszek, zdobywając srebrny medal rozegranych we Francji Mistrzostw Europy 2011. Wspaniały turniej i wspaniały wynik. Wielkie gratulacje dla Radka! W zeszłym roku brązowy medal z Mistrzostw Europy kobiet w Rijece przywiozła Monika Soćko. W tym roku mamy srebro wśród panów. Pytanie, komu uda się w przyszłym roku sięgnąć po złoto? Będziemy trzymać kciuki, bo wynik w Aix-Les-Bains pokazuje dobitnie, że mamy w kraju zawodnika największego formatu, z wielkim potencjałem na przyszłość.

W trzecim numerze "Mata" prezentujemy obszerną relację z Mistrzostw Europy  wraz z najciekawszymi partiami zawodów z komentarzami Gm Radoslawa Wojtaszka i GM Mateusza Bartla. Zapraszamy do lektury, a poniżej prezentujemy eleganckie zwyciestwo wicemistrza Europy nad czeskim arcymistrzem Zbynkiem Hrackiem (2631).
 

Gajewski znowu wygrywa


W aktualnym numerze "Mata" nie mogło zabraknąć kolejnego sukcesu GM Grzegorza Gajewskiego, który po świetnym występie w Capelle la Grande złapał wiatr w żagle i zwyciężył w następnym openie, tym razem w Zagrzebiu. Turniej był silnie obsadzony, gdyż regulamin zawodów dopuszczał do startu tylko szachistów z rankingiem powyżej 2300 i w rezultacie, jak napisał w "Macie" arcymistrz Gajewski, obsada przypominała bardziej finał mistrzostw Polski niż zwykły open. Tym bardziej cieszy kolejne zwycięstwo!
 
Zapraszamy do lektury tekstu Grzegorza Gajewskiego, a na zachetę prezentujemy trzy najciekawsze partie naszego arcymistrza, w tym przegraną z II rundy, po której jednak udało mu się otrząsnąć i zakończyć turniej z wynikiem 7 z 9 partii!
 


MAT-LETTER: Z HISTORII SZACHÓW
Zdarzyło się... 100 lat temu
Tomasz Lissowski prezentuje kolejną odsłonę felietonów historycznych. Tym razem cofamy się w przeszłość do roku 1911...

Wydarzeniem roku jest superturniej w słynnym hiszpańskim kurorcie San Sebastian. Na starcie pojawiają się wszystkie wielkie szachowe sławy: Rubinstein, Marshall, Tarrasch, Schlechter, Nimzowitsch... Brakuje tylko mistrza świata Laskera, który odpoczywa po meczach ze Schlechterem i Janowskim. W turnieju bierze udział również reprezentujący Kubę 23-letni Jose Raul Capablanca. Wynik turnieju w San Sebastian okazuje się wielką sensacją, a świat szachowy zgodnie stwierdza, że oto narodziła się wielka gwiazda królewskiej gry.

W tym roku rozgrywa się także turniej w Karlsbadzie. Tu również nazwisko zwycięzcy, znanego powszechnie jako król remisów, który zawsze jest w czołówce, ale nigdy pierwszy, jest wielką niespodzianką. Niestety, triumfator swój wynik życia przypłaca takim ubytkiem na zdrowiu, że nigdy już do szachów nie wraca...

Kim byli sprawcy największych szachowych niespodzianek sprzed 100 lat?  Zapraszamy do lektury artykułu Tomasza Lissowskiego w Czasopiśmie "Mat"!
Jose Raul Capablanca, zdjecie z www.chessbase.com

Groby szachowych mistrzów
Piotr Hoffmann przedstawia relację ze swoich podróży niezwykłą trasą grobów wielkich szachowych mistrzów, podczas których odwiedził islandię, Paryż i Londyn, zapalając znicz m.in. na grobie Roberta Fischera w I rocznicę jego smierci.

Jak wyglądają groby mistrzów - można zobaczyć w trzecim numerze "Mata". Dość powiedzieć, że grób jednego z największych geniuszy w historii gry w szachy, prezentuje się nader skromnie...
         Autor przy grobie Roberta FischeraZARZĄD i BIURO PZSZACH
Specjalista ds. projektów strategicznych
 Zakończył się proces rekrutacji na stanowisko Specjalisty ds. projektów strategicznych PZSzach. W części finałowej uczestniczyło trzech kandydatów, z których najlepszym okazała się WGM Joanna Majdan-Gajewska, która 1 czerwca br. rozpoczęła pracę w biurze PZSzach.

Mamy nadzieję, że ta trudna praca nie przeszkodzi naszej reprezentantce w zdobywaniu czołowych miejsc w rozgrywkach krajowych i międzynarodowych oraz że będziemy dalej mogli liczyć na jej dobre występy w drużynie.


     Tomasz Delega
 


Joanna Majdan-Gajewska ukończyła studia wyższe (licencjat) na wydziale Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Politechniki Koszalińskiej, a obecnie studiuje na studiach II stopnia w Akademii Leona Koźmińskiego na kierunku Psychologia w Zarządzaniu.

Osiągnięcia szachowe:
  • Arcymistrzyni
  • Ranking 2386 ELO (4 pozycja na liście aktywnych Polek)
  • Członkini Kadry Narodowej Kobiet
  • Złota medalistka indywidualnie na Olimpiadzie w Dreźnie w 2008 roku
  • Wielokrotna reprezentantka Polski na Olimpiadach i Drużynowych Mistrzostwach Europy
  • Srebrny medal MŚJ do lat 16 (2004)
  • Brązowy medal MŚJ do lat 18 (2005)
  • Klub: AKSz "Hetman-Politechnika Koszalińska" Koszalin


BIURO PZSZACH
Klub szachowy w Al. Jerozolimskich 49
Z dniem 1 czerwca 2011 inaugurujemy działalność klubu szachowego przy biurze Polskiego Związku Szachowego w Al. Jerozolimskich 49 w Warszawie. W klubie szachowym będą organizowane turnieje, quizy oraz konkursy. Zapraszamy dzieci, rodziców, amatorów i zawodowców w dni powszednie od 17.00 do 20.00.


   


Tomasz Delega


Harmonogram zajęć w czerwcu:


1. Poniedziałek - turniej błyskawiczny -  godz. 17.00 - 20.00

2. Wtorek - szkółka dla dzieci - 17.00 - 20.00

3. Środa - zadania i quizy - 17.00 - 20.00

4. Czwartek - partie towarzyskie - 17.00 - 20.00

5. Piątek - symultany, prelekcje, wydarzenia specjalne - 17.00 - 20.00

 

Konkurs drabinkowy
Wszystkich pragnących sprawdzić swoją szachową fantazję zapraszamy do udziału w konkursie drabinkowym.

26 kwietnia rozpoczęliśmy konkurs drabinkowy, który cieszy się coraz większą popularnością. W każdy dzień roboczy o godz. 15:00 na stronie Polskiego Związku Szachowego pojawia się zadanie (dwuchodówka). Rozwiązania należy przesyłac do autora konkursu. Wśród tych, któryz poprawnie rozwiązą zadania, przyznawana jest losowana nagroda tygodniowa. Co miesiąc, po serii 20 zadań, przyznawana jest nagroda miesiąca - jedna z czterech wydanych przez PZSzach książek.
IM Piotr Murdzia


Nagrody (do wyboru)

      


Wyniki oraz dotychczasowe zadania konkursu znajdują się tutaj
 
                                                                                               Mat w 2 posunięciach

Wszystkich uczestników konkursu informuję, że w związku z planowanym przeze mnie urlopem, w dniach od 22 czerwca do 10 lipca nie będą się pojawiać nowe zadania konkursowe. Wszystkich miłośników naszego konkursu prosimy o wyrozumiałość.

Aktualnie online 8 gości