Forum młodzieżowe Polskiego Związku Szachowego Strona Główna Forum młodzieżowe Polskiego Związku Szachowego


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
kategorie
Autor Wiadomość
aga

Dołączył: 08 Maj 2010
Posty: 3
Wysłany: 2010-05-08, 17:50   kategorie

Kiedy się zmieniły przepisy o kategoriach? i czy dla wszystkich bo jak ja na turnieju miałam 1160 i chciałam czwórkę to mi sędzia powiedział że w tym turnieju nie można bo to gra na 20 minut bo tak jest w regulaminie że w P20 to nie można bo za szybko się gra i jak będzie pół godziny to wtedy będę miała jak taki ranking mi wyjdzie na komputerze a kuzyn kolegi grał na 15 minut i dostał kategorię trzecią i inni też mieli czwórki też były linki dam bo już umiem szukać i linkować bo w szkole się uczyliśmy tego i to robi się klikając klawiszem prawym w adresie i kopiuje a potem tak samo tylko wkleja to będziecie wiedzieli że nie kłamię bo ja zawsze prawdę mówię bo to nieładnie kłamać szukałam w na stronie tego turnieju i jak ktoś miał kategorię nową to na stronce gdzie są wszyscy co grali znalazłam ich i jest że na tym turnieju tą kategorię mieli daną.
http://www.chessarbiter.c...itle_norms.html
http://www.chessarbiter.c...itle_norms.html
http://www.chessarbiter.c...itle_norms.html
http://www.cr.to.pl/ew/vi...storia_kat=true
http://www.cr.to.pl/ew/vi...storia_kat=true
http://www.cr.to.pl/ew/vi...storia_kat=true
http://www.cr.to.pl/ew/vi...storia_kat=true
http://www.cr.to.pl/ew/vi...storia_kat=true
http://www.cr.to.pl/ew/vi...storia_kat=true
nie chce mi się dalej kopiować bo dużo ma nową kategorię ale dwóch panów nie dostało bo byli z innego województwa na tym pierwszym turnieju
 
     
acidity
[Usunięty]

Wysłany: 2010-05-11, 18:49   

Ta lista nie ma żadnego znaczenia. Po prostu sędzia nie wszedł w ustawienia widoku i nie wyłączył wyświetlania informacji o kategoriach czy też rankingach elo.
 
     
spr
Gość
Wysłany: 2010-05-12, 23:22   

Nieprawda, ta lista ma znaczenie, bo część tej listy to nic innego jak Centralny Rejestr PZSzach - a tajemnicą poliszynela jest to, ze w niektórych związkach wojewódzkich można zdobyć kategorię w turniejach nie spełniających kryteriów czasowych na uzyskanie tych norm.
 
     
maalina
Gość
Wysłany: 2010-05-14, 07:46   

Myślałem, że liczy się siła gry - kategorie przychodzą same wcześniej czy później.
Dla dziecka nie jest zbyt dobrze jak chwyci kategorię szybciutko, a później leją go teoretycznie słabsi. Radziłbym się tym nie stresować tylko szkolić, szkolic...
 
     
YYZ
Gość
Wysłany: 2010-05-14, 22:33   

To jednak ma znaczenie. Dwa lata temu zawodnikowi z pewnego województwa przyznano II kategorię za turniej, w którym zdobył jedynie III kategorię (za wynik rankingowy), ale że turniej wygrał, to nadano mu "dwójkę". Był to turniej dwudniowy, okolicznościowy, a więc podstaw do nadania "dwójki" nie było ŻADNYCH. Potem zawodnik ten (młodziutki junior) wystartował w MP (szybkich i błyskawicznych), został rozstawiony na górze i przeciwnicy rozsypywali się na widok "1800" na liście. A więc metoda łatwa: nadać dziecku wysoki ranking za nic, a ono przewagą psychologiczną będzie wygrywać wiele partii.
 
     
kolokwium 

Wiek: 52
Dołączył: 26 Paź 2008
Posty: 60
Wysłany: 2010-05-17, 19:54   

acidity napisał/a:
Ta lista nie ma żadnego znaczenia. Po prostu sędzia nie wszedł w ustawienia widoku i nie wyłączył wyświetlania informacji o kategoriach czy też rankingach elo.
spr napisał/a:
Nieprawda, ta lista ma znaczenie, bo część tej listy to nic innego jak Centralny Rejestr PZSzach
Linki z CR potwierdzają nadanie kategorii okręgowych przez KKiR Podkarpacki Zw. Szach. (PK).

Biorąc pierwsze lijnki z Chessarbitra i CR to nadano kategorię III naruszając wielokrotnie tabelę nr 3 (Kodeks szachowy, część C.IV str. 17):
 1. tempo gry - P'15, a powinno być minimum P'60
  to nie jest nawet połowa lecz ćwierć
 2. łączny czas gry - 30 minut, a powinny być przynajmniej 2 godziny (120 minut)
 3. liczbę partii dziennie - 8 (jednej z 9 nie wzięto pod uwagę), a powinno być najwyżej 4
A może faktycznie zmieniono przepisy klasyfikacyjne, przecież Regulamin klasyfikacyjny na stronie PZSzach nie jest aktualny.

PS
Ciekawe, że trochę wpisów ale wszystkie anonimowo (bez logowania).
_________________
Tomasz Ptaszyński, www.chessarbiter.org
 
     
aga

Dołączył: 08 Maj 2010
Posty: 3
Wysłany: 2010-05-29, 23:09   

Dziękuję za odpowiedzi na moje pytanie ale nie wiem czy to dobrze jak w różnych województwach różnie dają kategorie bo to przecież powinno być tak samo aby kategoria tu i tu była za tak samo jak się gra a nie za znajomości lub dlatego że się gdzie indziej meszka bo to niesprawiedliwe a później to nie wiadomo czy te kategorie co nieuczciwie otrzymane są ważne czy nieważne i jak należy na turnieju się wpisywać.
 
     
acidity
[Usunięty]

Wysłany: 2010-05-31, 23:43   

[quote="kolokwium"][quote="acidity"]Ta lista nie ma żadnego znaczenia. Po prostu sędzia nie wszedł w ustawienia widoku i nie wyłączył wyświetlania informacji o kategoriach czy też rankingach elo.[/quote][quote="spr"]Nieprawda, ta lista ma znaczenie, bo część tej listy to nic innego jak Centralny Rejestr PZSzach[/quote]Linki z CR potwierdzają nadanie kategorii okręgowych przez KKiR Podkarpacki Zw. Szach. (PK).[/quote]Święta racja, kliknąłem tylko na pierwsze 2 i nie zwróciłem uwagi, że dalej są odnośniki do CR.

Dla mnie to wszystko jest zaskakujące i niezrozumiałe. Próbował ktoś zasięgnąć języka u źródeł?
 
     
kolokwium 

Wiek: 52
Dołączył: 26 Paź 2008
Posty: 60
Wysłany: 2012-05-17, 07:21   

Z forum www.szachowe.pl http://www.szachowe.pl/vi...?p=50135#p50135
brelo napisał/a:
Czy w ostatnim czasie coś się zmieniło w sprawach tempa na daną kategorię, czy w Białymstoku ktoś zaczął kręcić? Pytam z ciekawości :)

Chodzi mi o zwycięzce, który I kat otrzymał na P'60. Do tej pory wydawało mi się, że to tempo jest do II kat.

http://chessarbiter.com/t...acc_places.html

Czyżby były utajnione zmiany w Regulaminie Klasyfikacyjnym?
Zawodnikowi przyznano normę na I kategorię za wynik w tym turnieju, co można sprawdzić w CR.
Grupa główna tego festiwalu była rozgrywana odpowiednim tempem 90+30, ale to jest inny turniej http://www.chessarbiter.c...1163/index.html

W Uchwałach Zarządu PZSzach z lat 2011-2012 nie ma wzmianki o zmianie Regulaminu klasyfikacyjnego.

Oczywiście można skorzystać z
B.2.9.2. Ewentualne odstępstwa od powyższych postanowień mogą mieć miejsce po uzyskaniu zgody KKiR PZSzach dla kategorii centralnych lub zgody właściwej Komisji Klasyfikacji i Rankingu WZSzach dla kategorii okręgowych.
2.9.2.1. Uzyskanie wymaganej zgody, w oparciu o odpowiednio umotywowany wniosek organizatora turnieju, musi nastąpić przed rozpoczęciem zawodów.

"Umotywowane" wnioski mogą dawać przypuszczenie kolesiostwa i korupcji.
Hurtownikiem jest już Marian B.
http://chessarbiter.com/t..._106/index.html
http://chessarbiter.com/t...index.html?l=pl
_________________
Tomasz Ptaszyński, www.chessarbiter.org
 
     
Falatowicz

Dołączył: 05 Gru 2011
Posty: 6
Wysłany: 2012-05-23, 08:33   

kolokwium napisał/a:

"Umotywowane" wnioski mogą dawać przypuszczenie kolesiostwa i korupcji.
Hurtownikiem jest już Marian B.


Ciężkie zarzuty. Nie będę przytaczał definicji korupcji, bo jest ona powszechnie znana. Posądzając kogoś o korupcję, to trzeba mieć dużą odwagę lub posiadać niezbite dowody na to, że ktoś (w tym przypadku sędzia szachowy) czerpie korzyści majątkowe za wnioskowanie o nadanie kategorii szachowych. Ciężkie zarzuty. Szanowny Kolego "kolokwium", mimo iż podajesz tylko inicjały nazwiska sędziego, to równocześnie publikujesz odnośniki do turniejów, które sędziował. Nietrudno poznać imię i nazwisko tego sędziego. Jest to, najdelikatniej mówiąc, pomówienie. Z CAŁĄ PEWNOŚCIĄ FAŁSZYWE. Znam tego sędziego osobiście. Jest to człowiek o nieposzlakowanej opinii, niezwykle zaangażowany w działalność szachową na swoim terenie. Życzył bym każdemu środowisku szachowemu w Polsce takiego człowieka.

Przypomnę tylko, że kategorie centralne nadaje Komisja Klasyfikacji i Ewidencji przy PZSzach, a nie sędzia szachowy. ON tylko wnioskuje o nadanie kategorii, przedkłdając stosowne sprawozdanie !. Skoro Komisja Klasyfikacji ... zatwierdziła te kategorie, to znaczy że nie miała wątpliwości przy ich nadaniu.

Nie będę się rozwodził dłużej na ten temat. Wspomnę jedynie o nagminnym procederze "kupowania" chociażby tytułów międzynarodowych. I to wcale nie po znajomości, tylko za "twardą" walutę. Jak to mówią, "ryba zaczyna psuć się od głowy". Czy ktoś będzie miał odwagę poruszyć ten problem ?
 
     
kolokwium 

Wiek: 52
Dołączył: 26 Paź 2008
Posty: 60
Wysłany: 2012-05-23, 20:59   

Pisze Pan o ciężkich zarzutach, chce dowodów. Na co? Na to że (zacytuję samego siebie) "umotywowane" wnioski mogą dawać przypuszczenie kolesiostwa i korupcji są nieprawdą? Ja nie piszę, że ktoś coś zrobił nie tak. Ja piszę, że można mieć przypuszczenia. Szczególnie jak ktoś robi to często.

A odnośnie hurtownika Mariana B.
Jakby Pan poczytał cały temat, to by wiedział, że w PK bardzo często (wręcz hurtowo) stosuje się odstępstwo od "postanowień regulaminowych" stosując furtkę B.2.9.2, a kategorie okręgowe nadaje Marian B. na wniosek sędziego turnieju Mariana B. (nie wiem kto jest organizatorem turnieju bo to on ma złożyć wniosek (do Mariana B.) o odstępstwo od norm zawartych w Tabeli 3 - Regulamin klasyfikacyjno-rankingowy PZSzach B.2.9).
Zapewne ma też doświadczenie w składaniu takich wniosków do KEKiR PZSzach.

Obecnie w CR można zobaczyć historię nadawanych komuś kategorii. Ktoś zrobił III w jeden dzień (a można jedynie 4 rundy dziennie), później I kategorię w P'60. "Łatwa" kategoria cieszy, ale tylko w chwili nadania, później jak zacznie się grać w innych rejonach kraju, następuje szok. Bywa że po szoku zaczyna się więcej trenować, ale i bywa że odchodzi się od szachów.


Jeżeli chcemy aby kategoria motywowała, to nie obniżajmy poziomu. Możemy za to zwiększyć ich ilość, aby częściej można było je zdobywać. Do kandydata różnica może wynosić nie 200 lecz 150 punktów między kategoriami (tak męskie, jaki żeńskie o tej samej wartości punktowej).
  2200 kandydat na mistrza
  2050 kategoria I
  1900 kategoria II
  1750 kategoria III
  1600 kategoria IV
  1450 kategoria V
  1300 kategoria VI
  1150 kategoria VII
  1000 bez kategorii
_________________
Tomasz Ptaszyński, www.chessarbiter.org
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,13 sekundy. Zapytań do SQL: 12