Forum młodzieżowe Polskiego Związku Szachowego Strona Główna Forum młodzieżowe Polskiego Związku Szachowego


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Dotknięta figura
Autor Wiadomość
Jankowski 
Jankowski

Wiek: 61
Dołączył: 15 Maj 2009
Posty: 3
Wysłany: 2009-05-17, 14:06   Dotknięta figura

Witam Kolegów Sędziów.
Chciałbym poznać opinię Kolegów sędziów, jak powinien zachować się sędzia w następującej sytuacji:
Zawodnik A zareklamował nieprawidłowe posunięcie (partia z tempem 2 godz. na wszystkie posunięcia), polegające na tym, że zawodnik A dał szacha, zawodnik B wykonał ruch hetmanem, lecz nie sparował szacha, choć ruch taki był możliwy. Zawodnik B uznał nieprawidłowość. Sędzia skorygował czas na zegarze zawodnika A, cofnięto ruch hetmanem i nakazał kontynuację gry i nie odchodząc od stolika, przyglądał się grze. Zawodnik B wykonał ruch parujący szacha gońcem.
Jak się mają przepisy artykułów 4.3, 4.7, 13.1 do zaistniałej sytuacji? Czy dotknięcie hetmana pozostaje cały czas w mocy art. 4.3 tzn. czy zawodnik B zobowiązany jest do wykonania prawidłowego posunięcia hetmanem, czy też nie po uznaniu reklamacji i cofnięciu hetmana, i może sparować szacha dowolną figurą? Jeżeli pozostaje w mocy (art. 4.3), czy sędzia powinien reagować po dotknięciu figury i lub wykonaniu posunięcia przez zawodnika A. na podstawie art. 13.1?
Byłbym wdzięczny za dyskusję w tej sprawie.
Pozdrawiam.
_________________
FA Franciszek A. Jankowski
 
     
Jerzy Jończyk 

Dołączył: 15 Maj 2008
Posty: 3
Skąd: Częstochowa
Wysłany: 2009-05-18, 23:09   

Witam
Moim skromnym zdaniem zawodnik B powinien sparować szach dotkniętą figurą (Hetmanem), a sędzia powinien zareagować natychmiast i nakazać właśnie taki ruch.
 
     
Gość

Wysłany: 2009-05-19, 09:17   

[quote="Jerzy Jończyk"]Witam
Moim skromnym zdaniem zawodnik B powinien sparować szach dotkniętą figurą (Hetmanem), a sędzia powinien zareagować natychmiast i nakazać właśnie taki ruch.[/quote]

Dla mnie to jasne jak dwa razy dwa, chociaż niektórym wychodzi "5". To nazwijmy ich "Badacze Kodeksu Szachowego", nie mylić z Badaczami Pisma Świętego.
 
     
Jankowski 
Jankowski

Wiek: 61
Dołączył: 15 Maj 2009
Posty: 3
Wysłany: 2009-05-19, 18:06   

Już dziękuje za powyższe dwa wpisy. „Gościa” zapewniam, że nie pretenduję do uznania mnie szachowym Marcinem Lutrem, Charlesem T. Russellem czy arcybiskupem Marcelem Lefebvrem. Chciałbym jako sędzia dobrze interpretować zapisy kodeksu szachowego. Oczywiście mógłbym z zapytaniem zwrócić się do Kolegium Sędziów PZSzach, ale jak dotychczas dopytywałem się u sędziów z naszego regionu a teraz wykorzystuję forum.
O ile jestem przekonany, że zawodnik B winien wykonać ruch hetmanem, po uznaniu reklamacji, ale nie mam pewności, czy sędzia powinien reagować w myśl art. 13.1, gdy zaszła okoliczność zgodnie z art. 4.7? Czy nie jest to zbytnia ingerencja sędziego w przebieg partii?
Pozdrawiam
_________________
FA Franciszek A. Jankowski
 
     
kolokwium 

Wiek: 52
Dołączył: 26 Paź 2008
Posty: 60
Wysłany: 2009-05-19, 21:15   

Moim zdaniem:
  1. jak wspomniano obowiązuje zasada dotknięta idzie (4.3)
  2. sędzia powinien powstrzymać się od ingerencji i dać możliwość zareklamowania naruszenie przepisu 4.3
  3. jednakże w przypadku, gdy zawodnik A nie reklamuje naruszenia przepisu 4.3 "dotykając bierkę na szachownicy", to na podstawie 13.1 "wchodzi w grę" i korzystając z przepisu 7.4 (nieprawidłowości), cofa to posunięcie, koryguje wskazania zegara i nakazuje wykonać prawidłowe posunięcie. Punkt 4.7. "Zawodnik traci prawo reklamacji z tytułu naruszenia przez przeciwnika przepisów art. 4, z chwilą zamierzonego dotknięcia jakiejkolwiek bierki." nie ma znaczenia, bo zawodnik już nie reklamuje tylko sędzia sam ingeruje z powodu naruszenia przepisów gry.
_________________
Tomasz Ptaszyński, www.chessarbiter.org
 
     
Jankowski 
Jankowski

Wiek: 61
Dołączył: 15 Maj 2009
Posty: 3
Wysłany: 2009-05-21, 17:08   

Jeszcze jedna wątpliwość mnie nurtuje. Jeżeli zawodnik B wykona - po uznaniu reklamacji - ruch gońcem a nie hetmanem, sędzia ingeruje i nakazuje ruch hetmanem. Ale jak zakwalifikować ruch gońcem? Jako ruch nieprawidłowy? Czy jakąś nieprawidłowość w grze? Są różne konsekwencje – kary.
Pozdrawiam
_________________
FA Franciszek A. Jankowski
 
     
kolokwium 

Wiek: 52
Dołączył: 26 Paź 2008
Posty: 60
Wysłany: 2009-05-22, 21:32   

Uznanie/niezauważenie ruchu gońcem zamiast hetmanem (odrzucenie zasady "dotknięta idzie") można uznać za nieprawidłowość. Jednak uważam, że można też skorzystać z niepisanego prawa korzyści (korzystając z wprowadzenia do przepisów gry) i w przypadku korzyści dla zawodnika B z naruszenia przepisu 4.3 przez zawodnika A (np. umożliwienie dania mata), powinno się nie ingerować w przebieg partii.
Uważam, że podstawową zasadą powinno być pozwolenie na grę i wybór lepszego wariantu dla zawodnika. Niech zawodnik zadecyduje, czy wybrać przyjęcie ruchu dotkniętą figurą (zareklamować), czy wybrać inną kontynuację gry. A sędzia powinien "wejść do gry" (pkt. 3 z mojego postu) gdy uważa, że zawodnik odrzucając prawo do reklamacji działa na swoją niekorzyść (zdarza się to w partiach słabszych i początkujących szachistów).
_________________
Tomasz Ptaszyński, www.chessarbiter.org
 
     
kajtek2_53
Gość
Wysłany: 2009-06-25, 09:13   Dotknięta figura

Jak widać z odpowiedzi - interpretacja odnośnie zachowania sędziego nie jest taka jednoznaczna, jakby się na pozór mogła wydawać. Podobny przypadek miałem podczas tegorocznego Pucharu Polski Dzieci do lat 8, które odbyły się w Dziwnówku. Zawodnik wykonał nieprawidłowy ruch wieżą lub hetmanem (dokładnie nie pamiętam). Nastąpiła reklamacja, którą uznałem. Przed puszczeniem gry pouczyłem, zawodnika, że niestety obowiązuje zasada "dotknięta idzie" i jeżeli jest to możliwe, musi wykonać prawidłowy ruch dotkniętą figurą (w tym wypadku było to możliwe). Wykonał prawidłowy ruch dotkniętą figurą (aczkolwiek bardzo niechętnie). Wniosek z tego jest oczywisty - sędzia powinien działać profilaktycznie, unikając sytuacji, w której może dojść do konfliktu, odwołań, protestów, itd.
Pozdrawiam
IA Kajetan Przysiecki
 
     
Gość

Wysłany: 2009-11-17, 14:36   

[quote="kolokwium"]Uważam, że podstawową zasadą powinno być pozwolenie na grę i wybór lepszego wariantu dla zawodnika. Niech zawodnik zadecyduje, czy wybrać przyjęcie ruchu dotkniętą figurą (zareklamować), czy wybrać inną kontynuację gry. A sędzia powinien "wejść do gry" (pkt. 3 z mojego postu) gdy uważa, że zawodnik odrzucając prawo do reklamacji działa na swoją niekorzyść (zdarza się to w partiach słabszych i początkujących szachistów).[/quote]

Z tego co mi wiadomo to sędzia nie powinien mieć wpływu na przebieg partii a stać na straży przestrzegania przepisów. Takie podejście: "jak zawodnik dostaje lepsza pozycję to niech gra a jak gorszą to wkroczę do akcji" jest chyba nie najlepszym ?
 
     
lopez45

Dołączył: 25 Lut 2013
Posty: 1
Wysłany: 2013-02-25, 08:58   

moim skromnym zdaniem,powinno wrócić się w przypadku długich partii klasycznych z dodawanym czasem do gry,do informowania przeciwnika o szachu,żeby wyeliminować niesprawiedliwe,nielogiczne,niesportowe rozstrzygnięcia partii,w momencie kiedy gracz,który nie zauważył szacha rusza się np.hetmanem,wykonując nieprawidłowe posunięcie,jest zmuszany do zasłonięcia się bierką dotkniętą czyli hetmanem,oddając za darmo hetmana,co praktycznie oznacza przegranie partii,doszło do tego,że niektórzy zawodnicy,taki sposób "wygrania"partii stosują nagminnie,gdzie tu duch sportu,zasad fair play,sprawiedliwości i logiki?w myśl ostatnich przepisów gry FIDE,nie ma punktu regulaminu,który odnosiłby się szczegółowo do zaistniałej sytuacji,należy więc stosować ostatnią interpretację przepisów gry FIDE,która daje większą swobodę sędziemu w podejmowaniu decyzji w zgodzie jednak z duchem sprawiedliwości,logiki,zasad fair play,ja w takim przypadku uznałbym reklamacje,dodał czas zawodnikowi,który zgłasza reklamacje,ale nie zmuszałbym drugiego zawodnika do posunięcia,które wiążę się z przegraniem partii,pozwoliłbym na ruch królem,albo zasłonięcie się dowolną bierką...pozdrawiam...
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,06 sekundy. Zapytań do SQL: 12