Forum młodzieżowe Polskiego Związku Szachowego Strona Główna Forum młodzieżowe Polskiego Związku Szachowego


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Polemiki Poradnik arbitra - Nie uznane trzykrotne powstanie.

Czy sędzia główny powinien zmienić błędną decyzję sędziego asystenta dotyczącą trzykrotnego powstania tej samej pozycji?
Tak
100%
 100%  [ 2 ]
Nie
0%
 0%  [ 0 ]
Głosowań: 2
Wszystkich Głosów: 2

Autor Wiadomość
hal 

Dołączył: 20 Maj 2008
Posty: 55
Wysłany: 2012-01-16, 21:32   Polemiki Poradnik arbitra - Nie uznane trzykrotne powstanie.

"Przepisy gry w szachy nie są w stanie objąć wszelkich sytuacji i przypadków, które mogłyby zaistnieć w czasie partii, ani też nie mogą jednoznacznie regulować wszystkich problemów administracyjnych. W przypadkach, które nie są dokładnie uregulowane artykułami „Przepisów Gry FIDE", prawidłowe orzeczenie powinno być wynikiem analizy sytuacji analogicznych, bądź zbliżonych do omawianych w niniejszych przepisach. „Przepisy Gry FIDE" zakładają, że sędziowie mają niezbędne kompetencje, są całkowicie obiektywni, a ich rozstrzygnięcia są logiczne i głęboko przemyślane. Zbyt szczegółowe przepisy odebrałyby sędziemu swobodę decydowania oraz mogłyby mu przeszkodzić w znalezieniu rozwiązania uwzględniającego specyficzne okoliczności, a zgodnego z zasadami sprawiedliwości i logiki."

Poradnik sędziego to między innymi rubryka prowadzona od lat przez IA Andrzeja Filipowicza w czasopiśmie o zmieniających się nazwach. Ja zamierzam przedstawiać przypadki w których moja interpretacja jest inna od interpretacji autora.
To którą interpretację wybierzecie, zależy od Was.
Zapraszam do dyskusji i głosowania.

Opis przypadku:
Przekroczenie czasu reklamowane (czy niereklamowane) lub trzykrotne pojawienie się tej samej pozycji nie prowadzi do automatycznego zakończenia partii. Te sytuacje wymagają potwierdzenia ze strony sędziego lub zgody ze strony rywala. Jeśli uczestnik nie zgadza się np. z decyzją sędziego asystenta (czy głównego) w sprawie trzykrotnego powtórzenia pozycji, to nie kontynuje gry i nie podpisuje blankietu. Gdy partia jest kontunuowana, zawodnik traci dalsze prawo reklamacji. Wynika to zresztą z art. 9 "Przepisów FIDE", dotyczącego reklamacji powtórzenia pozycji czy przepisu o 50 posunięciach. Jest tam uwaga: "jeśli zawodnik celowo dotknął jedną z bierek z zamiarem wykonania posunięcia, jak precyzuje art. 4.3, to traci w danym posunięciu prawo do reklamacji na podstawie przepisów art. 9", czyli w przypadku kontynuacji partii prawo reklamacji przepada i to bezpowrotnie.
W przypadku kontynuowania gry, nie wspominając już o podpisaniu blankietów sędzia główny nie ma prawa zmiany błędnej decyzji sędziego asystenta. Wszyscy o tym wiedzą, ale są sędziowie, którzy zmieniają wynik partii, mimo podpisanych blankietów. To świadczy o ich niekompetencji." A.F.

Interpretacja moja W.S.
1.Zaczynając od końca nikt nikomu nie broni mieć swojego zdania i bronić go używając odpowiedniej argumentacji.
Sformułowanie jednak o niekompetencji wszystkich , którzy mają inne zdanie jest argumentem zupełnie bezsensownym. Nie mówiąc o tym, że obraża się w ten sposób innych sędziów co moim zdaniem narusza zasady etyki obowiązującej sędziów.

2.Przepisy mówią:
"5.2.
(d) Partia może zakończyć się remisem, jeżeli identyczna pozycja ma pojawić się na szachownicy przynajmniej po raz trzeci lub już pojawiła się przynajmniej trzykrotnie.
(Patrz art. 9.2)."
"9.2. Partia kończy się remisem, jeżeli zawodnik będący na posunięciu składa prawidłową reklamację, że identyczna pozycja (nie koniecznie przez powtórzenie tych samych posunięć):
(a) pojawi się na szachownicy przynajmniej po raz trzeci po wykonaniu ruchu, który już zapisał na blankiecie i zadeklarował sędziemu zamiar jego wykonania, albo
(b) właśnie pojawiła się przynajmniej po raz trzeci, a zawodnik reklamujący remis jest na posunięciu.
9.5. Jeżeli zawodnik domaga się remisu na podstawie art. 9.2 lub art. 9.3, to powinien niezwłocznie zatrzymać oba zegary, po czym nie może już wycofać zgłoszonej reklamacji.
(a) Jeśli żądanie jest uzasadnione, partia natychmiast kończy się remisem."

Przepis 5.2. mówi o tym, że partia może zakończyć się remisem. A przepis 9.2. precyzuje jakie warunki muszą być spełnione, aby tak się stało.

3.Przepis 9.4. nie odnosi się do zaistniałej sytuacji, gdyż tu reklamacja już została złożona.
"9.4. Po wykonaniu ruchu, zawodnik traci w danym posunięciu prawo do reklamacji remisu na podstawie przepisów art. 9.2 lub art. 9.3. "

4.Nie wiadomo dlaczego Pan Filipowicz uporczywie propaguje łamanie prawa.
"7.2. Od orzeczenia sędziego rundowego przysługuje zawodnikowi prawo odwołania się do sędziego głównego. Odwołanie powinno być składane na piśmie, na ręce sędziego rundowego, który po umieszczeniu swoich uwag przekazuje je do rozpatrzenia sędziemu głównemu.
7.3. Złożenie odwołania nie wstrzymuje decyzji sędziowskiej, której zawodnik musi się podporządkować. Terminy składania odwołań i protestów, warunki ich przyjęcia (np. kaucja) muszą być określone w regulaminie zawodów."

5.Warto zwrócić również uwagę na takie aspekty sprawy jak:
a.Zaufanie zawodników do sędziego i prawidłowości podejmowanych przez niego decyzji.
b.Dwuinstancyjność polega na tym, że sędzia główny może zmienić błędną decyzję sędziego rundowego (asystenta).
c.Pozostawienie w mocy błędnej decyzji, jest trudne do pogodzenia z poczuciem sprawiedliwości.

6.Podsumowując uważam, że błędną decyzję sędziego asystenta należy zmienić.
Witalis
 
     
kolokwium 

Wiek: 52
Dołączył: 26 Paź 2008
Posty: 60
Wysłany: 2012-05-17, 08:35   

Oprócz reklamacji wg 10.2 "gry na czas" gdzie wyraźnie zaznaczono, że decyzja jest ostateczna, sędzia główny może zmieniać decyzję asystentów jeżeli uważa, że są one błędne.
_________________
Tomasz Ptaszyński, www.chessarbiter.org
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,04 sekundy. Zapytań do SQL: 15