Forum młodzieżowe Polskiego Związku Szachowego Strona Główna Forum młodzieżowe Polskiego Związku Szachowego

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Decyzja
Autor Wiadomość
kolokwium 

Wysłany: 2011-12-08, 23:24   

Jeżeli reklamujący ma mniej niż dwie minuty na swoim zegarze, nie ma dodatkowych sekund na posunięcie, i uważa że powstałej pozycji przeciwnik nie wygra z nim "na szachownicy" lecz wyłącznie poprzez "grę na czas"; to ma prawo zareklamować remis na podstawie artykułu 10.2 (cytowanego wyżej).
Nie ma znaczenia, czy reklamujący zbił jakąś bierkę czy nie. Czy przypadkowo podstawioną, czy podstawioną umyślnie (pułapka lub kombinacja). Ważne, że reklamujący uważa, że powstałej pozycji nie przegra przy uważnej grze.

Adam napisał/a:
Bo rozumiem, że prawo ma zawsze inna sprawa czy jest to zgodne z zasadami fair play czy nie...
A Pan uważa, że nie?

hal 

Wysłany: 2011-12-09, 02:08   

[quote="Adam"]Przepraszam, że upierdliwie drążę temat ale czy zawodnik ma prawo reklamować remis jeżeli przeciwnik nie gra na czas?[/quote]
Tak
Ale wtedy sędzia odrzuca reklamacje i dodaje przeciwnikowi dwie minuty.
Może być też sytuacja, której nie da się wygrać inaczej niż na czas. Np. kiedy pozycja jest zablokowana.
Witalis

Adam
[Usunięty]

Wysłany: 2011-12-15, 19:48   

Teraz odpowiedzi hal i kolokwium są skrajnie inne... :) Osobiście zgadzam się tylko z Witalisem mianowicie zawodnik ma prawo reklamować remis ale żeby go zareklamować musi mieć jakiś powód np.:
- gra na czas (przeciwnik nie dąży do wygranej )
- pozycyjny remis np 2 wieże i 2 króle
- zamknięta pozycja (martwa pozycja)
ewentualnie zwyczajne wskazanie kontynuacji prowadzącej do remisu...
W związku z tym ma znaczenie czy zabił figurę czy nie bo reklamacja nie może brzmieć : "wyrównałem pozycję i ponieważ mam mało czasu to reklamuję remis", a tym bardziej "doprowadziłem do niejasnej pozycji i ponieważ mam mało czasu reklamuję remis".

kolokwium 

Wysłany: 2011-12-16, 11:17   

Jak powstała pozycja, interesuje nas jedynie czy poprzez prawidłowe posunięcie. Zakładając, że tak, to nie ma znaczenia czy powstała poprzez wyrafinowany wariant, podstawkę, "normalne posunięcia" itp.
Nas interesuje czy powstałej pozycji zawodnik reklamujący nie przegra przy "normalnej grze". Jeżeli zawodnik skorzysta ze swojego daru wymowy i zacznie "opowiadanie", to sędzia może przyjąć, że przerwa w grze nastąpiła dla zwiększenia sobie czasu do zastanowienia nad powstałą pozycją.
Najczęstszym i wystarczającym powodem reklamacji gry na czas (art. 10.2) jest przekonanie reklamującego, że powstałą pozycję może przegrać jedynie przez czas i to nawet przy największym zaangażowaniu przeciwnika w wygraną. Może też widzieć, że przeciwnik nie potrafi wygrać tej pozycji i jedynie dba oto, aby skończył się czas na grę. Sędzia ma to przekonanie zweryfikować.

PS
Gdy sędzia na szachownicy widzi martwą pozycję, to nie rozpatruje reklamacji gry na czas lecz wpisuje remis bo partia skończyła się w chwili powstanie takiej pozycji.

hal 

Wysłany: 2011-12-17, 01:38   

[quote="Adam"]Teraz odpowiedzi hal i kolokwium są skrajnie inne... :) Osobiście zgadzam się tylko z Witalisem mianowicie zawodnik ma prawo reklamować remis ale żeby go zareklamować musi mieć jakiś powód np.:
[/quote]

Ja napisałem coś nieco innego.
Mianowicie, żeby reklamacja została przyjęta przez sędziego muszą istnieć do tego podstawy.
Witalis

Odpowiedz do tematu