Forum młodzieżowe Polskiego Związku Szachowego Strona Główna Forum młodzieżowe Polskiego Związku Szachowego

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Decyzja
Autor Wiadomość
Kevin

Wysłany: 2011-10-09, 13:07   Decyzja

Początkowy czas gry: 15 minut na zawodnika

Pozycja:

http://imageshack.us/phot...802/szachy.jpg/

Ruch białych. Białe mają 1 minutę do końca, czarne mają 10 minut do końca. Białe zatrzymują zegar i reklamują remis.
Jaka powinna być decyzja sędziego i dlaczego?

hal 

Wysłany: 2011-11-02, 20:21   

Najlepsza decyzja to nakazanie kontynuowania gry i obserwowanie jej przez sędziego.
Pozycja jest skomplikowana. Po kilku posunięciach wyjaśni się, czy białe wyrobią sobie wolniaka lub zagrożą czarnemu królowi. Czy może stracą piona b4, a może i c5.
Zarówno odrzucenie reklamacji jak i jej natychmiastowe przyjęcie byłoby błędem, gdyż teraz jeszcze nie wiadomo w którym kierunku rozwinie się sytuacja na szachownicy.
Witalis

Adam
[Usunięty]

Wysłany: 2011-11-08, 09:01   

Jako zawodnik wydaje mi się, że sędzia nie tyle powinien nakazać kontynuacje gry co spytać na jakiej podstawie zawodnik reklamuje remis.
Wydaje mi się, że zawodnik jednak zrezygnuje z reklamacji bo co odpowie? Moje propozycje są następujące:
"Reklamuję remis bo mam tylko minutę a przeciwnik 10." :)
"Reklamuję remis bo widzę, że oddam albo pionka albo figurę i z lepszej pozycji robi się niejasna a za chwilę może nawet przegrana."
"Wydaje mi się, że będzie remis."
Przy czym ostatnia propozycja jest najbardziej logiczna z tym, że skoro zawodnik liczy tak szybko to gdzie się podziało jego 10 min.... a remisu raczej nie ma....
Panowie Sędziowie dajmy się wykazać zawodnikom bo ich fantazja nie zna granic.... (niestety sędziów czasami też...)

kolokwium 

Wysłany: 2011-11-10, 10:24   

Takie pytanie może przerodzić się w ostrą dyskusję i analizę partii. Zawodnik swoją grą powinien przekonać sędziego, że partii nie przegra. Dlatego porada jaką dał hal jest wg mnie najlepsza.

Adam
[Usunięty]

Wysłany: 2011-11-15, 09:20   

Tylko, że propozycja jest bzdurna, z pozycji siły remisu proponować nie można, pozycja jest skąplikowana a nakazanie gry to odpowiedź strasznie schematyczna.
Mam za to następujący problem może ktoś z Państwa będzie wiedział co z tym można zrobić. W zeszłym roku w kwietniu grałem w turnieju szachów klasycznych i sędzia zgłaszając wyniki do fide przekręcił moje nazwisko. Efekt jest taki, że Polsce przybył kolejny zawodnik:) W jaki sposób wprowadzić korektę, kto powinien to wyjaśnić zawodnik, sędzia czy jeszcze ktoś inny?

kolokwium 

Wysłany: 2011-11-21, 23:31   

• Błąd w nazwisku
    Prawdopodobnie błąd był nie tylko podczas wysyłania turnieju do FIDE, ale od chwili wpisania zawodnika.
    Należy w tej sprawie napisać do administratora rankingu pana Zenona Chojnickiego.

• Odnośnie reklamacji remisu
    Na pytanie sędziego "na jakiej podstawie zawodnik reklamuje remis" może usłyszeć "uważam, że przeciwnik może ze mną w tej pozycji wygrać tylko poprzez przekroczenie czasu przez moją skromną osobę". Dodam też, że jest zabronione analizowanie partii na sali gry, a szczególnie trwających.
    Pozycja jest skomplikowana i sędzia nie może mieć pewności czy reklamujący zawodnik jej nie przegra. Może i odłożenie decyzji i obserwowanie gry jest podejściem schematycznym, jednak (wg mnie) najrozsądniejszym. Proszę wziąć pod uwagę, że poziom gry sędziów mieści się w Polsce od poziomu ok. 1500 elo (a bywa i niżej szczególnie u sędziów którzy sędziami (sędzinami) zostali na podstawie starszych przepisów) do IM (WGM). Jednak nie ma znaczenia czy sędzia umie daną pozycję wygrać/zremisować, ważne czy zawodnik wygraną/remis realizuje, a w tym wiedza szachowa sędziego się przydaje. Sędzia podejmując decyzję ma mieć pewność o jej słuszności. Zawodnik powinien zdawać sobie z tego sprawę, że dla jednego pozycja jest bzdurna, dla drugiego oczywista, dla trzeciego perspektywiczna. Dlatego sędzia powinien pozwolić na upust fantazji zawodnikom i niechaj fantazjują na szachownicy.

hal 

Wysłany: 2011-11-22, 17:52   

[quote="Adam"]Tylko, że propozycja jest bzdurna, z pozycji siły remisu proponować nie można, pozycja jest skąplikowana a nakazanie gry to odpowiedź strasznie schematyczna.
Mam za to następujący problem może ktoś z Państwa będzie wiedział co z tym można zrobić. W zeszłym roku w kwietniu grałem w turnieju szachów klasycznych i sędzia zgłaszając wyniki do fide przekręcił moje nazwisko. Efekt jest taki, że Polsce przybył kolejny zawodnik:) W jaki sposób wprowadzić korektę, kto powinien to wyjaśnić zawodnik, sędzia czy jeszcze ktoś inny?[/quote]

Po pierwsze to nie jest propozycja tylko reklamacja.
Po drugie reklamacja ta jest zgodna z przepisami więc nie może być "bzdurna".
Po trzecie po to jest sędzia, aby stwierdzić, czy reklamacja jest zasadna, czy też nie.
Po czwarte sędzia ma do dyspozycji trzy rozwiązania:
a) może reklamacje przyjąć
b) może reklamację odrzucić
c) może odłożyć podjęcie decyzji
Każdą z tych decyzji można nazwać schematyczną.
Witalis

Adam
[Usunięty]

Wysłany: 2011-11-24, 21:16   

Z tym czy reklamacja jest zgodna z przepisami to bym polemizował i właśnie dlatego uważam iż sędzia powinien zadać zawodnikowi pytanie na jakiej podstawie reklamuje remis. Odpowiedź "uważam, że zawodnik może powyższą pozycję wygrać tylko na czas" nie jest powodem do reklamacji jeśli przeciwnik nie gra na czas i decyzja sędziego nie powinna być odłożona w czasie tylko jednoznaczna.

Ślicznie dziękuję za odpowiedź w sprawie rankingu. Błąd wkradł się w czasie przesyłania wyników.

hal 

Wysłany: 2011-11-24, 21:45   

[quote="Adam"]Z tym czy reklamacja jest zgodna z przepisami to bym polemizował i właśnie dlatego uważam iż sędzia powinien zadać zawodnikowi pytanie na jakiej podstawie reklamuje remis. Odpowiedź "uważam, że zawodnik może powyższą pozycję wygrać tylko na czas" nie jest powodem do reklamacji jeśli przeciwnik nie gra na czas i decyzja sędziego nie powinna być odłożona w czasie tylko jednoznaczna.
[/quote]

Z czym tu polemizować? Z przepisami?

Reklamacja ta jest zgodna z punktem:
"10.2. Zawodnik na posunięciu, mający mniej niż dwie minuty na zegarze, ma prawo domagać się, przed opadnięciem chorągiewki, uznania partii za remis. W takiej sytuacji powinien zatrzymać zegar i przywołać sędziego. "

Także odłożenie decyzji jest zgodne z przepisami:
10.2.
(a) Jeżeli arbiter zgodzi się z tym, że przeciwnik nie czyni żadnych wysiłków, aby wygrać partię normalnymi środkami, względnie, jeśli partia nie może być rozstrzygnięta normalnymi środkami, wtedy powinien orzec remis.
W innym przypadku sędzia powinien odłożyć podjęcie decyzji lub odrzucić reklamację.

Witalis

kolokwium 

Wysłany: 2011-11-24, 23:48   

Adam napisał/a:
Z tym czy reklamacja jest zgodna z przepisami to bym polemizował i właśnie dlatego uważam iż sędzia powinien zadać zawodnikowi pytanie na jakiej podstawie reklamuje remis. Odpowiedź "uważam, że zawodnik może powyższą pozycję wygrać tylko na czas" nie jest powodem do reklamacji jeśli przeciwnik nie gra na czas i decyzja sędziego nie powinna być odłożona w czasie tylko jednoznaczna.

Jak zawodnik reklamuje remis, to mówi (przynajmniej powinien) na jakiej podstawie (dlaczego) domaga się remisu. Podane określenie "uważam, że zawodnik może powyższą pozycję wygrać tylko na czas" jest wystarczającym powodem aby rozpatrzeć reklamację na podstawie artykułu 10.2 (a nie trzykrotnego pojawienia się tej samej pozycji)
Cytat:
10.2 Zawodnik na posunięciu, mający mniej niż dwie minuty na zegarze, ma prawo domagać się, przed opadnięciem chorągiewki, uznania partii za remis. W takiej sytuacji powinien zatrzymać zegar i przywołać sędziego
Jeżeli sędzia nie widział przebiegu partii, to nie może powiedzieć czy zawodnik grał na czas czy nie. Dlatego sędzia może wydać jednoznaczną decyzję, że partię należy kontynuować pod jego nadzorem.

Co innego w sytuacji gdy na szachownicy są króle i gońce poruszające się po polach tego samego koloru z dwoma pionkami wzajemnie zablokowanymi. Ale to już inna inszość.

Adam
[Usunięty]

Wysłany: 2011-11-28, 09:17   

a co z ARTYKUŁ 12. ZACHOWANIE ZAWODNIKÓW
12.6. Zabronione jest odwracanie uwagi przeciwnika lub przeszkadzanie mu w grze w jakikolwiek sposób, włączając w to nieuzasadnione reklamacje i propozycje remisowe.
Uważasz, że sędzia nie powinien dociekać czy zawodnik gra na czas czy nie przez pytanie pomocnicze typu "czy przeciwnik gra na czas" w celu podjęcia próby jednokrokowego podjęcia decyzji?
i co z Artykułem 10.2 b)Wszyscy zgodnie stwierdzili, że pozycja jest skąplikowana...
10.2. Zawodnik na posunięciu, mający mniej niż dwie minuty na zegarze, ma prawo domagać się, przed opadnięciem cho-rągiewki, uznania partii za remis. W takiej sytuacji powinien zatrzymać zegar i przywołać sędziego.

(a) Jeżeli arbiter zgodzi się z tym, że przeciwnik nie czy-ni żadnych wysiłków, aby wygrać partię normalnymi środkami, względnie, jeśli partia nie może być roz-strzygnięta normalnymi środkami, wtedy powinien orzec remis.

W innym przypadku sędzia powinien odłożyć podjęcie decyzji lub odrzucić reklamację.
(b) Jeżeli arbiter odkłada decyzję, przeciwnik może otrzymać bonifikatę w postaci dwóch minut dodatkowego czasu do namysłu i partia powinna być kontynuowana w obecności sędziego, jeśli jest to możliwe.

Sędzia powinien oznajmić ostateczny rezultat partii w trakcie gry, po jej zakończeniu, albo po opadnięciu chorągiewki. Arbiter powinien uznać partię za remi-sową, jeśli nie ma wątpliwości, że w końcowej pozy-cji zwycięstwo nie może być osiągnięte normalnymi środkami, albo po stwierdzeniu, że przeciwnik nie podjął wystarczającej próby wygrania partii normalnymi środkami.

(c) Jeżeli arbiter odrzuca reklamację, to przeciwnik otrzymuje bonifikatę w postaci dwóch minut dodat-kowego czasu do namysłu.

(d) Decyzja arbitra w zakresie artykułów 10.2(a), (b) i (c) jest ostateczna.

hal 

Wysłany: 2011-11-29, 15:57   

1.Zachowanie zawodnika jest jak najbardziej na miejscu ponieważ reklamuje "grę na czas". Czyli coś do czego ma pełne prawo mając mniej niż dwie minuty.
2.Skoro zawodnik reklamuje "grę na czas" to chyba jest logiczne, że uważa, iż przeciwnik może wygrać tylko na czas. Dodatkowe pytania uważam za całkowicie zbędne.
3.Artykuł 10.2 b) obowiązuje. A co niby ma z nim być?
Dodam, że ja z reguły nie korzystam z możliwości dodawania dwóch minut przy odłożeniu decyzji.
Witalis

Adam
[Usunięty]

Wysłany: 2011-12-06, 18:27   

Zawodnik reklamuje remis a nie grę na czas albo ja nie umiem czytać.... Nigdzie nie widzę by zawodnik reklamował grę na czas stąd moja sugestia by zadać pytanie na jakiej podstawie reklamuje remis, którą uznano za zbędną twierdząc że zawodnik zawsze ma prawo reklamować remis. Proponuję jednak wybrać jedną konkretną wersję.

hal 

Wysłany: 2011-12-06, 20:06   

Konkretnie chodzi o reklamację na podstawie punktu 10.2.
Jak widać można ją w skrócie nazwać "reklamacją remisu" jak i "reklamacją gry na czas".
Jeśli sędzia nie wie o jaką reklamację chodzi zawodnikowi, to oczywiście powinien się o to zapytać.
Ponieważ dla mnie podstawa reklamacji w tej sytuacji jest konkretna nie widzę powodu do dalszych pytań.
Witalis

Adam
[Usunięty]

Wysłany: 2011-12-08, 20:36   

Przepraszam, że upierdliwie drążę temat ale czy zawodnik ma prawo reklamować remis jeżeli przeciwnik nie gra na czas? Dajmy na to zawodnik reklamujący zabija przypadkowo podstawioną przez przeciwnika figurę, woła sędziego i stwierdza: "reklamuję remis bo mam mało czasu a uważam że tą pozycję można wygrać tylko na czas". Czy taka reklamacja jest prawidłowa? Bo rozumiem, że prawo ma zawsze inna sprawa czy jest to zgodne z zasadami fair play czy nie...

Odpowiedz do tematu